Αναπαραγωγή Δεν ήθελα να φθάσω να κάνει 4η γέννα

antonismz3

PB New Member
Εγγραφή
6 Ιουλ 2018
Μηνύματα
54
Πόλη
Αθήνα
ξεκινησα αρχες Φλεβαρη και μεχρι αυτη τη στιγμη εχω ακομα λαμβανει...
Πραγματικα αυτο το αρσενικο μου εχει κανει μαζι με την μια θηλυκια μου τη μια γεννα μετα την αλλη.
Το θεμα ειναι οτι δεν ηθελα να φθασω να κανει 4η γεννα και τωρα ετοιμαζει παλι φωλια.
Το παραξενο ειναι οτι το κανει ενω μεσα καθονται ακομα τα μικρα.
και επισης τα ταιζει μονο ο πατερας...
αρα δε μπορω να απομακρυνω τον πατερα γιατι αυτα θα μεινουν χωρις τροφη.
συνολικα εχει κανει
1η γεννα :4 μικρα
2η γεννα: 3 μικρα
3η γεννα:2 μικρα

αυτο ειναι το ζευγαρι πατερας γκλοστερ και θηλυκο γερμανικο.

το αλλο ζευγαρι μου ηταν 2 μαλινουα αρσ κ θηλ.

μου κανανε 2γεννες:
1η γεννα: 3 μικρα
2η γεννα:1 μικρο.

και τελος εχω μια θηλυκια μοσαικ φετινη γεννημενη τελος φλεβαρη την οποια μου την δωσανε γιατι οι γονεις του πεθαναν απο επιθεση σαινιου /γερακι στο μπαλκονι και το μικρο μου το δωσανε να το μεγαλωσω μαζι με τα υπολοιπα μικρα χωρις κανενα προβλημα.

θα προσπαθησω να ανεβασω φωτο ενα δειγμα απο τα μικρα μου.
 
Το θεμα ειναι οτι δεν ηθελα να φθασω να κανει 4η γεννα και τωρα ετοιμαζει παλι φωλια.
Έπρεπε να τη σταματήσεις.
Η διακοπή της αναπαραγωγής δεν αφήνεται ελεύθερα στα καναρίνια.
Μπορεί άνετα να παρέμβει ο εκτροφέας και να τη σταματήσει.
Ποιος ο λόγος άλλωστε να πάρεις τόσα μικρά από τους ίδιους γονείς;

αυτο ειναι το ζευγαρι πατερας γκλοστερ και θηλυκο γερμανικο.
Αυτό τώρα τι συνδυασμός είναι;
Έχεις φωτογραφίες από τα πουλιά;
 
Κοίταξε Αντώνη, ήδη κάποια καναρίνια μπήκαν σε φάση πτερόρροιας. Για να συμβεί αυτό ομαλά, καλύτερα για τα πουλιά να έχουν ξεκουραστεί λιγάκι, διότι πρόκειται για φάση πολύ απαιτητική από πλευράς ενέργειας και όσα είναι εξαντλημένα από πολλές γέννες, εμφανίζουν προβλήματα. Οπότε την εν λόγω γέννα θα πρέπει αν τη σταματήσεις αν τα πουλιά δεν έχουν ζευγαρώσει τουλάχιστον.
Απλά, αν ο αρσενικός ταΐζει τα μικρά, τότε θα αποσύρεις το θηλυκό σε άλλο κλουβί, σε λίγο πιο σκοτεινό μέρος, δίνοντάς της για 2 μέρες πλούσια τροφή, κι έπειτα ακολουθώντας πιο λιτή διατροφή με σπόρους και λαχανικά δλδ έως την πτερόρροια. Αν ο αρσενικός δεν ταΐζει, τότε απέσυρε εκείνον σε χώρο όμως που ούτε να βλέπεται αλλά ούτε και να ακούγεται (αν αυτό γίνεται) από τη θηλυκιά.
Τώρα αν τα πουλιά ήδη έχουν ζευγαρώσει και σε αυτόν τον αναπαραγωγικό κύκλο, απλά θα έβγαζα το θηλυκό, θα του έδινα φωλιά, θα το άφηνα να κλωσσήσει και να αναθρέψει τα λίγα μάλλον παιδιά που θα εκκολάπτονταν και ο πατέρας θα μεγάλωνε αυτά που έχουν ήδη γεννηθεί.
 
ευχαριστω πολυ @ianos.
ετσι ηδη εχω κανει. Αφαιρεσα πλεον την θηλυκια και μονος ο αρσενικος αναθρεφει τους νεοσσους.
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Back
Top