Διατροφή Δεν πλησιαζουν την συσκευασμενη τροφη

Birdman.gr

PB New Member
Εγγραφή
3 Μαϊ 2015
Μηνύματα
276
Πόλη
Αθήνα
Το σαββατο τους αγορασα συσκευασμενη τροφη και τι να πω τα πουλια την αγνοησαν παντελως.. Ετσι λοιπον μολις τους εριξα την χυμα τροφη(versalle prenium) πεσαν σαν τρελα να φανε χωθηκαν κυριολικτηκα μεσα στην ταιστρα.. Τι να κανω εγω σε αυτην την περιπτωση;να τους αλλαξω την τροφη με την βια ή να παραμινω στην χυμα που με αυτην ταιζω σε ολη την προετιμασια;
 
Το σαββατο τους αγορασα συσκευασμενη τροφη και τι να πω τα πουλια την αγνοησαν παντελως.. Ετσι λοιπον μολις τους εριξα την χυμα τροφη(versalle prenium) πεσαν σαν τρελα να φανε χωθηκαν κυριολικτηκα μεσα στην ταιστρα.. Τι να κανω εγω σε αυτην την περιπτωση;να τους αλλαξω την τροφη με την βια ή να παραμινω στην χυμα που με αυτην ταιζω σε ολη την προετιμασια;


Οταν αλλάζουμε τροφή στα πουλιά...

για αρχή ανακατεύουμε το παλιό με το νέο μειγμα... Και σιγά σιγά μειώνουμε το παλιό και αυξανουμε το νέο.
 
Οταν αλλάζουμε τροφή στα πουλιά...

για αρχή ανακατεύουμε το παλιό με το νέο μειγμα... Και σιγά σιγά μειώνουμε το παλιό και αυξανουμε το νέο.
το εκανα και αυτο και τπτ... Εαν δεις τον αρσενικο πως τρωει τωρα την χυμα θα πα8εις πλακα το κεφαλι του κανει σαν τριποκαριδου...
 
Το σαββατο τους αγορασα συσκευασμενη τροφη και τι να πω τα πουλια την αγνοησαν παντελως.. Ετσι λοιπον μολις τους εριξα την χυμα τροφη(versalle prenium) πεσαν σαν τρελα να φανε χωθηκαν κυριολικτηκα μεσα στην ταιστρα.. Τι να κανω εγω σε αυτην την περιπτωση;να τους αλλαξω την τροφη με την βια ή να παραμινω στην χυμα που με αυτην ταιζω σε ολη την προετιμασια;
Δοκίμασε άλλη συσκευασμένη τροφή.
 
Τότε να βάλεις και τις δύο τροφές σε διαφορετικές ταιστρες, σιγά σιγά θα μάθουν.
 
το εκανα και αυτο και τπτ... Εαν δεις τον αρσενικο πως τρωει τωρα την χυμα θα πα8εις πλακα το κεφαλι του κανει σαν τριποκαριδου...

Ρε μπαγάσα... Πως την ανακάτεψες;

Και μάλιστα πως βλέπεις από το ανακατεμένο μείγμα πως τρώει την παλιά τροφή;

πφπφπφπφπφ

Γιάννη... Ανέλαβε.
 
Έχεις λίγα..Αν έπαιρνες τσουβάλι (20κιλο), η τιμή δεν είναι απαγορευτική..άσε που ''διαπραγματεύεται'' .
Τώρα στα 3κιλα ανεβαίνει, αλλά αν έχεις κάποιο πετ σόπ που ξέρεις τις συνθήκες φύλαξης και το γενικότερο περιβάλλον, μπορείς να πάρεις χύμα από επώνυμο τσουβάλι ( τους συμφέρει γιατί βγάζουν περισσότερα πουλώντας το κιλό κιλό ).
 
Έχεις λίγα..Αν έπαιρνες τσουβάλι (20κιλο), η τιμή δεν είναι απαγορευτική..άσε που ''διαπραγματεύεται'' .
Τώρα στα 3κιλα ανεβαίνει, αλλά αν έχεις κάποιο πετ σόπ που ξέρεις τις συνθήκες φύλαξης και το γενικότερο περιβάλλον, μπορείς να πάρεις χύμα από επώνυμο τσουβάλι ( τους συμφέρει γιατί βγάζουν περισσότερα πουλώντας το κιλό κιλό ).
εχω ενα πετ σιτι απενταντι απο το σπιτι μου... εχει την versalle prenium στα 2.39/κιλο.. Με αυτη ταιζα τα πουλια μου ολη την προετιμασια της αναπαραγωγης.. Εχει καποια αχρηστα υλικα μεσα πχ κατι πρασινους, κοκκινους, κιτρινους, κοκκους δν 3ερω καν τι ειναι αλλα τα πουλια ουτε καν τα αγγιζουν αυτα..
 
k γιαννη εσεις ως εκτροφεας καναρινιων τους δινεται συσκευασμενη; Εννοω πω τα εξοδα της τροφης θα ναι αρκετα υψηλα
Συσκευασμένη... Και μόνο συκσευασμένη.
Αν χρειαστεί να κάνω περικοπές λόγω οικονομικών θα μειώσω τον αριθμό πουλιών και όχι την ποιότητα της τροφής τους.
 
Έγραψες Γιάννη @misalouris ... ότι ήθελα να πω. Ψάξε λίγο υπάρχουν επιλογές στην αγορά πολλές. Επίσης κάνε λίγες μέρες υπομονή και εφ όσον είναι καλή η τροφή τα πουλιά θα την μάθουν..
 
Απλα επειδη εχω μικρα δν θελω να ρισκαρω.. Εβγαλα την χυμα π τους εδωσα το μεσημερι και εριξα συσκευασμενη
 
Εγω να τολμησω να ρωτησω για ποιο λογο εκανες προετοιμασια με μια τροφη και ξαφνικά σε μια κρισιμη περιοδο αποφασισες να αλλαξεις; Η απο πριν θα χρησιμοποιουσες συσκευασμενη, ή θα περιμενεις μετα. Ενα λαθος δεν γινεται σωστο με ενα δευτερο λαθος, γνωμη μου.
 
Τοσα εβλεπα καθημερινα για την τροφη στο φορυμ (χυμα τροφη) και αποφασιση να αλλαξω αλλα οταν το
Κανα ειχαν ηδη βγει τα μικρα.. Το θεμα ειναι τι κανω απο εδω και επειτα...
 
Βαζεις 50-50 την καινουργια με την παλια και σταδιακα αυξανεις το ποσοστο της καινουργιας. Οτι δηλαδη σου ειπαν και παραπανω.Λιγο λιγο θα τη συνηθισουν.
 
και κατι τελευταιο εβγαλα το αυγο που τους ειχα βαλει το απογευμα και στην θεση του εβαλα μια αυγοτροφη της versalle laga που την διατηρω στο χολ οπου δν υπαρχει κα8ολου ηλιος ολη μερα... Να ρωτησω εαν πρεπει να την διατηρω στο ψυγειο; Την εχω ενα μηνα σε αυτη την 8εση διχως προβλημα
 
Back
Top