Γενικά Γνώμη για το φύλο του κοκατίλ μου;

Εγγραφή
25 Αυγ 2018
Μηνύματα
7
Πόλη
Ζάκυνθος
Καλησπερα σε ολουσ, μετα απο σκεψει κ πολυ θελιση αποφασισα να παρω το κοκατιλ τησ φοτοσ μου, μουπαν οτι ειναι 7 μηνων κ το εχω 5 μερεσ. Μπωριται να μ δωσεται μια γνομη για το φυλο του; Ειναι πολυ φιλικο κ μαφινει να πεξω μαζι του ανεβενει στο δαχτιλο μεσα στο κλουβι κ κρεμετε πανω κατω φενεται να το απολαμβανει, αλλα δβγαζει κανενα υχο ακομα, ειναι φισιολογικο η ειναι ακομα νορισ κ σε σταδιο εξικιοσεισ ;
 
Καλημέρα Χρήστο!
μπωριται να μ δωσεται μια γνομη για το φυλο του;
Από ότι διακρίνω από την εικόνα του avatar σου, το πρόσωπο του cockatiel σου φαίνεται σκουρόχρωμο, χαρακτηριστικό που υποδηλώνει ένα θηλυκό άτομο. Φυσικά, εάν σου είναι εφικτό, η ανάρτηση και άλλων φωτογραφιών θα ήταν βοηθητική. 😉

μουπαν οτι ειναι 7 μηνων κ το εχω 5 μερεσ.
Η αλήθεια είναι ότι το χρονικό διάστημα που το έχεις είναι ελάχιστο και το πτηνό βρίσκεται σε φάση προσαρμογής στις νέες συνθήκες. Θα χρειαστεί να περάσουν αρκετές μέρες ακόμα ή και μήνας μέχρις ότου να αισθανθεί άνετα και οικεία. Αναλόγως τον χαρακτήρα και την προσωπικότητα του πτηνού. ☹

ειναι πολυ φιλικο κ μαφινει να πεξω μαζι του ανεβενει στο δαχτιλο μεσα στο κλουβι κ κρεμετε πανω κατω φενεται να το απολαμβανει,
Αυτό είναι ένα πολύ καλό και αισιόδοξο δείγμα συμπεριφοράς για την όλη συμβίωση και αλληλεπίδραση σας! Είστε σε καλό δρόμο! 👍

αλλα δβγαζει κανενα υχο ακομα, ειναι φισιολογικο η ειναι ακομα νορισ κ σε σταδιο εξικιοσεισ ;
Είναι απολύτως φυσιολογικό, μην ανησυχείς καθόλου. Με το πέρας του χρόνου, θα αρχίσει να είναι πιο δραστήριο και ομιλητικό. Ωστόσο, μπορείς να συνεχίσεις την προσπάθεια προσέγγισης και ενασχόλησης μαζί του, με αργά και σταθερά βήματα, για να σε συνηθίζει και κυρίως, να σε εμπιστευτεί. Τις ακόλουθες μέρες βέβαια, καλό θα ήταν να μην το ενοχλείς πολύ, για να μπορέσει ήρεμο και ανενόχλητο να περιεργάζεται και να γνωρίζει το κλουβί του και τον περιβάλλοντα χώρο. Έπειτα, βλέποντας από την συμπεριφορά του, θα ξεκινήσεις την εκπαίδευση του. Καλή σας συνέχεια! 🙂
 
Σασ ευχαριστω πολυ για τησ γνωμεσ σασ ειμαι νεοσ ακομα αλλα με το καιρο πιστευω ολα να πανε καλα, προσπαθω να ανεβασω κιαλεσ φοτο αλλα δ μαφινει ειναι μεγαλο ταρχειο λεει...
 
επειδη δεν ξερω απο παπαγαλους αλλα απο αλλα ποστ νομιζω οτι ειναι θυλικο γιατι εχει αυτες τις κιλιδες(περλε) στο στηθος αλλα οπως ειπα δεν ξερω απο παπαγαλους οι ιδικοι θα σου απαντησουν
 
Είμαι 100% σίγουρος! Τα χρώματα στο πρόσωπο και στα μάγουλα είναι θαμπά, όπως είχα δει. Άρα, έχεις ένα νεαρό θηλυκό! Σε ευχαριστούμε πολύ για τις φωτογραφίες!
 
Ευχαριστω κ εγω για την βοηθεια, το φιλο του παιζι σιμαντικο ρολο οσο αφωρα την ενεργιτικοτιτα, αν θα τραγουδισει; Γιατι ειναι πολυ ισιχο ακομα, βεβαια ειναι παρα πολυ νορισ ακομα λιγεσ μερεσ το εχω.
 
Τι ηλικια εχει το πουλακι;
Ρωτάω γιατί στα νεαρά αρσενικά και θηλυκά δεν καταλαβαίνεις την διαφορά μιας και έχουν όλα το φτέρωμα των ενηλίκων θηλυκών.
Μετα την πρώτη πτερρορια μπορούμε να καταλάβουμε το φύλο του κοκατιλ.
 
Αν το πουλακι ειναι κατω απο 8 μηνων δε μπορεις να ξερεις το φυλο παρα μονο ανα αρχισει να κελαηδαει που σημαινει οτι ειναι αρσενικο! Στο συγκεκριμενο χρωματισμο τα αρσενικα αλλα χρωμα στο προσωπο το οποιο γινεται ολοκιτρινο ενω τα θυληκα παραμενουν ως εχουν!
 
Οταν το πειρα μουπαν πωσ ειναι 7 μηνων, δ κελαηδαει ακομα γιατι πιστευω οτι ειναι λιγες μερες στο σπιτι. Κανονικα κελαιδαει απο την πρωτη μερα αν ειναι αρσενικο; Παντως στο πετ σοπ φωναζε πιο δυνατα απολα
 
Φυσικα θελει το χρονο του να προσαρμοστει! το οτι φωναζε δε λεει κατι! την ηλικια δε μπορουμε να τη ξερουμε αν και φαινεται μικρο! αν ειναι οντως 7 μηνων εχεις κοριτσακι γιατι αλλιως θα ειχε αρχισει να κιτρινιζει η μασκα του!
 
Back
Top