Αναπαραγωγή Γκούλντιαν κάθονται ήδη 15 μέρες στ αυγά

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Ritsa
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Ritsa

PB New Member
Εγγραφή
13 Φεβ 2019
Μηνύματα
76
Καλημερα για πειτε μου σας παρακαλω. Τα πουλακια μου καθονται πανω απο 15 μερες και εξακολουθουν. Τι κανω με τα αυγα; Να τα παρω;Η θα τα πεταξουν μονα τους;
 
Μονο κροκος. Ποσες γεννες κανουν; Την φωλια να την αφησω ως εχει; Για το κλουβι θα το αλλαξω αμεσα. Ευχαριστω πολυ.
[automerge]1553329312[/automerge]
Μονο κροκος. Ποσες γεννες κανουν; Την φωλια να την αφησω ως εχει; Για το κλουβι θα το αλλαξω αμεσα. Ευχαριστω πολυ.
Οριστικα πανω απο 15 μερες.
 
Παιδιά τα gouldian 13-14 μέρες κάνουν να βγουν, η φίλη μας μας λέει πως τα κλωσσανε πάνω από 15. Στην προκειμένη περίπτωση νομίζω ότι δεν είχαν προετοιμαστει σωστά, για αυτό ήταν και άσπρορα.
 
Παιδιά τα gouldian 13-14 μέρες κάνουν να βγουν, η φίλη μας μας λέει πως τα κλωσσανε πάνω από 15. Στην προκειμένη περίπτωση νομίζω ότι δεν είχαν προετοιμαστει σωστά, για αυτό ήταν και άσπρορα.
Όπως τα λες είναι για αυτό και δεν μπορείς να συμβουλέψεις αφαίρεση χωρίς να ξέρεις περισσότερες πληροφοριες πέραν του αορίστου "κάθονται πάνω από 15μερες".
Εξαιρετικά οριακή περίπτωση από ένα μέλος του οποίου την εμπειρία δεν γνωρίζεις.
Μετά την ωοσκοπηση, φυσικά και μπορεί να τα στείλει.
 
Μα συμφωνώ απόλυτα @Deukalion ! Απλά ή @Ritsa λεει πως έχει κάνει ωοσκοπηση και είδε μόνο κρόκο. Τι άλλο να της έλεγα; Να τα κρατήσει κανένα μήνα ακόμη μπας και σκάσει τίποτα; Όχι φυσικά. Τώρα το καλύτερο που έχει να κάνει η φίλη μας είναι μια δεύτερη προσπάθεια. Φιλικά...
 
Μα συμφωνώ απόλυτα @Deukalion ! Απλά ή @Ritsa λεει πως έχει κάνει ωοσκοπηση και είδε μόνο κρόκο. Τι άλλο να της έλεγα; Να τα κρατήσει κανένα μήνα ακόμη μπας και σκάσει τίποτα; Όχι φυσικά. Τώρα το καλύτερο που έχει να κάνει η φίλη μας είναι μια δεύτερη προσπάθεια. Φιλικά...
Δεν θα σου απαντήσω, διότι αν το κάνω δεν θα είναι σα να είμαι 15χρονο.
 
Δεν θα σου απαντήσω, διότι αν το κάνω δεν θα είναι σα να είμαι 15χρονο.
Εντάξει τι να πω... Ο καθένας δείχνει την ωριμότητα του, δεκτό! Απλά σε περίπτωση που δεν το έχεις καταλάβει τα gouldian δεν έχουν καμία μα καμία σχέση με τα καναρινακια που ασχολείσαι εσύ. Δεν θα ασχοληθώ άλλο με αυτό τον άσκοπο κόπο γιατί εδώ δίνουμε συμβουλές και γνώμες για το συγκεκριμένο είδος. Να έχεις μια υπέροχη μέρα ✌️👊
 
Ρίτσα συμπληρώνοντας κι εγώ με τη δική μου άποψη, θα σου πρότεινα να αφήσεις τα αυγά μέχρι να συμπληρωθούν ακόμη και 20 μέρες από την ημέρα, με όποιον τρόπο κι αν άρχισες να μετράς. Τα πουλάκια δεν ενοχλούνται από τη φωλιά και δεν θα επηρεάσουν τις δραστηριότητές τους οι δυο τρεις μέρες επιπλέον αδράνειας σε αυτή τη φάση.
 
Εγώ Ριτσα θα έκανα το εξής:
Θα αφαιρουσα την φωλιά από το κλουβί αφού γινόμουν 100% σιγουρος ότι είναι άσπορα, θα αγόραζα ένα καινούργιο κλουβί, θα άρχιζα διατροφή πλούσια σε χορταρικά, λαχανικά και βότανα. Θα είχα μόνιμα μέσα στο κλουβί σουπιοκοκαλο και θα πρόσθετα στην διατροφή τους αυγό βραστό και αυγοτροφη. Έπειτα, μετά από όλα αυτά, θα ξανά έβαζα την φωλιά στο κλουβί για μια δεύτερη αναπαραγωγικη προσπάθεια. 🙂Εύχομαι να σε βοήθησα και ελπίζω αυτή την φορά να μην παρεξηγηθεί το μήνυμα μου. Φιλικά!
 
@Ritsa δές το παρακάτω άρθρο για να σιγουρευτείς όσον αφορά το θέμα της ωοσκόπησης, και εγώ πιστεύω πως αν τα αφήσεις μερικές μέρες ακόμα δεν υπάρχει πρόβλημα.
 
Τα γκουλντιαν δεν είναι ζεμπρακια, δυστυχώς!
Η αναπαραγωγή τους στην αιχμαλωσία δεν είναι εύκολη υπόθεση. Πολλές φορές οι πρώτες γέννες είναι αποτυχημένες κι αυτό εξαρτάται από πολλούς παράγοντες που ασφαλώς δεν μπορώ εγώ να σου εξηγήσω μια και δεν έχω προσωπική εμπειρία από το συγκεκριμένο είδος.
Καλό θα ήταν να μας πει τη γνώμη του και κάποιος που γνωρίζει καλά αυτά τα ιδιαίτερα πουλιά.
 
Back
Top