Ασθένειες Γιατι ο παπαγαλος μου ξαναριχνει πουπουλα;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης billdere
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

billdere

PB Member
Εγγραφή
6 Απρ 2014
Μηνύματα
1.623
Πόλη
Άγιοι Ανάργυροι
Δεν ξερω αν εχω βαλει στην σωστη επιλογη αυτο το θεμα...
Λοιπον.. Εδω και 2 μερες ο αρσενικος παπαγαλος μου χανει πουπουλα. Γιατι ξανα;
δεν τα εχω ματακινησει καθολου. Σε φωτεινο σημειο τα εχω μεσα στο κλιμακοστασιο και αν εχει καμια καλη μερα ταβγαζω να τα δει ο ηλιος.. Αλλα μονο σαββατοκυριακα..
Κοιταξα μηπως εχει ψειρες και ξυνεται αλλα δεν εχει.. Εψαξα ολο το κλουβι.. Κοπανουσα τα ξυλακια σε μια λευκη κολλα Α4 να δω μηπως πεσει τιποτα αλλα τιποτα..
Τι λετε εσεις;
 
Βασιλη, νομιζω πως καπου σου ξαναειπαμε οτι το κλιμακοστασιο ειναι Ακαταλληλος χωρος για πουλια που σαν ζωα εχουν πολυ ευαισθητο αναπνευστικο συστημα, σωστα; Αν δεν ειναι κατι παθολογικο απο τις αναθυμιασεις της καυσης, τοτε η ζεστη και τα σκαμπανεβασματα της θερμοκρασιας μεσα στο κλιμακοστασιο ειναι πιθανοτατα η αιτια γι'αυτο.
 
Βασιλη, νομιζω πως καπου σου ξαναειπαμε οτι το κλιμακοστασιο ειναι Ακαταλληλος χωρος για πουλια που σαν ζωα εχουν πολυ ευαισθητο αναπνευστικο συστημα, σωστα; Αν δεν ειναι κατι παθολογικο απο τις αναθυμιασεις της καυσης, τοτε η ζεστη και τα σκαμπανεβασματα της θερμοκρασιας μεσα στο κλιμακοστασιο ειναι πιθανοτατα η αιτια γι'αυτο.

Δεν εχω αναθυμιασεις.. Ο καυστηρας ειναι σε αλλο χωρο και η καμιναδα κατευθειαν εξω.
Δεν εχω ανοιχτο το παραθυρο τωρα, καα αν το ανοιξω 4 η ωρα το μεσημερι το κλεινω.
Τωρα για την θερμοκρασια του κλιμακοστασιου ειναι χαμηλη απο τον εσωτερικο χωρο του σπιτιου αλλα ειναι μεγαλυτερη απο την εξωτερικη θερμοκρασια
 
Δεν εχω αναθυμιασεις.. Ο καυστηρας ειναι σε αλλο χωρο και η καμιναδα κατευθειαν εξω.
Δεν εχω ανοιχτο το παραθυρο τωρα, καα αν το ανοιξω 4 η ωρα το μεσημερι το κλεινω.
Τωρα για την θερμοκρασια του κλιμακοστασιου ειναι χαμηλη απο τον εσωτερικο χωρο του σπιτιου αλλα ειναι μεγαλυτερη απο την εξωτερικη θερμοκρασια

Αυτο που ανοιγεις το παραθυρο εστω και για μερικες ωρες μεχρι το μεσημερι και το ξανακλεινεις δημιουργει αρκετη διαφορα θερμοκρασιας για να μπερδεψει τα πουλια. Γιατι ανοιγεις το παραθυρο για τοσες ωρες; Αρα εκει που τα εχεις δεν ειναι κλιμακοστασιο αφου λες οτι ο καυστηρας ειναι σε αλλο χωρο; Οταν αναβει ο καυστηρας δεν ανεβαινει η θερμοκρασια του χωρου εστω και του διπλανου χωρου των πουλιων; Εγω θα εβαζα ενα θερμομετρο και μια ελευθερη ημερα οπως η Κυριακη, θα μετρουσα τα σκαμπανεβασματα της θερμοκρασιας με τα δεδομενα που περιγραφεις.
 
Αυτο που αν το ανοιξεις το παραθυρο εστω και για μερικες ωρες μεχρι το μεσημερι και το ξανακλεινεις δημιουργει αρκετη διαφορα θερμοκρασιας για να μπερδεψει τα πουλια. Γιατι ανοιγεις το παραθυρο για τοσες ωρες; Αρα εκει που τα εχεις δεν ειναι κλιμακοστασιο αφου λες οτι ο καυστηρας ειναι σε αλλο χωρο; Οταν αναβει ο καυστηρας δεν ανεβαινει η θερμοκρασια του χωρου εστω και του διπλανου χωρου των πουλιων; Εγω θα εβαζα ενα θερμομετρο και μια ελευθερη ημερα οπως η Κυαριακη, θα μετρουσα τα σκαμπανεβασματα της θερμοκρασιας με τα δεδομενα που περιγραφεις.

κλιμακοστασιο ειναι ο χωρος
Απλα ειναι αρκετα μεγαλο και για'υτο ειπα δωματιο, και εκει μεσα σε ενα αλλο μικρο δωματιακι βρισκεται ο καυστηρας.
το παραθυρο το ανοιγω οταν εχει καλο καιρο και οχι παντα κιολας..στις βροχες σιγουρα οχι.
Εχω ψηφιακο θερμομετρο με καλωδιακι για την θερμοκρασια.. Ας πουμε πριν το πρωι που ειχε εξω 8 αυτο εγραφε 10 μεσα και κατα τις 1μιση ελεγε 18 και εξω ειχε 15
 
Χαμηλές θερμοκρασίες για budgies πάντως. Γύρω στους 18-20 μόνιμα πρέπει να είναι. Από διατροφή είσαι εντάξει; Το παράθυρο για μικρό χρονικό διάστημα, όσο να ανανεωθεί ο αέρας.
 
Χαμηλές θερμοκρασίες για budgies πάντως. Γύρω στους 18-20 μόνιμα πρέπει να είναι. Από διατροφή είσαι εντάξει; Το παράθυρο για μικρό χρονικό διάστημα, όσο να ανανεωθεί ο αέρας.

θα πρεπει να ελενξω ττην θερμοκρασια να δω ποσο πεφτει το βραδυ κιολας...
Απο διατορφη οτι καλυτερο... συν χορταρικα (μαρουλια, βασιλικο,ιταλικα χορτα, λαχανο κανενα κολοκιθακι που και που και καροτο)
Απο φρουτα μηλο, αχλαδι..
Συν αυγοτροφη μονιμη και που και που πατε φρουτων
 
Το πρόβλημα που δημιουργείται στα κλιμακοστάσια είναι τα φώτα που αναβοσβήνουν μετά την δύση του ηλίου και η φασαρία από τον κόσμο που κάνει χρήση. Αυτά αναστατώνουν τον ύπνο των πουλιών.
Αν κρίνω από το δικό μου κλιμακοστάσιο κάθε φορά που πατάς τον διακόπτη τα φώτα ανάβουν για περίπου 3 λεπτά και αυτό μπορεί να συμβαίνει ως αργά την νύχτα. Ενώ θεωρητικά οι συνθήκες (φως ημέρας, θερμοκρασία) είναι καλές, στην πράξη είναι ακατάλληλος χώρος για πουλιά.
 
Το πρόβλημα που δημιουργείται στα κλιμακοστάσια είναι τα φώτα που αναβοσβήνουν μετά την δύση του ηλίου και η φασαρία από τον κόσμο που κάνει χρήση. Αυτά αναστατώνουν τον ύπνο των πουλιών.
Αν κρίνω από το δικό μου κλιμακοστάσιο κάθε φορά που πατάς τον διακόπτη τα φώτα ανάβουν για περίπου 3 λεπτά και αυτό μπορεί να συμβαίνει ως αργά την νύχτα. Ενώ θεωρητικά οι συνθήκες (φως ημέρας, θερμοκρασία) είναι καλές, στην πράξη είναι ακατάλληλος χώρος για πουλιά.

Γιαννη, μιλας για πολυκατοικια με τους χρονοδιακοπτες στους διακοπτες των φωτων;

@billdere τετοιο συστημα εχεις;
 
Γιαννη, μιλας για πολυκατοικια με τους χρονοδιακοπτες στους διακοπτες των φωτων;

@billdere τετοιο συστημα εχεις;
Ναι Ανέστη, οι σκάλες που συνδέουν διαφορετικούς ορόφους. Στην περίπτωση μου μιλάμε για 2 διαμερίσματα. Και χρονοδιακόπτης να μην υπάρχει, η ενόχληση είναι ίδια.
 
Γιαννη, μιλας για πολυκατοικια με τους χρονοδιακοπτες στους διακοπτες των φωτων;

@billdere τετοιο συστημα εχεις;

Εμενα ειναι οικογενειακο το σπιτι
και δεν εχω φσσαρια
χρονοδιακοπτη εχω ομως αλλα το φως ειναι απο την αντιθετη μερια που ειναι τα πουλακια και δεν τα ενοχλει
 
Εμενα ειναι οικογενειακο το σπιτι
και δεν εχω φσσαρια
χρονοδιακοπτη εχω ομως αλλα το φως ειναι απο την αντιθετη μερια που ειναι τα πουλακια και δεν τα ενοχλει

Εαν αναβει το φως, αυτο ειναι αρκετο. Τους διαταρασσει την αναλογια ημερας/νυχτας και τα μπερδευει.

Οι πιαθνες αιτιες εντοπιζονται εκει. Παθολογικες ισως, που αντικρουεις οτι αποκλειεται να εχουν κατι λογω των αναθυμιασεων αφου ειναι σε αλλο δωματιο. Ζεστης που παλι λες οτι ειναι σε αλλο δωματιο οποτε δεν παιζει ρολο. Και τελος φωτος, που ενω εχεις χρονοδιακοπτη που αναβει το φως οποτε να 'ναι, παλι πιστευεις οτι δεν υπαρχει προβλημα.

Τι ακριβως περιμενες να ακουσεις αφου δεν βλεπεις να φταιει τιποτα;
 
Back
Top