Γενικά Γιατί το κάνουν αυτό τα σπουργίτια;

Αλεκομανα

PB New Member
Εγγραφή
25 Νοε 2015
Μηνύματα
363
Πόλη
Λιβαδειά
Καλησπερα σημερα στην δουλεια ειδα κατι παραξενο 2 σπουργιτια για ωρες! Κοπανιοντουσαν στο τζαμι. Απλα μου φανηκε πολυ παραξενο τα λυπηθηκα και ποια θα μπορουσε να ναι μια λογικη εξηγηση; Το συμβαν το παρατηρησα γυρω στις 11 παρα και 13:30 που εφυγα ηταν ακομα εκει.
ΥΓ. Το τζαμι 99% ειναι καθρεφτης
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Με 99% καθρέφτης τι να κάνουν τα πουλιά;
Βλέπουν μια φύση που δεν μπορούν να "πάνε" ή πουλιά ανταγωνιστές που δεν μπορούν τελικά να μαλώσουν.
Ο καθρέπτης μόνο στα μεγάλης νοημοσύνης όντα έχει υπόσταση...
Για τα υπόλοιπα είναι "παγίδα"
Στην προκειμένη περίπτωση είναι πολύ τυχερά που δεν κοπανούν με δύναμη και να πεθάνουν.
Έχω δει ορτύκια να φεύγουν τρομαγμένα από το σκύλο μου και να πέφτουν αρχικά πάνω σε υαλοκάλυπτο κτήριο με παρόμοια τζάμια στα περιθώρια της πόλης μου και στη συνέχεια νεκρά στο έδαφος.
Το οξύμωρο είναι πως το κτήριο είναι. Δημοτικό σχολείο!
 
Τα αγρια πουλια τα χω για πιο εξυπνα απ τα οικοσιτα, δηλαδη χτυπανε στο τζαμι-καθρεφτη δεν βλεπουν ανταποκρηση φευγουν. Μαλλον κατι τετοιο δεν ισχυει.
7 το πρωι ακομα-παλι εδω ειναι και κανουν το ιδιο
 
Αν ήταν κοράκια που έχουν μεγάλο δείκτη νοημοσύνης θα μου φαινόταν παράξενο. Για τα σπουργίτια πάλι όχι γιατί είναι πολύ πιο χαμηλά νοητικά.
Αν όμως θέλεις να φύγουν και έχεις πρόσβαση στο παράθυρο κρέμασε ένα πανί ή άφησε ένα λούτρινο παλιό παιχνίδι σου.
Θα διαπιστώσεις πως δεν θα ξαναέρθουν.
 
Back
Top