Αναπαραγωγή Ποιο είναι το φύλο των κοκατίλ μου;

@ΙΩΑΝΝΗΣ@ ευχαριστώ πάρα πολύ, ειλικρινά! Δεν πιστεύω να βγει πουλάκι βέβαια γιατί είναι πρώτη γέννα, αλλά θα το έχω υπόψιν αυτό για το αυγό ναι! Αν τυχόν βγει πουλάκι, να συνεχίσω τα λαχανικά;
 
Το πιθανότερο είναι να κάνει και άλλο αυγό ή αυγά κάθε δύο με τρεις ημέρες.
(Συνήθως από 2 έως 5)
Άν όλα πάνε καλά θα αρχίσεις να βλέπεις πουλάκια σε 19-21 ημέρες.
Τα λαχανικά τα σταματάς όταν γεννηθούν οι νεοσσοί.
[automerge]1653754931[/automerge]
 
Καλησπέρα και πάλι! Τα παπαγαλάκια μου έχουν κάνει 5 αυγουλάκια... ανησυχώ μήπως ξεραθούν από τη ζέστη...διάβασα ότι μπορεί να γίνει κάτι τέτοιο... Τι πρέπει να κάνω για να διασφαλίσω τις καλύτερες συνθήκες; Πόση θερμοκρασία πρέπει να έχει το σπίτι και πόση υγρασία; Μπορεί να βοηθήσει κάποιος παρακαλώ;
 
Καλησπέρα.
Για την υγρασία δεν μπορείς να κάνεις πολλά πράγματα, θα μπορούσες να τους βάλεις μπανιέρα, αν την χρησιμοποιήσουν θα αυξήσουν λίγο την υγρασία στα αυγά.
Αυτή την στιγμή στο Περιστέρι έχουμε 28% υγρασία, φαντάζομαι ότι και στην δική σου περιοχή θα είναι περίπου ίδια τιμή, άρα από θέμα υγρασίας βρισκόμαστε στα χαμηλά όρια αλλά όχι επικίνδυνα.
Αν υπάρχει air condition στο χώρο θα μπορούσες να το βάλεις στους 27 βαθμούς, θα δροσίσει το χώρο χωρίς να τον παγώσει και μάλλον θα ανεβάσει και την υγρασία.
Πιστεύω η μπανιέρα είναι η καλύτερη λύση και το air condition επικουρικά τις πολύ ζεστές ώρες της ημέρας.
 
@ΙΩΑΝΝΗΣ@ επειδή μένω σε υπόγειο και πιο κοντά στη θάλασσα, η υγρασία στο σπίτι είναι 46% περίπου όλη τη διάρκεια της ημέρας...αν βάλω κλιματιστικό θα ανεβάσει όντως την υγρασία ή μήπως το αντίθετο; Μπανιέρα τους έχω βάλει αλλά δεν την χρησιμοποιούν... 😕
 
υγρασία στο σπίτι είναι 46%
Ακόμα καλύτερα, η επιθυμητή υγρασία την περίοδο της αναπαραγωγής θα πρέπει να είναι 40% έως 60%, και λίγο πριν από την εκκόλαψη στο 55% με 60%.
Εφόσον η θερμοκρασία στο εσωτερικό του σπιτιού δεν υπερβαίνει τους 28°C με 30°C δεν χρειάζεται κλιματιστικό.
Όπως βλέπεις οι καλοκαιρινές αναπαραγωγές έχουν τα θεματάκια τους.
Σε μια εβδομάδα μπορείς να κάνεις και ωόσκοπηση για να δεις αν τα αυγά είναι ένσπορα ή όχι.
 
Back
Top