Αναπαραγωγή Γιατι δεν ζευγαρωνει η καρδερινα με την καναρα;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης billdere
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

billdere

PB Member
Εγγραφή
6 Απρ 2014
Μηνύματα
1.623
Πόλη
Άγιοι Ανάργυροι
Σημερα εκτος απο αυτο με τα παπαγαλακια που ανεφερα σε ενα αλλο ποστ ειχα και κατι περιεργα με την καναρα μου..
Της εχω βαλει εδω και 2 μερες μια καρδερινα μου μεσα..η καναρα ειναι πυρωμενη, κανει μπανιο και στηνεται συνεχεια..η καρδερινα μαλλον δεν ξερει το ''καλεσμα'' της καναρας και δεν πηγαινει.. Τι πρεπει να κανω τωρα;
Τα εχω σε εσωτερικο χωρο.
 
Η καρδερίνα δεν πυρώνει την ίδια εποχή με την κανάρα.

Οπότε λογικό είναι να μην πάει για κοκό.

Αλλά και να πυρώσει μην το θεωρείς δεδομένο πως θα δεις ένσπορα αυγά.

Βάλε ένα αρσενικό καναρινάκι βρε να μην ταλαιπωριέσαι...

Τι μανία με αυτά τα καρδερινοκάναρα...

Αντε και να πάρεις αυτά τα υβρίδια.

Και;

Τα θηλυκά τι θα τα κάνεις;

Τα αρσενικά τι περιμένεις να πουν;
 
Κι εγώ συμφωνώ με τον Βασίλη ΑΒΑΤΟΝ βρε Βασίλη μου, πάρε ένα αρσενικό καναρινάκι και μια θηλυκή καρδερίνα και βάδισε στον ίσιο δρόμο. Μην πελαγοδρομείς και έχουμε στεναχώριες στο μέλλον.
 
Καλησπερς σε ολους.
θα απαντησω σε ολους εδω.
Το προβλημα δεν ειναι να παρω ενα καναρινακι.. Αλλα οτι ο πληθυσμος μεγαλωνει και αν οχι τον ιουλιο αλλα τον σεπτεμβρη μπαινω φανταρος.. Οποτε λιγα και καλα.
δεν ειναι το ενα καναρινακι.. Ειναι το μετα. Γιατι εχω κ αλλα πουλακια..
Η καρδερινα μου δεν ειναι εκτροφης.. Το ειχα αναφερει σε ενα παλιο ποστ.. Αλλα ειναι 8 χρονων.
Τα θηλυκα υβριδια εννοειται πως δεν θα αφεθουν ελευθερα. Μια ταιστρα παραπανω δεν ειναι τιποτα. Εχω ενα πουλακι απο τον ιουλιο που ηρθε στο μπαλκονι μου.. Οσοι θυμαστε απο παλιο ποστ ειναι ενα θηλυκο λουγαροκαναρο.
 
Βρε σεις.. Περί ορέξεως κολοκυθόπιτα.
...Βασίλη, αν επιμείνεις προετοίμασε την καρδερίνα και ξαναπροσπάθησε αρκετά αργότερα (αρχές Απρίλη). Μέχρι τότε κόψε τα πολλά πολλά στην κανάρα, ώστε να μην εξαντληθεί με τα άσπορα.
 
Βρε σεις.. Περί ορέξεως κολοκυθόπιτα.
...Βασίλη, αν επιμείνεις προετοίμασε την καρδερίνα και ξαναπροσπάθησε αρκετά αργότερα (αρχές Απρίλη). Μέχρι τότε κόψε τα πολλά πολλά στην κανάρα, ώστε να μην εξαντληθεί με τα άσπορα.

Το θεμα το εχω πιο πολυ με την καναρα.. Ολο πυρωνει..σε μια συζητηση μου ειχε πει η Μαρια να της μεγαλωσω την νυχτα νομιζω και να της μικρυνω την μερα και αυτο εκανα. Αλλα ελα ομως που αμα αντικρισει ενα αρσενικο αμεσως του φωναζει και παει και κανει μπανιο. Γι'αυτο της εβαλα την καρδερινα..
 
Aμ η καρδερίνα - τις περισσότερες φορές- δεν είναι την έβαλα και έκανε δουλειά. Πυρώνει χρονικά αργότερα από την κανάρα, οπότε θα πρέπει να περιμένεις.. Και πάλι τα αποτελέσματα είναι αμφίβολα. Έχεις fertivit η άλλα ενισχυτικά;.. Τι διατροφή κάνεις στην καρδερίνα;
 
Aμ η καρδερίνα - τις περισσότερες φορές- δεν είναι την έβαλα και έκανε δουλειά. Πυρώνει χρονικά αργότερα από την κανάρα, οπότε θα πρέπει να περιμένεις.. Και πάλι τα αποτελέσματα είναι αμφίβολα. Έχεις fertivit η άλλα ενισχυτικά;.. Τι διατροφή κάνεις στην καρδερίνα;

Εχω το oleovita..
απο διατροφη σπορους versele-laga μαζι με απορους υγειας και σπορους απο λαχανικα και χορτα.. Αυγοτροφη, αυγο βραστο 2 φορες την εβδομαδα και 3 φορες την εβδομαδα μαρουλι κατσαρο (αντιδι)
 
Πήγαινε τη έτσι, στην κανάρα να μη λείπει το σουπιοκόκκαλο, αλλά όχι ''πρόσθετα'' και μακάρι να συντονιστούν. Εμένα (που είμαι εξωτερικός) παίρνουν μπροστά από τέλη Μάη, αλλά κρατάνε πίσω και οι κανάρες. Μέχρι Μάρτη ούτε αυγό.
 
Πήγαινε τη έτσι, στην κανάρα να μη λείπει το σουπιοκόκκαλο, αλλά όχι ''πρόσθετα'' και μακάρι να συντονιστούν. Εμένα (που είμαι εξωτερικός) παίρνουν μπροστά από τέλη Μάη, αλλά κρατάνε πίσω και οι κανάρες. Μέχρι Μάρτη ούτε αυγό.
καλως.
Γενικα δεν κανω εσωτερικη εκτροφη.. Απλα ειχα την καναρα μεσα γιατι στο μπαλκονι μαζι με τα αρσενικα ειχα προβλημα..ή θα κελαιδουσαν ή θα τσιτσιριζανε και την εβαλα μεσα..
 
Back
Top