Αναπαραγωγή Δεν ζευγαρώνουν τα καναρινια μου

καλησπερα σε ολους. το ζευγαρακι μου με τα αυγουλακια τους 3 .η θηλυκια τωρα 2 βραδια κοιμαται στη φωλια την ημερα ομως βολτάρει και ο αρσενικός την μαλώνει που δεν κάθεται. Και το λεω αυτο γιατι την κυνηγά ανοιγοκλεινωντας το στομα και σαν να τιτιβιζει...υποθετω. Αυτα.
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
γιατι την κυνηγά ανοιγοκλεινωντας το στομα και σαν να τιτιβιζει...
Να ξαναζευγαρώσει θέλει ο άτιμος! 😛 Όλα κυλούν ομαλά! Αλλά ακόμα μην υπολογίζεις πως έχει αρχίσει η επώαση! Μόλις βιδωθεί στη φωλιά ξεκινά! 😉
 
Ιωάννα μου όταν η καναρα ξεκινά να γεννα αβγά αφαιρούμε το νήμα. Αφαίρεσαι το άμεσα.
Και βγάλε το νήμα που έχει βάλει απ τα αυγά! Αν τα καλύπτει μετά δε θα μπορεί να τα γυρίζει και να αναπτυχθούν φυσιολογικά τα έμβρυα!
 
σημερα εκανε κι αλλο αυγο. τα νηματα τα εβγαλα που ειχε βαλει πανω απο τα αυγα αλλα δεν βιδωνεται στη φωλια μια κάθεται και μια σηκώνεται και τρωει πινει βολτάρει και παλι απο την αρχη
 
καλημερα. το συνολο των αυγων ειναι 5 τωρα συν αυτο που εσπασε 6 δηλ. εχρι κανει. κάθεται τωρα στη φωλια και σηκώνεται για φαι και φτερουγίζει τον αρσενικο δεν τον εχω δει να την ταιζει εκτος αν κατι μου ξέφυγε
 
καλημέρα Ιωάννα.. Μπράβο πολλά στο κορίτσι σου! Μην ανησυχείς..η φύση έχει πάρει το δρόμο της,θα την ταίσει! Φρόντισε να υπάρχει σε επάρκεια ενα καλό μείγμα σπόρων και
τώρα σταματάμε το βραστό αυγό! Ξαναβάζουμε όταν βγουν τα μικρά.
Επίσης τα φρούτα και τα λαχανικά με μέτρο, για να αποφύγουμε περιπτώσεις διάρροιας του κοριτσιού, ενώ σαν βγουν τα μικρά, κατά την πρώτη εβδομάδα ζωής τους.. Μόνο μηλαράκι!
Φρέσκο νεράκι καθημερινά.. Παρατηρούμε από απόσταση και μας ενημερώνεις,ΟΚ;👍

καλή συνέχεια!
 
ευχαριστω παρα πολυ για τις συμβουλές σας
δεν χρειάζεται να ευχαριστείς,Ιωάννα.. ''γι'αυτό είναι οι φίλοι, άλλωστε!'':)
κοίτα να χαρείς το συναίσθημα αυτό που μόνο η φύση είναι ικανή να χαρίζει στον άνθρωπο, προσπάθησε να κατανοείς τα καναρίνια σου, να τους προσφέρεις ότι μπορείς και δεν θα ζημιωθείς..σίγουρα θα νιώσεις πιο γεμάτος άνθρωπος μαζί τους!👍
και μην ξεχνάς πως.. Είμαστε πάντα στην διάθεση σου! Να μας ενημερώνεις..
 
Ε δεν ειναι ολοι οι αρσενικοι καλοι μερικοι δεν ταΐζουν ουτε την καναρα ουτε τα καναρινακια!
 
Ε δεν ειναι ολοι οι αρσενικοι καλοι μερικοι δεν ταΐζουν ουτε την καναρα ουτε τα καναρινακια!
Συμφωνώ... Πάντα υπάρχουν εξαιρέσεις.
Η παρουσία τους κρατά μικρά ποσοστά... κι έτσι δεν αξίζει τη θυσία της απομάκρυνσης όλων.
Κανονικά αρχίζουν και ταΐζουν από την αρχή του ερωτικού καλέσματος... Του παιχνιδιού της αναπαραγωγής για να προσελκύσουν το θηλυκό και το συνεχίζουν.
Προσωπικά έχω πολλά χρόνια να δω αρσενικό να μην ταΐζει...
 
δεν χρειάζεται να ευχαριστείς,Ιωάννα.. ''γι'αυτό είναι οι φίλοι, άλλωστε!'':)
κοίτα να χαρείς το συναίσθημα αυτό που μόνο η φύση είναι ικανή να χαρίζει στον άνθρωπο, προσπάθησε να κατανοείς τα καναρίνια σου, να τους προσφέρεις ότι μπορείς και δεν θα ζημιωθείς..σίγουρα θα νιώσεις πιο γεμάτος άνθρωπος μαζί τους!👍
και μην ξεχνάς πως.. Είμαστε πάντα στην διάθεση σου! Να μας ενημερώνεις..
τον παρατηρουσα διακριτικα ολη μερα σήμερα μιας και δεν εχω μαγαζι και πηγαινε καποιες φορες διπλα της και σαν να την ταιζε δεν ηθελα να παω πιο κοντα να μην ενοχλω. Εχει ομως πλακα ο τυπακος γιατι οταν εκεινη βγαίνει αυτος κάθεται διπλα στη φωλιά σα να παραφυλα τι σου ειναι τα ζωακια
 
ολα πανε κατα ευχήν προς το παρων. η θηλυκια εχει βιδωθει στη φωλια απο την παρασκευη που μας πέρασε τωρα λογικα θα βγουν τα μικρουλια σε 10 μερες νομιζω. τωρα για το αλλο ζευγαρακι δεν γίνεται τιποτα ο αρσενικος ουτε που της δίνει σημασια ουτε καν τραγουδα ενω παλιοτερα τραγουδουσε θεικα. Τους εχω βαλει σε ζευγαρωστρα με χωρισμα να βλέπονται δεν ξερω τι αλλο να κανω. Πιστευω πως εχω κανει ολη την απαραίτητη προετοιμασία.
 
δεν ξερω τι αλλο να κανω.
Δε χρειάζεται να κάνεις τίποτε περισσότερο από την κλασική για την περίπτωση... υπομονή.
Υπομονή λοιπόν κι όλα θα γίνουν.
 
καλησπερα.σημερα προσεξα προσεκτικα μεσα στη φωλιά και μετρησα 7 αυγα. 7 απιστευτο. Ειναι δυνατόν μια καναρα να κανει τοσα πολλα;
 
Back
Top