Ασθένειες Γιατι ειναι ετσι τα φτερα της ουρας του κοκατιλ μου;

Dimos_Greek

PB New Member
Εγγραφή
23 Ιουν 2014
Μηνύματα
388
Απο οταν πηρα το κοκατιλ ηταν ετσι ενα μονο φτερο της ουρας και δεν το εδωσα πολυ σημασια. Τωρα ομως βλεπω οτι εχει εξαπλωθει και στα υπολοιπα φτερα της ουρας και καμια φορα τα καθαριζει με το ραμφος του αλλα γενικα ασχολειτε πολυ με τα φτερα του. Εχει περιππου 2 εβδομαδες που τελειωσα την θεραπεια με το pinex powder και σαν να εχει ελλατωσει το πολυ καθαρισμα, γενικα ολο το κλουβι το καθαριζω 1 φορα την εβδομαδα με ξυδι και σφουγγκαρι.Λετε να ειναι ψειρες;

1CAM00397_zps860ac47d.webp 2CAM00396_zpsb3758259.webp 3CAM00395_zps36fd395d.webp
 
Τα πειράζει τα φτερά του ή έτσι βγήκαν κατά την δημιουργία τους;
Πέρασε κάποια πρόσφατη ασθένεια; Πάντως αν ασχολείται πάνω από το φυσιολογικό με τα φτερά του, θα πρέπει να του δώσεις κάποια παιχνίδια να το κρατάς απασχολημένο και να τους κεντρίζεις το ενδιαφέρον.
 
τι διαστασεις ειναι το κλουβι σου μηπως ειναι μικρο και χαλαει την ουρα του ή αλλιως εμπλουτησε του το κλουβι με παιχνιδια και ασχολησου λιγο με το να του μηλας.
 
Παιδιά οι ουρές που χτυπιούνται στα κάγκελα έχουν την όψη του ξεφτισμένου. Αυτή φυτρώνει παρδαλή σαν πλεκτό. Γι αυτό πήγε το μυαλό μου σε κάτι οργανικό του παρελθόντος ίσως και του παρόντος.
 
Παιδιά οι ουρές που χτυπιούνται στα κάγκελα έχουν την όψη του ξεφτισμένου. Αυτή φυτρώνει παρδαλή σαν πλεκτό. Γι αυτό πήγε το μυαλό μου σε κάτι οργανικό του παρελθόντος ίσως και του παρόντος.
καλημερα! αρα παει το μυαλο σου σε ασθενεια ή΄γενετικο προβλημα;
 
καλημερα! αρα παει το μυαλο σου σε ασθενεια ή΄γενετικο προβλημα;
Δεν ξέρω, πρέπει να μας δώσει περισσότερα στοιχεία για την συμπεριφορά του πουλιού και το ιστορικό του και πάλι υποθέσεις θα κάνουμε.
 
Κι εμενα μου δινουν την εικονα οτι τριβονται συχνα στα καγκελα. Κι οπως ειπε και ο Μακης συνηθως με ενα καλο μπανιο στρωνουν.

Η Μπεττυ μου ειχε χαλασει ετσι τα φτερα της ουρας της οταν ηταν μικροτερη, διοτι της αρεζε να κρεμεται συνεχεια αναποδα απο τα καγκελα της οροφης και να παιζει/παλευει με τον Μπαρνι, με αποτελεσμα να χαλασει οριστικα τα φτερα της ουρας της. Σταδιακα το βαρεθηκε το στυλ αυτο και μετα την πτεροροια της τα φτερα της ειναι παλι κανονικα.
 
τι διαστασεις ειναι το κλουβι σου μηπως ειναι μικρο και χαλαει την ουρα του ή αλλιως εμπλουτησε του το κλουβι με παιχνιδια και ασχολησου λιγο με το να του μηλας.
Οι διαστασεις ειναι 60χ60χ80 δεν νομιζω να ειναι μικρο.. Ισα ισα... Οσο για την απασχοληση καθε μερ αεξω τον βγαζω παιζουμε μιλαμε και αλλα μονο μερικα παιχνιδια του λοιπουν αλλα θα τα αναπληρωσω.
Παιδιά οι ουρές που χτυπιούνται στα κάγκελα έχουν την όψη του ξεφτισμένου. Αυτή φυτρώνει παρδαλή σαν πλεκτό. Γι αυτό πήγε το μυαλό μου σε κάτι οργανικό του παρελθόντος ίσως και του παρόντος.
Δεν ειναι απο το σκαρφαλωμα στα καγκελα σιγουρα...
καλημερα! αρα παει το μυαλο σου σε ασθενεια ή΄γενετικο προβλημα;
Οπως ειπα οταν το πηρα το πουλι το ενα ή 2 φτερα ηταν ετσι οποτε δεν νομιζω να ειναι οργανικο δηλαδη να φυτρωνει ετσι!
Επισης το πουλακι ειναι 3 μηνων οποτε ακομα φτερα δεν εριξε.
Κι εμενα μου δινουν την εικονα οτι τριβονται συχνα στα καγκελα. Κι οπως ειπε και ο Μακης συνηθως με ενα καλο μπανιο στρωνουν.

Η Μπεττυ μου ειχε χαλασει ετσι τα φτερα της ουρας της οταν ηταν μικροτερη, διοτι της αρεζε να κρεμεται συνεχεια αναποδα απο τα καγκελα της οροφης και να παιζει/παλευει με τον Μπαρνι, με αποτελεσμα να χαλασει οριστικα τα φτερα της ουρας της. Σταδιακα το βαρεθηκε το στυλ αυτο και μετα την πτεροροια της τα φτερα της ειναι παλι κανονικα.
Οσο για το μπανιο δεν του αρσει και πολυ...υπαρχει μηπως καποιος τροπος να μπορεσω να του κανω μπανιο; Επισης δεν ασχολειται τοσο με τα φτερα της ουρα οσο με το σημειο κατω απο τιςφτερουγες και τα φτερα τις φτερουγας αλλα μπορει να εγινε ετσι και επειδη καμια φορα τα τραβει οπως ολα τα
 
δεν θελω να σε αγχωσω αλλα ριξε μια ματια εδω απο το 0.57''
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
 
Μήπως το πουλάκι έχει θέμα με νυχτερινό πανικό και δεν έχει πέσει στην αντίληψη σου; Επίσης όσον αφορά το μπάνιο που ρώτησες, μπορείς να δοκιμάσεις τρις μεθόδους.
1. μπανιέρα
2. με ψεκαστήρι
3. με τρεχούμενο νερό.

Συνήθως πιάνει το 2ο.
 
Παιδια για πιο μπανιο μιλατε; Εδω ο ανθρωπος μιλαει για καυτιριασμο!😱😕
 
Αν και κρίνω μόνο από την εικόνα της ουράς που ανέβασες, θεωρώ ότι το πουλάκι είναι λίγο δύσκολο να πάσχει από αυτό που αναφέρει ο πτηνίατρος. Παρ όλα αυτά το μπάνιο δεν το πρότεινα σαν θεραπεία της παραπάνω πάθησης, άλλα σαν μια εμπειρική κίνηση που μπορείς να ακολουθήσεις για να καταλήξεις σε ένα πιο σωστό συμπέρασμα. Όπως και να χει, ο μόνος που μπορεί να σου δώσει μια σίγουρη απάντηση, είναι ο πτηνίατρος σου μετά από τις κατάλληλες εξετάσεις.
 
δεν θελω να σε αγχωσω αλλα ριξε μια ματια εδω απο το 0.57''
Αν καταλαβα σωστα ο κυριος στο βιντεο μιλαει για την ασθενεια PBFD που οφειλεται σε ιο. Ο μονος τροπος διαγνωσης της ειναι με εξειδικευμενη εξεταση αιματος αλλα δεν ξερω αν πρεπει να θορυβηθει καποιος τοσο σε αυτο το σταδιο. Αν ενα πουλι γεννηθει απο γονεις που ασθενουν αλλα ο εκτροφεας δεν το εχει καταλαβει συνηθως πεθαινει μεχρι τον απογαλακτισμο του. Το πουλακι ειναι μονο 3 μηνων οποτε ισως να περνουσε πρωτα την πτεροροια του κι ετσι ισως δειξει κατι παραπανω αν ασθενει.
 
εγω αποτι καταλαβα ο κτηνιατρος σε αυτο το σημειο μιλουσε για κυστες. Και μετα ειπε τα συμπτωματα μιας ιογενους ασθενειας που ενα απο αυτα ειναι και τα κατσαρα φτερα. Δεν καταλαβα να λεει οτι πεθαινουν μεχρι να απογαλακτισττουν και οτι δεν κολανε και αργοτερα. Θα το ξαναδω αλλη στιγμη.σε καμμια περιπτωση δεν θελω να τρομοκρατησω τον φιλο για το πουλακι του ουτε πιστευω πως εχει κατι τετοιο αλλα απο το να λεμε απλα εκτιμησεις η θεωριες νομιζω πως το καλυτερο ειναι να επισκευτει καποιον πτηνιατρο και να δει το πουλακι.
 
Θα συμφωνισω με τον κ.Ανεστη.Λοιπον παδια το εκανα μπανιο με ζεστο-χλιαρο νερο, φενεται οτι του αρεσε το ζεστουτσικο νεροκαι τα φτερα εγιναν οπως πριν. Θα σας διξω φοτος κατα τις 2 το μεσημερι. Καλη συνεχεια!
 
εγω αποτι καταλαβα ο κτηνιατρος σε αυτο το σημειο μιλουσε για κυστες. Και μετα ειπε τα συμπτωματα μιας ιογενους ασθενειας που ενα απο αυτα ειναι και τα κατσαρα φτερα. Δεν καταλαβα να λεει οτι πεθαινουν μεχρι να απογαλακτισττουν και οτι δεν κολανε και αργοτερα. Θα το ξαναδω αλλη στιγμη.σε καμμια περιπτωση δεν θελω να τρομοκρατησω τον φιλο για το πουλακι του ουτε πιστευω πως εχει κατι τετοιο αλλα απο το να λεμε απλα εκτιμησεις η θεωριες νομιζω πως το καλυτερο ειναι να επισκευτει καποιον πτηνιατρο και να δει το πουλακι.

Η πιο γνωστη ιογενης ασθενεια στους παπαγαλους που προκαλει παραμορφωσεις φτερων και ραμφους (κερατινης) ειναι αυτη που ανεφερα πιο πριν. Δεν ειπα πουθενα οτι δεν μπορει ενα πουλι να κολλησει σε οποιαδηποτε ηλικια, σαφως και μπορει. Αυτο που ειπα ειναι οτι συγκεκριμενα στην περιπτωση του κοκατιλ του Δημου και δεδομενου οτι ειναι μονο 3 μηνων ΑΝ το ειχε απο τους γονεις του πιθανοτατα δεν θα ειχε επιβιωσει περαν του απογαλακτισμου. Αν υποθεσουμε οτι απογαλακτιστηκε στον 1,5-2 μηνες το διαστημα του ενδιαμεσου 1μηνα καθιστα λιγο σπανια την εμφανιση συμπτωματων σε ολη την ουρα. Δεν εχω εντρυφησει σαφως πανω στην ασθενεια PBFD και δεν ειμαι απολυτος, αλλα οσα εχω διαβασει κατα καιρους αυτα υποστηριζουν.
 
Nαι το ξερω αλλα ειδα οτι ηταν ετσι μονο στις ακρες της ουρας των φτερων και μονο απο πισω ηταν ενταξει οπως φαινετε και στις φοτο τις! Υπαρχουν πολλες περιπτωσεις που μπορει να εγιναν ετσι οπως τα ακροβατικα στα καγκλα που αναφερες και εσυ ή επειδη καμια φορα την τραβει προς αυτον αναποδα. Παντως τωρα ηταν οπως πριν και το πουλι ειναι υγειαστατο απο ενφανιση (ραμφος, φτερα κ. Α) τωρα θα του δωσω με συριγγα την δοσολογια του aviomysine προληπτικα γτ αν το βαλω ετσι απλα στο νερο δεν προκειτε παρει την δοσολογια που γραφει.
 
Back
Top