Ασθένειες Γρήγορη αναπνοή κανάρας

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης d_mous
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Να είσαι καλά και περαστικά. Αν χρειαστείς κάτι ρώτα ή στείλε πμ.
 
παιδια εγω εχω μια απορια... Πως γινεται ο κτηνιατρος να λεει οτι το aviomycin δεν ειναι υδατοδιαλυτο;

κ βεβαια ειναι...
μια χαρα διαλυεται...
εγω το χρησιμοποιω εδω κ 3 χρονια... Ποτε δεν ειχα προβλημα
εκτος αν δεν αναφεροταν σ αυτο αλλα σε αλλο φαρμακο d_mous...

επισης απο οσο γνωριζω, υπαρχουν αντιβιωσεις ειδικες για αναπνευστικο οπως το pneumonin της tafarm.

κ καποια δικα μου ειχαν αυτο το προβλημα.
το φαινομενο της γρηγορης αναπνοης μου πε ο γιατρος μου οτι λεγεται ταχυπνοια κ ειναι αναπνευστικο προβλημα
δεν αναφερθηκε σε ακαραια.-στην δικη μου περιπτωση τουλαχιστον.

καλο ειναι να εμπιστευομαστε περισσοτερο την γνωμη του κτηνιατρου
αλλα οταν αυτος εχει κ μια εμπειρια σε πουλια...🙄

εγω χρησιμοιποιησα το pneumonine που μου προτεινε κ εχω δει βλτιωση σε καποια.
το ενα συνεχιζει να εχει προβλημα, αλλα ο γιατρος ειπε να περιμενω, τωρα που θα βελτιωθει κ ο καιρος,θα στρωσει.

το aviomycin , νομιζω ακομη, οτι μπορει να χρησιμοποιηθει σε συνδυασμο με ακαρεοκτονο -σε προχωρημενες καταστασεις κ οχι απαραιτητα,
αλλα ειναι ευρεως φασματος αντιβιωτικο κ στην συγκεκριμενη περιπτωση συμβαλει, ωστε τα τραυματα απο τα ακαρεα στην τραχεια, να μην δημιουργησουν εστια αλλης μολυνσεως στο πουλι.

επισης τα αντιβιωτικα προηγουνται απ οσο γνωριζω στην χορηγηση, απο τα βιταμινουχα σκευασματα κ τα προβιοτικα.:)
 
Εύα ο κτηνίατρος αν προσέξεις πιο πάνω δεν έχει γνώσεις για πουλιά, οπότε πως να ξέρει ότι η αντιβοίωση είναι υδατοδιαλυτή; Επίσης σε περιπτώσεις ακάρεας δίνεις ΠΡΟΛΗΠΤΙΚΑ αντιβίωση για την πρόληψη αναπνευστικών προβλημάτων. Η αντιβίωση δεν καλύπτει για ακάρεα. Επιπλέον όταν το πουλί έχει αδυνατήσει χορηγούμε πολυβιταμίνη για να μπορέσει το πτηνό να "παρει τα πάνω του".
 
Εύα ο κτηνίατρος αν προσέξεις πιο πάνω δεν έχει γνώσεις για πουλιά, οπότε πως να ξέρει ότι η αντιβοίωση είναι υδατοδιαλυτή; Επίσης σε περιπτώσεις ακάρεας δίνεις ΠΡΟΛΗΠΤΙΚΑ αντιβίωση για την πρόληψη αναπνευστικών προβλημάτων. Η αντιβίωση δεν καλύπτει για ακάρεα. Επιπλέον όταν το πουλί έχει αδυνατήσει χορηγούμε πολυβιταμίνη για να μπορέσει το πτηνό να "παρει τα πάνω του".
προσεξα κωστα... 😉
αν τελικα αυτο ειπε ομως ο κτηνιατρος σημαινει οτι δεν εχει ιδεα για το φαρμακο που χορηγει...=κακο!
δεν ειπα πουθενα οτι η αντιβιωση καλυπτει για ακαρεα...
ουτε διαφωνω στην χρηση πολυβιταμινης κλπ...
απλα ειπα οτι προηγειται η αντιβιωση. 🙂
δλδ αφου γινει η αντιβιωση,ΜΕΤΑ δινουμε τα αλλα
 
Εύα έχεις δίκιο! Ο κτηνίατρος έχει γενικές γνώσεις. Τον άκουσα όμως γιατί κάτι παραπάνω θα ξέρει απο μένα. Το θέμα είναι ότι είδα αποτέλεσμα! Ας ελπίσουμε ότι θα πάνε όλα καλά! Αν ξαναχρειαστεί κτηνίατρο (πράγμα που απεύχομαι ) δεν θα πάω στον ίδιο! Σε ευχαριστώ για τις πληροφορίες!
 
να σαι καλα δημητρη. 🙂
"μπροστα στην αναβροχια καλο ειναι κ το χαλαζι "
λενε...
καλα ειναι ομως,
να βρεις καποιον... Αν ειναι δυνατον, που να ξερει απο πουλια! 🙂
περαστικα στο φτερωτο σου!
 
Back
Top