Διατροφή Δεν δοκιμάζει τη σπιτική μου αυγοτροφή

Έλεν

PB New Member
Εγγραφή
22 Μαϊ 2019
Μηνύματα
179
Πόλη
Αθήνα
Παρέα Καλησπερα! Έφτιαξα με χαρά και μπόλικο ενθουσιασμό σπιτική αυγοτροφη που φυσικά και βρήκα από το φόρουμ αλλά ο κερατουκλης ούτε να την πλησιάσει! Τι μου προτείνετε;Να δοκιμάσω άλλη συνταγή; χεχεχε! Α! Να μην ξεχασω... Μετά από έρευνα που έκανα στο forum για να βρω τρόπο να δοκιμάσει το μπανακι του που δεν έμπαινε ούτε στην κλασσική μπανιέρα αλλά ούτε στην μεγάλη εσωτερική, σήμερα κάναμε το πρώτο μας μπάνιο στην αυγοθήκη του! Αναποδος και αυτός σαν την μάνα του! Η ιδέα φυσικά είναι ενός φίλου που κάπου διάβασα...
 
Συνηθως τα καναρίνια δεν εχουν θεματα με νεες τροφες αλλα καμια φορα συμβαίνει.

Ποια αυγοτροφη του εδινες πριν και ποια συνταγή προσπαθησες τωρα;

Ενα καναρινακι εχεις;
 
Ναι ένα έχω ... Δεν είναι μαζί μου ούτε ένα μήνα.. Δεν ξέρω αν του έβαζε έτοιμη αυγοτροφη από το μαγαζί που μου τον έφεραν δώρο. Όλες τις τροφές τις είχε χύμα... Τις ειδα οταν πηγα να δω απο που μου φέρανε το καναρινι. Δεν δοκίμασα να του δώσω έτοιμη αυγοτροφη αν και είδα πολλά άρθρα για κάποιες που προτείνει το forum επώνυμες συσκευασίες. Το ίδιο και με τις βιταμίνες δεν του έχω δώσει ποτέ πάρα μόνο ότι πάρει από την εναλλαγή στην διατροφή του απο τα λαχανικά η τα ελάχιστα φρούτα. Αλήθεια, πρέπει να προμηθευτώ βιταμινες-αυγοτροφη ανεξαρτήτως αν φάει την σπιτική;
 
Αν το πουλάκι δεν ειχε ξαναδοκιμασει αυγοτροφη ή αν αυτη που του εφτιαξες διαφερει κατα πολυ απο την κλασσικη χυμα των pet θα χρειαστει χρονο να δοκιμάσει και να την αποδεχθεί.

Δεν μας ειπες ποια απο ολες τις συνταγες δοκιμασες ομως,ισως το φοβιζει κατι στο οπτικο κομμάτι.
 
Λοιπόν δεν βρίσκω την συνταγη αλλά θα την βρω γιατί την έχω αποθηκεύσει. Την βρήκα από ένα μέλος! Ο τι θυμάμαι στο περίπου από τα υλικά...1 αυγό και το τσόφλι 1 καρότο 1κ. σ.ριγανη 1κ.σ. Δυόσμο 1κ.σ. Γαιδουραγκαθο 1κ. Αποξηραμένο ταραξακο 3κ.σ. Φρυγανιά rusk 3k.σ. Βρωμη λίγο γυρη
[automerge]1560797307[/automerge]
Την βρήκα!
[automerge]1560797360[/automerge]
Την βρήκα! Τα έβαλα όλα εκτός από σουσάμι έβαλα κινοα
  • ένα αυγό
  • 1-2 καρότα
  • 1 κουταλιά της σούπας ρίγανη αποξηραμένη
  • 1 κουταλιά της σούπας δυόσμο αποξηραμένο
  • 1 κουταλιά της σούπας αποξηραμένο γαιδουράγκαθο
  • 1 κουταλιά της σούπας αποξηραμένο ταραξάκο
  • 1 κουταλιά της σούπας αποξηραμένη αγκινάρα
  • 1 κουταλιά της σούπας αποξηραμένη εχινάτσια
  • 3 κουταλιές της σούπας τριμμένη φρυγανιά
  • 3 κουταλιές της σούπας βρώμη – κουάκερ
  • Σχεδόν 1 κουταλιά της σούπας σουσάμι (προσοχή παχαίνει!)
 
Τελευταία επεξεργασία:
Οκ

Αν ας πουμε το μειγμα βγαινει σκουρο λογω των βοτανων,ισως το κανει επιφυλακτικο στην αρχη ωστε να πλησιασει και να δοκιμασει.
Ειναι κατι νεο στο χωρο του και αυτο ειναι φυσιολογικο.
Αν απο κει και περα αν δοκιμάσει και δεις οτι δεν το προτιμα δοκιμαζεις κατι αλλο.

Προς το παρον επιμενεις για μια εβδομαδα να του προσφερεις μια κουταλια του γλυκου φρεσκο μειγμα καθημερινά.

Σαν γενικη παρατηρηση, σε ανθρωπους με ενα καναρινακι παντα προτεινω βραστο αυγουλακι αντι αυγοτροφης.
 
Πίστεψα πως αυτή η αυγοτροφη είναι κατάλληλη για τον συγκεκριμένο μήνα πριν την πτερροροια
[automerge]1560797547[/automerge]
Αν ας πουμε το μειγμα βγαινει σκουρο λογω των βοτανων,ισως το κανει επιφυλακτικο στην αρχη ωστε να πλησιασει και να δοκιμασει.
Ναι ήταν σκουρο χρώμα! Σε ευχαριστώ! Χρειάζεται να αγοράσω έτοιμη; και οι βιταμίνες εμπορίου πότε είναι χρήσιμες;
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Πίστεψα πως αυτή η αυγοτροφη είναι κατάλληλη για τον συγκεκριμένο μήνα πριν την πτερροροια

Μη άμεση αποδοχη δεν σημαινει κακη αυγοτροφη. Εχει αρκετα καλα στοιχεια η συνταγη σου.

Η προταση μου για αυγο προκυπτει απο το γεγονος οτι δεν κανεις αναπαραγωγη κτλ, σε αυτη την περιπτωση καλύπτεται απο το αυγό.
Αυτο δεν σημαινει οτι δεν μπορεις να δινεις αυγοτροφη ομως.
Ειναι θεμα δικης σου επιλογης :)
 
Είχα φτιάξει και εγώ μερικές φορές σπιτική αυγοτροφη με διάφορα υλικά χωρίς ποτέ να την φάνε οι κανάρες μου.
Τελικά κατέληξα στο να δίνω έτοιμη αυγοτροφη και να την εμπλουτίζω με παπαρουνοσπορο και αποξηραμένα βότανα. Η διαφορά στην αποδοχή είναι τεράστια.
 
και οι βιταμίνες εμπορίου πότε είναι χρήσιμες;

Αν του παρεχεις ενα πλουσιο σιτηρεσιο δεν τις χρειάζεσαι.

Δηλαδη ενα καλο μείγμα σπορων, λαχανικα, αυγο και σπανιοτερα φρουτα θα ειναι καλυμμένο.

Αν παρ'ολα αυτα νομιζεις οτι δεν το καλυπτεις επαρκως μια επώνυμη οικονομικη πολυβιταμινη κακο δεν θα κανει.
Αλλα θα ειναι πιο πολυ για να καλυψει την δικη σου ανασφαλεια :)
 
Μπορώ στο αυγό του να τρίβω βοτανα ανάλογα με τις ανάγκες του διατροφικά;Η ακόμα να τρίβω το αυγό με κάποια αποξηραμένα βοτανα; Ανόητη ερώτηση αλλά μου γεννήθηκε η απορία!
[automerge]1560799124[/automerge]
Αν του παρεχεις ενα πλουσιο σιτηρεσιο δεν τις χρειάζεσαι.
Έχεις δίκιο! Μοναδική μου ανασφάλεια είναι η περιοδος της πτερροροιας μήπως χρειαζόταν να δώσω πολυβιταμινη! Σε ευχαριστώ κατανόησα όσα μου έγραψες
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Ναι φυσικα και μπορεις, καμια απορια δεν ειναι ανοητη :)

Αυτη την εποχη μπορεις να δοκιμασεις να δωσεις και φρεσκο καλαμποκι.
Απο το σουπερ παιρνεις,το ωμό οχι το βρασμενο.
Σε ξυλο κοπης για να μην χαραξεις τον πάγκο σου και με καλο μαχαιρι μιας και το κοτσανι κοβεται αποτομα λογω σκληροτητας.
Μια ροδελιτσα σε παχος δακτύλου και το βαζεις με ενα μανταλακι κλουβιού.

Τα δικα μου, νεοσσοί και γεννητορες, το "κεντανε" μεχρι το κοτσανι.
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Αντώνη το καλαμπόκι μόνο βρασμένο κάνει να το φάνε; Εγώ τους το δίνω βραστό χωρίς αλάτι φυσικά. Εχει καλή αποδοχή το ωμό;

Και βραστο αν ειναι χωρις αλατι δε νομίζω να εχει θεμα αλλα αν το καλαμποκακι ειναι φρεσκο πατας το σπορακι και βγαζει το "γαλα" του, πολυ τρυφερο!

Πιστευω πως δίνοντάς το φρεσκο μενουν ατοφια τα διατροφικά του στοιχεια.
Απολυτη αποδοχη στα δικα μου.
 
Το χρώμα της αυγοτροφής είναι το τελευταίο που ενδιαφέρει τα καναρίνια...
Σε κάθε νέα τροφή χρειάζονται χρόνο μέχρι να μπουν στη διαδικασία να δοκιμάσουν.
Όταν δοκιμάσουν τότε μπορεί να αποφασίσουν αν θα συνεχίσουν τα το επισκέπτονται ή όχι...
Από εμπειρία μπορώ να πω πως αυτό διαρκεί πάνω κάτω ένα μήνα...
Όσο πιο πολλά πουλιά τόσο μικραίνει ο χρόνος δοκιμής και προσέγγισης όσο λιγότερα τόσο μεγαλώνει.
Εγώ τους το δίνω βραστό χωρίς αλάτι φυσικά.[
Να το δίνεις φρέσκο και ωμό...
Είναι ασύγκριτα προτιμότερο.
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
 
Το χρώμα της αυγοτροφής είναι το τελευταίο που ενδιαφέρει τα καναρίνια...
Σε κάθε νέα τροφή χρειάζονται χρόνο μέχρι να μπουν στη διαδικασία να δοκιμάσουν.
Όταν δοκιμάσουν τότε μπορεί να αποφασίσουν αν θα συνεχίσουν τα το επισκέπτονται ή όχι...
Θα επιμείνω και θα σας πω τα νέα... Αν θελήσει κάποια στιγμή να δοκιμάσει θα ήταν ευχαρίστηση μου να του φτιάχνω κάποιες φορες να τρωει και αυγοτροφη αντί για σκέτο αυγό... Αν πάλι όχι αρκεί να είναι καλά και να του παρέχω ότι χρειάζεται
 
Το χρώμα της αυγοτροφής είναι το τελευταίο που ενδιαφέρει τα καναρίνια

Ολα τα πτηνα συντροφιας οταν μπαινει κατι νεο στο κλουβι τους αυτο "αξιολογείται" με ολες τους τις αισθησεις.
Αυτο εχει παρατηρηθεί και επισημανθει σε καναρινια,ιθαγενή και παπαγαλους ακομα και εδω στο φορουμ.

Προσωπικα στα δικα μου τα πουλια το παρατηρω ακομα και με τον ρουχισμο και με το αν φοραω γυαλια η οχι.
Οπου εκει "λυνονται" πια οταν θα μιλησω και θα αναγνωρισουν την φωνη.
 
Back
Top