Αναπαραγωγή Δεν μπορώ να πετύχω σταθερή υγρασία στην κλωσσομηχανη

Panosss_25

PB New Member
Εγγραφή
5 Νοε 2008
Μηνύματα
5
Πόλη
Λάρισα
γεια σας θέλω να μου λύσετε ένα πρόβλημα κατασκευάζω μια κλοσομιχανη και δεν μπορώ να πετύχω σταθερή υγρασία άμα η υγρασία κυμαίνεται από 50 με 60 θα έχω επιτυχία; Μήπως φταίει το υγρόμετρο είναι πολύ ευεσθητο και αλλάζει συνέχεια τιμή. έχω ένα άλλο δεν ξεκολλάει από τους 50 τι μου προτείνεται να κάνω. το πρώτο το πήρα 20 και το άλλο 12
 
Γραψε τι διαστασεις εχει η μηχανη, απο τι υλικο ειναι.σε πια θεση εχεις τις αντιστασεις και το βεντιλατερ, που και σε τι επιφανια βαζεις νερο και τα λεμε
 
Γραψε τι διαστασεις εχει η μηχανη, απο τι υλικο ειναι.σε πια θεση εχεις τις αντιστασεις και το βεντιλατερ, που και σε τι επιφανια βαζεις νερο και τα λεμε

καλησπερα φιλε νικο
Αφου δεν απαντησε ο πανος σου δινω τις δικες μου διαστασεις κλωσσομηχανων γιατι αντιμετωπιζω το ιδιο προβλημα
κλωσσομηχανη 1

-υλικο κατασκευης :αφρολεξ
-διαστασεις:πλ 55 μη 45 υψ 45
-θεσεις λαμπτηρων : κατα μηκος της διαμετρου της οροφης
-θεση βεντιλατερ: αναμεσα των λαμπτηρων
-επιφανεια νερου:μεταλλικο ταψι 35*50*2

Ειμαι ολος αυτια
ps με την παραπανω κατασκευη επιτυχια 70%
 
συγγνώμη για ΤΗΝ ΚΑΘΥΣΤΕΡΗΣΗ ΤΩΡΑ ΜΠΗΚΑ 24 * 52 *45 κατά μήκος του κέντρου είναι τοποθετημένα οι λάμπες με τον ανεμιστήρα υγρασία έχω βάλει ένα μάτι κουζίνας μικρό με ένα μπρίκι πολύ σιγά ανοιγμένο.
 
Γεια σας.
Στην περιπτωση του dim75 η επιφανεια του νερου ειναι μεγαλη και λογικα θα ανεβαζει παραπανω υγρασια εκτος αν εχεις μεγαλες απωλειες. Δεν γραφεις αν ειναι μεγαλυτερη η μικροτερη του κανονικου που πρεπει να ειναι 50-55% και να ανεβενει στο 60-60% τις 3 τελευταιες μερες πριν την εκκολαψη.
Για τον φιλο Πανο γινε πιο συγκεκριμενος.
24χ45 ειναι η βαση;
Οι λαμπες στο κεντρο της πλατης η της οροφης;
Και αυτο με το μπρικι και το ματι δεν το καταλαβα!
το κοντρα πλακε τι παχος εχει;
 
υγρασια

Λοιπον πετυχαινω 36-45% και τις 3 τελευταιες ημερες με συνεχης ριψη ζεστου νερου την ανεβαζω στο 70% και την διατηρω εκει για περιπου 40 λεπτα
πιο πριν εβαζα σφουγγαρια μεσα αλλα ανεβαινε μονο 5%-10%πιο πανω
Οντως πρεπει να εχει απωλειες γιατι στο πορτακι σχηματιζει σταλες νερου
Και κατι αλλο τις 3 τελευταιες ημερες η θερμοκρασια ανεβαινει τρελα στους 40 βαθμους
και αναγκαζομαι να μειωσω το θερμοστατη σε ενδειξη 28- 30 για να εχω μεσα στην κλωσσομηχανη 37.5
Τ ι εχετε να πειτε; 😕
 
κοιτα μην ειναι πολυ δυνατο το βεντιλατερ που εχεις.
προσπαθησε να περιορισεις τις απωλειες[το σκετο φελιζοζ δεν νομιζω οτι μονωνει ικανοποιτικα. Ντυστο με αυτοκολιτο πλαστικο]
το οτι τελευταιες μερες ανεβαινει αποτομα η θερμοκρασια δεν εξηγειτε εκτος και αν η βιαιη ανοδος της υγρασιας δημιουργει υδρατμους πανω στο εσθητιριο του θερμοστατη και τον μπερδευει
το βασικοτερο ειναι να δημιουργεισεις ενα απολιτα ελενχομενο περιβαλον και αυτο προηποθετει καλη μονωση
Να ρωτησω και κατι αλλο. Τρυπες εξαερισμου εχεις; Που; Και με τι διαμετρο;
Φιλικα Νικος
 
υγρασια

τρυπες υπαρχουν 2 μια πισω δεξια στη βαση και μια πανω αριστερα μπροστα στην οροφη.. αλλα μπανει και καποιος αερας πιστευω απο το πορτακι
για αυτοκολλητες ταινιες δεν ξερω αν θα κολλησουν γιατι η περιδεση με μονωτικη ταινια ξεκολλα αφου υγραινεται απο κατω...
οσο για την θερμοκρασια μου το εκανε αυτο και πιο πριν οταν δεν προσθετα ζεστο νερο στο δοχειο και παντα τις 3 τελευταιες μερες... λες να εχει σχεση με την κινηση των πουλιων στο αυγο;
φιλικα δημητρης
 

Συνημμένα

  • ΕΚΚΟΛΑΨΗ 017.webp
    ΕΚΚΟΛΑΨΗ 017.webp
    29,4 KB · Προβολές: 970
  • ΕΚΚΟΛΑΨΗ 020.webp
    ΕΚΚΟΛΑΨΗ 020.webp
    48,6 KB · Προβολές: 2.213
υγρασια

Α ξεχασα διμετρο τρυπων 1 με 1.5 εκ.
το βεντιλατερ δουλευει μονο οταν αναβουν οι λαμπες και το εχω στις ελαχιστες στροφες...600 νομιζω στο λεπτο.
και απ'οτι ειδα η ροη του αερα που αισθανοταν η παλαμη μου ηταν ηπια και με αντιληψη αυτης στα 10- 12εκ αποστασης περιπου
η κατασκευη ειναι πολυ απλη παντως και η πρωτη μου
1η φορα 18 αυγα εκκολαψη 12 ποσοστο 66.6%
2η 29 24 82,3%:)
 
Φιλε μου αν εχεις τετοια ποσοστα επιτυχιας μην το ψαχνεις καθολου!
Τις τελευταιες μερες πριν την εκκολαψη οντος εχουμε ανοδο της θερμοκρασιας λογο της κινητικοτιτας των νεοσων αλα της ταξις του 0,5-1 βαθμο.
Πιθανων να περνεις λαθος μετρησεις απ'τα οργανα σου τη στιγμη μαλιστα που εχεις υψηλο ποσοστο επιτυχιας.
Στο θεμα της υγρασιας δοκιμασε να κλεισεις τις κατω τρυπες και ανοιξε μια στην οροφη πισω απ'το βεντιλατερ Φ30mm
 
θελω σταθερη υγρασία

γεια σας
εχω καιρο να μπω στο forum. Ναι η βαση ειναι τοσο και εχει υψος περιπου 30 ποντους η λαμπα ειναι στο επανω μερος του ξυλινου κουτιου περιπου στο κεντρο. και παχος το ξυλο εχει 1,6 ποντους και παρολα αυτα δεν μπορω να πετιχω σταθερη υγρασία. εχο βαλει ενα μικρο ματι ηλεκτρικο στο ελαχιστο και ζεστενει ενα μπρικι με νερο ο ατμος πηγαινει μεσα στο κουτι με ενα βιλτιλατερ. Πριν απο αυτο ειχα βαλει μικρα δοχια με νερο μεσα στο κουτι αλλα δεν ανεβενε καθόλου ειχε κολισει στο 40% τωρα οταν αναβουν οι λαμπες κατεβενει στο 50% και οταν σβινουν ανεβαινει στο 60 %. τι μου προτινετε να κανω
 
Ο ανεμιστηρας πρεπει να δουλευει και οταν οι λαμπες ειναι σβηστες για να υπαρχει σταθερη θερμοκρασια σε ολο τον θαλαμο διαφορετικα θα εχουμε αλλη θερμοκρασια στο πανω μερος και αλλη στο κατω. Εκτος αυτου η υγρασια ανεβενει οταν κλεινει ο ανεμιστηρας και η θερμοκρασια του αερα αλλαζει σε σχεσει με την θερμοκρασια του αυγου. Γιαυτο χρεισιμοποιουμε και υγρα θερμομετρα.Αλλα τουλαχιστον ο ανεμιστηρας να δουλευει παντα και να ειναι μεγαλος και οχι αυτα απο τους υπολογιστες που ειδα καπου.
Ελπιζω να βοηθησα λιγο αν και γω ειμαι αρχαριος.
Φιλικα Αντωνης
 
ΠΕΡΔΙΚΕΣ

συγχαρητηρια για τισ δημοσιευσεισ σασ. Προσπαθησα να φθιαξω εκολαπτικη μηχανη και να βαλω αυγα απο περδικεσ [ειμαι ερασιτεχνησ]με βοηθησαν πολυ τα σχολια σασ ειχα επιτυχια μεγαλη το προβλημα ηρθε μετα διοτι απο 29 περδικακια που βγηκαν επεζησαν 9 το λαθοσ μου μαλλον ηταν οτι δεν τουσ παρηχα καλη ζεστασια κυριωσ το βραδυ. Πιστευοντασ οτι κανει ζεστη λογω καλοκαιριου
 
Back
Top