Φροντίδα Γνώμες για την χρήση ανεμιστηράκι υπολογιστή ενάντια στην ζέστη

Kostaskar

PB Member
Εγγραφή
16 Ιουλ 2019
Μηνύματα
526
Βλέποντας ότι ακόμα και υπό πλήρη σκιά η ζέστη της εποχής ίσως είναι υπερβολική για τα πουλάκια μου σκέφτηκα την τοποθέτηση μικρών ανεμιστήρων για υπολογιστές έτσι ώστε να ανακυκλώνεται καλύτερα ο αέρας σε μια προσπάθεια αντιμετώπισης της υψηλής θερμοκρασίας. Εσείς πιστεύετε ότι είναι ασφαλές το συγκεκριμένο εγχείρημα ή ενέχει κίνδυνο πρόκλησης κάποιου προβλήματος υγείας στα πτηνά; Κάπως έτσι. IMG_20200703_001107.jpg
Συγγνώμη για το πρόχειρο σκίτσο 😁
Οποιεσδήποτε παρατηρήσεις για διαφορετική τοποθέτηση του ανεμιστήρα κλπ (αν τελικά καταλήξουμε ότι είναι ασφαλής η χρήση του) είναι καλοδεχούμενες.
 
@Kostaskar Δεν μας αρεσει το σκιτσο ξανακαντο απο την αρχη 😛 γιατι να το βαλεις εκει πανω στο κλουβι και να μην το βαλεις αν υπαρχει χωρος ή αριστερα ή δεξια ή πισω στον τοιχο; Τωρα ομως δεν ξερω αν κανει να χρησιμοποιηθουν! Αλλα το θεμα ειναι πες οτι κανει και τους βαζεις δεν θα μαζευει σκονη μεσα στους ανεμιστηρες; Οταν τους βαζεις για να δουλεψουν θα πηγαινει η σκονη στα καναρινακια κατευθείαν.
 
Σε άλλη πλευρά του κλουβιού δεν υπάρχει δυνατότητα τοποθέτησης μιας και πίσω υπάρχει τοίχος άρα δεν θα γίνεται καλή ανακύκλωση του αέρα και στην άλλη πλευρά δεν υπάρχει κάποιο στήριγμα/βάση για να τοποθετηθεί ο ανεμιστήρας. Δεν ξέρω αν θα μαζεύει μεγάλη σκόνη μιας και θα έχει τοποθετηθεί σίτα στο πίσω μέρος του για την αποφυγή "εισβολής" κουνουπιών, ωστόσο θεωρώ την σκόνη ως κάτι το οποίο υπάρχει στην ατμόσφαιρα με ή χωρίς την χρήση ανεμιστήρα. Ειδικός δεν είμαι για να απαντήσω με πλήρη εγκυρότητα. 🙂
 
@Kostaskar Καλα το οτι υπαρχει σκονη συνεχεια υπαρχει δεν την αποφεύγουμε ουτε εμεις οι ιδιοι! Σκεψου τα καναρινακια που ειναι πιο μικρα με πιο αδυναμο ανοσοποιητικο απο εμας! Τι να πω... Δεν ξέρω οποτε θα περιμενουμε μεχρι αυριο να δουμε τι θα μας πουν οι πιο εμπειροι αν επιτρεπεται να βαλεις τους ανεμιστηρες και που μπορεις να τους τοποθετησεις!
 
Kαλημερα! Οι υψηλες θερμοκρασιες της εποχης ειναι κατι που απασχολει και μενα. Αυτο που κανω, τουλαχιστον για τις μεσημεριανες ωρες, ειναι να βαζω το κλουβακι του μεσα, που εχουμε αναμμενο το air condition. Βεβαια εγω εχω μονο ενα κλουβι οποτε ειναι ευκολη η μετακινηση.
Το μονο που σκεφτομαι ως μειον για τα ανεμιστηρακια ειναι μηπως δημιουργουν ρευματα αερα, οποτε οταν κανουν μπανιο, ισως υπαρχει κινδυνος να κρυωσουν. Κατα τ'αλλα... Μου φαινεται εξυπνη ιδεα! :)
 
Το μονο που σκεφτομαι ως μειον για τα ανεμιστηρακια ειναι μηπως δημιουργουν ρευματα αερα, οποτε οταν κανουν μπανιο, ισως υπαρχει κινδυνος να κρυωσουν. Κατα τ'αλλα... Μου φαινεται εξυπνη ιδεα! :)
Αυτό το πρόβλημα λύνεται εύκολα, καθώς δεν θα τους παρέχω μπανιέρα τις ώρες λειτουργίας των ανεμιστήρων 🙂.
Αυτο που κανω, τουλαχιστον για τις μεσημεριανες ωρες, ειναι να βαζω το κλουβακι του μεσα, που εχουμε αναμμενο το air condition. Βεβαια εγω εχω μονο ενα κλουβι οποτε ειναι ευκολη η μετακινηση.
Εγώ θα χρειαζόμουν δύο δωμάτια για όλα τα κλουβιά 😁
 
@Kostaskar Εχεις τοσα πολλα; Δεν ξερω αν θα μπορουσα να τα κουμανταρω! Καλη δυναμη! 😂
Δεν έχω πολλά απλά έχω από λίγα σε 4 κλούβες πτήσης μήκους 110 εκατοστών. Ευτυχώς έχω αρκετό ελεύθερο χρόνο και τόσα όσα μπορώ να καλύπτω οικονομικά κι έτσι η διαχείριση τους είναι σχετικά εύκολη. Ευχαριστώ πολύ!
 
Ο μηχανισμός ρεύμα αέρα και ψύξης οργανισμού, τουλάχιστον στον άνθρωπο ειναι ότι το ρεύμα βοηθά σταγονίδια ιδρώτα να εξατμιστούν, η εξάτμιση ειναι διαδικασία ενδόθερμη, με αλλά λόγια αφαιρεί ενέργεια υπό τη μορφή θερμότητας από το περιβάλλον, και στη συγκεκριμένη περίπτωση από το δέρμα που φέρει τον ιδρώτα, στο δέρμα λοιπόν μειώνεται η θερμοκρασία, το αίμα που κυκλοφορεί στα αγγεία πλησίον του δέρματος επίσης "ψύχεται" και με την κυκλοφορία του ψύχει και τα εσωτερικά όργανα, και κάπως έτσι πάει το ζήτημα.
Το ερώτημα λοιπόν ειναι. Τα Καναρινια ιδρώνουν; Δεν ξέρω να απαντήσω με βεβαιότητα, αλλά μάλλον όχι. Αν φυσικά το Καναρινι κανει μπάνιο ή ειναι βρεγμένο, τότε πάλι θα έχουμε τον ίδιο μηχανισμό, αλλά τότε λεμε ότι ειναι και πιο ευάλωτο σε αναπνευστικά.
 
Το ερώτημα λοιπόν ειναι. Τα Καναρινια ιδρώνουν;
Όχι, απ' όσο γνωρίζω.

Γιάννη, ο μηχανισμός ψύξης του ανθρώπινου σώματος είναι αυτός που περιγράφεις. Όμως, ακόμη και αν δεν υπάρχει ιδρώτας ή υγρασία στο δέρμα, η διαφορά θερμοκρασίας του ψυχρότερου αέρα σε σχέση με το θερμό σώμα μπορεί να ανακουφίσει κάπως μέσω της απαγωγής θερμότητας. Με τη χρήση ανεμιστήρα, υποθέτω ότι τα πουλιά θα κάθονται για σύντομα διάστημα κοντά στο ρεύμα αέρα με κάπως φουσκωμένο πτέρωμα που θα επιτρέπει τον αέρα να διέρχεται για να δροσίσει το δέρμα.

Πάντως, δε νομίζω ότι ο ανεμιστήρας μπορεί να λύσει αποτελεσματικά το πρόβλημα των υψηλών θερμοκρασιών. Το ιδανικό είναι η ρυθμιζόμενη, σταθερή θερμοκρασία του χώρου που θα επιτρέπει στα πουλιά να ρυθμίζουν μόνα τη θερμοκρασία του σώματός τους σε σταθερά επίπεδα.
 
Πάντως, δε νομίζω ότι ο ανεμιστήρας μπορεί να λύσει αποτελεσματικά το πρόβλημα των υψηλών θερμοκρασιών. Το ιδανικό είναι η ρυθμιζόμενη, σταθερή θερμοκρασία του χώρου που θα επιτρέπει στα πουλιά να ρυθμίζουν μόνα τη θερμοκρασία του σώματός τους σε σταθερά επίπεδα.

Υπάρχει κάποιος άλλος τρόπος πέραν των ανεμιστηρών, αντιμετώπισης των υψηλών θερμοκρασιών από την στιγμή που έχω τα καναρίνια σε εξωτερικό χώρο;
 
Περιορίζεις εντελώς την αντηλιά είτε με φυτά είτε με τέντα από νωρίς πριν γίνει η ζέστη αφόρητη, φροντίζοντας ταυτόχρονα να κυκλοφορεί ο αέρας χωρίς να εμποδίζεται. Αν επιλέξεις τα φυτά, πρέπει να φροντίσεις για την προστασία των πουλιών από τα κουνούπια.
 
Περιορίζεις εντελώς την αντηλιά είτε με φυτά είτε με τέντα από νωρίς πριν γίνει η ζέστη αφόρητη, φροντίζοντας ταυτόχρονα να κυκλοφορεί ο αέρας χωρίς να εμποδίζεται. Αν επιλέξεις τα φυτά, πρέπει να φροντίσεις για την προστασία των πουλιών από τα κουνούπια.
Χρησιμοποιώ ήδη μέσο με το οποίο αποτρέπω την αντηλιά από το να εισέλθει στο μπαλκόνι αλλά ο ήλιος θερμαίνει το προστατευτικό με αποτέλεσμα να αυξάνει ακόμα περισσότερο την θερμοκρασία καθώς τις μέρες που δεν φυσάει δεν γίνεται ανακύκλωση του αέρα όσο καλά αεριζομενος κι αν είναι ο χώρος του μπαλκονιού. Θα δοκιμάσω τη μέθοδο των φυτών, μιας και έχω πλήρως προστατευμένα τα πουλιά από τα κουνούπια. Για σήμερα όμως μιας και το φαινόμενο της υψηλής θερμοκρασίας δεν μπορεί να αντιμετωπιστεί με κάποιον από τους προτεινόμενους τρόπους, χρησιμοποιώ δύο ανεμιστήρες στρέφοντας τον ένα προς τα πάνω κλουβιά και τον άλλο προς τα κάτω κλουβιά. Μέχρι τώρα παρατήρησα μια μικρή πτώση της θερμοκρασίας από τους 31 στους 29,5 βαθμούς Κελσίου. Να σημειώσω ότι οι ανεμιστήρες δουλεύουν στη χαμηλή σκάλα.
 
@Kostaskar , τι μέσο ειναι αυτό Κώστα;
Αρχικά δοκίμασα δίχτυ σκίασης χωρίς αποτέλεσμα. Τώρα χρησιμοποιώ τεντόπανο πάλι χωρίς να πετυχαίνω κάποιο καλό αποτέλεσμα. Αερίζεται από τρεις πλευρές το μπαλόνι και πάλι δεν έχει αποτέλεσμα
 
Κωστα ο ανεμιστηρας θα ειχε νοημα αν τραβαγε αερα αρκετα χαμηλοτερης θερμοκρασιας απο αυτο που εχει το περιβαλλον στις κλουβες σου για να δεις αισθητη διαφορα και να εχεις και ενεργειακα μια συμφερουσα λυση.
Εχεις δει τα πουλια να ζοριζονται με τις θερμοκρασιες;
Να ανοιηουν το στομα ή να ανεβαζουν τα φτερα εννοω.
 
Εχεις δει τα πουλια να ζοριζονται με τις θερμοκρασιες;
Να ανοιηουν το στομα ή να ανεβαζουν τα φτερα εννοω.
Προχθές υπό πλήρη σκιά είχε 36 βαθμούς ο χώρος όπου βρίσκονται με αποτέλεσμα να ανοίγουν το στόμα τους λόγω ζέστης. Χθες με την χρήση ανεμιστηρών κατάφερα να διατηρήσω την θερμοκρασία του χώρου έως τους 32 βαθμούς Κελσίου όπου τα πουλάκια δεν είχαν κανένα πρόβλημα
 
Αρα φαινεται να εχεις "κακο" αερισμο, οποτε συνεχισε ετσι αφου βλεπεις αποτελεσμα!
Δυστυχώς ναι. Θα προσπαθήσω να αντιμετωπίσω αυτό το πρόβλημα πιο αποτελεσματικά μέσα στην εβδομάδα
 
Back
Top