Αναπαραγωγή Πέθανε ο αρσενικός, νεοσσοί 25 ημερών και καναρα στη δεύτερη γέννα

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης zeta68
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Εγώ πάλι έχω αγχωθεί με τα μικρά... Ζέτα τα μικρά τσιμπάνε καθόλου από τροφή; Τι αυγοτροφή τους δίνεις;
 
γεια σας τι πρεπει να κανω τα καναρινια μου κανουν κοκκινες κουτσουλιες κ πολλα ουρα το χαρτι γινετε μουσκεμα.
 
19592.jpg
 
Καλημερα απο ολα τα καναρινια επεζησε μονο το ενα παρολο που ειχαν ξεπερασει τις 35 ημερες ενα καθε πρωι ψοφουσε.η καναρα κλωσαει τα αυγα ο αρσενικος εχει ψοφησει εδω κ μια εβδομαδα. Απορω πως θα τρωει η καναρα αφου κλωσαει.
 
Κρίμα Ζέτα, είναι προφανές ότι υπάρχει ασθένεια στην εκτροφή σου, αυτή από την οποία έχασες τον αρσενικό σου και πέθαναν και οι νεοσσοί.
Πρέπει να εστιάσεις στα συμπτώματα για όσα έχουν επιζήσει να μην έχουν την ίδια τύχη, παρά να ενδιαφέρεσαι για την αναπαραγωγή.
 
τρεφονται σωστα τι μπορει να εφταιξε εχω σκασει...ηταν πρωτη φορα που ζευγαρωσα καναρινια κ εχω στεναχωρεθει πολυ.. Τι πρεπει να κανω;
 
Γράψε αναλυτικά το ιστορικό των πουλιών, τα συμπτώματα πεθαμένων και ζωντανών, να υποθέσουν όσοι ξέρουν τι μπορεί να συμβαίνει. Το καλύτερο αν έχεις κοντά κτηνίατρο να δει τα πουλάκια και να κάνει εξέταση στις κουτσουλιές τους.
 
Υπηρξαν κουτσουλιες υδαρες κ κοκκι νες ειχα ανεβασει φωτο εδω μου ειπαν απο δω ατομα που τις ειδαν οτι ηταν οκ. Αυτο ηταν για μια μερα μετα ολα οκ με τις κουτσουλιες τρωγανε πινανε ολα καλα κ ξαφνικά καθε πρωι εχανα κ απο ενα...ηταν 35 ημερων. Ο αρσενικος παλι ψοφησε ξαφνικά ενω κελαηδουσε δεν ειχε δωσει καποιο σημαδι οτι ειχε κατι. Γι αυτο εχω σκασει.
 
Ελπίζω να μην έχεις άλλα περιστατικά, ωστόσο περίμενε μήπως κάποιος μπορεί να βοηθήσει.
 
Υπηρξαν κουτσουλιες υδαρες κ κοκκι νες ειχα ανεβασει φωτο εδω μου ειπαν απο δω ατομα που τις ειδαν οτι ηταν οκ. Αυτο ηταν για μια μερα μετα ολα οκ με τις κουτσουλιες τρωγανε πινανε ολα καλα κ ξαφνικά καθε πρωι εχανα κ απο ενα...ηταν 35 ημερων. Ο αρσενικος παλι ψοφησε ξαφνικά ενω κελαηδουσε δεν ειχε δωσει καποιο σημαδι οτι ειχε κατι. Γι αυτο εχω σκασει.
Δυστυχώς από ένστικτο τα ζώα κρύβουν την ασθένεια μέχρι (τις περισσότερες φορές) να είναι αργά για να βοηθήσεις. Σίγουρα δεν είναι ευχάριστη εξέλιξη όπως σίγουρο είναι πως τα μικρά πουλιά έφυγαν από την ίδια με τον πατέρα ασθένεια. Οι επιζήσαντες έχουν πιθανά αναπτύξει ικανά αντισώματα... και δεν κινδυνεύουν πλέον.
Πρέπει όμως να πας 2-3 μήνες πίσω... και να σκεφτείς που ήταν τα πουλιά, αν είχαν θέματα, αν ήταν σε διαφορετικό χώρο, τόπο κλπ. Ακόμη να θυμηθεί αν υπήρχε κάποιο ιστορικό με κάποια ασθένεια στα πουλιά που έχεις, ή σε κάποιο κοντινό προς τα δικά σου πτηνό και γενικά κάθε γεγονός όσο ασήμαντο κι αν φαίνεται.
ίσως έτσι πλησιάσεις στις αιτίες... και να απαντήσεις σε κάποια γιατί...
Καλή συνέχεια.
 
Back
Top