Γενικά Γλωσσα σωματος του Ζακο

Φαμπιο

PB Member
Εγγραφή
3 Φεβ 2009
Μηνύματα
1.898
Πόλη
Αθήνα
Με την καινουρια αφιξη του πρωτου μας ζακο δημιουργηθηκαν και πολλα ερωτηματα σε σχεση με την συμπεριφορα του..
Οταν καθεται απανω μου κα του ξυνω το κεφαλι(τρελαινεται)μετα απο λιγο τριβει το ραμφος του στο χερι μου με αρκετη πιεση μπορω να πω.. Τον εχω δει να το κανει και στο ξυλο που καθεται στο κλουβι κα στα καγκελα! Τι σημαινει αυτο;
Επισης μερικες φορες οταν ειναι μεσα στο κλουβι και πλησιαζουμε μιλοντας του, βγαζει κραυγουλες, ανοιγει το στομα σαν να κανει επιθεση και δαγκωνει το καγκελο! Μας κανει οντως επιθεση;
Εμεις μολις το κανει αυτο βαζουμε το χερι μεσα και τον χαιδευουμε και δειχνει λιγο φοβο.. Μετα παλι το ξεπερναει και απολαμβανει το ξυσιμο! Ειναι φυσιολογικη αυτη η συμπεριφορα;
Να συμπληρωσω οτι το πουλι πηγε στο πετ σοπ παρα πολυ μικρο και ταιστηκε απο τα παιδια που εχουν το μαγαζι κα το πουλι εβλεπε πολυ κοσμο κα αλλα ζωα
Ελπιζω να μην σας κουρασα:)
 
Καλορίζικο! Το ότι κάθεται στο χέρι σου & δέχεται χάδια, όπως βλέπουμε στις fotos, αμέσως μόλις ήλθε κοντά σου, είναι έκπληξη! Το ότι κέρδισες την εμπιστοσύνη του αμέσως, αποτελεί ευτυχές γεγονός! Για το τρίψιμο του ράμφους ξέρω ότι το κάνουν μετά φαγητό για να το καθαρίσουν, αποτελεί μέρος του προγράμματος φροντίδας του σώματός τους, για να απαλλαγούν από ό,τι κόλλησε σ'αυτό & το σχετικό άρθρο "Πώς να καταννοήσετε τον παπαγάλο σας - Η γλώσσα του σώματος" δεν το αξιολογεί, αναφέρει μόνο ότι καταφεύγουν σ'αυτή την κίνηση όταν δε μπορούν να επιτύχουν κάτι που θέλουν... Η επίθεση που κάνει όταν είναι μέσα στο κλουβί, κατά τη γνώμη μου εκφράζει επιθυμία να έλθει κοντά σας για χάδια & επαφή, ενώ το χέρι σου όταν το βάζεις μέσα & αντιδρά, δείχνει διεκδίκηση του χώρου του! Το θεωρεί εισβολή, ότι παρεισέφρησε κάτι ξένο στη... Φωλιά του! Και αυτό που παρατήρησες ότι άλλοτε επιτρέπει ξύσιμο - χάδι & άλλοτε όχι, δώσε του την ευκαιρία - παραχώρησέ του το δικαίωμα να διαλλέγει αυτό πότε θέλει να το χαϊδέψεις & πότε δεν επιθυμεί προσέγγιση!
 
Ποτε τριβει το ραμφος του στα καγκελα και στις πατηθρες; Οταν τρωει η και οταν καποιος μπει στο δωματιο ας πουμε; Αν το κανει οταν τρωει οπως σου ειπε κι η Μαρια πιστευω κι εγω πως καθαριζει το ραμφος του. Σε ασχετο χρονο αν το κανει π.χ. Οταν καποιος τον πλησιαζει ειναι επιδειξη προς αυτον που πλησιαζει οταν ειναι "κυριος" του χωρου του και οτι ο αλλος μπαινει σε ξενο χωρο και να εχει το νου του. Ισως γι αυτο και να ακολουθει η επιφυλακτικη του συμπεριφορα.

Παροτι ειναι μωρο και εχει εξεικοιωθει με το να βλεπει αρκετο κοσμο θελει πιστευω μερικες ημερες να προσαρμοστει και να εγκλιματιστει στο νεο του περιβαλλον. Ποσες ημερες τον εχετε;
 
  • Like
Αντιδράσεις: Yasmin
το ραμφος του ειναι το κυριο αισθητηριο οργανο του..υπαρχουν πληθος νευρικες αποληξεις.. Το θελει παντα καθαρο.. Δε θα πατησει πουθενα αν δεν το ακουμπησει πρωτα με το ραμφος του.. Οπως τα περιγραφεις μαλλον χαρα
νιοθει που σας βλεπει.. Δε κρυβει επιθεση η συμπεριφορα του.. Οχι πως μεγαλωνοντας δε θα θελησει να δοκιμασει τη γευση του χεριου σου και τις αντιδρασεις σου σε μια επιδειξη ισχυος.. Να θυμασαι παντα πως εχεις να κανεις με ενα μικρο κακομαθημενο παιδι..
 
Αρχη ειναι ακομα και λιγο δυσκολη, αλλα υπαρχει μερακι και απλετη βοηθεια απο σας κι ολα καλα θα πανε
Σας ευχαριστω...
 
Σημερα κανει κατι που δεν τοχει ξανακανει! Τρεμει και κραταει το ενα του ποδι απανω! Δεν φαινεται να το χει χτυπησει! Οταν τον εβγαλα εξω τα κανει αυτα! ΑΝΗΣΥΧΩ😕
 
μπας και κρυωνει;οταν ειναι χαλαροι συνηθως μαζευουν το ενα ποδαρακι στη κοιλιτσα τους.. Πολλες φορες κοιμουνται με το ποδι μαζεμενο και τοκεφαλι γυρισμενο στη πλατη τους
 
Ποτε τριβει το ραμφος του στα καγκελα και στις πατηθρες; Οταν τρωει η και οταν καποιος μπει στο δωματιο ας πουμε; Αν το κανει οταν τρωει οπως σου ειπε κι η Μαρια πιστευω κι εγω πως καθαριζει το ραμφος του. Σε ασχετο χρονο αν το κανει π.χ. Οταν καποιος τον πλησιαζει ειναι επιδειξη προς αυτον που πλησιαζει οταν ειναι "κυριος" του χωρου του και οτι ο αλλος μπαινει σε ξενο χωρο και να εχει το νου του. Ισως γι αυτο και να ακολουθει η επιφυλακτικη του συμπεριφορα.

Παροτι ειναι μωρο και εχει εξεικοιωθει με το να βλεπει αρκετο κοσμο θελει πιστευω μερικες ημερες να προσαρμοστει και να εγκλιματιστει στο νεο του περιβαλλον. Ποσες ημερες τον εχετε;


Το κανει σε ασχετο χρονο κι οταν καθεται στο χερι μου! Παντως στην αδερφη μου ανεβαινει πιο ευκολα απο τους υπολοιπους καθως ειναι κι η μαμα του😛
Τον εχουμε 7 μερες με σημερα. Σημερα το πρωι καθως εξεταζε τα δαχτυλα μου, για πρωτη φορα το πιεσε πολυ και με πονεσε λιγο! Αμεσως του ειπα ΜΗΗΗ κοφτα αλλα οχι δυνατα και με κοιταξε με περιεργεια!
 
μπας και κρυωνει;οταν ειναι χαλαροι συνηθως μαζευουν το ενα ποδαρακι στη κοιλιτσα τους.. Πολλες φορες κοιμουνται με το ποδι μαζεμενο και τοκεφαλι γυρισμενο στη πλατη τους



Θοδωρη δεν νομιζω να κρυωνε και το ποδι ξερω τι λες! Δεν ηταν χαλαρος, σκεψου ηταν στο χερι μου και το σηκωνε! Μαλλον πρεπει να το χτυπησε στο κλουβι μονος του, αλλα οχι σοβαρα γιατι δεν εχει πληγη και το παταει σχετικα..
 
Ενδεχεται να εχει χτυπησει ελαφρα το ποδαρακι του, οπως και το οτι τρεμει, ενδεχεται να ειναι απο στρες.
 
Τι το πιασε και στρεσαριστηκε; Ουτε την πρωτη μερα που το φεραμε δεν ετρεμε!
Αλλα στα δικα του ματακια κατι ηταν τρομακτικο και δεν ανακαλυψα τι ηταν αυτο😕
Η δαγκωνια ηταν αναγνωριστικη να δει πως θα αντιδρασω;:D
 
Δικαιολογειται και η δαγκωνια απο στρες, δεν μπορει κανεις να ειναι σιγουρος τι μπορει το στρεσαρισε (ισως καποιος θορυβος, η' καποια αλλαγη στο περιβαλλοντα χωρο... Πολλα μπορει να παιξουν ρολο)
 
Δικαιολογειται και η δαγκωνια απο στρες, δεν μπορει κανεις να ειναι σιγουρος τι μπορει το στρεσαρισε (ισως καποιος θορυβος, η' καποια αλλαγη στο περιβαλλοντα χωρο... Πολλα μπορει να παιξουν ρολο)



Εχεις δικιο γιατι σημερα ειχε ερθει ο ηλεκτρολογος και εβαλε τρυπανι για λιγο το πρωι, οποτε μπορει να ηταν κι αυτο!
Ειναι αληθεια τοσο ευαισθητοι οι ζακο; Δεν θα του μεινει ψυχολογικο ετσι;
Σ'ευχαριστω:)
 
Οχι! Δεν θα του μεινει 'ψυχολογικο':) Πρεπει ομως κατι τετοια να τα 'προβλεπεις' και να βαζεις το πουλακι καπου, που δεν θα ταραζεται οταν συμβαινει να γινονται τετοιου ειδους δουλειες, (ακομη και η ηλεκτρικη σκουπα μπορει να το ταραξει) για ολα χρειαζεται προετοιμασια και εκπαιδευση😉
 
Back
Top