Φροντίδα Γνώμες για την χρήση ανεμιστηράκι υπολογιστή ενάντια στην ζέστη

@ianos Τα πτηνα δεν ιδρώνουν (όπως και πολλά θηλαστικά εξάλλου, πχ σκύλος ) αλλά αποβάλλουν θερμότητα αυξάνοντας την επιφάνεια που εκθέτουν στον αέρα(ανοιγμα φτερών, λαχάνιασμα, αύξηση κυκλοφορίας στα πόδια) παλι μέσω εξάτμισης ουσιαστικά αλλά σε πιο μικρή κλίμακα.
Για τα ρεύματα αέρα, δεν είναι οτι εχουν μεγαλύτερη ευαισθησία απο εμας στην πραγματικότητα, αρκεί λιγη κοινη λογική (να μην τα έχουμε παρατημένα σε θύελλα όπως κάνει ο γείτονας μου απέναντι ασπουμε 😑 ούτε μπροστά σε κάποιο παράθυρο ετσι ώστε να μην μπορούν να αποφυγουν το ρεύμα πουθενά).
Σωστή φαίνεται η ιδέα σου, μονο να ειναι εξω απο το κλουβι ο ανεμιστήρας(φαντάζομαι αυτός ηταν ο σκοπός απλά δεν ημουν σίγουρη απ το σχεδιο) Σε πτηνοτροφικες εγκαταστάσεις με τεράστιους πλακέ ανεμιστήρες γίνεται ο αερισμός και η ψύξη, σε συνδυασμό με διαβρεχόμενες επιφανειες απ'οπου περνάει αέρας και κρυώνει (σαν παράθυρα με ανεμιστήρες πίσω από βρεγμένα σεντόνια κάπως).
Κατι πολύ σημαντικό στις ζεστές, για όλα τα ζώα(εκτός από τα πολυ νεαρα σε ηλικία, που η ομοιοσταση τους δουλεύει διαφορετικά ακόμα) είναι η διάθεση οσο γίνεται δροσερού νερού, γιατί όταν το νερό είναι εξίσου ζεστό με το σώμα είναι ουσιαστικά άχρηστο για δροσισμο(το ζώο ζεσταίνεται, πίνει ζεστο νερό, συνήθως μετά τρώει και παραπάνω και για να δουλεψει το πεπτικό παραγεται ακομα περισσότερη θερμότητα). Γι'αυτό το νερό δεν πρέπει να το βλέπει ο ήλιος και πρέπει να ανανεώνεται τακτικά.
Υπάρχουν και διάφορες ωραίες ιδέες για παιχνίδια-λιχουδιές σε παγάκια ώστε να απασχολουνται και να δροσιζονται(για παπαγαλους το χω δει).
Νομίζω αν δεν ειναι ταυτόχρονα βρεγμένα απο μπάνιο θα είναι μια χαρά.
 
@ianos
Σωστή φαίνεται η ιδέα σου, μονο να ειναι εξω απο το κλουβι ο ανεμιστήρας(φαντάζομαι αυτός ηταν ο σκοπός απλά δεν ημουν σίγουρη απ το σχεδιο)
Εννοείται, ο κάθε ανεμιστήρας θα είναι τοποθετημένος σε αρκετή απόσταση από τα κάγκελα του κλουβιού για την αποφυγή τυχών ατυχημάτων.
@ianos
Κατι πολύ σημαντικό στις ζεστές, για όλα τα ζώα(εκτός από τα πολυ νεαρα σε ηλικία, που η ομοιοσταση τους δουλεύει διαφορετικά ακόμα) είναι η διάθεση οσο γίνεται δροσερού νερού, γιατί όταν το νερό είναι εξίσου ζεστό με το σώμα είναι ουσιαστικά άχρηστο για δροσισμο(το ζώο ζεσταίνεται, πίνει ζεστο νερό, συνήθως μετά τρώει και παραπάνω και για να δουλεψει το πεπτικό παραγεται ακομα περισσότερη θερμότητα). Γι'αυτό το νερό δεν πρέπει να το βλέπει ο ήλιος και πρέπει να ανανεώνεται τακτικά.
Ανανεώνω τακτικά το νερό κατά την διάρκεια της μέρας, προσπαθώντας να τα βοηθήσω στην αντιμετώπιση της υψηλής θερμοκρασίας όπως ανέφερες παραπάνω.
@ianos
Υπάρχουν και διάφορες ωραίες ιδέες για παιχνίδια-λιχουδιές σε παγάκια ώστε να απασχολουνται και να δροσιζονται(για παπαγαλους το χω δει).
Έχω δοκιμάσει αυτό τον τρόπο δροσίσματος και έχω τις επιφυλάξεις μου διότι το αποτέλεσμα είναι να χρησιμοποιούν τον πάγο σαν μια μορφή μπάνιου με αποτέλεσμα την πρόσκαιρη ανακούφιση αλλά κάνοντάς τα τελικά ευάλωτα στην ζέστη λόγω της απώλειας της προστασίας ενάντια στη ζέστη που έχουν τα βρεγμένα φτερά συγκριτικά με τα στεγνά τα οποία λειτουργούν ως μέσο θερμομόνωσης ενάντια στην ζέστη
 
Αυτες οι κινησεις τους σημαινει οτι ζεσταινονται;
Ναι. Όπως αναφέρεται εδώ:
τα πουλιά θα κάθονται για σύντομα διάστημα κοντά στο ρεύμα αέρα με κάπως φουσκωμένο πτέρωμα που θα επιτρέπει τον αέρα να διέρχεται για να δροσίσει το δέρμα
Σε συνδυασμό με το ανοιχτό ράμφος για την καλύτερη αποβολή της εσωτερικής θερμότητας στο εξωτερικό περιβάλλον μέσω της αναπνοής.
 
Back
Top