Ασθένειες Δέκα μέρες μετά την αντιβίωση και δεν υπάρχει διαφορά

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης katerinak
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

katerinak

PB Member
Εγγραφή
16 Απρ 2017
Μηνύματα
924
Πόλη
Ζάκυνθος
Καλησπερα σε ολη την παρεα!Λοιπον μπαινω στο θεμα.. Εχω μια καναρα 1,5 χρονων η οποια καποιο διαστημα εδειχνε αρρωστη. Δηλαδη συνεχεια φουσκωμενη, κοιμοταν συνεχεια και τις περισσοτερες φορες καθοταν στον πατο του κλουβιου. Τρωει βεβαια και τα σπορια της και αυγοτροφη και αυγο. Μιας κι εδω δεν υπαρχει πτηνιατρος,ή εστω κτηνιατρος που να ξερει απο πουλια, σκεφτηκα να της δωσω αντιβιωση aviomycine ωστε να δω αν μπορεσω να την βοηθησω. Ξερω πως δεν δινουμε αντιβιωση για πλακα, αλλα μιας και κατι αλλο δεν μπορει να γινει, πηρα την πρωτοβουλια, για να μην κατσω με σταυρωμενα χερια μεχρι να πεθανει. Περασαν λοιπον δεκα μερες με την αντιβιωση και δεν εχει υπαρξει διαφορα.., που σημαινει πως ειναι κατι αλλο και δεν εχει να κανει με τις κοινες παθησεις των καναρινιων. Τι με συμβουλευετε να κανω απο εδω και στο εξης; Μηπως να της δωσω κατι αλλο; Μηπως να αφησω λιγες μερες και να ξαναδωσω κατι; Σας ευχαριστω πολυ.
 
Η πρωτη βασικη συμβουλη ειναι να πας αμεσα σε πτηνιατρο και οτι εισαι αρκετα τυχερη που το πουλακι ζει ακομη μετα απο 10 μερες αδιαθεσιας.Βλεπω εισαι Κερκυρα βεβαια και δεν ξερω κατα ποσο κατι τετοιο ειναι εφικτο.

Μπορεις να μας δωσεις καποια στοιχεια για το πουλακι φωτογραφιες κουτσουλιας/κοιλιας και να συμπληρωσεις τη φορμα που υπαρχει στο φορουμ για να εχουμε μια πιο ακριβη εικονα.

Κινησεις δικες σου για τωρα ειναι να φερεις το πουλακι σε θερμαντικο σωμα εντος του σπιτιου να βαλεις αυγο/αυγοτροφη και εξτρα λιπαρους σπορους εκτος απο το βασικο μειγμα ισως κι ολας ηλεκτρολυτες στο νερο (almora) μεχρι να δεις πως θα κινηθεις επειτα.
 
Μενω Ζακυνθο και οχι Κερκυρα. Ομως εδω οπως λεω πιο πανω, δεν υπαρχει πτηνιατρος.Αυτα που λες τα κανω ηδη. Οσο για φωτο αν ειναι,θα ανεβασω αυριο. Σ ευχαριστω πολυ παντως! 🙂
 
Για αρχή δώσε προβιοτικα ωστε να επανέλθει η χλωρίδα του εντέρου μετά απο τόσες μέρες αντιβιωση, μετα βλέπεις τι θα κάνεις! Βάλε χαρτί κουζίνας στον πάτο του κλουβιού και δείξε μας αν μπορείς τις κουτσουλιές!
 
Με προβληματίζει η κατάσταση Κατερίνα. Αυτά που αναρωτήθηκα είναι τα ακόλουθα:
  1. Aviomycine έδινες σε τι δοσολογία; Έδινες σταγόνα απευθείας στο στόμα;
  2. Πριν από καιρό (μήνες μου φαίνεται) υπήρχε και μια άλλη κανάρα που στην αρχή ήταν άρρωστη, έπειτα καλυτέρεψε (δεν θυμάμαι τη φροντίδα που συντέλεσε σε αυτό) και έπειτα πέθανε. Είναι τα συμπτώματα της πεθαμένης (που νομίζω βέβαια ότι ήταν γενικά και άτυπα) κοντά σε αυτά της κανάρας στην οποία αναφέρεσαι;
  3. Έχεις απομονώσει πουλί και σκεύη του σε άλλον χώρο από τα υπόλοιπα καναρίνια; Το καθαρίζεις τελευταίο;
  4. Την κοιλιά την έχεις εξετάσει για δυσχρωμίες; Για εξογκωματάκια;
 
Παιδια το πουλακι παραμενει το ιδιο. Εδω εχω τη φωτο απ το χαρτι και θα ανεβασω και με το πουλακι.IMG_20180312_155601_800x600.webp

Γιαννη το πουλακι επαιρνε aviomycine σκονη που διαλυεται στο νερο. Θα μπορουσα να πω οτι μοιαζουν τα συμπτωματα με της προηγουμενης καναρας, αλλα εκεινη με το που πηρε την αντιβιωση καλυτερευσε, ενω αυτη δεν εχει καποια βελτιωση. Ναι, το πουλακι αυτο ειναι μονο του και το καθαριζω χωριστα απο τα αλλα. Κοιλιτσα θα κοιταξω αυριο και θα σας ανεβασω φωτο να δειτε κι εσεις να μου πειτε.
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Ναι Σταυρο.Ανεβαζω και φωτογραφιες. Μετα θα ανεβασω και με την καναρα.IMG_20180313_124756_600x800.webp IMG_20180313_124820_600x800.webp IMG_20180313_124804_600x800.webp

Προβιοτικα έβαλες. Αν μπορείς βάλε μια με περισσότερο φως φωτογραφία...
IMG_20180313_170538_600x800.webp IMG_20180313_170538_600x800.webp

Ποιο θεωρειτε εσεις πιο καλο προβιοτικο;Ευχαριστω πολυ!
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Ποιο θεωρειτε εσεις πιο καλο προβιοτικο
Κοίταξε αυτά που υπάρχουν εδώ https://community.petbirds.gr/tags/probiotics/. Διάλεξε κάποιο που θα σε διευκόλυνε στη χορήγηση. Φρόντισε η ημερομηνία παραγωγής του να είναι όσο το δυνατόν πιο κοντά στο σήμερα και φυσικά να μην έχει λήξει.
 
Οπως σας ειπα, ανεβαζω φωτο απο το πουλακι. Εκτος απο οτι ειναι αδυνατο, δεν βλεπω κατι αλλο στην κοιλια. Ουτε δυσχρωμιες, ουτε εξογκωματακια. Ομως ειδα κι εγω, οπως θα δειτε κι εσεις, οτι εχει αραιωση πανω απ το ραμφος δεξια και αριστερα. Περιμενω να μου πειτε εστω και το παραμικρο που θα βοηθουσε. Σας ευχαριστω πολυ.
IMG_20180313_210227_600x800.webp IMG_20180313_210221_800x600.webp IMG_20180313_210209_600x800.webp IMG_20180313_210205_600x800.webp IMG_20180313_210135_600x800.webp IMG_20180313_210130_800x600.webp IMG_20180313_210117_600x800.webp IMG_20180313_205858_600x800.webp IMG_20180313_205843_600x800.webp IMG_20180313_205837_600x800.webp
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Κατερίνα, η aviomycine είναι μια αντιβίωση ευρέως φάσματος που πιάνει κάποιους μικροοργανισμούς του αναπνευστικού και του γαστρεντερικού συστήματος. Εφόσον τη χρησιμοποίησες ήδη, τώρα είτε θα κάνεις δεύτερο κύκλο είτε θα δώσεις κάτι άλλο.
Τι θα έκανα στη θέση σου...
Είτε θα άνοιγα το στόμα του πουλιού (χρειάζεσαι φακό λεπτής δέσμης, οδοντογλυφίδα και άτομο να το κρατάει) και θα κοίταγα μέσα για λευκοκίτρινες επιφάνειες στη γλώσσα και στο λαιμό μέχρι εκεί που μπορεί φυσικά να δει κανείς ή για κύστεις και αν δεν έβρισκα τίποτα θα έπαιρνα τηλέφωνο τη Δρ. Γκρέι να το συζητήσουμε και να κάνουμε μια συμφωνία οικονομική, λέγοντάς της όλο το ιστορικό των πτηνών μου.
Από ό,τι καταλαβαίνω, γενικά στο κοπάδι υπάρχει κάποιο πρόβλημα, ενδεχομένως και δύο διαφορετικά και για αυτό θεωρώ ότι το πιο ασφαλές είναι να έχεις επικοινωνία με την Πτηνίατρο. Απλώς κατέγραψε τα περιστατικά, τα φάρμακα κλπ, ώστε να της δώσεις ό,τι πληροφορία γίνεται να δοθεί.
 
Άποψη μου, βλέπω το συκώτι να μαυρίζει ευτυχώς ελαφρός, πολύ πιθανό να υπάρχει βακτηριακη λοίμωξη, εγω θα έδινα πρωί - βράδυ μια σταγόνα στο στόμα Baytril για 3 ήμερες και έπειτα 3-5 ημέρες προβιοτικα Ultra Levure ... απολυτη καθαριοτητα καθημερινά όμως ειδικά στο πάτο του κλουβιού και τα σκεύη οταν ξεκινήσεις το Baytril !

Γιαννη μου, πως ανοιγουμε το στομα του πουλιου; Δεν εχω ιδεα..
Με οδοντογλυφίδα
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Back
Top