Ασθένειες Γιατι το καναρινι δεν λαλαει;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Flock
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Ολα τα πουλακια τσιου κανουν. Περνα πτερορροια με μεγαλυτερη διαρκεια απο οτι συνηθιζεται.. Δεν ειναι κατι ανησυχητικο εφοσον δεν μας λες για αλλα συμπτωματα.
 
Η κανονική πτερόρροια διαρκεί 40 έως 60 ημέρες, μετά υπάρχει ασθένεια.
 
τον εχω κοντα στον παπαγαλο εδω και 2 εβδομαδες αλλα ακομα δεν λαλησε εποισης σημερα σας ρωτησα αν εχει ποδαγρα και μου ειπατε να παρω μια αλοιφη ισος να φταιει η ποδαγρα γτ το καναρινι των γειτονων μας δεν βαζει γλωσσα μεσα του. η πτερορια τελειωσε εδω και τεσσερεις ημερες το καταλαβα γτ δεν βγαζει ποια πουπουλα δεν ξερω τι να κανω πια βοηθηστε με
 
τον εχω κοντα στον παπαγαλο εδω και 2 εβδομαδες αλλα ακομα δεν λαλησε εποισης σημερα σας ρωτησα αν εχει ποδαγρα και μου ειπατε να παρω μια αλοιφη ισος να φταιει η ποδαγρα γτ το καναρινι των γειτονων μας δεν βαζει γλωσσα μεσα του. η πτερορια τελειωσε εδω και τεσσερεις ημερες το καταλαβα γτ δεν βγαζει ποια πουπουλα δεν ξερω τι να κανω πια βοηθηστε με
Δεν παιζει κανενα ρολο το ποδι του. Αν ηταμ χτυπημενο ισως αλλα απο οτι ςιδα δεν ειναι ουτε χτυπημενο. Μεγαλο ποσοστο ειναι στην πτερορροια.
 
δηλαδη δεν φταιει που τον εχω διπλα στον παπαγαλο

εποισης υπαρχει περιπτωση να μην λαλησει καθολου;
 
θα απαντησει κανενας παρακαλω☹
Καποια στιγμη οταν κρυωσει ο καιρος και τελειωσει με την πτερορροια θα ξανατραγουδησει.

Σε παρακαλω, στο ειπα και το πρωι, δεν εχει νοημα να παρακαλεις ή εμμεσως να απαιτεις μια πιο συντομη απαντηση. Δεν ειναι υποχρεωση κανενος να απαντησει αν δεν μπορει ή δεν το θελει.
Απαντηση θα παρεις οταν καποιος ξερει και εχει τη διαθεση να σε βοηθησει.
 
  • Like
Αντιδράσεις: Stfns
Οκ περιμένω περιμένω τίποτα δεν βλέπω κρυώσει καιρό το καναρινι μουγκο
 
Απομάκρυνε το κόκατιλ για 1-2 μέρες εάν είναι δυνατόν από άποψη διαθεσιμότητας χώρου και παρατήρησε εάν αλλάξει συμπεριφορά. Δε νομίζω να φταίει αυτό προσωπικά αλλά για να αποκλείσεις αυτό το ενδεχόμενο.

Το λέω γιατί το καλοκαίρι λόγω ανάγκης μετακόμισης αναγκάστηκα να αφήσω για κάποιες μέρες τα κλουβιά με τα καναρίνια μου στο σπίτι ενός φίλου μου και όταν πήγα να τα πάρω διαπίστωσα ότι είχε 4 κλουβιά καναρίνια και στη μέση 1 κλουβί με το κόκατίλ του- κι όμως όλα κελαηδούσαν κανονικά.

Πες μας αν αλλάζει συμπεριφορά μετά την απομάκρυνση του παπαγάλου και ξαναμιλάμε. Προπάντων μην αγχώνεσαι γιατί το μεταδίδεις στο καναρίνι. Σε βλέπει που το επισκέπτεσαι πιο συχνά, οι κινήσεις σου είναι πιθανώς πιό νευρικές κλπ κλπ
CEEP CALM AND ENJOY YOUR CANARY;)
 
Το κλουβί το έχω κρεμάσει στον τοίχο που βλέπει στον δρόμο και τρεια μέτρα πιο πέρα ειναι το κοκατιλ .
Στο καναρινι δείνω συσκευασμενη τροφη και σουπιοκόκαλο και στο κάτω μέρος του κλουβιού έχω μια μπανιερητσα.
 
και στο κάτω μέρος του κλουβιού έχω μια μπανιερητσα.
Αυτή η μπανιερίτσα δεν πρέπει να είναι μόνιμα... κάθε μέρα (αν το επιτρέπει ο καιρός) το πρωί καλύτερα για μισή ώρα. Μετά μόλις κάνει μπανάκι την βγάζουμε απ το κλουβι!

Εκτός από σπόρους συσκευασμένους και κόκκαλο σουπιάς δε δίνεις τίποτα άλλο; Αυγό, λαχανικά, φρούτα;
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
Του δεινω αυγο τροφη που μεσα βαζω λαχανικα και τααναμηγνειω στο μπλεντερ
 
Back
Top