Γενικά Δαγκώνει το κοκατίλ

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης evagelia
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

evagelia

PB New Member
Εγγραφή
19 Μαρ 2018
Μηνύματα
17
Πόλη
Αθήνα
Καλησπέρα. Ηθελα τη γνώμη σας για ένα πρόβλημα που αντιμετωπίζει μία φίλη μου. Πήρε πριν 10 ημέρες ένα κοκατίλ ταισμενο με κρέμα 2 μηνών στην κόρη της. Όταν όμως κάθεται στο χέρι τη δαγκώνει μέχρι που ματώνει. Τί μπορεί να κάνει:
 

Συνημμένα

  • media-share-0-02-05-3207c461cd11a8722a3e71a232c6616335dd62de6cb58f484326635fc5dd4732-c864a4ec...webp
    media-share-0-02-05-3207c461cd11a8722a3e71a232c6616335dd62de6cb58f484326635fc5dd4732-c864a4ec...webp
    74,3 KB · Προβολές: 33
  • media-share-0-02-05-0ed12ddd54c13e08e1feea3e819d8d95346216899c902c21928a1dd490b18145-1d13e02a...webp
    media-share-0-02-05-0ed12ddd54c13e08e1feea3e819d8d95346216899c902c21928a1dd490b18145-1d13e02a...webp
    13,6 KB · Προβολές: 34
Καλησπέρα.
Όντως δεν είναι φυσιολογική συμπεριφορά ήμερου πουλιού να δαγκώνει τόσο δυνατά.
Το μόνο που θα προτείνω είναι να ξεκινήσει από την αρχή τα βήματα.

1) Να του αφιερώνει 1 με 2 ώρες κάθε μέρα, ίδια ώρα και να του μιλάει, να του δίνει κεχρί κλπ και γενικά να δημιουργήσει μια σχέση εμπιστοσύνης μαζί του γιατί από ότι φαίνεται δεν υπάρχει κάτι τέτοιο.

2) Αν το βγάλει κι την δαγκώνει να λέει όχι /μη και να το βάζει πίσω στο κλουβί και να απομακρύνεται από το οπτικό του πεδίο.

3) Να μην δείξει ότι πονάει γιατί μετά το πουλί μαθαίνει ότι κάνοντας αυτό θα γίνεται το δικό του.

4) Να φροντίσουν το πουλί να κοιμάται κατά τις 8 και να μην το ξαγρυπνανε γιατί μπορεί να είναι ένας λόγος που μπορεί να είναι νευρικό.

Επισης να πω ότι πολλοί επειδή παίρνουν ένα ήμερο πουλί αρχίζουν κι το πιάνουν και το πασπατευουν χωρίς να έχουν καμία σχέση ακόμα με το πτηνό με αποτέλεσμα να του δημιουργούν ανασφάλεια.
Πρέπει να υπάρχει σεβασμός απέναντι στο πουλί και υπομονή ώστε πρώτα να χτίσουν μια σχέση και γενικά να δώσουν χρόνο ο ένας στον άλλον. :)
 
Για ημερο πουλακι ταισμενο με κρεμα και 2 μηνων μου κανει εντυπωση να δαγκωνει τοσο πολυ! Αρχικα στο πιζω μερος του κεφαλιου του ειναι μαδημενο απο οτι βλεπω! Εχει κομμενα φτερα το πουλακι. Απο που το πηρε;
 
Όντως από πίσω του λείπουν πούπουλα αλλά όταν το πήρε ΄νόμιζε ότι επειδή είναι μικρό είναι έτσι. Το πήρε από πετσοπ που της το έφεραν κατόπιν παραγγελίας. Έχει κομμένα τα φτερά του αλλά το να δαγκώνει τόσο πολύ όντως είναι παράξενο. Και το ότι είναι ήμερο φαντάζομαι πως θα είναι γιατί διαφορετικά πώς καθεται στο χέρι, κυκλοφορεί στο δωμάτιο και μπαίνει και στο κλουβί όταν το πάει μπροστά στην πόρτα. Περίεργα πράγματα
 
Δαχτυλίδι φοράει δαχτυλίδι;
Είναι πολύ πιθανό να είναι ενήλικο το πουλί και απλά να του κουτσουρεψαν τα φτερά για να δείχνει ήμερο.
Όπως και να έχει καλύτερα να ξεκινήσετε από την αρχή, όπως έγραψα στο πρώτο ποστ .
 
Αν εχει κομμενα φτερα που να παει το πουλακι ετσι κι αλλιως! αντιδρα με τον μονο τροπο που μπορει! Γιατι δε γραφεται η φιλη σου να μας πει αναλυτικα καποια πραγματα και να βαλει κι αλλες φωτο!
 
Η ίδια δεν έχει ούτε λογαριασμό facebook και δε θέλει να βάλει και το παιδί στη διαδικασία αυτή. Το παιδί έχει εξαιρετική αγάπη για όλα τα ζώα και είναι και μοναχοπαίδι. Είδαν τα δικά μου (έχω 2 ένα άγριο και ένα ήμερο) και βρέθηκαν στην κατασταση αυτή. Επικοινώνησε όμως η μητέρα με τον κύριο από τον οποίο τα αγόρασε και θα δούμε τώρα ποιο θα είναι το αποτέλεσμα. Νομίζω ότι και το καραφλό πίσω δεν είναι πρόβλημα; αποτέλεσμα ζευγαριών ινο πιο ευαίσθητα ή κάνω λάθος;
 
οχι φαινεται να ειναι μαδημενο! Λογικα θα βγαλει παλι με το καιρο!
Ευχαριστώ πολύ. Συγχαρητήρια και για τις πρωτιές στην έκθεση! Πάντα τέτοια
 
οχι φαινεται να ειναι μαδημενο! Λογικα θα βγαλει παλι με το καιρο!
Ευχαριστώ πολύ. Συγχαρητήρια και για τις πρωτιές στην έκθεση! Πάντα τέτοια

α να σαι καλα σευχαριστω πολυ!
 
Το πουλάκι ανεβαίνει στο χέρι με τη θέληση του και αρχίζει και δαγκώνει έτσι το δάχτυλο;
Δε μου έχει τυχει ποτέ απ όσα έχω ταίσει με κρέμα να έχει τέτοια συμπεριφορά, συνήθως μπορεί να προσπαθήσουν να δαγκώσουν λίγο το νύχι ή το πετσάκι κοντά στο νύχι. Και αυτό από περιέργεια και όχι τόσο ώστε να ματώσει.
Ξέρουν ότι δε πρέπει να πιάνουν ένα πουλι από τη πλάτη και οτι πρέπει να του προτάσσουν το δάχτυλο για να ανεβαίνει;

Τα στοιχεία, αγορά από πετ σοπ , κομμένα φτερα και μια τέτοια συμπεριφορά εικάζω οτι μάλλον πρόκειται για άγριο(ταϊσμένο από τους γονείς του) πουλάκι.
Σε τι τιμη το αγόρασαν;
 
85€ το αγόρασαν. Δεν το έχω δει από κοντά με το τηλέφωνο μιλάμε. Και το δικό μου που το πήρα ήμερο με κομμένα δυστυχώς φτερά το κάτσιαζα και αυτό σαν να με φιλούσε έκανε και ήταν μια χαρά. Αυτό το δάγκωμα μου κάνει όντως εντύπωση
 
Απ όσο γνωρίζω τα ταϊσμένα μικρά κοκατιλ στα πετ σοπ ξεκινούν από 100 ευρω και τα περισσότερα τα πουλάνε 120...
Επειδή δε φοράει το πουλάκι και δαχτυλίδι δε μπορούμε να γνωρίζουμε αν είναι και όντως μικρό, δηλαδή του 2018.
 
Εγώ το δικό μου το άγριο το αγόρασα 45 και το ήμερο 85 από πετ σοπ και μια χαρά μου βγήκαν Το άγριο τώρα έρχεται στο χέρι μου και πάμε βόλτα στα δωμάτια. Είναι απόλαυση
 
Back
Top