Γενικά Γνωρίζει κάποιος αν αυτό είναι καναρίνι;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης sinotna
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

sinotna

PB New Member
Εγγραφή
25 Μαρ 2012
Μηνύματα
6
καλήμερα σας, γνωρίζει κάποιος αν αυτό είναι καναρίνι; Είναι αρκετά μεγαλόσωμο και καφετί με κάπως πιο μεγάλα μάτια από τα άλλα καναρίνια μου, ευχαριστώ !
1429349226_tmp_1429349006_tmp_DSC02803.webp 1429349340_tmp_1429349160_tmp_1429348881_tmp_DSC02804.webp 1429349384_tmp_1429348946_tmp_DSC02796.webp
 
Ναι καναρινι ειναι, δεν ξερω γιατι ειναι μεγαλυτερο αλλα για καναρινι μοιαζει, απο που το αγορασες; Τι σου ειπαν οτι ειναι;
 
Ναι καναρινι ειναι, δεν ξερω γιατι ειναι μεγαλυτερο αλλα για καναρινι μοιαζει, απο που το αγορασες; Τι σου ειπαν οτι ειναι;
δεν το αγορασα το επιασα την περασμενη εβδομαδα στην αυλη μου
 
Ααα, ενταξει δεν το καταλαβα. Εμενα παντως για καναρινι μου μοιαζει, δεν φαινεται για σπουργιτι...😕
 
ενας κυριος εδω που το ειδε μου ειπε οτι ειναι καρποντακος χ καναρινι, ξερετε αν θα μπορουσε να αληθευει;
 
Ναι, μπορει να εγινε και αυτο.. Δεν ειμαι σιγουρος αλλα μερικοι τα ζευγαρωνουν αυτα τα δυο ειδη...
 
Αν είναι καναρίνι, φαίνεται για αρσενικο. Αν έχεις αλλά πουλακια κρατά το σε καραντίνα για 40 ημερες
 
Παράξενο το γεγονός ότι βρέθηκε ελεύθερο...
Αν δεν την έχει κοπανήσει... ίσως είναι υβρίδιο... μη "χρήσιμο" στον προηγούμενο κάτοχο.
 
Όταν λες το έπιασες τί εννοείς;Ήρθε στο χέρι σου από μόνο του;
 
ενας κυριος εδω που το ειδε μου ειπε οτι ειναι καρποντακος χ καναρινι, ξερετε αν θα μπορουσε να αληθευει;
Θα μπορούσε. Τα χρώματα και το όλο σχήμα ταιριάζουν.
Eδώ το αρσενικό καρποντακοκάναρο.
housefinchxcanarysmall.jpg
 
ενας κυριος εδω που το ειδε μου ειπε οτι ειναι καρποντακος χ καναρινι, ξερετε αν θα μπορουσε να αληθευει;
Καλά σου είπε και μάλλον είναι θηλυκό. Άστο ελεύθερο σε κλειστό δωμάτιο εάν δυσκολευτείς να το πιάσεις είναι υβρίδιο.
 
Για ένα πιασμένο πουλί στην αυλή του και το συζητάμε ακόμα; Απορώ πως κάποιος δεν έχει πει τίποτα για αυτό.
 
Για ένα πιασμένο πουλί στην αυλή του και το συζητάμε ακόμα;
Και τι να κάνει, να αφήσει το καναρινι ελεύθερο; Εδώ κάνουμε αμάν καταδικάζοντας αυτούς που αφήνουν θηλυκά υβρίδια ελεύθερα να πάνε να πεθάνουν παρά έξω γιατί τους είναι άχρηστα και βρέθηκε κάποιος να μαζέψει ένα και θα βγούμε να του πούμε, άφησε το, καλά έκανε αυτός που το παράτησε την πρώτη φορά;
 
Παιδιά και εγώ έχω πιάσει καναρίνι έτσι σχεδόν σαν και αυτό αν θυμάμαι καλά.
Όταν ήμουν φοιτητής εκεί που ήμασταν όλοι στο αμφιθέατρο και κάναμε μάθημα, μπήκε μέσα από την τζαμαρία και προφανώς τα έχασε και πήγε και κούρνιασε πάνω απ την πόρτα στο παράθυρο. Φαινόταν από μακριά οτι ήταν καναρίνι αλλά τέτοιο χρώμα. Όταν φύγαμε όλοι γύρισα και έριξα τη ζακέτα μου πάνω του και το έπιασα. Πήρα ένα κουτάκι από το περίπτερο, το έβαλα μέσα και το πήγα σπίτι με τα άλλα. Ήταν θηλυκό. Θυμάμαι πως το ζευγάρωσα, έκανε αυγά αλλά ποτέ δεν βγήκε πουλάκι.
 
δεν το αγορασα το επιασα την περασμενη εβδομαδα στην αυλη μου
Σε αυτό αναφέρομαι κ. Γιάννη.
Και τι να κάνει, να αφήσει το καναρινι ελεύθερο; Εδώ κάνουμε αμάν καταδικάζοντας αυτούς που αφήνουν θηλυκά υβρίδια ελεύθερα να πάνε να πεθάνουν παρά έξω γιατί τους είναι άχρηστα και βρέθηκε κάποιος να μαζέψει ένα και θα βγούμε να του πούμε, άφησε το, καλά έκανε αυτός που το παράτησε την πρώτη φορά;
Το ότι είχε σκοπό να πιάσει ένα υβρίδιο Σταύρο δεν το νομίζω. Η παγίδα μόνο και μόνο που μπαίνει αρχικώς και ότι μας κάτσει εμένα δεν μου αρέσει. Προσωπικά δεν με ενδιαφέρει κιόλας τί κάνει ο καθένας.Απλά έχω δει άλλα άτομα έχουνε φάει κράξιμο όταν μιλάνε για καρδερίνες όχι εκτροφής και στο συγκεκριμένο post δεν μίλησε κανείς. Γιαυτό μου φάνηκε και ακόμα μου φαίνεται περίεργο.
 
Back
Top