Φροντίδα Γιατι μαυριζουν οι ουρες των πουλιων;

Εγγραφή
13 Δεκ 2008
Μηνύματα
616
Πόλη
Νέο Ηράκλειο
εδω κ καιρο παρατηρω οτι οι ουρες των καναρινιων μου ειναι μαυρισμενες κ λιγο στην ακρη στις φτερουγες τους το καθαρισμα γινεται συχνα κ σχολαστικα κ στον πατο βαζω πλεον αμμο υγιεινης απο τι μπορει να συμβαινει αυτο;
 
Προσωπικά το έχω αποδώσει στον τύπο του κλουβιού Βασιλική. Παλαιότερα που είχα μεταλλικά κλουβιά ανοικτού τύπου (χωρίς βαφή) είχα παρόμοιο πρόβλημα. Τώρα έχω ζευγαρώστρες κλειστού τύπου ηλεκτροστατικά βαμμένες και δεν παρουσιάζεται.
 
της κλουβοτεχνικης ειναι ολα ζευγαρωστρες καταλαβες ποια σου λεω αυτα τα ασπρα βαμενα αλλα δεν μου το εκαναν παλια τωρα κανα 5μηνο το κανουν αυτο δεν τους αλλαξα τιποτα
 
Παιδια και σε μενα εχει παρουσιαστει αυτο το φαινομενο, ασχετα που εχω ζευγαρωστρα για το καναρινι μου. Μηπως φταινε οι κουτσουλιες τους;
 
Μηπως η αποστασεις που εχουν οι πατηθρες απο τα καγκελα, ειναι μικρες και οι ουρες των πουλιων τριβονται πανω σ'αυτα;Βεβαια δεν μπορει να ισχυει το ιδιο και για τις φτερουγες τους;
 
καθε μερα δεν τους βαζω αλλα 1-2 φορες την εβδομαδα στανταρ κανουν μπανακι το ενα μαλιστα του ειχα πλεινει κ την ουριτσα με σαπουνι να δω αν θα καθαρισει αλλα τιποτα τις πατιθρες επειδη τα εχω με χωρισμα τους αρσενικους στις ζευγαρωστρες τους εχω απο 2 μια πανω κ μια λιγο πιο χαμηλα δεν νομιζω να ειναι απο τα καγκελακια
 
Εγω θα συμφωνησω με την Sissy. Οταν γυρνανε πανω στην πατήθρα μήπως βρήσκει η ουρά τους ςτα κάγκελα
 
Μα δεν υπάρχει περίπτωση να είναι κάτι άλλο εκτός απο λέρωμα.
Ο μικρός χώρος σε συνδιασμό με την συνεχή... Ενεργητικότητά τους
δημιουργεί σέ όλα τα καναρινάκια,ιδιαίτερα τα ανοικτού χρώματος, σημάδια
και βρωμιές στα πτερά πτήσης και στις ουρές.
 
Απο όσο το εχω ψαξει ειναι το πιο λογικό.. Η σκόνη που κάθεται στα κάγκελα του κλουβιου.. Δεν έχει σημασία τι βαφή είναι.. Ηλεκτροστατικη η μη.. Η σκονη κάποια στιγμή θα κάτσει. Οπως και τα καυσαερια της πόλης αν έχετε έξω τα πουλάκια.
Το καλο ειναι να καθαριζονται μια φορα τον μηνα τουλάχιστον με σφουγγάρι και απορυπαντικο και μερα παρα μερα με σουιφερ! Θα δείτε βελτίωση απ την πρώτη βδομάδα
 
Το καλο ειναι να καθαριζονται μια φορα τον μηνα τουλάχιστον με σφουγγάρι και απορυπαντικο και μερα παρα μερα με σουιφερ!
Πολύ σωστά αν και το θέμα είναι πάρα πολύ παλιό.
 
Back
Top