Ασθένειες Γιατι το καναρινι δεν λαλαει;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Flock
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Flock

PB New Member
Εγγραφή
30 Αυγ 2015
Μηνύματα
245
Πόλη
Πάτρα
Γεια σας ςχω ενα καναρινι κίτρινο σκουφατο που δεν λαλαει. Έχω ένα κοκατιλ κοντά στο καναρινι. Τι έχει βοηθήστε με.
 
Ποσο καιρο σταματησε; Το πιο προφανες ειναι πτερορροια οπως ειπε και ο Γιωργος.
 
Κουβεντα 3 μηνες; Γενικα βοηθησε μας λιγο. Πως ειναι το πουλακι; Χανει φτερα; Τρωει, πινει, ειναι ευδιαθετο; Δωσε οσο περισσοτερες λεπτομερειες μπορεις για να μπορουμε να υποθεσουμε κατι... αλλιως οπως λεω παντα ειναι σα να σε ρωταω αν ξερεις τι εφαγα για μεσημερι.
 
3 μήνες ειναι λίγο μεγάλο το διάστημα, αλλα αν ειναι χωρις αλλα συμπτώματα περίμενε εώς τέλος του μήνα

Διάβασε συμπτώματα για εσωτερικά ακαρεα η για άσθμα να δεις για αρχή που κοντά είδε σε ασθένειες και παρατήρησε την διάθεση του πουλιού. Αποπαρασιτωση εχεις κανει στα πτηνά σου;
 
Δεν είναι ιδιαίτερα σπάνιο να τραβάει η αφωνία αρκετά... ειδικά αν η πτερόρροια κράτησε περισσότερο ή κάποιο πρόβλημα υγείας του χάλασε κάπως τη διάθεση.
Συνήθως σ' αυτές τις περιπτώσεις μόλις ο καιρός κάπως κρυώσει τα πουλιά επανέρχονται στα φυσιολογικά τους.
Υπομονή λοιπόν...
 
  • Like
Αντιδράσεις: Stfns
Tabernil Canto 20 ml ή RAFF CANORA CANTO 25ml. Θα σου πρότεινα το πρώτο.
 
  • Like
Αντιδράσεις: Stfns
Πάντως είχα κι εγώ ένα καναρίνι δίπλα στο κοκατίλ μου και όσο διάστημα ήταν κοντά του δεν κελαηδούσε. Όμως για τρείς μήνες... Πόσο καιρό είναι κοντά στο κοκατίλ; Το δικό μου καναρίνι έκανε 2-3 μέρες να ξανακελαηδήσει μετά από κάτι βδομάδες δίπλα στο κοκατίλ μου.
 
Αρχικά κι εγώ θα έλεγα πως είναι από την πτερόρροια αλλά ο χρόνος που το πουλί δεν κελαηδάει είναι μεγάλος...
Μπορεί όπως είπε και ο Γιάννης να συνέλθει τώρα που ο καιρός κάπως θα κρυώσει εκτός αν είναι κάτι εσωτερικό...
 
Ένα κοινό καναρίνι που είχα είχε κάνει αφωνία για περίπου 2.5 μήνες. Την επόμενη χρονιά άντε κανένα δυβδόμαδο.
 
Να ρωτήσω κάτι, όταν λέμε αφωνία στην πετρόροια (επειδή και εγω τα ξέρω μονο στην θεωρία) το πουλί μένει τελείως βουβό για λίγο καιρό ή κάνει μονο μικρές φωνούλες όπως τα θηλυκά;
 
Να ρωτήσω κάτι, όταν λέμε αφωνία στην πετρόροια (επειδή και εγω τα ξέρω μονο στην θεωρία) το πουλί μένει τελείως βουβό για λίγο καιρό ή κάνει μονο μικρές φωνούλες όπως τα θηλυκά;

Πέρυσι τα γηραιότερα αρσενικά μου έμειναν τελείως άφωνα για περίπου 2 μήνες Αύγουστο - Οκτώβριο. Φέτος περίπου αρχές Αυγούστου σταμάτησαν τελείως το κελάηδισμα. Μόνο το φετινό μου αρσενικό(ο Θεός να το φυλάει) "δεν βάζει γλώσσα μέσα του".
 
Back
Top