Φροντίδα Γνωμες και εμπειρίες γι αυτην την εκπαίδευσή budgie

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Dtse
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Υπομονή και σιγά-σιγά. Ήδη είσαι σε καλό δρόμο, μην το χαλάσεις με ανυπομονησία. Γιατί ένας λάθος χειρισμός θα σε φέρει πίσω. Το θέμα είναι να μην τρομάξει και να κάνει εκείνο το δεύτερο βήμα. Εσύ δειλά-δειλά, μπορείς να σηκώνεις λίγο ένα δάχτυλο να το ακουμπάς κάτω από την κοιλιά μήπως πατήσει πάνω του. Αλλά με πολύ απαλές κινήσεις.
Μετα απο μια συηκεκριμενη αποσταση καθως το πλησιαζω φευγει οποτε σταματαω. Συνεχιζω λοιπον να το ταιζω μεχρι να ηρεμησει και να μην φοβαται το ιδιο, ετσι;
 
Μετα απο μια συηκεκριμενη αποσταση καθως το πλησιαζω φευγει οποτε σταματαω. Συνεχιζω λοιπον να το ταιζω μεχρι να ηρεμησει και να μην φοβαται το ιδιο, ετσι;
Έτσι, καλά το πας! 🙂
 
  • Like
Αντιδράσεις: Dtse
Διάβασα σε ενα ποστ οτι για να βγάλεις το παπαγαλακι απο το κλουβι ενα δείγμα οτι μπορειςβειναι να σε αφηνει να το χαιδευεις. Πως το καταφερατε αυτο οι πιο έμπειροι;
 
Εγω τον εχω 5 μήνες και είναι ελευθερος απο την πρωτη μερα στις αρχες εβγαινε για ενα 2ωρο και μαζευοταν και τοτε εκλεινα το κλουβι, σιγα σιγα το αφηνα ανοιχο πιο πολυ ωρα με αποτελεσμα να μπαινω βγαινει μεχρι τις 5-5:30 και μετα να ησυχαζει και να ετοιμαζεται για υπνο. Τωρα εδω και ενα μηνα που ειμαι στο πατρικο μου το κλουβι ειναι ολη την ωρα ανοιχτο και δεν το αποχωριζεται σχεδον καθολου. (βεβαια ειχα απο την αρχη πολυ ελευθερο χρονο και ''αρκετα ασφαλες σπιτι''δεν ειχα τι να κανω και απλα τον περιμενα να μαζευτει στο κλουβι)

μπορει να ανεβαινει πανω μου να τρωει απο το χερι μου αλλα για χαιδεμα ουτε λογος! Και αυτο που με προβληματιζει είναι να του φερω το δαχτυλο κοντα θα φυγει αμεσως αμα ομως είναι το προσωπο μου δεν εχει τοσο προβλημα, του φερνω την μυτη στο προσωπο του και ή μου την χαιδευει η την δαγκωνει/γαργαλαει μια φορα με δαγκωσε για τα καλα παντως😛 Και νερο πινει μονο αμα του το ''σερβιρω'' σερβιρω εγω εκτος απο την πρωτη φορα τις επομενες εκανε μπανιο παλι αμα του εφερνα την μπανιερα κοντα του και την κρατουσα στο χερι το ιδιο και με τα φρουτα λαχανικα τρωει περισσοτερο ή τουλαχιστον δοκιμαζει οταν το εχω στο χερι μου και το φερνω κοντα του😵
 
Οποτε ειναι και θεμα χαρακτηρα μαλλον..
 
Απλως τωρα τι ισχυει; Αν θελω να το βγαλω εκτος κλουβιου περιμενω να μην φοβαται το χερι μου χωρις τροφη η δεν εχει να κανει; Γιατι οταν εχω φαγητο μια χαρα οταν δεν εχω ειναι το πρόβλημα. Πολλες ερωτησεις το ξερω! 🙂
 
Δοκίμασε να το αφήσεις έξω αφού έχεις πάρει όλα τα μέτρα μην χτυπήσει κάπου, κλειστά παράθυρα με τραβηγμένες κουρτίνες μην χτυπήσει στα τζάμια κτλ και προσπάθησε να το γυρίσεις πίσω στο κλουβί δελεάζοντάς το με σπόρους. Αν δεν κάνεις δοκιμαστικά δεν θα μάθεις :)
 
Back
Top