Γενικά Γιατι αυτη η τοσο ξαφνικη επιθετικοτητα;

constadinos

PB Member
Εγγραφή
24 Νοε 2008
Μηνύματα
486
Πόλη
Περιστέρι
Γεια σας παιδια! Τις τελευταιες 2 με 3 ημερες ο αρσενικος παπαγαλος μου εχει αναπτυξει μια πολυ επιθετικη συμπεριφορα κυριως απεναντι μου. Οταν βαζω το δαχτυλο μου στα καγκελα να τον χαιδεψω, οπως τοσο καιρο κανωκαι οποτε πλησιαζω το κλουβι φουσκωνει και με δαγκωνει(οχι πολυ δυνατα) και εχει σταματησει να με ταιζει:D! Ειναι σχετικα απομακρος! Οταν τον βγαζω εξω με αποφευγει και δεν ερχεται ουτε να τον χαιδεψω! Οι μονες αλλαγες που εχω κανει αυτο το διαστημα ειναι οτι εχω βαλει καπου ψηλοτερα το κλουβι και οτι ασχολουμε λιγο περισσοτερο με την θηλυκια(της μιλαω περισσοτερο,της δινω φαγητο)για να καταφερω να την εξημερωσω. Επισης ειναι και οι δυο ολη την ημερα στην φωλια και βγαινουν εξω μονο για να φανε!Γιατι αυτη η τοσο ξαφνικη επιθετικοτητα του ενω και πριν ασχολιομουνα με την θηλυκια(οχι και τοσο πολυ); Παιδια την βοηθεια σας παρακαλω ειμαι πολυ στεναχωρημενος με αυτη του την συμπεριφορα!
Τι του εχω κανει πια και φερεται ετσι; Μηπως του χω δωσει πολυ εξουσια;
 
δεν ειμαι ειδικος αλλα μηπως ειναι σε περιοδο αναπαραγωγης; μαζευουν αντικειμενα μεσα στη φωλια τους; τα εχεις δει να ζευγαρονουν ;
 
Οχι δεν τα εχω δει να ζευγαρωνουν! Τις τρεις τελευταιες μερες ειναι συνεχως μεσα στην φωλια τους και κρυφα κοιτωντας τα μεσα στην φωλια τα ειδα να καθαριζονται το ενα με το αλλο. Υλικα δεν πολυμαζευουν!Η θυληκια μονο οταν της δινω χαρτακια κομμενα τα αρπαζει και κοιτα γυρω της σαν να θελει να τα κανει κατι. Του ειχα βαλει πριν λιγο καιρο φλοιους και ξερα χορτα, οπως με ειχαν συνβουλεψει τα παιδια εδω, αλλα τα κοψανε ολα μικρα κομματακια και τα πεταξανε.
 
Συνηθως παρατηρειται αλλαγη στη συμπεριφορα τους οταν εχουν ορμονικες διαταραχες. Το κοκατιλ μου γινεται τρομερα επιθετικο οταν ερχονται αυτες οι μερες. Μας τσιμπαγε μεχρι που βγαζαμε αιμα. Μετα απο 1-2 εβδομαδες επανηλθε στη φυσιολογικη του συμπεριφορα.
 
Η πιο ψηλη θεση στο κλουβι εχει παιξει το ρολο της. Δεν πρεπει αν υπερβαινει το επιπεδο των ματιων σου και στα επιθετικα πουλια καλυτερα να βρισκεται κατω απο αυτο. (οχι στο πατωμα) Επισης το οτι εχει θηλυκο για παρεα ισως τα κανει να δενονται σαν ζευγαρι σιγα σιγα και ειναι λογικο να την υπερασπιζεται ακομη και αν δεν υπαρχει πραγματικος κινδυνος απο εσενα. Στο ιδιο κλουβι δεν τα εχεις;
 
Ναι Ανεστη στο ιδιο κλουβι ειναι! Το υψος του κλουβιου δεν ειναι πολυ μεγαλο. Για να καταλαβεις φτανει το μηκος τον ποδιων μου.Αλλα τοσο καιρο που τα εχω γιατι τωρα εκδηλωσε την συμπεριφορα αυτη; Ακομα και οταν τα εχω ελευθερα με αποφευγει! Τι μπορω να κανω για να φερεται οπως πριν;
 
Ναι Ανεστη στο ιδιο κλουβι ειναι! Το υψος του κλουβιου δεν ειναι πολυ μεγαλο. Για να καταλαβεις φτανει το μηκος τον ποδιων μου.Αλλα τοσο καιρο που τα εχω γιατι τωρα εκδηλωσε την συμπεριφορα αυτη; Ακομα και οταν τα εχω ελευθερα με αποφευγει! Τι μπορω να κανω για να φερεται οπως πριν;

Στα πουλια που εχουν ταιρι ειναι φυσιολογικο να μη δινουν τοση σημασια στον ανθρωπο που τα φρντιζει.

Μπορεις να τον προκαλεις να ερχεται αυτος σε εσενα κρατωντας οτι του αρεσει πολυ να τρωει απο λιχουδιες, να τις τρωει μονο απο το χερι σου.
 
Δηλαδη τελος τα χαδακια και ο,τι καναμε μαζι;Ετσι θα ειναι η συμπεριφορα του απο δω και μπρος ή θα του περασει.Ισχυει αυτο που μου πε και η Lianita λιγο πιο πριν;
 
Ισχυει αλλα για τα πουλια που περνανε την ορμονικη φαση και δεν εχουν ζευγαρι. Αυτα που εχουν ταιρι θα το υπερασπιζονται παντα ειδικα οταν ειναι ετοιμα να ζευγαρωσουν.:)
 
Κωνσταντινε, αν σε γενικες γραμμες το παπαγαλακι σου ειναι ηρεμο και σ'αφηνει να το χαιδευεις κτλ τοτε ειμαι σιγουρη οτι ειναι η ορμονικη φαση. Το δικο μου ηταν αγνωριστο οταν περασε τα ιδια, σε ενα μετρο αποσταση με εβλεπε και επαιρνε επιθετικη σταση. Οταν δε με τσιμπαγε το εκανε με ολη την δυναμη του. Ειχα τρομαξει με την αλλαγη κυριολεκτικα εν μια νυκτι αλλα ολα επανηλθαν στο φυσιολογικο τους. Να σου υπενθυμισω να μην το παρεις καθολου προσωπικα γιατι πραγματικα δεν καταλαβαινουν τι κανουν αυτο το διαστημα. Δεν ειναι κυριοι του εαυτου τους. Τελος, καλο ειναι να του δινεις ιση προσοχη με την θηλυκια ειδικα οταν περασει η φαση (προς το παρον αστον να του περασουν τα νευρα του).
 
αυτο ακριβως, η περιοδος της αναπαραγωγης, ο δικος μου το περασε αρχες Δεκεμβρη. Ηταν δραμα η κατασταση. 😡
 
Να σαι καλα! Ευχαριστω! Δεν ξερεις ποσο με καθυσηχασες 🙂! Οπως ειπες το χα παρει προσωπικα και το πιο ασχημο ηταν οτι δεν ηξερα τι του εχω κανει! Ευχομαι να ειναι αυτο που λες και να του περασει αλλιως θα σταναχωρηθω πολυ!
 
Ισχυει αλλα για τα πουλια που περνανε την ορμονικη φαση και δεν εχουν ζευγαρι. Αυτα που εχουν ταιρι θα το υπερασπιζονται παντα ειδικα οταν ειναι ετοιμα να ζευγαρωσουν.:)

Εχεις και σ αυτο δικιο Ανεστη αλλα νομιζω πως στη δικη μου περιπτωση ισχυει. Η θηλυκια δεν τον αφηνει ουτε να την φιλησει. Οταν αυτος κανει μια τετοια αποπειρα αυτη εχει το στομα κλειστο(αναφαιρομαι στις τρεις τελευταιες μερες)καθως και την θελει συνεχως διπλα του. Τις προηγουμενες ουτε να κανει αυτην την κινηση μπορουσε. Μπορει και να θελουν να ζευγαρωσουν γιατι ολη την ημερα ειναι στην φωλια.Αχ τα χω πμερδεψει! Δεν ξερω τι θελουν πια! Θα περιμενω αυτες τις 2 εβδομαδες οπως μου πε η Lianita(sorry αν ειναι λαθος)και σας ενημερωνω! Παντως αν μπορειται να καταλαβετε κι εσεις τι απ ολα αυτα θελουν παρακαλω να μου πειτε!

Συγγνωμη αν σας κουρασα!
 
Δεν κουραζεις κανεναν! 😉

Προφανως την πολιορκει και γι αυτο αυτη η συμπεριφορα. Τωρα αν θα κρατησει 2 εβδομαδες η ενα μηνα εγω δεν μπορω να στο απαντησω.

Τα φιλια που βλεπεις δεν προκειται περι φιλιων αλλα για ταισμα. Ανεβαζει τροφη δικια του που εχει φαει και την ταιζει στο στομα. :)

Εχεις και σ αυτο δικιο Ανεστη αλλα νομιζω πως στη δικη μου περιπτωση ισχυει. Η θηλυκια δεν τον αφηνει ουτε να την φιλησει. Οταν αυτος κανει μια τετοια αποπειρα αυτη εχει το στομα κλειστο(αναφαιρομαι στις τρεις τελευταιες μερες)καθως και την θελει συνεχως διπλα του. Τις προηγουμενες ουτε να κανει αυτην την κινηση μπορουσε. Μπορει και να θελουν να ζευγαρωσουν γιατι ολη την ημερα ειναι στην φωλια.Αχ τα χω πμερδεψει! Δεν ξερω τι θελουν πια! Θα περιμενω αυτες τις 2 εβδομαδες οπως μου πε η Lianita(sorry αν ειναι λαθος)και σας ενημερωνω! Παντως αν μπορειται να καταλαβετε κι εσεις τι απ ολα αυτα θελουν παρακαλω να μου πειτε!

Συγγνωμη αν σας κουρασα!
 
Ισως γι αυτο να ναι συνεχως στη φωλια. Ευχομαι παντως να μου βγει ολο αυτο σε καλο(ΜΩΡΑΚΙΑ ΜΩΡΑΚΙΑ:D).

Σας ευχαριστω ολους!
 
Και κατι παραλογο ο αρσενικος ειναι μεσα στην φωλια και η θηλυκια ειναι απ εξω και τον φυλαει! ΑΑΑ θα τα παιξω μου φαινεται σημερα! 🙄
 
Συνηθως παρατηρειται αλλαγη στη συμπεριφορα τους οταν εχουν ορμονικες διαταραχες. Το κοκατιλ μου γινεται τρομερα επιθετικο οταν ερχονται αυτες οι μερες. Μας τσιμπαγε μεχρι που βγαζαμε αιμα. Μετα απο 1-2 εβδομαδες επανηλθε στη φυσιολογικη του συμπεριφορα.
Σε παρακαλώ, ισχύει και για ζακό αυτό που λες; Από ποιά ηλικία; Και όταν είναι μόνο του; Eυχαριστώ!
 
Μαλλον αρχιζει και ερωτευεται τη θηλυκια. Οι ορμονες εχουν χτυπησει κοκκινο.Βρε τον μικρο προδοτη!Για να δουμε μηπως σου κανουν μωρακια! Μηπως επειδη περναει πτεροροια η θηλυκια και αυτος την κυνηγαει και αυτη δεν... (Τωρα ειδα οτι περναει πτεροροια η θηλυκια σου)
Με τα Lovebirds εχω καταλαβει οτι αν ειναι ζευγαρι δυσκολα τα προσεγγιζεις. Ενω αν ειναι μονο του δενεται πιο πολυ μαζι σου. Παλια ειχα ενα Lovebird και ειχε δεθει παρα πολυ μαζι μου. Τωρα αυτα που εχω δυσκολα τα προσεγγισεις!
 
Σε παρακαλώ, ισχύει και για ζακό αυτό που λες; Από ποιά ηλικία; Και όταν είναι μόνο του; Eυχαριστώ!

Σε πολλα ειδη παπαγαλων και κυριως στα αρσενικα (δεν αποκλειονται και περιπτωσεις θηλυκων) οταν αρχιζουν να εμφανιζονται οι ορμονες τους και μπουν στη φαση της αναπαραγωγης γινονται καποιες φορες επιθετικα. Οι African Grey δεν ειναι απο τα ειδη που ειναι γνωστα γι αυτο χωρις αυτο να σημαινει οτι δε γινεται, ισως απλα δεν γινεται τοσο εντονα οσο με καποιους αλλους παπαγαλους. Οι African Grey αρχιζουν να ωριμαζουν σεξουαλικα περιπου στα 2 τους. Σεξουαλικα ωριμαζουν ολα τα πουλια ειτε ειναι μονα τους ειτε με ταιρι.
 
Back
Top