Αναπαραγωγή Δεν καθεται στην φωλια παρα μονο βραδυ

Εγγραφή
28 Μαρ 2016
Μηνύματα
624
Πόλη
Αθήνα
Τα παραδεισια μου (ζεμπρακια) εκαναν 6 αυγα 👍 και μετα από δυστοκια της θηλικιας (ευτυχως είναι μια χαρα) δεν καθεται στην φωλια παρα μονο βραδυ☹👎 . Εκανα οωσκοπιση αλλα 2 -3 είναι ζωντανα.👎 Τι να κανω για να μπει μεσα;

ΥΣ Ένα αυγο εσπασε γιατι τρανταχτείκε η ζευγαρωστρα.
 
Τι μπορεις να κανεις; Απολυτως τιποτα..
Προφανως δεν υπαρχει τροπος να την εξαναγκασεις να μπει να κλωσσησει.
Ποτε περασε την δυστοκια;
Αν καθεται μονο τα βραδια στη φωλια και ολη τη μερα τα αυγα κρυωνουν, δεν νομιζω να βγει πουλακι απο κει μεσα.
 
Της εβαλα ασβεστιο και θχες της εβαλα μονο λαδι στην αμαρα χωρις μαλαξεις και βγηκε. Αλλα το εκανε στον πατο και εσπασε (το 7ο εχθες και ναι ταλεφταιο)
 
  • Like
Αντιδράσεις: Ekt
Της εβαλα ασβεστιο και θχες της εβαλα μονο λαδι στην αμαρα χωρις μαλαξεις και βγηκε. Αλλα το εκανε στον πατο και εσπασε (το 7ο εχθες και ναι ταλεφταιο)

Πριν απ αυτο καθοταν στην φωλια κανονικα;
 
Αμα σταματησε μετα απ αυτο να τα κλωσσαει κανονικα, πιθανοτατα καταστραφηκε η ζωη που ειχαν μεσα τους.
Σε αυτη την φαση δεν μπορεις να κανεις τιποτα.
Τα αφηνεις οπως ειναι, και τα ξανατσεκαρεις σε μερικες μερες να βεβαιωθεις.
 
Αφου πριν λιγο εκανα οωσκοπιση και τα 3 ζουνε.

Για να κανεις ωοσκοπηση πρεπει να περασουν εφτα μερες απο τη μερα που αρχισε κανονικα η επωαση.
Εσυ μας ειπες οτι το τελευταιο αυγο γεννηθηκε χθες, αρα το προτελευταιο προχθες..
Αν θελεις μπορεις να μας πεις τι ακριβως ειδες με τον φακο.
Οπως και να χει ομως αργα ή γρηγορα ο,τι υπαρχει μεσα τους θα πεθανει(αν δεν εχει πεθανει ηδη).
Μια ολοκληρη μερα χωρις κλωσσημα σε αυγα που ηδη εχει αρχισει η επωαση εκει οδηγει.
 
  • Like
Αντιδράσεις: Myra
Ηλία μου σε συμπαθώ, έχεις γίνει μέρος της καθημερινότητάς μας αλλά δεν εμπιστεύομαι καθόλου τον τρόπο που διαχειρίζεσαι τα πουλιά που έχεις στην κατοχή σου.
Σου πέφτουν τα κλουβιά, τραυματίζονται πουλιά κτλ, θέλεις να αποκτήσεις και άλλα ενώ ήδη έχεις αρκετά προβλήματα με τα υπάρχοντα.
Πρέπει να έχουμε τόσα ζώα, όσα μπορούμε να φροντίσουμε ακόμα και αν μας συμβεί κάποια αβαρία. Μην επιβαρύνεσαι και με άλλα ακόμα, γιατί εσύ θα ταλαιπωρείσαι και θα χάνονται ζωές.
Τώρα έχουν πιάσει ζέστες και το θηλυκό μπορεί να κρίνει πως δεν είναι απαραίτητο να ζεσταίνει συνέχεια όλη μέρα τα αυγά.
Μπορεί να έχει πρόβλημα υγείας μετά την δυστοκία. (αν επρόκειτο για δυστοκία). Θα χρειάζεται ενίσχυση του ασβεστίου.
Εν τω μεταξύ, πόσων ημερών είναι τα αυγά της φωλιάς ώστε έβγαλες τόσα συμπεράσματα από την ωοσκόπηση ενώ το θηλυκό συνεχίζει ακόμα να γεννά;
Ηρεμία, ψυχραιμία και υπευθυνότητα. Ζωές διαχειριζόμαστε.
 
Δεν επεσε εγινε καβγας και τρανταχτεικε και ποτε τραβματιστικε πουλακι μου; Και οχι δεν γεννα αλλα αυγα δλδ στην φωλια ειναι 5αυγα.
 
ποτε τραβματιστικε πουλακι μου;
Το δεκαοχτουράκι το ξεχάσαμε κιόλας; :)
Τα παραδεισια μου (ζεμπρακια) εκαναν 6 αυγα 👍 και μετα από δυστοκια της θηλικιας (ευτυχως είναι μια χαρα) δεν καθεται στην φωλια παρα μονο βραδυ☹👎 . Εκανα οωσκοπιση αλλα 2 -3 είναι ζωντανα.👎 Τι να κανω για να μπει μεσα;

ΥΣ Ένα αυγο εσπασε γιατι τρανταχτείκε η ζευγαρωστρα.

Της εβαλα ασβεστιο και θχες της εβαλα μονο λαδι στην αμαρα χωρις μαλαξεις και βγηκε. Αλλα το εκανε στον πατο και εσπασε (το 7ο εχθες και ναι ταλεφταιο)

Ειδα ότι είναι όλα γονημα αλλα τα 3 πεθαμενα και τα αλλα 4 ζωντανα.

Δεν επεσε εγινε καβγας και τρανταχτεικε και ποτε τραβματιστικε πουλακι μου; Και οχι δεν γεννα αλλα αυγα δλδ στην φωλια ειναι 5αυγα.
Βγάλε συμπέρασμα και απάντησε!meh
 
Τι εννοεις;

Ξερω και θελω να κανω μια νεα αρχη στα πουλακια μου. Απο Σεπτεβρι θα αρχησουμε αναπαραγωγες χωρις να κανω οωσκοπισεις θα παρω μερικα ακομα πουλακια και θα προσπαθησω να κανω οτι καλυτερο για αυτα. Το παθημα μαθημα.
 
Εγώ αν θέλεις την γνώμη μου, θα σου έλεγα να τελειώσεις σε λίγες μέρες την αναπαραγωγή αυτή, να αφήσεις τα πουλιά να ξεκουραστούν και να διαβάσεις, να σκεφτείς και προς το παρόν να μην πάρεις άλλα.
Απο Σεπτεβρι θα αρχησουμε αναπαραγωγες χωρις να κανω οωσκοπισεις
Κι αυτό σωστό δεν είναι. Γι αυτό σου λέω, διάβασε να αποκτήσεις μια ωραία και υγιή παρέα :) δεν είναι τα ζευγαρώματα παίξε-γέλασε, είναι ευθύνη.
 
Ρε παιδιά αυτό το πράγμα που κάνετε οι περισσότεροι είναι λάθος δηλαδή: μόλις δείτε τα πουλιά σας να κάνουν έρωτα πηγαίνετε αγοράζετε μια φωλιά ή οποία πολλές φορές δεν είναι καλή και βάζετε τα πουλιά σε κατάσταση αναπαραγωγής χωρίς να έχετε κάνει διατροφή, χωρίς να τα βγάζετε να πετάνε για να γυμναστουν, τα δίνεται μια απλή χυμα τροφή η οποία ΔΕΝ ΤΑ ΒΟΗΘΑΕΙ. Και μόλις κάνουν αυγά και δεν σπάσουν στεναχωριεστε και ΚΟΥΡΑΖΕΤΕ ΤΑ ΠΟΥΛΙΑ ΑΔΙΙΚΑ. Καλύτερα να περιμένετε την κατάλληλη εποχή έχοντας ΠΡΟΕΤΟΙΜΑΣΤΕΙ ΚΑΤΆΛΛΗΛΑ και εάν βοηθήσει ο Θεός θα πάνε όλα καλά. ΕΙΣΤΕ ΠΟΛΥ ΤΥΧΕΡΟΙ ΠΟΥ ΤΑ ΠΟΥΛΙΑ ΣΑΣ ΕΒΓΑΛΑΝ ΑΥΓΑ ΚΙ ΕΣΕΙΣ ΔΕΝ ΤΟ ΕΚΤΙΜΑΤΕ. ΥΠΆΡΧΟΥΝ ΆΤΟΜΑ ΠΟΥ ΠΡΟΣΠΑΘΟΎΝ ΧΡΌΝΙΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΤΑ ΚΑΤΑΦΈΡΝΟΥΝ ΚΙ ΕΣΕΊΣ ΠΑΙΖΕΤΑΙ ΜΕ ΨΥΧΕΣ.
Υστερογραφο. Μιλάω γενικά και ΟΧΙ ΓΙΑ ΌΛΟΥΣ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΥΠΆΡΞΟΥΝ ΠΑΡΕΞΉΓΗΣΕΙΣ.
 
Back
Top