Διατροφή Δεν πλησιαζουν την συσκευασμενη τροφη

και κατι τελευταιο εβγαλα το αυγο που τους ειχα βαλει το απογευμα και στην θεση του εβαλα μια αυγοτροφη της versalle laga που την διατηρω στο χολ οπου δν υπαρχει κα8ολου ηλιος ολη μερα... Να ρωτησω εαν πρεπει να την διατηρω στο ψυγειο; Την εχω ενα μηνα σε αυτη την 8εση διχως προβλημα
Αν την κρατάς στην αρχική κατάσταση χωρίς να προσθέτεις ράσκ, νερό κλπ... Δεν θα αλλοιωθεί στο ψυγείο...
Διαφορετικά μια το πολύ δυο μέρες και θα πρέπει να καταναλωθεί.
 
Αν την κρατάς στην αρχική κατάσταση χωρίς να προσθέτεις ράσκ, νερό κλπ... Δεν θα αλλοιωθεί στο ψυγείο...
Διαφορετικά μια το πολύ δυο μέρες και θα πρέπει να καταναλωθεί.
κ γιαννη επειδη δν ειδα καλα το ποστ σας. Για να καταλαβω πρεπει να την πεταξω τωρα; δν της εχω προστεσει τπτ ειναι οπως την πηρα απλα προσθετω λιγο λιγο κα8ημερινα...
 
κ γιαννη επειδη δν ειδα καλα το ποστ σας. Για να καταλαβω πρεπει να την πεταξω τωρα; δν της εχω προστεσει τπτ ειναι οπως την πηρα απλα προσθετω λιγο λιγο κα8ημερινα...
Όχι φυσικά... στο ψυγείο μπορεί να διατηρηθεί αρκετό καιρό...
Αν όμως μπει νερό μέσα... αχρηστεύεται γρήγορα...
Εσύ βάζεις ρασκ Γιάννη; Γιατί το βάζετε όσοι το χρησιμοποιείτε;
Στο νερό που απορροφά το rask διαλύονται όλα όσα πρόσθετα χορηγώ στα πουλιά... Πχ χρωστική...
 
Όχι φυσικά... στο ψυγείο μπορεί να διατηρηθεί αρκετό καιρό...
Αν όμως μπει νερό μέσα... αχρηστεύεται γρήγορα...

Στο νερό που απορροφά το rask διαλύονται όλα όσα πρόσθετα χορηγώ στα πουλιά... Πχ χρωστική...
η δικια μου που ειναι ατοφια οπως την πηρα δεν της εχω βαλει τπτ μετα απο τοσο καιρο ειναι για πεταμα;

και σας ειπα που την εχω στο χολ, σε σκοταδι 8α λεγα
 
η δικια μου που ειναι ατοφια οπως την πηρα δεν της εχω βαλει τπτ μετα απο τοσο καιρο ειναι για πεταμα;
Ειλικρινά δεν γνωρίζω πόσο μπορεί να διατηρηθεί στο ψυγείο. Γιατί σε μένα τελειώνει γρήγορα...
Μπορείς όμως εύκολα και μόνος σου να μυρίσεις τη συσκευασία... αν δεν μυρίζει ωραία έχει χαλάσει...
Νομίζω όμως πως λογικά δεν μπορεί να συμβεί κάτι τέτοιο γιατί απουσιάζει η υγρασία...
 
Πέρσι είχαμε ρωτήσει την εταιρία γι' αυτό. Μπορείς να την διατηρείς καλά κλειστή ή στο ψυγείο όπως θέλεις. Το θέμα είναι πόσος καιρός περνάει από το άνοιγμά της μέχρι να τελειώσει;
 
Ειλικρινά δεν γνωρίζω πόσο μπορεί να διατηρηθεί στο ψυγείο... μου τελειώνει γρήγορα...
Μπορείς όμως εύκολα και μόνος σου να μυρίσεις τη συσκευασία... αν δεν μυρίζει ωραία έχει χαλάσει...
Νομίζω όμως πως λογικά δεν μπορεί να συμβεί κάτι τέτοιο γιατί απουσιάζει η υγρασία...
8α ελεγα πως μυριζει οπως την πρωτη μερα που την ανοιξα... Ειναι λιγο νωπη, δεν ειναι τελειως ξηρη οπως αλλες αυγοτροφες αλλα μου μυριζει φρεσκοτατη...
 
Πέρσι είχαμε ρωτήσει την εταιρία γι' αυτό. Μπορείς να την διατηρείς καλά κλειστή ή στο ψυγείο όπως θέλεις. Το θέμα είναι πόσος καιρός περνάει από το άνοιγμά της μέχρι να τελειώσει;
ουτε ενα μηνας δεν εχει περασει.. Την εχω γερα κλεισμενη με λαστιχακια
 
Πέρσι είχαμε ρωτήσει την εταιρία γι' αυτό. Μπορείς να την διατηρείς καλά κλειστή ή στο ψυγείο όπως θέλεις. Το θέμα είναι πόσος καιρός περνάει από το άνοιγμά της μέχρι να τελειώσει;
Το μυστικό μ' αυτές είναι να αγοράζουμε ποσότητες που θα αναλωθούν σε σύντομο χρονικό διάστημα...
Διαφορετικά τα χρήματα που πιθανόν κερδίζουμε από την μεγαλύτερη συσκευασία θέτουν σε κίνδυνο την υγεία των φίλων μας... και τελικά μας κοστίζουν περισσότερο.
8α ελεγα πως μυριζει οπως την πρωτη μερα που την ανοιξα... Ειναι λιγο νωπη, δεν ειναι τελειως ξηρη οπως αλλες αυγοτροφες αλλα μου μυριζει φρεσκοτατη...
ουτε ενα μηνας δεν εχει περασει.. Την εχω γερα κλεισμενη με λαστιχακια
Οκ... Τέλεια...
 
Πάντως γενικότερα καλύτερα να παίρνεις την ξηρή όχι την πατέ. Η υγρασία μειώνει την διάρκεια ζωής της.
 
Πάρε την ξηρή, βάλτη στο μπλέντερ με μισή ποσότητα μπρόκολου, χτύπα τη στο μπλέντερ και χορήγησέ τη.
 
Πάρε την ξηρή, βάλτη στο μπλέντερ με μισή ποσότητα μπρόκολου, χτύπα τη στο μπλέντερ και χορήγησέ τη.
ισως το κανω αυριο μετα την σχολη προς το παρον εχω αυτην μεσα... Εαν και πατε δεν νομιζω να χαλαει στο 2μηνο πανω εκτος εαν την αλλοιωσω εκει αλλο 8εμα
 
Το θεμα ειναι τι κανω απο εδω και επειτα

Στην αναπαραγωγή δεν κάνουμε πειράματα @Birdman.gr . Για μένα έπρεπε να συνεχίσεις με την τροφή και την αυγοτροφή που είχες κάνει προετοιμασία. Αφού με το καλό τελείωνες την αναπαραγωγή μπορούσες να ξεκινήσεις την αλλαγή στην διατροφή.

Πάρε μια απόφαση, γρήγορα για το καλό των νεοσσών.
 
Στην αναπαραγωγή δεν κάνουμε πειράματα @Birdman.gr . Για μένα έπρεπε να συνεχίσεις με την τροφή και την αυγοτροφή που είχες κάνει προετοιμασία. Αφού με το καλό τελείωνες την αναπαραγωγή μπορούσες να ξεκινήσεις την αλλαγή στην διατροφή.

Πάρε μια απόφαση, γρήγορα για το καλό των νεοσσών.
auto ακριβωσ κανω, αλλο πραγμα ρωτησα τωρα... Την τροφη την αλλαξα με συσκεασμενη
 
auto ακριβωσ κανω...

Γύρνα στο πρόγραμμα που είχες στην προετοιμασία. Τα πράγματα δεν είναι δύσκολα ούτε θέλουν ατελείωτες ώρες συζήτησης. Όταν με το καλό βγουν οι νεοσσοί στο κλαρί και ξεκινήσουν να τρώνε μόνοι τους κάνε σταδιακά όποια αλλαγή κρίνεις καλύτερη.
 
Γύρνα στο πρόγραμμα που είχες στην προετοιμασία. Τα πράγματα δεν είναι δύσκολα ούτε θέλουν ατελείωτες ώρες συζήτησης. Όταν με το καλό βγουν οι νεοσσοί στο κλαρί και ξεκινήσουν να τρώνε μονοι τους κάνε σταδιακά όποια αλλαγή κρίνεις καλύτερη.
εχεις δικιο σε αυτο που λες απλα ανησυχησα στο 8εμα πως μια χυμα τροφει εγγυμωνει κινδυνους ποσο μαλλον για τα μικρα που τ ανοσοποιητικο τους δν ειναι καλα αναπτυγμενο
 
Ναι κινδυνευουν κατα καποιο τροπο, οσο κινδυνευουν και τα ενηλικα. Αλλα αυτη τη στιγμη δεν γινεται κατι αλλο. Βγαινουν στο κλαρι και τους τα αλλαζεις, δεν γινεται να ρισκαρεις αυτη τη στιγμη μηπως οι γονεις παψουν να ταιζουν.
 
Φυσικά και υπάρχει αυξημένο ρίσκο απο την χύμα τροφή αλλά με την αλλαγή της τροφής την δεδομένη χρονική στιγμή το ρίσκο είναι πολύ μεγαλύτερο.

Σου εύχομαι να πάνε όλα καλά σε ότι αποφασίσεις να κάνεις.
 
Back
Top