Αναπαραγωγή Γιατι τα καναρινια πεταξαν το πρωτο αυγο;

Kostassalonica

PB New Member
Εγγραφή
24 Απρ 2016
Μηνύματα
40
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Παιδια τη βοηθεια σας. Σημερα μολις γυρισα απο την δουλεια και διαπιστωσα πως μεσα στο κλουβι ειχε ενα τσοφλι. Ειδα στη φωλια και ελειπε το πρωτο αυγο που εκανε η θηλυκια. Το δευτερο ειναι κανονικα μεσα και το κλωσαει. Γιατι το εκαναν αυτο; Και κατι ακομα. Το χρωμα του εσωτερικα ηταν κοκκινο. Γνωριζεο καποιος κατι να μου πει; Λογικα αν πανε ολα καλα την παρασκευη συμπληρωνει 14 μερες που καθοταν επανω η θυληκια μου.
 
Παιδια τη βοηθεια σας. Σημερα μολις γυρισα απο την δουλεια και διαπιστωσα πως μεσα στο κλουβι ειχε ενα τσοφλι. Ειδα στη φωλια και ελειπε το πρωτο αυγο που εκανε η θηλυκια. Το δευτερο ειναι κανονικα μεσα και το κλωσαει. Γιατι το εκαναν αυτο; Και κατι ακομα. Το χρωμα του εσωτερικα ηταν κοκκινο. Γνωριζεο καποιος κατι να μου πει; Λογικα αν πανε ολα καλα την παρασκευη συμπληρωνει 14 μερες που καθοταν επανω η θυληκια μου.

Δεν μπορείς να ξέρεις με σιγουριά το γιατί. Ειναι πολλοί οι λόγοι.1 να το έκανε το αρσενικό για να ξαναζευγαρώσει 2. Το έκανε το θυλυκό απο διατροφική ελλειψη *σπανιο 3. Έσπασε το θυληκό με τα νύχια της το αυγό καταλάθος και το έφαγε για καθαριότητα 4. Ηταν το αυγό άσπορο και η μανα το κανονισε επίσης. Για σιγουριά βαλε χώρισμα στον αρσενικό προτείνω. Κόκκινο μπορει να ηταν γιατι είχε μεσα νεοσσό, η σου φάνηκε κόκκινος ο κρόκος του άσπορου αυγού ο οποίος σκουραίνει λίγο οταν αφυδατώνεται. Ξέρω οτι δεν είναι κατατοπιστικό αυτο άλλα ένα τετοιο συμβάν εχει πάντα πολλές εκδοχές!
 
Δεν μπορείς να ξέρεις με σιγουριά το γιατί. Ειναι πολλοί οι λόγοι.1 να το έκανε το αρσενικό για να ξαναζευγαρώσει 2. Το έκανε το θυλυκό απο διατροφική ελλειψη *σπανιο 3. Έσπασε το θυληκό με τα νύχια της το αυγό καταλάθος και το έφαγε για καθαριότητα 4. Ηταν το αυγό άσπορο και η μανα το κανονισε επίσης. Για σιγουριά βαλε χώρισμα στον αρσενικό προτείνω. Κόκκινο μπορει να ηταν γιατι είχε μεσα νεοσσό, η σου φάνηκε κόκκινος ο κρόκος του άσπορου αυγού ο οποίος σκουραίνει λίγο οταν αφυδατώνεται. Ξέρω οτι δεν είναι κατατοπιστικό αυτο άλλα ένα τετοιο συμβάν εχει πάντα πολλές εκδοχές!
Κι εγω σκεφτηκα πως μπορει να το εκανε ο αρσενικος μου αλλα δε μου ειχε δωσει καποιο σημαδι για αυτο. Μεχρι τωρα την ταιζε τη βοηθουσε ολα ηταν μια χαρα. Εδω και καιρο το συγκεκριμενο αυγο ειχε ενα μικρο ραγισμα επανω. Αλλα το χρωμα του ειχε σκουρηνει απο την πρωτη μερα και μετα. Θα τον χωρησω ομως για σιγουρια.
 
Θα τον χωρησω ομως για σιγουρια.
Θα διαφωνήσω. Δεν είσαι σίγουρος ότι το έκανε ο αρσενικός. Το ζευγάρι το χωρίζουμε σε ειδικές περιπτώσεις, όταν είμαστε σίγουροι ότι ο αρσενικός μπορεί να βλάψει τη φωλιά ή τους νεοσσούς. Εξαιρετικά σπάνια περίπτωση για μένα. Θα σου πρότεινα να τα αφήσεις μαζί και να παρατηρείς διακριτικά τη συμπεριφορά τους. Μια επιτυχημένη γέννα χρειάζεται και τους δύο γονείς.
 
Κι εγω σκεφτηκα πως μπορει να το εκανε ο αρσενικος μου αλλα δε μου ειχε δωσει καποιο σημαδι για αυτο. Μεχρι τωρα την ταιζε τη βοηθουσε ολα ηταν μια χαρα. Εδω και καιρο το συγκεκριμενο αυγο ειχε ενα μικρο ραγισμα επανω. Αλλα το χρωμα του ειχε σκουρηνει απο την πρωτη μερα και μετα. Θα τον χωρησω ομως για σιγουρια.

Αν κατάλαβα καλά εννοείς απο την πρώτη μερά εννοείς απο την πρωτη μέρα τις δημιουργίας του, αν εννοείς αυτό το οτι άλλαξε χρώμα, αν και κατι τέτοιο δεν εχω συναντήσει. (δηλ. Να ειναι εμφανής η άλλάγη του χρώματος εξωτερικά) τοτε πιστεύω πως ράγισε πήρε αέρα μέσα και χάλασε και η μητέρα το αφαίρεσε αργότερα.
 
Οταν βγηκε το αυγουλακι το πρωτο ηταν ανοιχτοχρωμο. Με τις μερες που περνουσαν γινοταν πιο σκουρο. Στις 4 μερες περιπου ειδα ενα μικρο ραγισμα. Μπορει οντως να το εβγαλε απο μονη της αν ηταν ασπορο; Και να κρατησε το αλλο.
 
Αυτό το περιπλέκει το θέμα γιατί όταν το αυγό είναι ένσπορο γκριζάρει λίγο μερα με τη μέρα. Η κανάρα μπορεί να φάει ενα αυγό το οποίο καταλαβαίνει οτι είναι άσπορο ναι.Απλώς νόμιζα οτι το ράγισμα το είδες απο την πρώτη μερα και την δεύτερη μερα παρατήρησες μια έντονη αλλαγή στο χρώμα αλλα φένεται πως δεν είναι αυτη η περίπτωση. Δεν μπορώ να σου δώσω μια στάνταρ απάντηση για τα αίτια...
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
Εκανα εναν ελεγχο τωρα που ησυχα κοιμηθηκαν. Το αυγουλακι το σπασμενο ειναι το μισο μεσα στο κλουβι. Το αλλο μισο η τυχη του αγνοειται. Επισης υο χρωμα τελικα σε ενα σημειο ειναι ψιλοκοκκινο απο τον κροκο. Να σας πω και πως μεσα στη φωλια δεν εμεινε ουτε για δειγμα κατι. Παρα μονο το ενα αυγο το οποιο εχει σκουρηνει αρκετα απο την πρωτη ημερα που το εκανε. Μαλλον κλεινω και εγω πως λογω οτι ηταν ασπορο (ισως λογο του ραγισμαστος που ειχε) το ξεφορτωθηκε το κοριτσι μου για να μην πιανει τσαμπα χωρο. Ψιλο λογικο το βλεπω. Οποτε θα τους αφησω ετσι οπως ηταν κανονικα. Το τσοφλι απο το αυγο μεσα στο κλουβι να το βγαλω μηπως ειναι μεσα στα μικροβια;
 
Εκανα εναν ελεγχο τωρα που ησυχα κοιμηθηκαν. Το αυγουλακι το σπασμενο ειναι το μισο μεσα στο κλουβι. Το αλλο μισο η τυχη του αγνοειται. Επισης υο χρωμα τελικα σε ενα σημειο ειναι ψιλοκοκκινο απο τον κροκο. Να σας πω και πως μεσα στη φωλια δεν εμεινε ουτε για δειγμα κατι. Παρα μονο το ενα αυγο το οποιο εχει σκουρηνει αρκετα απο την πρωτη ημερα που το εκανε. Μαλλον κλεινω και εγω πως λογω οτι ηταν ασπορο (ισως λογο του ραγισμαστος που ειχε) το ξεφορτωθηκε το κοριτσι μου για να μην πιανει τσαμπα χωρο. Ψιλο λογικο το βλεπω. Οποτε θα τους αφησω ετσι οπως ηταν κανονικα. Το τσοφλι απο το αυγο μεσα στο κλουβι να το βγαλω μηπως ειναι μεσα στα μικροβια;

Βγάλτο ναι! Μάλλον ράγισε και χάλασε το πηρε πρέφα η άλλη και bye :)
 
Μόνο το τσόφλι του αυγού βρήκες; Κάποια μάζα σαν νεοσσός δεν βρέθηκε κάπου στον πάτο του κλουβιού; Πως είμαστε σίγουροι πως το αυγό ήταν άσπορο;
 
Πως είμαστε σίγουροι πως το αυγό ήταν άσπορο;

Άσπορο μπορεί να μην ήταν πάντως απο τα συμφραζόμενα καταλαβαίνω οτι σίγουρα δεν είχε προλάβει να δημιουργηθεί νεοσσός.

Απο εδω συμπεραίνω οτι δεν είχε νεοσσό, εχει διαφορά το σκούρο κόκκινο το αίματος απο το σκούρο πορτοκαλί του ξεραμένου κρόκου, αν ήταν ξεραμένο αίμα θα είχε έντονα σκουροκόκκινο χρώμα. Θέλω να πιστεύω οτι ξεχώρισε σωστά.
Επισης υο χρωμα τελικα σε ενα σημειο ειναι ψιλοκοκκινο απο τον κροκο
 
Βρήκα μόνο το τσόφλι του αυγού και αυτό το μισό. Όχι ολόκληρο. Το χρώμα μέσα ήταν σκούρο πορτοκαλί σε κάποια σημεία. Και επίσης όπως προανέφερα το τσόφλι είχε επάνω ένα μικρό ράγισμα κάποιες μέρες μετά την γέννα.
 
Ας ελπίσουμε το άλλο αυγουλακι να είναι ένσπορο και με το καλο να βγει το μικρό!
 
Υπάρχει κάτι ανάλογο στις επόμενες μέρες ή απλά ήταν ένα "τυχαίο" ή αναγκαστικό περιστατικό?
Καλησπερα. Δεν εκανε κατι αναλογο ξανα. Το αλλο το αυγουλακι παραμενει μεσα στη φωλια και αναμενω εως το Σαββατο για να δω αν βγει. Και λεω το Σαββατο γιατι 14 μερες που καθοταν συμπληρωνονται την Παρσκευη.
 
Κώστα, αν τελικά βγει μονο ενα πουλάκι, εχε το νου σου να βάλεις 2 πλαστικά αυγά στη φωλιά, μετα την εκκόλαψη ώστε να αποφύγεις splayed legs και μεγάλο βάρος πάνω στο νεοσσό.
 
Παιδια καλημερα. Μια ερωτηση. Ο γκουσγκουνης που εχω μπαινει μεσα στη φωλια και τη βατευει τη δικια του ενω αυτη κλωσαει. Ειναι λογικο αυτο;!
 
Παιδια ακομα μια απορια ( ξερω ξερω εχω καταντησει σπαστικος με τις ερωτησεις αλλα ελπιζω να με συγχωρειτε γιατι θελω να τα κανω ολα σωστα η τπυλαχιστον να προσπαθω για αυτο). Εαν τελικα το αυγουλακι μας ειναι ασπορο θα πρεπει να την χαλασω τη φωλια και να βαλω αλλη η μονο νεο νημα και προχωρανε μονα τους;
 
Back
Top