Αναπαραγωγή Δεκάξι μέρες από το πρώτο αυγό, πότε θα βγει ο πρώτος νεοσσός;

Νίκος Πάνου

PB New Member
Εγγραφή
9 Απρ 2017
Μηνύματα
33
Πόλη
Βόλος
Εγώ παιδιά μια ερώτηση θέλω να κάνω η καναρα μου από το πρώτο αυγό που γέννησε έχει 16 ημέρες με την σημερινή ημέρα πότε θα βγει ο πρώτος νεοσος;

Πέστε σασ παρακαλώ...
 
Μπορεί @Νίκος Πάνου να χρειαστεί να περιμένεις μια δυο μέρες παραπάνω...
Υπάρχουν περιπτώσεις που ενώ βλέπουμε την κανάρα μέσα στη φωλιά εντούτοις δεν επωάζει τα αυγά απλά τα συντηρεί και κατά συνέπεια μακραίνει και το χρόνο αναμονής.
Από το τέταρτο αυγό 13-14 μέρες είναι το συνηθισμένο συνεπώς αύριο θα πρέπει να σκάσουν μύτη οι φίλοι σου...
Αλλά επειδή υπάρχουν πάντα εξαιρέσεις από αύριο δώσε λίγες μέρες περιθώριο...
Αν θέλεις μάλιστα μπορείς να ρίξεις μια ματιά κι εδώ https://community.petbirds.gr/threads/Ωοσκόπηση-Να-αφαιρέσω-τ-αυγά-από-τη-φωλιά.29642/. Στο τέλος του άρθρου αναπτύσσονται οι λόγοι που προτείνω περισσότερες μέρες υπομονή με τις φωλιές.
 
Αν είναι "πιασμένα" , σήμερα - αύριο οπωσδήποτε.
Το οπωσδήποτε μου άρεσε! Απλά να αναφέρω από προσωπική εμπειρία ότι βγήκαν 21 μέρες μετά το πρώτο αυγό.
 
Το οπωσδήποτε μου άρεσε! Απλά να αναφέρω από προσωπική εμπειρία ότι βγήκαν 21 μέρες μετά το πρώτο αυγό.
Πόσα αυγά έκανε συνολικά και πόσα βγήκαν; Μάλλον δεν βγήκε το πρώτο αυγό.
 
Λοιπόν η καναρα μου έχει γεννήσει 5 αυγά

Και ευχαριστώ

Κανονικά σήμερα-αυριο θα πρέπει να βγει ο πρώτος νεοσος σήμερα αν και την κοίταξα κατά της 3 ώρα και δεν είχε νο

Νομίζω αύριο θα βγει το πρώτο λογικά

Εμένα είναι η πρώτη μου φορά που αναπαράγω γιατί ακόμη είμαι μικρός δευτερα γυμνασίου πάω...
 
Εμένα είναι η πρώτη μου φορά που αναπαράγω γιατί ακόμη είμαι μικρός δευτερα γυμνασίου πάω...
Είσαι οντως μικρουλης. :) Γι αυτο Νίκο άφησε τα στην ησυχία τους, μην τα ενοχλείς και μην πιάσεις τα αυγά, αλλά μετά από 21 μέρες από το τελευταίο αυγό, μπορείς αν θες να τα ανοίξεις να δεις τι παιζει. Ηταν ενσπορα και δεν βγηκαν; Ή ηταν ολα ασπορα/κλουβια;

Σε τι χωρο τα εχεις; Εκανες καποια προετοιμασια πριν τα βαλεις για ζευγαρωμα;
 
Λοιπόν τώρα τα κοίταξα και είδα πως βγαίνουν τα 2 το πρώτο έχει σπάσει γύρω γύρω από το πρωί και αργεί λίγο να βγει πόσες ώρες θα κάνει να βγει και το άλλο έχει σπάσει λίγο
 
Λοιπόν τώρα τα κοίταξ2α και είδα πως βγαίνουν τα 2 το πρώτο έχει σπάσει γύρω γύρω από το πρωί και αργεί λίγο να βγει πόσες ώρες θα κάνει να βγει και το άλλο έχει σπάσει λίγο

Πόσες ώρες κάνουν να βγουν οι νεοσοι νεοσσοι από το αυγό;
 
Λοιπόν τώρα τα κοίταξ2α και είδα πως βγαίνουν τα 2 το πρώτο έχει σπάσει γύρω γύρω από το πρωί και αργεί λίγο να βγει πόσες ώρες θα κάνει να βγει και το άλλο έχει σπάσει λίγο

Πόσες ώρες κάνουν να βγουν οι νεοσοι νεοσσοι από το αυγό;
Μερικές φορές αργούν και πολλές ώρες να βγουν από το αυγό. Στη θέση σου θα έβαζα μπανιέρα για να βραχεί το θηλυκό αν θέλει κι έτσι να μαλακώσει το κέλυφος των αυγών, και τα πουλάκια να βγουν πιο εύκολα. Εσύ όμως, επ' ουδενί δεν θα πρέπει να πειράξεις τα αυγά που εκκολάπτονται, ή να βοηθήσεις σε αυτό, διότι αποτελεί ιδιαίτερα παρακινδυνευμένη πρακτική, με συχνά ολέθρια αποτελέσματα - απειλητικά για τη ζωή των νεοσσών.
 
Το άνοιξα το αυγό σιγά σιγά και το έβαλα μέσα στη φωλιά και είδα πως το ταισαι λίγο η καναρα
Όπως σου έγραψα παραπάνω, τα αυγά γενικά δεν τα πειράζουμε. Αυτό ισχύει αυστηρά κατά τη διάρκεια της εκκόλαψης. Ελπίζω να ζήσει.
 
Το έπιασα επειδή είναι από χθες το πρωί έτσι για να μην ψηφίσει...

Και το δεύτερο πάλι από το πρωί δεν έχει ανοίξει περισσότερο και κουνιέται αλλά έχει σκληρό τσοφλι και δε μπορεί να βγει.

Το είδα και στο YouTube να το κάνουν αυτό γιατί λένε ότι τα διευκολινουμαι όταν δεν μπορούν να βγουν μόνα τους

Ο ένας νεοσος κάνει τσίου τσίου γιατί;
 
Την πρώτη μέρα το ταΐζει το υγρό από το στόμα της, κάτι σαν πρωτόγαλα. Δεν ταΐζει με αυγοτροφή. Ίσως το βράδυ ή από το πρωί να του δώσει τα δικά σου τρόφιμα. Ο αρσενικός βοηθάει στην τροφοδοσία;
 
Back
Top