Αναπαραγωγή Δεν ζευγαρώνουν τα καναρινια μου

IOANNA POTARI

PB New Member
Εγγραφή
2 Σεπ 2015
Μηνύματα
66
Πόλη
Αθήνα
το θηλυκό ειναι ασπρο και το αγορακι μου ειναι κόκκινο μωσαικ. Εκανα ολη την προετοιμασία αλλα τιποτα ουτε φωλια φτιάχνει αλλα ουτε φιλακια και αγαπες.η φωλια που εβαλα ειναι εξωτερικη. Ο δε αρσενικος σταματησε να κελαιδα απο τοτε που τον εβαλα με την θυληκια του οποιου το τραγουδι ηταν θεικο,τους εχω μαζι 2 εβδομαδες αλλα τιποτα απολυτως ενω το αλλο ζευγαρακι μου παει ρολοι, δεν ξερω τι φταιει!
 
Οι συνθήκες διαβίωσής τους ποιες είναι; θερμοκρασία, ώρες φωτός, εσωτερικός ή εξωτερικός χώρος; Ο χώρος του κλουβιού δημιουργεί το αίσθημα της ασφάλειας;
Η ηλικία τους; Είναι η πρώτη τους γέννα; Τί μήνα γεννήθηκαν τα πουλιά και ιδιαίτερα η θηλυκιά; Πόσο καιρό την έχεις; Ποιες ήταν οι συνθήκες της προηγούμενης διαβίωσής της (πριν από εσένα δηλαδή)
Τί άλλο έχεις να μας πεις για το ζευγάρι αυτό; ίσως κάτι το αξιοσημείωτο;
 
Οι συνθήκες διαβίωσής τους ποιες είναι; θερμοκρασία, ώρες φωτός, εσωτερικός ή εξωτερικός χώρος; Ο χώρος του κλουβιού δημιουργεί το αίσθημα της ασφάλειας;
Η ηλικία τους; Είναι η πρώτη τους γέννα; Τί μήνα γεννήθηκαν τα πουλιά και ιδιαίτερα η θηλυκιά; Πόσο καιρό την έχεις; Ποιες ήταν οι συνθήκες της προηγούμενης διαβίωσής της (πριν από εσένα δηλαδή)
Τί άλλο έχεις να μας πεις για το ζευγάρι αυτό; ίσως κάτι το αξιοσημείωτο;
ειναι ηπρωτη τους γεννα και ταεχω εξω. η ηλικια τους ειναι λιγο πιο πανω απο 1 ετους
Οι συνθήκες διαβίωσής τους ποιες είναι; θερμοκρασία, ώρες φωτός, εσωτερικός ή εξωτερικός χώρος; Ο χώρος του κλουβιού δημιουργεί το αίσθημα της ασφάλειας;
Η ηλικία τους; Είναι η πρώτη τους γέννα; Τί μήνα γεννήθηκαν τα πουλιά και ιδιαίτερα η θηλυκιά; Πόσο καιρό την έχεις; Ποιες ήταν οι συνθήκες της προηγούμενης διαβίωσής της (πριν από εσένα δηλαδή)
Τί άλλο έχεις να μας πεις για το ζευγάρι αυτό; ίσως κάτι το αξιοσημείωτο;

ειναι ηπρωτη τους γεννα και ταεχω εξω. η ηλικια τους ειναι λιγο πιο πανω απο. ενος έτους η θηλυκια ηταν σε πετ σοπ και μετα την πηρα εγω. Το κλουβι ειναι μεγαλο και το καθαριζω πολυ σχολαστικα οπως και ολα τα αλλα γιατι εχω 11 πουλια.
 
Όλα τα όντα, ως ανεξάρτητοι οργανισμοί... Πορεύονται σύμφωνα με τα δικά τους θέλω, κι όχι με τα δικά μας.
Θα ζευγαρώσουν λοιπόν σίγουρα.
Αλλά θα ζευγαρώσουν στο χρόνο που αυτά θα κρίνουν πως πρέπει και πως είναι έτοιμα.
Εσύ - εμείς... Οφείλουμε να δείξουμε σύνεση και υπομονή για να απολαύσουμε την ώρα που πραγματικά πρέπει... Το όνειρο της δημιουργίας.
 
Ιωάννα μου τα πουλάκια σου δεν είναι ακόμα έτοιμα. Εσύ μπορεί να τα έκανες όλα, αλλά ο καιρός δε βοηθάει! Συνέχισε την διατροφική προετοιμασία και μόλις δεις ταίσματα, βατέματα, και αγάπες τότε δώσε φωλιά και νήμα. Και εγώ πριν το τριήμερο είχα ένα ζευγαράκι έτοιμο για ζευγάρωμα με στρωμένη φωλιά, αλλά ο καιρός μας τα χάλασε.. Δεν πειράζει καιρό έχουμε μπροστά μας! Και από τα γραφόμενα σου φαίνεται πόσο τα αγαπάς και τα φροντίζεις! Δώστους χρόνο και θα σε αποζημιώσουν! Και σκέψου να είχες τώρα αυγά και μωρά με τέτοιο κρύο.. μερικές φορές η φύση ξέρει τι κάνει! 😉
 
ειναι ηπρωτη τους γεννα και ταεχω εξω. η ηλικια τους ειναι λιγο πιο πανω απο 1 ετους


ειναι ηπρωτη τους γεννα και ταεχω εξω. η ηλικια τους ειναι λιγο πιο πανω απο. ενος έτους η θηλυκια ηταν σε πετ σοπ και μετα την πηρα εγω. Το κλουβι ειναι μεγαλο και το καθαριζω πολυ σχολαστικα οπως και ολα τα αλλα γιατι εχω 11 πουλια.
:) ευχαριστω για ολα
 
καλησπέρα αγαπητή Ιωάννα!
η ταπεινή μου γνώμη είναι.. Να αφαιρέσεις για την ώρα την φωλιά και το νήμα από την πλευρά της θηλυκιάς, άστα με το χώρισμα να βλέπονται και να μάθουν ο ένας τον άλλον, κάνε σωστή διατροφική προετοιμασία και.. Να παρατηρείς! Όπως πολύ σωστά επεσήμαναν τόσο η Αλίκη όσο και ο Γιάννης, μάλλον δεν είναι έτοιμα ακόμη! το μικρό μεγάλο μυστικό είναι το φως, κάτι που σε εξωτερικές εκτροφές δεν είναι πάντοτε έυκολο λόγω ''θέσης''. Παρ'ολ'αυτά, εμείς από την μεριά μας πρέπει να φροντίζουμε να μην τους λείπει τίποτα, να τα προετοιμάζουμε και για τα υπόλοιπα.. Αυτά θα αποφασίσουν!
καλή συνέχεια σου εύχομαι!
 
μηπως φτει η ρατσα
Αυτό δεν υπάρχει περίπτωση... Δεν υπάρχει ράτσα καναρινιών που δεν πυρώνει. Αν τα καναρίνια δεν πυρώνουν είναι είτε λόγω καιρού είτε λόγω ιδιοκτήτη που δε ξέρει να τα φροντίζει σωστά. Και φυσικά δεν μιλάω για την Ιωάννα!
 
καλημερακαι παλι εδω, το δευτερο ζευγαρακι που εχω και νομιζα οτι ολα πανε καλα... και ενω εκανε απο ενα αυγο καθε μερα ειδα σημερα το ενα απο τα τρια σπασμενο τι να κανω και γιατι εγινε αυτο;
 
και ενω εκανε απο ενα αυγο καθε μερα ειδα σημερα το ενα απο τα τρια σπασμενο
Συμβαίνει κάποιες φορές... είναι μέσα στην αναπαραγωγική διαδικασία τέτοιου είδους "ατυχήματα".
γιατι εγινε αυτο;
Πολλές οι αιτίες όπως ράμφισμα από τα πουλιά, μεγάλα νύχια, μαλακό τσόφλι κλπ...
Το κακό είναι πως όταν σπάσει ένα αυγό, αν δεν καθαριστούν αμέσως η φωλιά και τα τριγύρω αυγά... Τότε πιθανόν να χάσουμε κι άλλα αυγά από τη φωλιά.
Δυστυχώς εκτός από το να κόψεις τα νύχια (αν έχουν) δεν μπορείς να κάνεις κάτι άλλο.
 
καλημερα και ευχαριστω για τις απαντησεις. εκανε εχθες και αλλο αυγο αλλα δε κάθεται στη φωλια.σημερα μεχρι τωρα δε εκανε αλλο.συνολο τα αυγα που εχει κανει ειναι 4 απο τα οποια το 1 το εσπασε αρα τωρα στη φωλια εχει 3 . Δε ξερω τωρα γιατι δε κάθεται αλλα πηγαίνει καθε τοσο και κάνει έλεγχο
 
Ιωάννα, αν μπορείς, καλό είναι να τα παρατηρείς με διακριτικότητα, χωρίς δλδ να σε βλέπουν.
Επισης η θηλυκια θα καθίσει στη φωλιά όταν θα είναι έτοιμη, συνήθως απο το τρίτο αυγό, αλλά ίσως και αργότερα.
Το θέμα είναι το σπασμένο αυγό... Ποιος το έσπασε, με τί ( Ράμφος, νύχια...) και γιατι..., οπότε εγώ στη θέση σου θα τα παρατηρούσα.
Υποθέσεις:
  1. Έσπασε κατα λάθος απο νύχια: δεν κανείς τιποτα προς το παρόν, εκτός αν θελεις να πιάσεις τα πουλιά και να τους κόψεις τα νύχια, αλλά να ξέρεις οτι θα τα αγχώδεις και οτι στην προσπάθεια τους να ξεφύγουν, μπορεί να σπάσουν και αλλα αυγά. Επισης η θηλυκια μπορεί να ετοιμάζεται και για επόμενο αυγό, και αν την πιάσεις, αυτο θα πρέπει να γίνει πολυ, μα πολυ μαλακα
  2. Το έσπασε ο αρσενικός: αν έγινε έτσι, τότε λογικά η θηλυκια δεν θα τον αφήνει να πλησιάσει τη φωλιά, αν και δεν είναι απαραίτητο. Αν πάντως τον βρεις - δεις φταίχτη, χώρισε τον στη ζευγαρωστρα, αλλα να εχει οπτική επαφή, και ρίχνει στην πλευρά του το θηλυκό για κανένα μισάωρο, πρωί και απόγευμα, μέχρι η κυρία να βιδωθεί στη φωλιά, κάτι που όταν θα γίνει δεν μπορεί να διακοπεί για ωρα, γιατι θα χαλάσουν τα αυγά. Φυσικά σταματάς τον αρσενικο απο πυρ τιμές τροφές. Απλοι σπόροι αρκούν
  3. Το έσπασε η θηλυκια εξεπίτηδες. Τότε αναρωτιόμαστε αν είναι άσπορο, ή αν της λείπει κάποιο θρεπτικό συστατικό, βάζουμε αυγό, λαχανικά, επάρκεια και ποικιλία σπόρων, βιταμίνες και όλα αυτά για μια δυο μερες, και βλέπουμε.
 
τα παρατηρω ολες τις τελευταιες μερεσ , καθεται που και που στη φωλια, εκανα ολα οσα μου γραψατε. Προσ το παρων δεν εχει κανει αλλα αυγα, τωρα τι να πω θα περιμενω... Ο αρσενικος ειναι ησυχος την ταιζει την προσεχει... και εκεινη μαζευει ακομη νημα...
 
Ιωάννα μου ίσως κάνει ένα ακόμα αύριο ή μεθαύριο. Αυτό δεν μπορείς να το ξέρεις. Μην ξεχνάς πως είναι και πρωτάρα (αν δεν κάνω λάθος;). Αυτό που θα σκέφτεσαι είναι πως εσύ απ την μεριά σου τα έχεις κάνει όλα σωστά (της έδωσες για λίγες μέρες ασβέστιο στο νεράκι για 2-3 μέρες;) και μην ξεχνάμε παιδιά πως ακόμα είναι μέσα Μαρτίου έτσι. Με 12 ώρες ημερήσιου φωτισμού ακόμα είμαστε στην αρχή του πυρώματος! Απλά ο καιρός έχει αποτρελαθεί και έχει αποτρελάνει και τη φύση. Ιωάννα μου και αυτή η γέννα να μην πετύχει έχεις άπλετο χρόνο να ξαναδοκιμάσεις. Μην αγχώνεσαι και άστα να βρουν τον δρόμο τους. Αν η κοπελιά αποφασίσει να κάτσει σε λίγες μέρες στη φωλιά, σε 7-8 μέρες αφού "βιδωθεί" κάνε μια ωοσκόπηση να δεις αν τα αυγά είναι ένσπορα και αν τα έμβρυα ξεκίνησαν να αναπτύσσονται.

Το άλλο σου το ζευγαράκι πως τα πάει; Έστρωσε φωλιά; :)
 
το αλλο το ζευγαρακι δεν εστρωσε φωλια γιατι εβγαλα την φωλια και τα νηματα γιατι εβλεπα οτι δεν ειναι ετοιμα και τα σκορπουσανε. Να τα ξαναβαλω μεσα;
 
Άσε λίγες μέρες να περάσουν χωρίς νήμα και μετά βάλε μικρές ποσότητες αυτού και λίγο βαμβάκι στα κάγκελα για να δεις τι θα γίνει και αν θα στρώσουν.
 
Back
Top