Αναπαραγωγή Δεν είναι φυσιολογικό αυτό που συμβαίνει!!!

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης natasha
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

natasha

Banned
Εγγραφή
19 Φεβ 2008
Μηνύματα
187
Γεια σας! Αντιμετωπίζω ένα σοβαρό μάλλον πρόβλημα με 2 από τα καναρίνια μου. Τα έχω βάλει μαζί μετά από κατάλληλη προετοιμασία για ζευγάρωμα και σήμερα συμπληρώνουν 2 βδομάδες μαζι! Το πρόβλημα ποιο είναι; Ενώ η φωλιά είναι έτοιμη εδώ και 1 περίπου βδομάδα η θηλυκιά δεν έχει κάνει ούτε ένα αυγό! Τίποτα! Κάθεται εδώ και 3-4 μέρες μέσα στη φωλιά χωρίς να έχει κάνει τίποτα και βγαίνει μόνο για να φάει και να πιει νερό. Δεν είναι φυσιολογικό αυτό που συμβαίνει!😕
 
Τα εχεις δει να ζευγαρωνουν; Αυτον να κελαιδα με κατεβασμενες φτερουγες προς την μερια της;Να την κυνηγα αλυπητα; Αν οχι... Τοτε δεν ειναι ετοιμος, αυτη ναι αλλα το αγορακι οχι ακομη.
 
Ναι! Τα έχει δει η μητέρα μου να ζευγαρώνουν (ξέρει από τέτοια),τον έχω δει και να κελαηδάει και να χορεύει (στις αρχές αυτά) και εδώ και μια βδομάδα την κυνηγάει συνεχώς παντού! Αυτός σίγουρα είναι έτοιμος γιατί είχε γίνει επιθετικός και με το που έβαλα την κανάρα μαζί του έλαμψε ολόκληρος! Τι μπορεί να συμβαίνει;
 
Συνεχισε να τους βαζεις αυγο... Και δωσε τους χρονο.. Ολα θα πανε μια χαρα. Μαλλον το παιζει δυσκολη!(😀).. Μην ανησυχεις... Ολα θα πανε μια χαρα. Μην μας ξεχασεις ομως και δεν ανεβασεις φωτος!
 
Ευχαριστώ! Μακάρι όλα να πάνε καλά! Αυγό βάζω 2-3 φορές τη βδομάδα! Είναι εντάξει ή θέλει περισσότερο; Βέβαια, δεν καταλαβαίνω το λόγο που το παίζει δύσκολη! Ο αρσενικός είναι κούκλος!(χιχι) Εννοείται ότι θα ανεβάσω φωτος αν όλα πάνε καλά! Υπάρχει περίπτωση να συμβαίνει κάτι άλλο; Ας πούμε να έχει κάποιο απ τα 2 πρόβλημα "αναπαραγωγής";
 
Τα πουλιά βρίσκονται σε εξωτερικό χώρο και έτσι δέχονται μόνο το φυσικό φως! Παίζει κάποιο ρόλο το φως;
 
οι ωρες του φωτος ειναι λιγες ακομα και ισως να επηρεαζει την καναρα στο να κανει τα αυγα,υπο κανονικες συνθηκες επρεπε σε 3 μερες το πολυ να κανει τα αυγα
 
Πιστεύετε ότι είναι σωστό να τα βάλω μέσα στο σπίτι; Δεν έχω άλλο εσωτερικό χώρο! Αν τα βάλω στο σπίτι, δεν θα έχουν την ησυχία τους, κάτι που χρειάζονται πολύ τώρα! Πόσες ώρες φως χρειάζονται την ημέρα; Έχετε να μου προτείνετε κάτι;
 
κοιτα αφου εχει γινει επαφη με την θηλυκια, ειναι λιγο αργα να κανουμε κατι αλλα βρς ενα υσυχο μερος με αρκετες ωρες φως να το βαλεις
αν δεν εχει πολλες ωρς φως δεν θα ταιζουν υα μικρα οι γονεις πολλες ωρες κα ιθα εινα ιεπιφοβο για την υγεια τους
 
Πόσες ώρες φως χρειάζονται; 12? Να τα έχω δηλαδή μόνιμα μέσα στο σπίτι μέχρι να δω το 1ο αυγό?
 
ναι περιπου 12 κα ιπερισοτερες θελει αλλα οχι στο σπιτι μεσα μεχρι το πρωτο αυγο συνεχεια πρεπει να τα εχεις
 
Ευχαριστώ πολύ! Πριν από λίγο κοίταξα τα καναρίνια και εξεπλάγην! Η θηλυκιά έτρωγε ενώ ο αρσενικός ήταν μέσα στη φωλιά! Δεν καταλαβαίνω το λόγο που το έκανε, αλλά δεν έχει σημασία! Αν παραμείνουν τα πουλιά έξω και τους έχω ανοιχτό το φως του μπαλκονιού (σε μπαλκόνι βρίσκονται) μέχρι τις 8 το βράδυ πιστεύετε ότι θα υπάρξει βελτίωση;
 
μαλλον οχι γιατι το βραδυ πεφτει η θερμοκρασια αρκετα
καλυτερα μεσακαι μεσα ο αρσενικος να ειναι μην φοβασαι απλα ειναι καλος πατερας
 
Εντάξει, θα τα έχω τη μέρα έξω και κατά τις 5 θα τα βάζω μέσα με φως μέχρι τις 8 και το άλλο πρωί πάλι έξω! Πιστεύω ότι μετά απ αυτή την αλλαγή θα είναι καλύτερα! Ευχαριστώ πολύ κ. Λευτέρη!
 
βρε νατασα
δεν ειπα να το εχεις μεσα εξω, να το εχεις μεσα πρεπει, αν το βαζεις μεσα εξω κα ιυγιει να ειναι τα πουλια θα αρρωστησουν, η μεσα να τα εχεις η εξω
 
  • Like
Αντιδράσεις: lizard
Ναι αλλά ξέρω ότι το φυσικό φως είναι το καλύτερο! Λοιπόν, κατέληξα. Για τις επόμενες μέρες και μέχρι να μεγαλώσουν λίγο τα πουλάκια (αν όλα πάνε καλά) θα είναι μέσα. Σας ευχαριστώ πάρα πολύ!
 
Δεν νομίζω ότι είναι καλή ιδέα να τα κάνεις βόλτες μέσα έξω ειδικά τώρα που είναι στην αναπαραγωγική περίοδο. Δεν πρέπει να τους αλλάζουμε το περιβάλλον στο οποίο ζουν και να τα αναστατώνουμε.
Το καλύτερο κατά τη γνώμη μου είναι αν είδη τα έχεις μέσα να τα αφήσεις εκεί και για περισσότερο φως μπορείς να τα βάλεις δίπλα σε παράθυρο.
 
Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις! Όμως οι μέρες περνάνε... Μήπως πρέπει να τα χωρήσω και να τα ξανα βάλω μαζί λίγο πιο μετά; Μήπως δεν έχουν απλά ταιριάξει;
 
Κοίταξες μήπως τα αυγά τα έχει κάνει και τα έχει θάψει κάτω από το υλικό φωλιάς; Μερικές το κάνουν, να τα κρύβουν.
 
Back
Top