Αναπαραγωγή Γιατι πεθαινουν οι νεοσσοι των κοκατιλ μου;

frixos21

PB New Member
Εγγραφή
26 Ιουλ 2009
Μηνύματα
9
Πόλη
Μάλια
Τα κοκατιλ μου εχουν γεννησει για 5 φορα αλλα σε καμια απο της 5 φορες δεν εχουν επιζησει παπαγαλακια (βγαινουν απο τα αυγα τους και μετα απο 2-3 μερες ψοφανε). Πιστευω οτι δεν γινεται καλη φροντιδα απο τους γονεις. Αυτην την φορα μου εκαναν 4 αυγα εκτον οποιον τα 2 βγηκαν. Για τα αλλα δυο ακομα περιμενουμε! ΑΛΛΑ απο τα δυο που βγηκαν το πρωτο εχει ψοφισει... Και απο οτι καταλαβατε υπαρχουν πολλες πιθανοτητες να μου ψοφισει και το αλλο! τι να κανω ☹; Εχω σκεφτει να το βγαλω και να το φροντισω μονος μου...
 
μπορεις να ελεγξεις το λεμουδακι του αν ειναι ταισμενο; Ποσων ημερων ειναι. Αν δεις οτι ειναι αδειο το λεμουδακι του παρε απο πετ ετοιμη τροφη για νεοσους που αρεωνεις με χλιαρο νερο κ μια συριγγα κ προσπαθησε να το ταισεις
 
Σε τι χωρο τα εχεις τα πουλια; Τι ηλικια εχουν τα ενηλικα πουλια, οι γονεις;
 
ευχαριστω για το ενδιαφερων ! τα κοκατιλ μου ειναι 3 χρονων το αρσενικο και 4 το θηλικο εχω αγορασει μια εσωτερικη φωλια απο πετ σοπ για κοκατιλ .. Το πρωτο αιωνια του η μνημη ηταν 3 ημερων και το αλλο 2
 
Σε τι χωρο εχεις τα πουλια; Εξω η μεσα στο σπιτι και αν μεσα σε ποιο δωματιο;
 
Σε ποια εποχή του χρόνου είναι καλύτερα να βάλλω φωλιά;

Η καλύτερη περίοδος αναπαραγωγής των πτηνών - η κρύα εποχή του χρόνου, γιατί το καλοκαίρι θερμότητας στο σπίτι είναι πολύ ζέστες, και αυτό μπορεί να οδηγήσει στο θάνατο των εμβρύων. Επίσης, όσο υψηλότερη είναι η θερμοκρασία, τόσο πιο εύκολο είναι για την ανάπτυξη παθογόνων μικροοργανισμών, ως καντιντίαση, οδηγώντας στο θάνατο των νεοσσών. Κατά συνέπεια, όσο πιο κρύο, τόσο χαμηλότερη είναι η πιθανότητα λοίμωξης.
Επιπλέον, οι υπεριώδεις, φρούτα, λαχανικά, ασβέστιο, βιταμίνες και άλλα είναι διαθέσιμα ανά πάσα στιγμή όλο το χρόνο, καθώς η θερμοκρασία στο σπίτι μπορεί να ελέγχεται, οποσ και ελεγχόμενη υγρασία.
 
τα εχω σε εξωτερικο χωρο! Και οι 5 γεννες ηταν σε διαστημα 1,5 χρονου! 🙄
 
Αν οι γέννες ήταν σε εποχές όπως τώρα με ακραίες θερμοκρασίες τα μικρά πεθαίνουν από τις θερμοκρασίες. Αν όμως είχες και γέννες άνοιξη στις οποίες δεν επιβίωσαν καθόλου μικρά τότε το πρόβλημα είναι αλλού. Η έλλειψη φροντίδας από τους γονείς ή κάποια πιθανή ασθένεια των γονέων η οποία περνάει στα μικρά και τα σκοτώνει είναι κατά τη γνώμη μου οι πιο πιθανές αιτίες.
 
Επίσης, όσο υψηλότερη είναι η θερμοκρασία, τόσο πιο εύκολο είναι για την ανάπτυξη παθογόνων μικροοργανισμών, ως καντιντίαση, οδηγώντας στο θάνατο των νεοσσών.
σε αυτή τη περίπτωση αλλα και γενικότερα κάνει πολύ καλό να δίνεις προβιοτικά (ζωντανους μικροοργανισμούς) στους γονείς και έτσι παρεμποδίζεται η ανάπτυξη παθογόνων μικροοργανισμών που μπορεί να σκοτώσουν τα μικρά.
μπορεις να ελεγξεις το λεμουδακι του αν ειναι ταισμενο
τα μικρά ήταν ταισμένα, μήπως δεν τα ταίζουν οι γονείς τους;
το βράδυ η θηλυκιά είναι στη φωλιά;
 
σε αυτή τη περίπτωση αλλα και γενικότερα κάνει πολύ καλό να δίνεις προβιοτικά (ζωντανους μικροοργανισμούς) στους γονείς και έτσι παρεμποδίζεται η ανάπτυξη παθογόνων μικροοργανισμών που μπορεί να σκοτώσουν τα μικρά.
Σίγουρα τα προβιοτικά λειτουργούν σαν ασπίδα για το εντερικό των πουλιών. Οι παθογόνοι οργανισμοί δεν προσβάλουν μόνο το έντερο των πουλιών όμως. Και ανάλογα την περίπτωση ακόμη και να παίρνει προβιοτικά ένα πουλί αν είναι μέσα σε ένα μολυσμένο περιβάλλον το πιο πιθανό είναι να νοσήσει. Κανένα συμπλήρωμα δεν είναι πανάκεια, απλά βοηθάνε τον οργανισμό να αμυνθεί.
 
Σίγουρα τα προβιοτικά λειτουργούν σαν ασπίδα για το εντερικό των πουλιών. Οι παθογόνοι οργανισμοί δεν προσβάλουν μόνο το έντερο των πουλιών όμως. Και ανάλογα την περίπτωση ακόμη και να παίρνει προβιοτικά ένα πουλί αν είναι μέσα σε ένα μολυσμένο περιβάλλον το πιο πιθανό είναι να νοσήσει. Κανένα συμπλήρωμα δεν είναι πανάκεια, απλά βοηθάνε τον οργανισμό να αμυνθεί.
συμφωνώ Βασίλη
 
Back
Top