Γενικά Ο ζακό μου δαγκώνει το ξύλο που κάθεται

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης stayros
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
@thunderfck όχι.εγώ του δίνω φρούτα στο χέρι συνήθως.και καμία φορά τροφή.τώρα θα δω τη μπορώ να κάνω με τα ξύλα που τα τρώει..😂😂

@thunderfck τωρα που το θυμηθηκα μερικες φορες που επεζα με τον παπαγαλο καμια φορα την ωρα που τον πειραζα στο ραμφος εβγαζε λιγη τροφη που ειχε φαει.δεν το κανει συνεχεια ομως.δεν ξερω αν εννοεις αυτο..
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
Αυτό ακριβώς εννοώ. Δε γίνεται συνέχεια αλλά έχει σημασια όταν γίνεται μια και ξεκαθαρίζει ποιον θέλει για ταίρι του. Καλημερα :)
 
@thunderfck καλημέρα σας,και τώρα σε αυτήν την περίπτωση πρέπει να του βρω κάποιο ξύλο που να μην μπορεί να το φάει μήπως σταματήσει να ασχολείτε;η μπορεί κάποια στιγμή να το σταματήσει να το τρώει;
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
πρέπει να του βρω κάποιο ξύλο που να μην μπορεί να το φάει
Ένα από τα πιο σκληρά ξύλα τα έχει η Κρανιά.
Είναι πολύ σκληρά σαν κόκαλα και δεν υπάρχει περίπτωση να τα φάει.
Τα πιο γερά μπαστούνια γίνονται από το ξύλο της.
Είναι και η κατάλληλη εποχή για κλάδεμα.
Άν μπορείς ανέβασε και καμία φωτογραφία του και γράψε μας και λίγα πράγματα για την καθημερινότητα του, την διατροφή του, και οτιδήποτε άλλο νομίζεις εσύ.
Ευχαριστώ πολύ.
 
Η Κρανιά δεν ευδοκιμεί παντού όμως. Πάντως αν χρειάζεται κάποιος ξύλο από κρανιά, ας μου στείλει ένα μήνυμα, γιατί ασχολείται μια θεία μου σε ένα χωριό έξω από την Κοζάνη με το λικέρ κι αν είμαι τυχερός μπορεί να με αφήσει να κόψω απ' τα δέντρα της και να τα στείλω σε όσους χρειάζονται με courier (θα κρατήσω κανένα και για τον εαυτό μου και τα budgie μου προφανώς).
 
καλησπερα παιδια βρηκα μια ακρη..σε ενα pet shop εχει το παλικαρι μεσα εναν ζακο και ειχε το ιδιο θεμα ετρωγε τα ξυλα που παταγε και του εχει βαλει ξυλο απο γκασμα, το εργαλειο που σκαβουμε,το ξυλο του..και το εχει περιπου ενα χρονο δεν μπορει να το φαει μου ειπε το παλικαρι..θα το δοκιμασο να δω τα αποτελεσματα.. 🤣
 
καλησπερα παιδια βρηκα μια ακρη..σε ενα pet shop εχει το παλικαρι μεσα εναν ζακο και ειχε το ιδιο θεμα ετρωγε τα ξυλα που παταγε και του εχει βαλει ξυλο απο γκασμα, το εργαλειο που σκαβουμε,το ξυλο του..και το εχει περιπου ενα χρονο δεν μπορει να το φαει μου ειπε το παλικαρι..θα το δοκιμασο να δω τα αποτελεσματα.. 🤣
Πιστεύω ότι δεν θα έπρεπε να το δοκιμάσεις. Δεν μπορούμε να ξέρουμε από τι είναι φτιαγμένος ο κασμάς. Αν το ξύλο δεν είναι κατάλληλο, που μάλλον δεν είναι γιατί τους φτιάχνουν από κακής ποιότητας ξύλο (μπορεί να είναι φτιαγμένοι και από άρρωστα δέντρα, ένας Θεός ξέρει τι κάνουν τα εργοστάσια), μπορεί το πουλάκι μπορεί να δηλητηριαστεί. Πολύ ανεύθυνος ο petshopας πραγματικά...
 
Ένα από τα πιο σκληρά ξύλα τα έχει η Κρανιά.
Είναι πολύ σκληρά σαν κόκαλα και δεν υπάρχει περίπτωση να τα φάει.
Τα πιο γερά μπαστούνια γίνονται από το ξύλο της.
Είναι και η κατάλληλη εποχή για κλάδεμα.
Άν μπορείς ανέβασε και καμία φωτογραφία του και γράψε μας και λίγα πράγματα για την καθημερινότητα του, την διατροφή του, και οτιδήποτε άλλο νομίζεις εσύ.
Ευχαριστώ πολύ.
καλησπερα βγαινει απο το κλουβι ο ζακο να πεξουμε οταν ειμαι σπιτι το βραδυ κανα δυο ωριτσες..το πρωι πριν φυγω του βαζω διαφορα φρουτα,το μεσημερι η μητερα μου την τροφη του κανονικα γιατι εγω λοιπο,και το βραδυ λιγο συμπληρωμα τροφης.αν καθομαι ολη μερα,πρωι μεσημερι βραδυ ειναι εξω ο ζακο πεζουμε.
 
ξυλο απο γκασμα,
Γκασμας ειναι μια αλλη ονομασια της αξινας.Το μεταλλικο μερος. Στο παρακατω link απο το praktiker που βρηκα πολυ βιαστικα το στυλιαρι (το ξυλινο μερος) ειναι απο φλαμουρια. δεν θα μπορουσε να ειναι οτι να ναι ξυλο για λογους ασφαλειας.Πρεπει να αντεχει συνεχη μηχανικη καταπονηση.Για φαντασου να εσπαγε στα χερια του εργατη αν ηταν απο μαλακο ξυλο/κακο ξυλο κλπ.

Στο δευτερο ενα αρθρο , βιαστικο και αυτο ευρημα , περι ξυλειας γενικοτερα



https://www.praktiker.gr/p/kasmas-lux-me-styliari-95cm-57793

Οι πατηθρες που του εχεις τωρα απο τι υλικο ειναι? οξια ? java?
Αν μια που ξεκινησε να μασαει και να καταστρεφει του την καταργησεις απο πατηθρα και την ¨κρεμασεις" στο εσωτερικο του κλουβιου δεν θα του τραβηξει την προσοχη?Λογικα δεν θα ειναι και πιο απαιτητικο να την τσακισει αφου θα "κινειται " κρεμασμενη στο κλουβι και οχι ακινητη κατω απο τα ποδια του?

PS
Τα πιο γερά μπαστούνια γίνονται από το ξύλο της
dogwood ειναι η κρανια
[automerge]1703685282[/automerge]
Το θεμα διαμετρου ενος στυλιαριου /λαβης εργαλειου δεν ξερω αν ειναι λαθος για το ζακο σου . Ερωτησεις περι τυχον δευτερογενους επεξεργασιας του ξυλου θα πρεπει να τα δεις με εναν πωλητη του μαγαζιου γιατι πρωτα απο ολα προεχει η ασφαλεια του πτηνου που φροντιζουμε.. μιλαω για βαφες εξωτερικες επιστρωσεις κλπ .
[automerge]1703685300[/automerge]
Στο δευτερο ενα αρθρο
 
Τελευταία επεξεργασία:
Γκασμας ειναι μια αλλη ονομασια της αξινας.Το μεταλλικο μερος. Στο παρακατω link απο το praktiker που βρηκα πολυ βιαστικα το στυλιαρι (το ξυλινο μερος) ειναι απο φλαμουρια. δεν θα μπορουσε να ειναι οτι να ναι ξυλο για λογους ασφαλειας.Πρεπει να αντεχει συνεχη μηχανικη καταπονηση.Για φαντασου να εσπαγε στα χερια του εργατη αν ηταν απο μαλακο ξυλο/κακο ξυλο κλπ.

Στο δευτερο ενα αρθρο , βιαστικο και αυτο ευρημα , περι ξυλειας γενικοτερα



https://www.praktiker.gr/p/kasmas-lux-me-styliari-95cm-57793

Οι πατηθρες που του εχεις τωρα απο τι υλικο ειναι? οξια ? java?
Αν μια που ξεκινησε να μασαει και να καταστρεφει του την καταργησεις απο πατηθρα και την ¨κρεμασεις" στο εσωτερικο του κλουβιου δεν θα του τραβηξει την προσοχη?Λογικα δεν θα ειναι και πιο απαιτητικο να την τσακισει αφου θα "κινειται " κρεμασμενη στο κλουβι και οχι ακινητη κατω απο τα ποδια του?

PS

dogwood ειναι η κρανια
[automerge]1703685282[/automerge]
Το θεμα διαμετρου ενος στυλιαριου /λαβης εργαλειου δεν ξερω αν ειναι λαθος για το ζακο σου . Ερωτησεις περι τυχον δευτερογενους επεξεργασιας του ξυλου θα πρεπει να τα δεις με εναν πωλητη του μαγαζιου γιατι πρωτα απο ολα προεχει η ασφαλεια του πτηνου που φροντιζουμε.. μιλαω για βαφες εξωτερικες επιστρωσεις κλπ .
[automerge]1703685300[/automerge]

ενοειτε οτι προεχει η υγεια για το ζωακι μου..το παλικαρι που εχει τον ζακο που του εβαλε απο τον γκασμα το ξυλο μου ειπε οτι ρωτησε και οτι ειναι οκ το ξυλο..απλα πηγα να ρωτησω απο εκει που το πηρε και ητανε κλειστα..ανοιγει αρχες του χρονου..θα ρωτησω τον πωλητη αν ειναι καθαρο ξυλο,μην εχει καποιο φαρμακο πανω του..η πατηθρα του κλουβιου που εχω ειναι οξυας γιαυτο κραταει κοντα στις 15 μερες.αν του βαλω απλη βεργα σε 3 μερες δεν υπαρχει το ξυλο.. 🤣 🤣
 
@stayros καταλαβαίνω την αγωνία σου αλλά με τετοιες λύσεις κατά τη γνώμη μ δε λύνεις το πρόβλημα. Μια ερωτηση σκεψου…Αν το ενδιαφέρον του φύγει από το ξύλο μια και δεν θα μπορεί να το καταστρέψει και να αντλησει απόλαυση από αυτο & στραφεί προς τα πούπουλα του; Αν ξεκινήσει έντονα να μαδάει τον εαυτο του; Δε θα είναι ποκυ χειρότερο;

Θες να καταστρέφει ξύλινα αντικείμενα εφόσον είναι πολύωρη καθημερινή ασχολία η οποία του προσφέρει καταξίωση και απόλαυση. Υπάρχουν και άλλες λύσεις απο να ακούς γκασμάδες τι κάνουν με γκασμαδες. Κατά τη ταπεινή μου άποψη είναι λάθος αντιμετώπιση του προβλήματος…
1) Βγαζε τον παραπάνω ώρες έξω…ασχολεισου όλη την περίοδο της αναπαραγωγης παραπάνω μαζί του…
2) μεγάλωσε την ημέρα για αυτόν μίκρυνε την νύχτα του
3) υπάρχουν ειδικές ταιστρες κυκλικές βιδώνουν στα κάγκελα του κλουβιού σαν ρολόγια γυρνούν και παιδεύεται να φάει το φαγητό που κρύβουν μέσα
4) κανε παιχνίδια φτιάξε μόνος σου παιχνίδια υπάρχουν κοπέλες εδώ μέσα με καταπληκτικές ιδέες και αναρτήσεις. Βγαζε τον έξω και παίξε εσυ με αυτά τα παιχνίδια μέρες βδομαδες μέχρι να τα μάθει
6) πάρε του ξύλα και αλλά να έχει να καταστρέφει βαλε και αλλά ξύλα στο κλουβί γιαννα τα φάει. Δώσε του όσα χρειεζεται. Δουλεύει το Ράμφος του θες να ξεσπάει στα ξύλα
5) βγαζε τον παραπάνω ώρες κάθε μέρα

Τελευταίο ( θα το εκανα προσωπικα ειδικά αν υπήρχε πρόβλημα φτεροφαγειας) και ίσως το πιο δύσκολο… βαλε του μια φωλια. Ένα κουτί ξύλινο Με μια μικρή τρύπα να την ανοίξει να την κάνει τεράστια μέρες βδομαδες μήνες θα προσπαθεί. Ακόμα και έξω από το κλουβί ένα μεγάλο ξύλινο κουτί. Πολλες Δηλαδη οι λύσεις. Η πιο εύκολη είναι του γκασμά ναι αλλά δεν είναι καλή για το πουλακι σίγουρα το πονάς το ζωντανό μετα από τόσα χρόνια
 
@stayros καταλαβαίνω την αγωνία σου αλλά με τετοιες λύσεις κατά τη γνώμη μ δε λύνεις το πρόβλημα. Μια ερωτηση σκεψου…Αν το ενδιαφέρον του φύγει από το ξύλο μια και δεν θα μπορεί να το καταστρέψει και να αντλησει απόλαυση από αυτο & στραφεί προς τα πούπουλα του; Αν ξεκινήσει έντονα να μαδάει τον εαυτο του; Δε θα είναι ποκυ χειρότερο;

Θες να καταστρέφει ξύλινα αντικείμενα εφόσον είναι πολύωρη καθημερινή ασχολία η οποία του προσφέρει καταξίωση και απόλαυση. Υπάρχουν και άλλες λύσεις απο να ακούς γκασμάδες τι κάνουν με γκασμαδες. Κατά τη ταπεινή μου άποψη είναι λάθος αντιμετώπιση του προβλήματος…
1) Βγαζε τον παραπάνω ώρες έξω…ασχολεισου όλη την περίοδο της αναπαραγωγης παραπάνω μαζί του…
2) μεγάλωσε την ημέρα για αυτόν μίκρυνε την νύχτα του
3) υπάρχουν ειδικές ταιστρες κυκλικές βιδώνουν στα κάγκελα του κλουβιού σαν ρολόγια γυρνούν και παιδεύεται να φάει το φαγητό που κρύβουν μέσα
4) κανε παιχνίδια φτιάξε μόνος σου παιχνίδια υπάρχουν κοπέλες εδώ μέσα με καταπληκτικές ιδέες και αναρτήσεις. Βγαζε τον έξω και παίξε εσυ με αυτά τα παιχνίδια μέρες βδομαδες μέχρι να τα μάθει
6) πάρε του ξύλα και αλλά να έχει να καταστρέφει βαλε και αλλά ξύλα στο κλουβί γιαννα τα φάει. Δώσε του όσα χρειεζεται. Δουλεύει το Ράμφος του θες να ξεσπάει στα ξύλα
5) βγαζε τον παραπάνω ώρες κάθε μέρα

Τελευταίο ( θα το εκανα προσωπικα ειδικά αν υπήρχε πρόβλημα φτεροφαγειας) και ίσως το πιο δύσκολο… βαλε του μια φωλια. Ένα κουτί ξύλινο Με μια μικρή τρύπα να την ανοίξει να την κάνει τεράστια μέρες βδομαδες μήνες θα προσπαθεί. Ακόμα και έξω από το κλουβί ένα μεγάλο ξύλινο κουτί. Πολλες Δηλαδη οι λύσεις. Η πιο εύκολη είναι του γκασμά ναι αλλά δεν είναι καλή για το πουλακι σίγουρα το πονάς το ζωντανό μετα από τόσα χρόνια
Συγχαρητήρια! Μου φαίνεται πολύ σωστή η αντιμετώπιση που προτείνεις. Χωρίς να θέλω να γελοιοποιήσω το όλο θέμα, θα πω ότι θεωρώ ότι η φράση "Γκασμάδες τι κάνουν με γκασμάδες" 🤣 αντιπροσωπεύει το 70% των Ελλήνων Petshopάδων, οι οποίοι δίνουν οδηγίες για την αντιμετώπιση προβλημάτων, σοβαρών και μη με εύκολες μεν, αλλά σαχλές και ενίοτε μέχρι και βλαβερές για τα πουλάκια μας λύσεις με γνώμονα το κέρδος
 
@stayros καταλαβαίνω την αγωνία σου αλλά με τετοιες λύσεις κατά τη γνώμη μ δε λύνεις το πρόβλημα. Μια ερωτηση σκεψου…Αν το ενδιαφέρον του φύγει από το ξύλο μια και δεν θα μπορεί να το καταστρέψει και να αντλησει απόλαυση από αυτο & στραφεί προς τα πούπουλα του; Αν ξεκινήσει έντονα να μαδάει τον εαυτο του; Δε θα είναι ποκυ χειρότερο;

Θες να καταστρέφει ξύλινα αντικείμενα εφόσον είναι πολύωρη καθημερινή ασχολία η οποία του προσφέρει καταξίωση και απόλαυση. Υπάρχουν και άλλες λύσεις απο να ακούς γκασμάδες τι κάνουν με γκασμαδες. Κατά τη ταπεινή μου άποψη είναι λάθος αντιμετώπιση του προβλήματος…
1) Βγαζε τον παραπάνω ώρες έξω…ασχολεισου όλη την περίοδο της αναπαραγωγης παραπάνω μαζί του…
2) μεγάλωσε την ημέρα για αυτόν μίκρυνε την νύχτα του
3) υπάρχουν ειδικές ταιστρες κυκλικές βιδώνουν στα κάγκελα του κλουβιού σαν ρολόγια γυρνούν και παιδεύεται να φάει το φαγητό που κρύβουν μέσα
4) κανε παιχνίδια φτιάξε μόνος σου παιχνίδια υπάρχουν κοπέλες εδώ μέσα με καταπληκτικές ιδέες και αναρτήσεις. Βγαζε τον έξω και παίξε εσυ με αυτά τα παιχνίδια μέρες βδομαδες μέχρι να τα μάθει
6) πάρε του ξύλα και αλλά να έχει να καταστρέφει βαλε και αλλά ξύλα στο κλουβί γιαννα τα φάει. Δώσε του όσα χρειεζεται. Δουλεύει το Ράμφος του θες να ξεσπάει στα ξύλα
5) βγαζε τον παραπάνω ώρες κάθε μέρα

Τελευταίο ( θα το εκανα προσωπικα ειδικά αν υπήρχε πρόβλημα φτεροφαγειας) και ίσως το πιο δύσκολο… βαλε του μια φωλια. Ένα κουτί ξύλινο Με μια μικρή τρύπα να την ανοίξει να την κάνει τεράστια μέρες βδομαδες μήνες θα προσπαθεί. Ακόμα και έξω από το κλουβί ένα μεγάλο ξύλινο κουτί. Πολλες Δηλαδη οι λύσεις. Η πιο εύκολη είναι του γκασμά ναι αλλά δεν είναι καλή για το πουλακι σίγουρα το πονάς το ζωντανό μετα από τόσα χρόνια
έχει περάσει πολλά και με την έλειψη ασβεστίου, πήγα να το χάσω μωρό..και ειλικρινά είναι σαν άνθρωποι..
 
@stayros όταν έχασα το κοριτσάκι μ… δεν έτρωγα δεν πήγαινα για δουλειά δε πήγαινα προπονήσεις δεν κοιμόμουν μέχρι να την βρω δεν είχα ηρεμια ξυπνούσα 04 ξημερώματα και όργωνα την Αθήνα να την εντοπίσω την αυγή. Ωρες ατελειωτες. όταν την εντόπισα και την βρήκα (μια εβδομάδα μετα) πέταξε στον ωμο μου άνοιξε τις φτερουγες τις και εκλεισε όλο το κεφάλι μου -και ακόμα το θυμάμαι 🥰🥰🥰🥰. Όταν Ειδα και την πληγή απτό γεράκι… κόπηκα. Έχω φωτός που δεν θέλω να τις βλέπω και δεν τις βλέπω αλλά δεν τις σβηνω ο μαζοχας 😂🤪
 
πέταξε στον ωμο μου άνοιξε τις φτερουγες τις και εκλεισε όλο το κεφάλι μου
Με τσάκισες βραδιάτικα! Πόσο συγκινητικό.
Μου έφερες στο μυαλό μια εικόνα με το πρώτο μου καναρινάκι το Θεμιστοκλή μου, που μετά από νοσηλεία είχε χειροτετεύσει κ ήταν ξαπλωμένο στο πάτο του κλουβιού του. Κ η Δουκάκη από πάνω του να μου λέει ότι θα σβήσει το βράδυ γιατί δεν τρώει. Κ εγώ ενώ έλεγε αυτά, είχα βάλει το χέρι μου, το χαίδευα κ το τάιζα σπόρους κ τους έτρωγε από το χέρι μου, σαν να ήθελε να την διαψεύσει, όπως κ το έκανε.
Είναι πλασματάκια που δένονται με τον άνθρωπο που επιλέγουν κ το δείχνουν με ένα τρόπο τόσο γλυκό κ άδολο. Κ εγώ την όποια εμπειρία σε εμπιστοσύνη την έχω από καναρίνι, πόσο μάλλον εσείς με τα παπαγαλάκια σας που επιζητούν την ανθρώπινη επαφή εκ φύσεως.
Έχω φωτός που δεν θέλω να τις βλέπω και δεν τις βλέπω αλλά δεν τις σβηνω ο μαζοχας 😂🤪
Ούτε εγώ θα τις έσβηνα κ ο λόγος νομίζω είναι γιατί αυτές οι φωτογραφίες είναι μέρος της ιστορίας της κ της ζωής της κ συνεπώς μέρος κ της δικής σου ζωής.
 
Με τσάκισες βραδιάτικα! Πόσο συγκινητικό.
Μου έφερες στο μυαλό μια εικόνα με το πρώτο μου καναρινάκι το Θεμιστοκλή μου, που μετά από νοσηλεία είχε χειροτετεύσει κ ήταν ξαπλωμένο στο πάτο του κλουβιού του. Κ η Δουκάκη από πάνω του να μου λέει ότι θα σβήσει το βράδυ γιατί δεν τρώει. Κ εγώ ενώ έλεγε αυτά, είχα βάλει το χέρι μου, το χαίδευα κ το τάιζα σπόρους κ τους έτρωγε από το χέρι μου, σαν να ήθελε να την διαψεύσει, όπως κ το έκανε.
Είναι πλασματάκια που δένονται με τον άνθρωπο που επιλέγουν κ το δείχνουν με ένα τρόπο τόσο γλυκό κ άδολο. Κ εγώ την όποια εμπειρία σε εμπιστοσύνη την έχω από καναρίνι, πόσο μάλλον εσείς με τα παπαγαλάκια σας που επιζητούν την ανθρώπινη επαφή εκ φύσεως.

Ούτε εγώ θα τις έσβηνα κ ο λόγος νομίζω είναι γιατί αυτές οι φωτογραφίες είναι μέρος της ιστορίας της κ της ζωής της κ συνεπώς μέρος κ της δικής σο


δεν υπαρχει χειροτερο πραγμα τοτε που ειχε παθει πρωτη φορα κριση λογο ελειψης ασβεστιου..το ζωακη, μικρο που το ειχα και δεν ηξερα τη ειναι και να μην μπορω να το βοηθεισω..ειναι εικονες που δεν τις ξεχνας ποτε..οποτε με το που δω το παραμικρο τωρα τρελαινομαι..
 
Μήπως το πουλάκι να το έβαζες στο παλιό του κλουβί και να έχεις και το καινούργιο δίπλα με ανοιχτή πόρτα και φαγητό και σιγά σιγά να πάει μόνο του ;; μια και έξω μετακόμιση σε "ξένο σπίτι" μετά από 13 χρόνια όχι ξύλα θα φάει αλλά και τα σίδερα ... Σαν να έχει πάθει στρες και βγάζει τικ ..όπως τα μικρά παιδιά που από το στρες τρώνε τα νύχια τους(τικ) ...
 
Μήπως το πουλάκι να το έβαζες στο παλιό του κλουβί και να έχεις και το καινούργιο δίπλα με ανοιχτή πόρτα και φαγητό και σιγά σιγά να πάει μόνο του ;; μια και έξω μετακόμιση σε "ξένο σπίτι" μετά από 13 χρόνια όχι ξύλα θα φάει αλλά και τα σίδερα ... Σαν να έχει πάθει στρες και βγάζει τικ ..όπως τα μικρά παιδιά που από το στρες τρώνε τα νύχια τους(τικ) ...
Καλημέρα σας τα ξύλα άρχισε να τα τρώει 2-3 μήνες όταν ήτανε ήδη στο νέο κλουβί..και το κλουβί το άλλαξα λόγω οτι είχε σπάσει το παλιό.ο γιατρός μου είπε οτι είναι φυσιολογικό το ότι σπάει τα ξύλα.απλά έψαχνα κάποιο ξύλο που να αντέχει λίγο..
 
Μήπως το πουλάκι να το έβαζες στο παλιό του κλουβί και να έχεις και το καινούργιο δίπλα με ανοιχτή πόρτα και φαγητό και σιγά σιγά να πάει μόνο του ;; μια και έξω μετακόμιση σε "ξένο σπίτι" μετά από 13 χρόνια όχι ξύλα θα φάει αλλά και τα σίδερα ... Σαν να έχει πάθει στρες και βγάζει τικ ..όπως τα μικρά παιδιά που από το στρες τρώνε τα νύχια τους(τικ) ...
Χαζή ερώτηση, αλλά τι σημαίνει το (τικ);
 
Back
Top