Διατροφή Δεν τρώει πολύ ο παπαγάλος μου

mouloudaki

PB New Member
Εγγραφή
22 Απρ 2024
Μηνύματα
93
Πόλη
Ηράκλειο
Παιδιά καλησπέρα. Η γιασμιν από χθες δεν τρώει σχεδόν τίποτα. Μόνο μια φορά γέμισα λίγο το μπολάκι της όπως κάθε πρωί και δεν άγγιξε σχεδόν τίποτα μέχρι το βράδυ. Σήμερα της έβαλα φρέσκια παλι τίποτα, της έδωσα από το χέρι μου και την πέταξε κάτω. Η τροφή δεν έχει λήξει. Φταίει η ζέστη μήπως και γι αυτό δεν έχει όρεξη; μήπως την βαρέθηκε; γιατί κάτι άλλο δεν έχει αλλάξει στη συμπεριφορά της
 
@Marr
Αυτό που πρέπει να κάνεις, είναι να της δίνεις καθημερινά φρέσκια ποιοτική τροφή.
Το πουλάκι γνωρίζει καλύτερα την ποσότητα που χρειάζεται να καταναλώσει για να χορτάσει.
Εφόσον είναι δραστήρια και τα περιττώματα της είναι φυσιολογικά μην ανησυχείς.
Ποιά είναι η διατροφή της;
Εκτός από σπόρους δίνεις και κάτι άλλο;
 
@Vada τους σπόρους τους έχω σταματήσει εδώ και έναν μήνα, μόνο ηλιοσπορους δίνω πολύ σπάνια γιατί τους έχει βαρεθεί . Τρώει πελετς καθημερινά , φρούτα, λαχανικά μερικές φορές την εβδομάδα και αυγο
 
  • Like
Αντιδράσεις: Vada
@Marr
Η γνώμη μου είναι να συνεχίσεις να τού δίνεις και ένα ποιοτικό μείγμα σπόρων από επώνυμη εταιρεία, όχι μόνο ηλιόσπορους, παράλληλα με τα pellets, τα λαχανικά και τα φρούτα.
Έτσι πιστεύω ότι θα έχει ακόμη πιο πλήρη διατροφή, δεν λέω, καλά τα pellets, όμως και τα σποράκια χρειάζονται.😊
 
Θα συμφωνήσω με τον κ @Vada θεωρω ότι χρειάζονται κ τα σπόρια στην διατροφή τους ,αρκεί να είναι ποιοτικο μείγμα! αν δεν θέλεις να τα βάζεις σε μπολ μπορείς να τα κρύβεις σε παιχνίδια αναζήτησης ! Έχω παρατηρήσει ότι τώρα το καλοκαίρι και εμένα ο ιβαν μειώνει την ποσοτητα που τρώει σε ξηρά τροφη και αυξάνει την ποσοτητα σε λαχανικά και φρούτα (ειδικά στα ζουμερά),όπως επίσης ότι τρώει αρκετά νωρίς το πρωί και λίγο πριν τον ύπνο ενώ τον χειμώνα τρώει μέσα σε όλη την διάρκεια της ημέρας !
 
@Ιβαν οοο οκέι δεν το είχα σκεφτεί το τελευταίο. Επίσης εννοείται πως θα ξανά βάλω σπόρια στη διατροφή της. Αυτό με το παιχνίδι ναιιι έχω παραγγείλει ήδη, ελπίζω να είναι έξυπνη και να μην το πήρα τζάμπα 😂
 
Λέω να μην ανοίξω νέο θέμα γιατί έχω μια χαζή ερώτηση 😂. Είναι "κακό" που όποτε βγαίνει από το κλουβί δεν πετάει ποτέ μόνο αν τρομάξει;(μονο δύο φορές έτυχε να τρομάξει). Απλά κάθεται με τις ώρες. Το ρωτάω γιατί δεν γυμνάζει τα φτερά της και εγώ την βγάζω έξω γι αυτό το λόγο και για να μου κάνει παρέα να μην είναι κλεισμένη. Δε ξέρω αλλά πείτε μου βρε παιδιά, εσάς δεν πετάνε; 😂
 
@Marr το κοκατιλ πηγαίνει φωτοβολίδα 🤣 ο ιβαν για να πετάξει πρέπει να τον δελεάσω με κάτι , να τον φωνάξω η να κρεμάσω καινούργιο παιχνίδι κάπου μακριά από το πάρκο του και να πάει να το εξερευνήσει!
 
@Ιβαν χαχαχαα εμένα ούτε για πλάκα να πετάξει, να ξεπιαστει λίγο, κανενα ενδιαφέρον για τίποτα μιλάμε δεν της καίγεται καρφί! Μόνο ποδαράκια έχει τελικά 😂
 
Γενικά μου έχει δημιουργηθεί η αίσθηση ότι στο ζωικό βασίλειο, αν δεν υπάρχει κίνητρο, δεν υπάρχει και η κατάλληλη διεργασία...π.χ. τα αγελαία ζώα περιπλανούνται ώστε να βρουν τροφή, τα σαρκοβόρα για τον ίδιον λόγο, άλλοι λόγοι είναι η αναπαραγωγή, η εύρεση καλύτερων συνθηκών διαβίωσης γενικότερα. Επομένως θεωρώ ότι όταν κάποιος τα έχει όλα όσα νιώθει ότι του χρειάζονται, δεν κάνει περιττές κινήσεις...αυτό πρέπει να έχει να κάνει με το ένστικτο αυτοσυντήρησης / επιβίωσης, καθώς η κίνηση απαιτεί ενέργεια και στη φύση η τροφή ενίοτε δεν δίδεται αφειδώς και χωρίς προσπάθεια και η τροφή είναι ενέργεια.
Φυσικά το κάθε είδος έχει και τα χαρακτηριστικά του και το κάθε άτομο την προσωπικότητά του.
Ίσως λοιπόν σκεπτόμενος κάπως εναλλακτικά, ίσως θα μπορούσες να το εκπαιδεύσεις το πουλάκι (με επιβράβευση) να πετά κυνηγώντας ένα τσαλακωμένο χαρτάκι μέσα στο οποίο θα έχεις βάλει μια λιχουδιά. Δεν ξέρω κατά πόσο αποτελεσματικό θα ήταν κάτι τέτοιο, αλλά για να γίνει προφανώς θα βάλεις μια λιχουδιά σε ένα τσαλακωμένο μπαλάκι χαρτιού και πρώτα θα πρέπει να του δείξεις, έως να το καταλάβει ότι ανοίγοντας αυτό το μπαλάκι θα βρει τον μεζέ του. Αν πράγματι μάθει (υποπτεύομαι ότι θα χρειαστεί καιρός) τότε θα μπορείς να εκτοξεύσεις το μπαλάκι μερικές φορές και εκείνο να το ακολουθεί και φυσικά μετά από λίγες φορές, να το αφήνεις σε ησυχία να το ανοίγει και να τρώει.
 
@Marr το κάνω και εγώ αυτό απλά δεν το πετάω ! Τυλίγω μπροστά του μια λιχουδιά που του αρέσει πηγαίνω στην άλλη άκρη του σπιτιού έρχεται σε εμένα μετά του δίνω εντολή να πάει στο πάρκο του και έπειτα του το δίνω ! Έτσι γυμναζόμαστε όλοι στο σπίτι 😂
 
Back
Top