Αναπαραγωγή Δαχτυλίδια σιλικόνης

Εγγραφή
29 Αυγ 2015
Μηνύματα
1.711
Ένα θέμα που έχει πολυσυζητηθεί στο φόρουμ είναι τα δαχτυλίδια που τοποθετεί ο εκάστοτε εκτροφέας στα πτηνά του. Μάλιστα η αναγκαιότητα τους, τα πλεονεκτήματά τους καθώς και τα τυχόν προβλήματα που δημιουργούνται μετά την τοποθέτησή τους αναλύονται στο άρθρο εδώ https://community.petbirds.gr/threads/Τα-δαχτυλίδια-των-πτηνών.23463/

Τι γίνεται όμως όταν κάποιος δεν ανήκει σε κάποιο σύλλογο, ώστε να είναι και σε θέση να προμηθευτεί τα δαχτυλίδια που θα χρησιμοποιήσει κατά την αναπαραγωγική περίοδο; Στο εμπόριο κυκλοφορούν διάφορα είδη δαχτυλιδιών που πωλούνται είτε μεμονωμένα(πλαστικά, μεταλλικά), είτε σε συσκευασίες τεμαχίων.

Μια ιδιαίτερα εύκολη και καλή λύση από την προσωπική μου εμπειρία είναι τα δαχτυλίδια σιλικόνης.
Δαχτυλίδια σιλικόνης για πτηνά
Τα δαχτυλίδια σιλικόνης κυκλοφορούν στο εμπόριο σε διάφορα χρώματα και μπορούν να τοποθετηθούν στο πόδι των καναρινιών μας με το ειδικό εξάρτημα που κυκλοφορεί. Η τοποθέτησή τους είναι πολύ εύκολη και μπορούμε επίσης να τα αφαιρέσουμε το ίδιο εύκολα όποια στιγμή θέλουμε.

Εγώ προχωρώ στην τοποθέτησή τους μόλις χωρίζω τους νεοσσούς από τους γονείς(περίπου στον ένα μήνα ζωής). Είναι γεγονός ότι δεν προσφέρουν απολύτως τίποτα ως προς την ταυτοποίηση των πουλιών σε τρίτους, αλλά εγώ είμαι σε θέση να ξεχωρίζω με αυτό τον τρόπο τα αδέλφια και γενικά να γνωρίζω τους απογόνους του κάθε ζευγαριού.

Επίσης, ιδιαίτερα σημαντικό είναι ότι τα δαχτυλίδια σιλικόνης δεν ενοχλούν τα πουλιά και δεν έχω παρατηρήσει να τσιμπούν και να τραυματίζουν τα πόδια τους.

Μια ενδεικτική φωτογραφία καναρινιού μου με δαχτυλίδι σιλικόνης.

Καναρίνι με δαχτυλίδι σιλικόνης
 
Παναγιώτα χρειάζεται πάλι το ίδιο εξάρτημα για να βγουν ή απλώς το κόβεις με ένα ψαλιδάκι;
Όχι Γιάννη δε χρησιμοποιείς το εξάρτημα για την αφαίρεσή τους. Τα τραβάς με τα δύο δάχτυλά σου προς τα κάτω και βγαίνουν εύκολα. Είναι σα λαστιχάκια φαντάσου.
Τι όμορφο πουλάκι είναι αυτό; Υπέροχο. Αρσενικό είναι, έτσι 😉
Λευκό κυρίαρχο του 16.

20161007_154955.webp

Θηλυκό είναι Γιάννη.
 
Εγώ προχωρώ στην τοποθέτησή τους μόλις χωρίζω τους νεοσσούς από τους γονείς(περίπου στον ένα μήνα ζωής). Είναι γεγονός ότι δεν προσφέρουν απολύτως τίποτα ως προς την ταυτοποίηση των πουλιών σε τρίτους, αλλά εγώ είμαι σε θέση να ξεχωρίζω με αυτό τον τρόπο τα αδέλφια και γενικά να γνωρίζω τους απογόνους του κάθε ζευγαριού.
.. Ακριβώς το ίδιο κάνω και γω! Ένας εύκολος τρόπος δημιουργίας ''αρχείου''..👍
ιδιαίτερα σημαντικό είναι ότι τα δαχτυλίδια σιλικόνης δεν ενοχλούν τα πουλιά και δεν έχω παρατηρήσει να τσιμπούν και να τραυματίζουν τα πόδια τους.
.. Είναι γεγονός!👍
 
Χρησιμοποιώ και εγω δαχτυλίδια σιλικόνης. Απλα κοβω μια καθετη λωριδα το ανοιγω, περνάω το ποδι του πουλιου. Το κανω οταν τα απομακρυνω απο τους γονεις. Τα αγορασα απο το internet και εχει διαφορα χρωματα.
 
Χρησιμοποιώ και εγω δαχτυλίδια σιλικόνης. Απλα κοβω μια καθετη λωριδα το ανοιγω, περνάω το ποδι του πουλιου. Το κανω οταν τα απομακρυνω απο τους γονεις. Τα αγορασα απο το internet και εχει διαφορα χρωματα.
Δε χρησιμοποιείς το ειδικό εξάρτημα Αριάδνη; Θεωρώ πως χωρίς αυτό δύσκολα μπορεί να περαστεί το δαχτυλίδι.
 
Είναι μακράν η καλύτερη λύση για τα πόδια των πουλιών...
Φυσικά βοηθούν μόνο τον εκτροφέα... αλλά αυτό κατά τη γνώμη μου είναι και το πιο επιτακτικό κομμάτι της χρήσης τους.
Το δεύτερο δαχτυλίδι είναι χρήσιμο για όλα τα πουλιά.
Εγώ πάντα χρησιμοποιώ δεύτερο (σε μένα έχουν και κλειστού τύπου) γιατί γίνεται ευκολότερη η αναγνώρισής τους.
Ειδικά όταν ο εκτροφέας αποφεύγει τα πιασίματα των πουλιών του όπως πάγια για διατήρηση της ηρεμίας των πουλιών κάνω εγώ.
Τι γίνεται όμως όταν κάποιος δεν ανήκει σε κάποιο σύλλογο, ώστε να είναι και σε θέση να προμηθευτεί τα δαχτυλίδια που θα χρησιμοποιήσει κατά την αναπαραγωγική περίοδο;
Αν φτάσει κάποιος σ' αυτό το δίλημμα μπορεί άνετα να προμηθευτεί μηδενικά δαχτυλίδια είτε από κάποιο σύλλογο είτε από τα petshops
 
Μιας και πιάσαμε τα δαχτυλίδια, αυτά της παρακάτω εικόνας ανοιγοκλείνουν και τα τοποθετούμε όποτε θέλουμε;
AP28Mix-500x500.jpg
 
Κι εγώ αυτά χρησιμοποιώ Πατρίκιε, αλλά νομίζω ότι εκείνα που προτείνει η Παναγιώτα είναι καλύτερα, πιο μαλακά κι ελαστικά.
Τα συγκεκριμένα στο μήνυμά σου, τοποθετούνται όποτε πραγματικά θέλουμε, δλδ, αφού το πουλιά κλαρώσουν, ώστε να αποφευχθεί η όχι και τόσο απίθανη προσπάθεια της μητέρας να τα αφαιρέσει με όσες συνέπειες μπορεί να έχει.
 
@Panagiota. το κοβω απο ενα σημειο το ανοιγω.. Περνάω το ποδι και μετα το κλεινω. Μένει μια χαρα..
Όλα τα δαχτυλίδια που μπαίνουν και βγαίνουν εμπεριέχουν το ρίσκο τραυματισμού στο πόδι του καναρινιού... όταν μπουν.
Αυτό το ρίσκο στα δαχτυλίδια σιλικόνης είναι μηδενικό.
 
@Ariadnh παίρνεις τα ίδια δακτυλίδια σιλικόνης και τα κόβεις ή παίρνεις μια λωρίδα, σαν καλαμάκι, κόβεις κομμάτι κομμάτι και μετά ξανακόβεις κάθετα για να μπεί;
 
παίρνεις τα ίδια δακτυλίδια σιλικόνης και τα κόβεις
Αν κοπεί το δαχτυλίδι σιλικόνης δεν στηρίζεται ξανά στο πόδι του πουλιού... Πέφτει.
 
Αν κοπεί το δαχτυλίδι σιλικόνης δεν στηρίζεται ξανά στο πόδι του πουλιού... Πέφτει.
Γι αυτό ρωτάμε κύριε Γιάννη πως το κάνει η Αριάδνη τη στιγμή που αναφέρει πως το κόβει.
@Panagiota. το κοβω απο ενα σημειο το ανοιγω.. Περνάω το ποδι και μετα το κλεινω. Μένει μια χαρα..
 
Γι αυτό ρωτάμε κύριε Γιάννη πως το κάνει η Αριάδνη τη στιγμή που αναφέρει πως το κόβει.
Η ΚΑΙΣΣΑ έχει σίγουρα τέτοια δακτυλίδια.
ΥΓ:'Ελα Μιράντα, στείλε με!
 
Δεν πεφτει. Ανοιξα με το χερι μου να δειτε πως ειναι. Δεν ανοιγει απο μονο του επειδη ειναι σκληρο. Οπου το βαλεις μενει. Τα χρησιμοποιω αρκετο καιρο. Παλια χρησιμοποιουσα μεταλλικα που ανοιγαν αλλα τα φοβαμαι. Με αυτα νιωθω ασφαλεία.
 

Συνημμένα

  • tmp_11589-rsz_img_20170210_141456-576x10241918358353.webp
    tmp_11589-rsz_img_20170210_141456-576x10241918358353.webp
    33,6 KB · Προβολές: 54
  • tmp_11589-rsz_img_20170210_141526-767565269.webp
    tmp_11589-rsz_img_20170210_141526-767565269.webp
    115,5 KB · Προβολές: 50
Δεν πεφτει. Ανοιξα με το χερι μου να δειτε πως ειναι. Δεν ανοιγει απο μονο του επειδη ειναι σκληρο. Οπου το βαλεις μενει. Τα χρησιμοποιω αρκετο καιρο. Παλια χρησιμοποιουσα μεταλλικα που ανοιγαν αλλα τα φοβαμαι. Με αυτα νιωθω ασφαλεία.
Αριάδνη αυτά που χρησιμοποιείς δε τα γνωρίζω. Εγώ χρησιμοποιώ αυτά που έδειξα στο πρώτο μου ποστ. Είσαι σίγουρη ότι αυτά είναι δαχτυλίδια σιλικόνης; Για πλαστικά φαίνονται.
 
Back
Top