Αναπαραγωγή Δαχτυλίδια σιλικόνης

Αριάδνη, σε αυτά σαν τη φώτο που μας έδειξες, είναι ο ''κανονικός'' τους τρόπος να τα περνάς ή δική σου πατέντα απλά για να τα βάζεις αργότερα; Δηλαδή ανοίγουν εκ κατασκευής ή μόνο αν κοπούν; Εγώ τέτοια λέω να πάρω και την ώρα που θα βάζω τα κλειστού τύπου να βάλω και αυτά στο άλλο πόδι.
 
Πρέπει να λάβετε υπ' όψιν οτι αυτά, σαν της Αριάδνης (πλαστικά), κρατούν το λίπος και τα κατάλοιπα της κυτταρίνης στο εσωτερικό τους (βρωμίζουν) και εκ κατασκευής στα τελειώματα έχουν είτε γρέζια είτε κοφτερές άκρες σε αρκετά απο αυτά. Μεταξύ των εκτροφέων θεωρούνται μακράν, τα χειρότερα για σήμανση, ακόμα και απο αυτά τα παλαιά του αλουμινίου με τα "αυτιά". Τα σιλικόνης που έδειξε η Παναγιώτα μπορούν να αγορασθούν είτε σε μιά συσκευασία μαζί με το εξάρτημα και με διάφορα χρώματα, είτε σε συσκευασίες των 50 ενός χρώματος (υπάρχουν νομίζω 12 διαφορετικά). Είναι μια πολύ εύχρηστη και εύκολη λύση απο όλες τις απόψεις. Ισως το κόστος (όχι υπερβολικό) είναι το μόνον μειονέκτημα.
 
Εγω τα κοβω.. Αυτα ερχονται κλειστα (επειδη τα παραγγελω απο το ιντερνέτ)
 
Πρέπει να λάβετε υπ' όψιν οτι αυτά, σαν της Αριάδνης (πλαστικά), κρατούν το λίπος και τα κατάλοιπα της κυτταρίνης στο εσωτερικό τους (βρωμίζουν) και εκ κατασκευής στα τελειώματα έχουν είτε γρέζια είτε κοφτερές άκρες σε αρκετά απο αυτά. Μεταξύ των εκτροφέων θεωρούνται μακράν, τα χειρότερα για σήμανση, ακόμα και απο αυτά τα παλαιά του αλουμινίου με τα "αυτιά". Τα σιλικόνης που έδειξε η Παναγιώτα μπορούν να αγορασθούν είτε σε μιά συσκευασία μαζί με το εξάρτημα και με διάφορα χρώματα, είτε σε συσκευασίες των 50 ενός χρώματος (υπάρχουν νομίζω 12 διαφορετικά). Είναι μια πολύ εύχρηστη και εύκολη λύση απο όλες τις απόψεις. Ισως το κόστος (όχι υπερβολικό) είναι το μόνον μειονέκτημα.

Δεν εχω δει αυτα της Παναγιωτας αλλα οντος να εχετε δικαιο.
 
Πρέπει να λάβετε υπ' όψιν οτι αυτά, σαν της Αριάδνης (πλαστικά), κρατούν το λίπος και τα κατάλοιπα της κυτταρίνης στο εσωτερικό τους (βρωμίζουν) και εκ κατασκευής στα τελειώματα έχουν είτε γρέζια είτε κοφτερές άκρες σε αρκετά απο αυτά. Μεταξύ των εκτροφέων θεωρούνται μακράν, τα χειρότερα για σήμανση, ακόμα και απο αυτά τα παλαιά του αλουμινίου με τα "αυτιά". Τα σιλικόνης που έδειξε η Παναγιώτα μπορούν να αγορασθούν είτε σε μιά συσκευασία μαζί με το εξάρτημα και με διάφορα χρώματα, είτε σε συσκευασίες των 50 ενός χρώματος (υπάρχουν νομίζω 12 διαφορετικά). Είναι μια πολύ εύχρηστη και εύκολη λύση απο όλες τις απόψεις. Ισως το κόστος (όχι υπερβολικό) είναι το μόνον μειονέκτημα.

Δεν το ήξερα αυτό για τα πλαστικά γιατί τα βλέπω πολύ συχνά σε πουλάκια εκτροφέων. Και οι δικοί μου γεννήτορες με τέτοια είμαι σημαδεμένοι.

Οπότε πάμε για σιλικόνης καλύτερα...
 
Tο πόδι μπαίνει όλο στην θήκη και το δακτυλίδι περνά με ευκολία. Για την έξοδο τα πράγματα είναι απλούστατα διότι ένα ελαφρό τράβηγμα προς την φορά των δακτύλων αρκεί.
https://culpret.gr/images/T/untitled.JPG
Υ. Γ Αν δεν έχει κάποιος συλλογικά (δεν είναι μέλος), μπορεί να χρησιμοποιήσει το χρώμα του έτους σε όλα τα πουλιά ΜΠΛΕ =2017 και ένα διαφορετικό ταυτόχρονα στο ίδιο πόδι που να χαρακτηρίζει την οικογένεια. Ετσι έχει με μια ματιά στην κλούβα πτήσης την εικόνα της χρονιάς γέννησης αλλά και των συγγενών ατόμων.
 
Πρέπει να λάβετε υπ' όψιν οτι αυτά, σαν της Αριάδνης (πλαστικά), κρατούν το λίπος και τα κατάλοιπα της κυτταρίνης στο εσωτερικό τους (βρωμίζουν) και εκ κατασκευής στα τελειώματα έχουν είτε γρέζια είτε κοφτερές άκρες σε αρκετά απο αυτά. Μεταξύ των εκτροφέων θεωρούνται μακράν, τα χειρότερα για σήμανση, ακόμα και απο αυτά τα παλαιά του αλουμινίου με τα "αυτιά". Τα σιλικόνης που έδειξε η Παναγιώτα μπορούν να αγορασθούν είτε σε μιά συσκευασία μαζί με το εξάρτημα και με διάφορα χρώματα, είτε σε συσκευασίες των 50 ενός χρώματος (υπάρχουν νομίζω 12 διαφορετικά). Είναι μια πολύ εύχρηστη και εύκολη λύση απο όλες τις απόψεις. Ισως το κόστος (όχι υπερβολικό) είναι το μόνον μειονέκτημα.
Με προλάβατε Κύριε Μάκη. Αυτό ακριβώς θα έλεγα για τα σκληρά αυτά πλαστικά δαχτυλίδια, έχω αντιμετωπίσει 2-3 φορές πρόβλημα στις καρδερινες μου γιατί έχουν πλαστικά γρεζια μερικά κ κάνουν γρατζουνιές (πληγές) στα πόδια τους όπως τα πουλιά πετάνε έντονα δεξιά και αριστερά. Το δαχτυλίδι πάει απότομα πάνω κάτω κ ενοχλεί το πουλάκι.. Προσοχη. Για τα άλλα που βάλατε στην φωτογραφία που μπαίνει όλο το πόδι μέσα στο μηχάνημα ώστε να περάσει το δαχτυλίδι θέλω να ρωτήσω κάτι, μήπως είναι υπερβολικά μαλακό και κυρίως οι καρδερινες το τραβήξουν η το διαλύσουν τσιμποντας το; Για αυτό το λόγο δεν τα έχω πάρει ακόμα.
 
μήπως είναι υπερβολικά μαλακό και κυρίως οι καρδερινες το τραβήξουν η το διαλύσουν τσιμποντας το; Για αυτό το λόγο δεν τα έχω πάρει ακόμα.
Για καρδερίνες δε ξέρω να σου απαντήσω. Πάντως στα καναρίνια μου τα χρησιμοποιώ εδώ και τρία χρόνια χωρίς να έχω αντιμετωπίσει το παραμικρό πρόβλημα και είμαι απόλυτα ευχαριστημένη.
 
Για καρδερίνες δε ξέρω να σου απαντήσω. Πάντως στα καναρίνια μου τα χρησιμοποιώ εδώ και τρία χρόνια χωρίς να έχω αντιμετωπίσει το παραμικρό πρόβλημα και είμαι απόλυτα ευχαριστημένη.
Γενικά ασχολούνται καθόλου με το δαχτυλίδι; Το τσιμπάνε; Αν ναι, πολύ; λίγο;
 
Γενικά ασχολούνται καθόλου με το δαχτυλίδι; Το τσιμπάνε; Αν ναι, πολύ λίγο;
Έχω παρατηρήσει ότι μόνο τις δύο-τρεις πρώτες μέρες μετά την τοποθέτηση των δαχτυλιδιών να ασχολούνται με αυτά, αφού τους φαίνεται σαν ξένο σώμα. Μετά παύουν να ασχολούνται. Το σημαντικότερο είναι ότι σε καμία περίπτωση δεν μπορεί να προκληθεί τραυματισμός στα πόδια τους, λόγω του υλικού.
 
Άσχετο : το καναρίνι στην φωτογραφία νομίζω ότι χρειάζεται έλεγχο.
Φαίνεται πολύ αδύνατο με σχηματισμένη καρίνα. ΄
Ελπίζω να κάνω λάθος και να είναι η γωνία της φωτογραφίας.

Γενικά ασχολούνται καθόλου με το δαχτυλίδι; Το τσιμπάνε; Αν ναι, πολύ; λίγο;

Νίκο στα φλώρια δεν έχω προσέξει τίποτα περίεργο.
Είναι πολύ ελαφρύ και δεν τα ενοχλεί καθόλου.
Κοίτα το start kit κοστίζει 7 ευρώ. Νάρθηκας και 20 δαχτυλίδια. Δεν ΄χάνεις τίποτα να το δοκιμάσεις.
Θα έλεγα ότι είναι η καλύτερη λύση στη σήμανση αυτή την στιγμή.
 
Άσχετο : το καναρίνι στην φωτογραφία νομίζω ότι χρειάζεται έλεγχο.
Φαίνεται πολύ αδύνατο με σχηματισμένη καρίνα. ΄
Ελπίζω να κάνω λάθος και να είναι η γωνία της φωτογραφίας.
Το καναρίνι της φωτογραφίας είναι περσινό και στη φωτογραφία είναι σε περίοδο πτερόρροιας. Όχι ότι τώρα είναι παχύ. Πάντως καρίνα δεν έχει.
 
Τις σιλικόνης μου αρέσουν και εμένα αλλά φοβάμαι άμα αρχίσουν και τα τσιμπανε μην καταπιουν κομματάκια!
Αν κάποιος τα έχει δουλέψει σε ιθαγενή ας μας ενημερώσει
 
Τις σιλικόνης μου αρέσουν και εμένα αλλά φοβάμαι άμα αρχίσουν και τα τσιμπανε μην καταπιουν κομματάκια!
Δεν υπάρχει καμία τέτοια πιθανότητα...
Η σιλικόνη δεν πολυμερίζεται όπως το πλαστικό...
Αν κάτι γίνει κόβεται και πέφτει από το ποδαράκι τους.
 
Γενικά ασχολούνται καθόλου με το δαχτυλίδι; Το τσιμπάνε; Αν ναι, πολύ; λίγο;
Νίκο τα συγκεκριμένα τα χρησιμοποιώ νομίζω 3 χρόνια και δεν έχουν κανένα θέμα.σε μερικά κιόλας εχω βάλει και 2 δαχτυλίδια στο ίδιο πόδι.
 
Νίκο τα συγκεκριμένα τα χρησιμοποιώ νομίζω 3 χρόνια και δεν έχουν κανένα θέμα.σε μερικά κιόλας εχω βάλει και 2 δαχτυλίδια στο ίδιο πόδι.
Γειά σου Κώστα! Σε ευχαριστώ πολύ!
 
Νίκο τα συγκεκριμένα τα χρησιμοποιώ νομίζω 3 χρόνια και δεν έχουν κανένα θέμα.σε μερικά κιόλας εχω βάλει και 2 δαχτυλίδια στο ίδιο πόδι.

Ωραια φαση, αρα προχωραμε αφοβα στην εφαρμογη τους!
ευχαριστουμε για την πληροφορια
 
Ωραίο θέμα αν και άργησε μερικές ώρες!

Προσωπικά μαζί με την 1η 15άδα κλειστού τύπου προμηθεύτηκα και το κιτάκι με τα δαχτυλίδια σιλικόνης έναντι των πλαστικών -από διαίσθηση- και ευτυχώς μάλλον έπραξα σωστά...

Επίσης είδα και αυτά:

rings.webp

Τα έχει δοκιμάσει κανείς;
 
Αριάδνη, σε αυτά σαν τη φώτο που μας έδειξες, είναι ο ''κανονικός'' τους τρόπος να τα περνάς ή δική σου πατέντα απλά για να τα βάζεις αργότερα; Δηλαδή ανοίγουν εκ κατασκευής ή μόνο αν κοπούν; Εγώ τέτοια λέω να πάρω και την ώρα που θα βάζω τα κλειστού τύπου να βάλω και αυτά στο άλλο πόδι.

Αυτά (πλαστικά) που είδα σε κατάστημα, ήταν όλα ήδη ανοικτά, και με την βοήθεια του κηδεμόνα άνοιγαν περισσότερο για να τα περάσεις στο πόδι του πουλιού...

Δεν το ήξερα αυτό για τα πλαστικά γιατί τα βλέπω πολύ συχνά σε πουλάκια εκτροφέων. Και οι δικοί μου γεννήτορες με τέτοια είμαι σημαδεμένοι.

Οπότε πάμε για σιλικόνης καλύτερα...

Μάλλον ναι, φαίνονται να είναι καλύτερη επιλογή!
 
Back
Top