Γενικά Για άλλο πουλί πήγα στο pet shop, με άλλο ενθουσιάστηκα

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης tgeorgiu
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

tgeorgiu

PB New Member
Εγγραφή
14 Απρ 2020
Μηνύματα
6
Πόλη
Αθήνα
Είχα γράψει ότι στην έρευνα που κάνω για να αποκτήσω κοκατιελ, ήθελα να βρεθώ κάπου που υπαρχουν πουλιά να δω αν η πούδρα τους θα μου δημιουργούσε αλλεργική αντίδραση.
Επισκέφτηκα λοιπόν pet shop γνωστής αλυσίδας και υπήρχαν δυο σε κλουβί ψηλά. Για άλλο πήγα, με άλλο ενθουσιάστηκα. Είχε τρία κακόμοιρα πουλάκια με τα οποία χάζεψα. African Grey, Blue and Gold Macaw και Scarlet Macaw. Κακομοίρα διότι ενώ τα κλουβιά των Macaws ήταν μεγάλα του Grey ήταν μικρό και τα νερά τους βρόμικα. Τα κακομοίρα βαριοντουσαν εμφανώς, το δε Grey δεν είχε καμία αντίδραση και καθήσα τουλάχιστον 20 λεπτά. Ευτυχώς δεν μαδούσαν τα φτερά τους. Ο Blue and Gold είχε φοβερή όρεξη για αλληλεπίδραση. Απίστευτα πουλιά και τα τρία! Σκεφτόμουν βέβαια ποιος θα δώσει €3500 για να πάρει παπαγάλο απο μαγαζί και όχι απο εκτροφέα σωστό για να πρέπει να του αλλάξει ορισμένες αρνητικές συμπεριφορές που θα κουβαλάει. Αν εχουν μείνει καιρό θα πρέπει να τα μάθεις και να πετάνε κλπ.
Όσον αφορά τον σκοπό που πήγα στα τρία αυτά δεν είχα αλλεργία και δεδομένο ότι ο Grey έχει πούδρα είμαι σε καλό δρόμο. Τα cockatiel ήταν ψηλά όποτε δεν παίρνω όρκο...

03C4D050-6176-4162-B0C7-55CAFA4919DD.jpeg4D721AC3-B9A4-4702-BEC6-741C93F65665.jpeg31793A17-DF25-4911-B0A2-AB5C659A62DD.jpeg
 
Σκεφτόμουν βέβαια ποιος θα δώσει €3500 για να πάρει παπαγάλο απο μαγαζί και όχι απο εκτροφέα σωστό

Να συμπληρώσω σε αυτό που λες και συμφωνώ ότι απο εκτροφέα η τιμή είναι μισή απο τα €3.500. Πραγματικά δεν ξέρω τι είδους κορόιδα ψάχνουν τα μαγαζιά με τέτοιες τιμές.
 
Παντως γενικα δεν θα βγαλεις ασφαλες συμπερασμα με αυτο τον τροπο.
Αν πχ καθησες στο πουλακι γιαβ20 λεπτα και εκεινο δεν κουνηθηκε σημαινει οτι δεν "κουνηθηκε" και η πουδρα του.

Ευχομαι να βρεις αυτο που ψαχνεις!
 
Γενικα αν δεν εχεις ιστορικο αλλεργιών και αναπνευστικων προβληματων δεν θα εχεις προβλημα.
Αλλα αν πχ σε ενοχλει η γυρη, η πουδρα απο το πουλακι θα στο κανει πιο δυσκολο.
Μπορεις να κανεις και τεστ αλλεργιών αν θες.
 
Εγω θα απέφευγα πουλια με πούδρες, ο ιατρός πνευμονολογος θα σου πει μακρυά, εφόσον έχεις θέμα, όπως είπε και σε μένα γενικά για πουλιά, που να του έλεγα για πουδρες 😎
 
Καλησπέρα! Έχω αλεργειες στην γύρη, στην σκόνη κτλπ.. Την περίοδο της άνοιξης ειναι πιο έντονα όλα. Ακόμα κ τώρα έχω φτερνισμα λόγω εποχής, η πούδρα του κοκατιλ με ενοχλεί αρκετά, σε σημείο να μην κοιμάμαι ακριβώς δίπλα του όπως έκανα αλλά τον τοποθετώ στην άκρη του δωματίου. Όταν κανει μπανάκι μειώνεται αρκετά, αλλά μόλις περάσουν 2 ημερες και τιναχτεί τσουπ πάλι πούδρα στο αέρα.
Προσπαθώ να σε κάνω να σκεφτείς όπως εγώ πχ που είμαι ήδη κάτοχος κοκατιλ και γι'αυτό σου φέρνω για παράδειγμα εμένα.
Εάν έχεις κάτι παρόμοιο ή και πιο έντονο ακόμα, θα το σκεφτόμουν πολύ σοβαρά για κοκατιλ.
 
Back
Top