Φροντίδα Δίλημμα με budgies, να τα βάλω σε ένα κλουβί;

Εγγραφή
6 Οκτ 2023
Μηνύματα
426
Πόλη
Κοζάνη
Καλησπέρα σε όλους! Τον Νοέμβριο αγόρασα ένα καινούργιο budgie 2 μηνών για να κάνει παρέα στον Bengie μου. Κατά την διάρκεια της καραντίνας του/της υπήρξε μια φορά οπτική επαφή με τον Bengie και από τότε συνομιλούσαν καθημερινά με ζέση. Πριν τέσσερις εβδομάδες τα κλουβιά τοποθετήθηκαν δίπλα δίπλα και από τότε έχουν οπτική επαφή καθημερινά. Στην αρχή ο Bengie δεν νοιαζόταν και συνεχίζαμε κανονικά την σχέση μας. Αργότερα ήλθαν κάποια περιστατικά επίθεσης και νευρικότητας και πλέον έχει και επισήμως αρχίσει να φοβάται. Πεταρίζει νευρικά στο κλουβί, κάτι το οποίο ποτέ δεν έκανε και έπαψε να ανεβαίνει στο χέρι. Γνωρίζω ότι κάτι τέτοιο είναι φυσικό. Το δεύτερο παπαγαλάκι το αγοράσαμε ως θηλυκό για να μπει στο ίδιο κλουβί και να κάνει παρέα με τον Bengie ο οποίος δεν είχε εκπαιδευτεί καθόλου και φοβόμασταν να μην νιώσει μοναξιά. Το θέμα είναι ότι δεν ξέρω καν αν είναι θηλυκό, γιατί ο χαλινός του είναι σε ουδέτερη ροζοπή απόχρωση, αλλά έχει και ρίζες λουτίνο οπότε μου βγαίνει αρσενικό. Η λύση που σκέφτηκα είναι η εξής: Προς το παρών αναπαραγωγή δεν παίζει, οπότε σκέφτηκα να αγοράσω μια δεύτερη κινέζικη 60άρα και να την βάλω από επάνω και να τα εκπαιδεύσω ξεχωριστά. Να σημειώσω ότι η μόνο ακουστική επαφή δεν απέσπασε τον Bengie από την εκπαίδευση κατά την διάρκεια της καραντίνας. Από την άλλη σκέφτομαι, μήπως τώρα που έχουν έρθει σε οπτική επαφή για αρκετό διάστημα λείψει ο ένας στον άλλο. Να μείνουν τα πράγματα ως έχουν δεν γίνεται γιατί το κλουβί του θηλυκού (;) είναι πολύ μικρό. Οπότε έρχομαι στο ερώτημα: Να τα βάλω μαζί ή να κάνω αυτό με τις ζευγαρώστρες; Σημειώνω ότι προτιμώ το δεύτερο για να εκπαιδευτούν και να κάθονται μαζί εκτός κλουβιού στο σταντ που ξεκίνησα να φτιάχνω.
 
Αφού τα πήρες για να είναι μαζί γιατί δεν τα βάζεις μαζί; Μπορείς σαφώς να κάνεις και το άλλο που προτείνεις αλλά είναι καθαρά δική σου απόφαση το αν θέλεις να έχεις δυο κλουβιά το ένα πάνω στο άλλο ή όχι.
 
Back
Top