Διατροφή Δεν δοκιμάζει τη σπιτική μου αυγοτροφή

Θα επιμείνω και θα σας πω τα νέα.
Σύντομα θα γνωρίζεις.. και σύντομα θα καταλάβεις αν την αποδέχτηκαν.
Κι εμείς θα περιμένουμε την ενημέρωση...
Δεν υπάρχει καλύτερη ενημέρωση από αυτό.
 
Μπορώ στο αυγό του να τρίβω βοτανα ανάλογα με τις ανάγκες του διατροφικά;Η ακόμα να τρίβω το αυγό με κάποια αποξηραμένα βοτανα; Ανόητη ερώτηση αλλά μου γεννήθηκε η απορία!
Μπορείς να του βάζεις μερικές φορές την εβδομάδα διάφορα βότανα σε ένα μικρό μπολακι...
 
Λέτε να παίζει ρόλο και στις μπανιέρες διαφορων χρωματων που προσπάθησα να κάνει μπανιο αλλά μάταια; Πάντως έκανε στην διάφανη αυγοθήκη! Υπάρχει αυγοθήκη γίγας η να τον αφήσω να πλατσουρίζει εκεί; Αχ τι άλλο θα σας ρωτήσω δεν ξέρω ακομα
[automerge]1560801312[/automerge]
Λέτε να παίζει ρόλο και στις μπανιέρες διαφορων χρωματων που προσπάθησα να κάνει μπανιο αλλά μάταια; Πάντως έκανε στην διάφανη αυγοθήκη! Υπάρχει αυγοθήκη γίγας η να τον αφήσω να πλατσουρίζει εκεί; Αχ τι άλλο θα σας ρωτήσω δεν ξέρω ακομα
Αυγοθήκη για αυγό στρουθοκαμηλου 😋
 
Λέτε να παίζει ρόλο και στις μπανιέρες διαφορων χρωματων που προσπάθησα να κάνει μπανιο αλλά μάταια; Πάντως έκανε στην διάφανη αυγοθήκη! Υπάρχει αυγοθήκη γίγας η να τον αφήσω να πλατσουρίζει εκεί; Αχ τι άλλο θα σας ρωτήσω δεν ξέρω ακομα

Πονεμενη ιστορια οι μπανιερες 😛
Ειχα καποτε πουλακι που εκανε μπανιο πανω στο μηλο και φυσικα αλλα που αγνοουν την μπανιέρα και αδειαζουν την ποτιστρα.

Εγω εχω εξωτερικη μπανιερα διάφανη, στην αρχη καποια πουλακια δεν εμπαιναν γιατι φοβοντουσαν τον διαφανο πατο.
Τον καλυψα και οταν ενιωσαν ανετα με την μπανιερα και συνήθισαν αφερεσα την καλυψη.

Αλλα απο εμπειρίες μελων εδω στο φορουμ οτι μπανιερα και να τους εχουν βαλει, αυτα προτιμουν το κλασσικο κεσεδακι απο γιαουρτι στον πατο του κλουβιου 😛
 
Λέτε να παίζει ρόλο και στις μπανιέρες διαφορων χρωματων που προσπάθησα να κάνει μπανιο αλλά μάταια;
Θα στο πω πάλι...
Το χρώμα στη δοκιμή της αυγοτροφής είναι το τελευταίο που ενδιαφέρει τα πουλιά...
Αναγνωρίζουν πολύ περισσότερες λεπτομέρειες με την τέλεια όρασή τους που τα χρώματα στη διατροφή είναι ήσσονος σημασίας.
Τα χρώματα έχουν αξία σε όλα τα υπόλοιπα.. αλλά όχι στην δοκιμή της αυγοτροφής που δίνεις.

Το χρώμα στην μπανιέρα επίσης τους είναι το ίδιο αδιάφορο..
Φόβο μπορεί να προκαλεί η διαφάνεια των σκευών και η πιθανή διάθλαση των αντικειμένων που παρουσιάζονται παραμορφωμένα μέσα από το νερό.
Πιστεύω μάλιστα πως στο θέμα του μπάνιου ένα δοχείο αδιαφανές κι ότι χρώμα να είναι είναι προτιμότερο από τα διάφορα έτοιμα ημιδιαφανή μπάνια του εμπορίου.
Ακόμη κι έτσι όμως αν επιμείνουμε το πιθανότερο είναι να τα δούμε κάποια στιγμή μέσα στο νερό όταν η ανάγκη υπερνικήσει το φόβο...
 
Παρέα δεν θα σας πρήξω άλλο αλλά για Καληνύχτα θέλω να σας πω κάτι τελευταίο.. Παρατηρώ πως δεν κάθεται στην ταιστρα να φάει τις περισσότερες φορές.. Του αρέσει να παίρνει τα σποράκια και να τα σπάει στην πατηθρα και να τα τρώει εκεί.. Υπάρχει περίπτωση κάτι να τον αγχώνει;
 
Στα πολυ προχειρα αναφορες απο αντιστοιχα forums του εξωτερικου σε οτι αναφορα τα χρωματα και πως επιδρουν αυτα στα πτηνα.

 
Αλλα απο εμπειρίες μελων εδω στο φορουμ οτι μπανιερα και να τους εχουν βαλει, αυτα προτιμουν το κλασσικο κεσεδακι απο γιαουρτι στον πατο του κλουβιου 😛
Αντε να δούμε! Θα δοκιμάσω και το γιαουρτι με λίγα λιπαρά! Αύριο έχει κεσεδάκι και βλέπουμε
 
Υπάρχει περίπτωση κάτι να τον αγχώνει;
Όχι βέβαια.
Μόνο σε κάποιες δύσκολες περιπτώσεις που τα πουλιά είναι φοβισμένα μεταφέρουν τους σπόρους σε "ασφαλή" σημείο για να τους φάνε αλλά κι εκεί πάλι δεν πρόκειται για καναρίνια που έχουν εξοικειωθεί σχεδόν απόλυτα στην συνύπαρξή τους με τους ανθρώπους αλλά τα ιθαγενή που πρόσφατα άρχισαν να αναπαράγονται σε αιχμαλωσία.
Συνήθεια και ίσως παιχνίδι δείχνει με την συμπεριφορά του.
 
Παρέα δεν θα σας πρήξω άλλο αλλά για Καληνύχτα θέλω να σας πω κάτι τελευταίο.. Παρατηρώ πως δεν κάθεται στην ταιστρα να φάει τις περισσότερες φορές.. Του αρέσει να παίρνει τα σποράκια και να τα σπάει στην πατηθρα και να τα τρώει εκεί.. Υπάρχει περίπτωση κάτι να τον αγχώνει;

Μη σε αγχωνει, κι εμεις καμια φορα τρωμε εκτος κουζινας γιατι το ευχαριστιομαστε παραπανω!
 
Μη σε αγχωνει, κι εμεις καμια φορα τρωμε εκτος κουζινας γιατι το ευχαριστιομαστε παραπανω!
Γέλασα πολύ αλήθεια! Ευχαριστώ είμαι τυχερή που σας βρήκα νιώθω ασφάλεια και επιτέλους θα σας αφήσω στην ησυχία σας! Καλό βράδυυυσας εύχομαι προς το παρών γιατί πάλι κάπου εδώ θα τριγυρνω
[automerge]1560802879[/automerge]
Φόβο μπορεί να προκαλεί η διαφάνεια των σκευών και η πιθανή διάθλαση των αντικειμένων που παρουσιάζονται παραμορφωμένα μέσα από το νερό.
Θα παρατηρώ και πιστεύω πως αυτό θα με οδηγήσει κάπου... Ευχαριστώ
 
Παρέα δεν θα σας πρήξω άλλο αλλά για Καληνύχτα θέλω να σας πω κάτι τελευταίο..
Δεν ζαλίζεις κανέναν. Γιαυτό είσαι εδώ, για να ρωτάς ότι χρειαστείς. ❤️️️️
 
Back
Top