Γενικά Γνωρίζει κάποιος αν αυτό είναι καναρίνι;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης sinotna
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Σε αυτό αναφέρομαι κ. Γιάννη.

Το ότι είχε σκοπό να πιάσει ένα υβρίδιο Σταύρο δεν το νομίζω. Η παγίδα μόνο και μόνο που μπαίνει αρχικώς και ότι μας κάτσει εμένα δεν μου αρέσει. Προσωπικά δεν με ενδιαφέρει κιόλας τί κάνει ο καθένας.Απλά έχω δει άλλα άτομα έχουνε φάει κράξιμο όταν μιλάνε για καρδερίνες όχι εκτροφής και στο συγκεκριμένο post δεν μίλησε κανείς. Γιαυτό μου φάνηκε και ακόμα μου φαίνεται περίεργο.
Αν υπάρχει παγίδα έχεις δίκιο.. όμως εγώ δε βλέπω πουθενά κάτι τέτοιο..
Το έπιασα σε μένα μεταφράζεται... Με τα χέρια ή κάθε νόμιμο τρόπο...
 
Σιγά μην έλεγε το έπιασα με παγίδα στην αυλή μου. Τέλοσπάντων αφού το βρίσκεται φυσιολογικό εγώ δεν λέω τίποτα παραπάνω.Απλά δεν είναι συχνό φαινόμενο τέτοια πουλιά να έρχοντε από μόνα τους στο χέρι μας.
 
Σιγά μην έλεγε το έπιασα με παγίδα στην αυλή μου. Τέλοσπάντων αφού το βρίσκεται φυσιολογικό εγώ δεν λέω τίποτα παραπάνω.Απλά δεν είναι συχνό φαινόμενο τέτοια πουλιά να έρχοντε από μόνα τους στο χέρι μας.
Κρατώ τις ενστάσεις σου...
 
Η παγίδα μόνο και μόνο που μπαίνει αρχικώς και ότι μας κάτσει εμένα δεν μου αρέσει
Είναι πολύ πιθανόν να συμβαίνει αυτό που λες. Μπορούμε όμως να κατηγορήσουμε έναν άνθρωπο επειδή υποπτευόμαστε ότι στήνει παγίδες για να πιάνει άγρια πουλιά; Εάν έχεις αμφιβολίες μπορείς να τον ρωτήσεις και εφόσον υπάρξει τέτοια παραδοχή, φυσικά και θα φάει το κράξιμο της αρκούδας και αυτός και κάθε συστηματικός πουλοπιάστης.

Επίσης εδώ δεν κράζουμε απλώς. Δεν είναι όλες οι περιπτώσεις ίδιες και σε ορισμένες δεν υπάρχει καν δόλος. Εδώ εμείς απλά ενημερώνουμε για το καθεστώς, επισημαίνουμε τα προβλήματα που δημιουργούνται, δίνουμε τις κατευθύνσεις που πρέπει να ακολουθηθούν σύμφωνα με την ενημέρωση που έχουμε από αρμόδιους φορείς και εφόσον το μέλος εμμείνει στην πρακτική του, αποβάλλεται από τις συζητήσεις.

Επομένως τι προτείνεις εδώ; Να του πούμε να αφήσει ελεύθερο καναρίνι, αλλιώς θα τον διώξουμε επειδή είπε τη λέξη έπιασα; Δείτε τα πράγματα λιγάκι στην ουσία τους γιατί έχουμε γίνει τόσο δογματικοί που στο τέλος η προσφορά μας θα γίνει παρόμοια με την προσφορά της κυρίας Λουκά στο χριστιανισμό.
 
Σταύρο εγώ δεν είπα να διώξουμε τον φίλο ούτε να τον κράξουμε.Αλλά αν ρίξεις μια ματιά στο post #10 τον ρώτησα τί εννοεί έπιασε το πουλί.Απάντηση δεν πήρα και απόρρησα που δεν το ρώτησε κανείς άλλος. Όταν σε άλλα posts άλλων ατόμων που έχουν αναφερθεί σε πιασμένα του την 'πέφτουνε' 5 άτομα γιαυτό και είναι άδικο θα έλεγα.
 
Σταύρο εγώ δεν είπα να διώξουμε τον φίλο ούτε να τον κράξουμε.Αλλά αν ρίξεις μια ματιά στο post #10 τον ρώτησα τί εννοεί έπιασε το πουλί.Απάντηση δεν πήρα και απόρρησα που δεν το ρώτησε κανείς άλλος. Όταν σε άλλα posts άλλων ατόμων που έχουν αναφερθεί σε πιασμένα του την 'πέφτουνε' 5 άτομα γιαυτό και είναι άδικο θα έλεγα.
Γι' αυτό είμαστε ομάδα... Ο ένας συμπληρώνει τον άλλο...
Στοχεύουμε όλοι στο κοινό καλό...
Αυτό ίσως που διέκρινες εσύ ίσως να μην το είδε κάποιος άλλος...
Ας περιμένουμε και τη θέση του ερωτώντα..
 
Και πάλι όμως σας ξαναλέω. Είμαι ο τελευταίος που θα αποπάρω κάποιον για τα πιστεύω του πάνω στα πουλιά. Δεν θέλω να φανεί ο φίλος το μαύρο πρόβατο.Απλά να το καταλάβει ότι δεν είναι πρέπων.
 
Λάμπρο, εγώ το καταλαβαίνω. Η τοποθέτησή μου δεν αφορούσε εσένα προσωπικά να ξέρεις, γιατί πιστεύω ότι υπάρχουν και πολλά άτομα ακόμη που σκέφτηκαν έτσι και που είχαν την ίδια απορία. Εξηγώ μόνο το πρακτικό μέρος του πράγματος. Πέρα από όλα τα αλλα προσπαθούμε να βλέπουμε την κάθε περίπτωση ξεχωριστά και το μόνο κριτήριο που έχουμε είναι η μαρτυρία του ατόμου που ζητάει βοήθεια. Δεν μπορούμε ούτε να συλλάβουμε κόσμο ούτε να δικάσουμε επομένως στεκόμαστε στο να βοηθήσουμε τα πουλιά που έχουν πρόβλημα, προσπαθώντας να μην βλάψουμε περισσότερα, έστω και με έμμεσο τρόπο.
 
Back
Top