Αναπαραγωγή Δευτερη προσπάθεια αναπαραγωγής

Mpampoulas

PB New Member
Εγγραφή
6 Μαρ 2017
Μηνύματα
24
Πόλη
Βέροια
Λοιπόν να σας θέσω τις απορίες μου σχετικά με αυτά που συμβαίνουν με τα καναρίνια μου.
Όπως σας είχα γράψει στο πρώτο μήνυμα είχα μια τζούφια γέννα 3 αυγών τα οποία δεν τα είχα ελέγξει κ τα είδα μόνο όταν σταμάτησε να τα κλωσάει η κοπελιά. Κ αυτό γιατί δεν έχω την πείρα κ
πιστεύω ότι η φύση ξέρει τι να κάνει... Ξέχασα να αναφέρω ότι ο Σήφης είναι γέννας τέλος του 2015
κ η Αρετή του 2016.Από την ώρα που σηκώθηκε η Αρετή από την φωλιά ο Σήφης άρχισε να της ορμάει οταν πήγαινε κοντά του κ εγώ που δεν ήθελα να πάθει τίποτα τους ξανά χώρισα.
Διαβάζοντας εδώ ότι μπορείς να βάλεις άμεσα ξανα φωλιά αυτο κ έκανα με το χώρισμα να παραμένει κ αυτός να συνεχίσει να την κράζει επιθετικά όταν αυτη πήγαινε απέναντι του.
Το Σάββατο της έβαλα κ νήμα κ η κοπελιά έφτιαξε την φωλιά μέχρι την Κυριακή το απόγευμα.
Αυτή του κελαηδάει γαργαριστα αλλα αυτόν δεν τον βλέπω κ πολύ έτοιμο.
Διάβασα για την προετοιμασία της αναπαραγωγής κ το θέμα των τροφών αλλά αυτά τα είχα κάνει σχεδόν όλα πιο πολυ κατά τύχη κ γιατί δεν έχω παρα μονο ένα ζευγάρι κ μ αρέσει να τα περιποιούμαι.
Επίσης σήμερα είδα ότι η Αρετή κάθεται ήδη στην φωλιά με το χώρισμα πάντα ανάμεσα τους
Τώρα, πιο κατα την γνώμη σας θα πρέπει να είναι το επομενο βημα;
 
Γνώμη μου οτι πρέπει να βγάλεις το χώρισμα, σύντομα θα γεννήσει αυγά. Κάθε μέρα σφιχτοβρασμένο αυγο στην διατροφή τους οπωσδήποτε. Έπειτα θσ περιμένεις!
 
Γνώμη μου οτι πρέπει να βγάλεις το χώρισμα, σύντομα θα γεννήσει αυγά. Κάθε μέρα σφιχτοβρασμένο αυγο στην διατροφή τους οπωσδήποτε. Έπειτα θσ περιμένεις!

Αυγο τους βαζω κάθε μερα απλα ο άλλος πριν τους ξανά χωρίσω ειδικά στο αυγο δεν την άφηνε να πάει κ από εκεί ξεκινούσε ο καβγάς
 
Η γνώμη μου είναι ότι ο αρσενικός δεν είναι έτοιμος και για αυτό και η άσπορη γέννα. Πιθανά και αυτή η γέννα να είναι άσπορη. Εγώ στη θέση σου θα συνέχιζα σωστή διατροφική προετοιμασία και θα τα άφηνα οπωσδήποτε μαζί (και υπό παρακολούθηση). Αν τώρα τσακώνονταν πολύ έντονα θα τα άφηνα για λίγη ώρα κάθε λίγο μέσα στην ημέρα μαζί μήπως και ζευγάρωναν πριν η θηλυκιά γεννήσει.
 
Η γνώμη μου είναι ότι ο αρσενικός δεν είναι έτοιμος και για αυτό και η άσπορη γέννα. Πιθανά και αυτή η γέννα να είναι άσπορη. Εγώ στη θέση σου θα συνέχιζα σωστή διατροφική προετοιμασία και θα τα άφηνα οπωσδήποτε μαζί (και υπό παρακολούθηση). Αν τώρα τσακώνονταν πολύ έντονα θα τα άφηνα για λίγη ώρα κάθε λίγο μέσα στην ημέρα μαζί μήπως και ζευγάρωναν πριν η θηλυκιά γεννήσει.
ο αρσενικος είναι μεγαλύτερος κατά ένα χρόνο κ πριν την πρώτη προσπάθεια την τάιζε από το χώρισμα κ της έκανε γλύκες.
Οι καβγάδες αρχησαν από την ώρα που εγκατέλειψε η θηλυκιά την φωλιά.
Πριν λίγο έβγαλα το χώρισμα κ δείχνουν όλα μια χαρα
Αυτή ακόμα κ πριν λίγο φωλιά έφτιαχνε κ φώναζε δυνατά κάποιες στιγμές
Τώρα τι συμβαίνει δεν ξέρω
Αυριο θα σας έχω νεότερα
 
Κοίτα, κάθε πουλί έχει και το δικό του χαρακτήρα. Είχα ακούσει στο παρελθόν ότι κάποιο αρσενικό καναρίνι τσακωνόταν στην κυριολεξία με το θηλυκό, όταν αυτό σηκωνόταν από τη φωλιά, και μάλιστα γερά με τσαμπουκά, προσπαθούσε να την ξαναστείλει πίσω, αλλά το εν λόγω θηλυκό είχε αυγά και κλώσαγε. Τώρα μπορεί και ο δικός σου να έχει μια ανάλογη στάση; χωρίς αυγά; και μάλλον χωρίς να έχουν ζευγαρώσει; Δεν ξέρω να σου πω. Υπάρχει όμως πάντα και η πιθανότητα να έχουν ζευγαρώσει και να μην το πήρες είδηση. Άσε τα μαζί τώρα, και αν δεν είναι έξαλλες ή επικίνδυνες οι μάχες που θα δώσουν, όλα καλά. Εσύ θα το κρίνεις.
 
Κοίτα, κάθε πουλί έχει και το δικό του χαρακτήρα. Είχα ακούσει στο παρελθόν ότι κάποιο αρσενικό καναρίνι τσακωνόταν στην κυριολεξία με το θηλυκό, όταν αυτό σηκωνόταν από τη φωλιά, και μάλιστα γερά με τσαμπουκά, προσπαθούσε να την ξαναστείλει πίσω, αλλά το εν λόγω θηλυκό είχε αυγά και κλώσαγε. Τώρα μπορεί και ο δικός σου να έχει μια ανάλογη στάση; χωρίς αυγά; και μάλλον χωρίς να έχουν ζευγαρώσει; Δεν ξέρω να σου πω. Υπάρχει όμως πάντα και η πιθανότητα να έχουν ζευγαρώσει και να μην το πήρες είδηση. Άσε τα μαζί τώρα, και αν δεν είναι έξαλλες ή επικίνδυνες οι μάχες που θα δώσουν, όλα καλά. Εσύ θα το κρίνεις.

Καλησπερα
Ολα δείχνουν να πηγαίνουν καλα.
Η θηλυκια φτιάχνει φωλιά κ φτερουγίζει συνέχεια τιτιβίζοντας
Έγινε ενας μικρός τσαμπουκάς με τεντώματα λαιμού κ φωνές για μια στιγμή
όταν τους έβαλα αυγό κ μπρόκολο αλλά τίποτα σπουδαίο.
Αλλά αυτός κ πριν τους χωρίσω έτσι έκανε όταν έβαζα καινούργια τροφη
Τό κακό είναι ότι λείπω πολλές ώρες κ δεν μπορώ να δω συμπεριφορά εκτός από το Σαββατοκύριακο.
Θα δείξει...
Πάντως ευχαριστώ πολύ για την ανταπόκριση!
 
Μήπως βιάζεσαι πολύ;

Το κλουβί που το έχεις; τα έχεις προετοιμάσει διατροφικά;

Αυτή του κελαηδάει γαργαριστα αλλα αυτόν δεν τον βλέπω κ πολύ έτοιμο.
Τα αρσενικά όταν είναι μαζί με το θηλυκό συνήθως σταματούν ή μειώνουν κατά πολύ το τραγούδι τους. Γιατί να τραγουδήσουν άλλωστε; Τα αρσενικά προσελκύουν τα θηλυκά καναρίνια τραγουδώντας τους. Αφού είναι μαζί δεν βρίσκουν τον λόγο. :)
 
]
Δεν εχω καμία πείρα με την αναπαραγωγη.
κ το θηλυκό το πηρα πιο πολύ για να είναι καλα ο αρσενικός κ να μην είναι μόνος του.
την πρωτη φορά πριν βγάλω το χώρισμα αυτος την τάιζε κ της έκανε γλύκες.
Αυτή από πριν μόλις τους έβαλα διπλα διπλα εψαχνε υλικά να κάνει φωλιά κ έσκιζε το χαρτι
ακομα ακόμα κ προετοιμασία με τροφές δεν τους είχα κάνει αλλά μετά με οσα διαβασα εδώ μεσα καταλαβα ότι έκανα αυτο που έπρεπε κατά τύχη (εκτός από βιταμίνες ) γιατι μ αρέσει να τα περιποιούμαι κ ήθελα να έχουν ποικιλία τροφών (μπροκολο, μαρουλι, αγρια χορτα κ αυγά πραγματικά σπιτίσια)
Τώρα, σημερα η τυπισσα σχεδόν τελείωσε την φωλιά κ τα πάνε μια χαρά.
Να δούμε
Εγώ πάντως δεν καιγόμουν να κάνουν μωρά απλα τωρα μπηκα στην διαδικασία κ θέλω να το δω να πετυχαίνει για τα πουλια πιο πολύ αλλα κ για τις κόρες μου
Αυτο που μ εκανε εντύπωση πάντως ήταν η μανία του αρσενικου να την βάλει ξανά στην φωλια όταν αυτη κατάλαβε οτι είναι τζουφια τα αυγα κ σηκώθηκε.
Το κλουβί είναι ψηλά σε μια βιβλιοθήκη κ δεν ενοχλούνται απο άλους παράγοντες
Πριν τους βάλω την φωλια απλά τα κατέβαζα το πρωί την ώρα που φευγαμε όλοι κ τα έβαζα μπροστά στην μπαλκονόπορτα για να μαζέψουν 2-3 ωρες ήλιο
 
Αυτο που μ εκανε εντύπωση πάντως ήταν η μανία του αρσενικου να την βάλει ξανά στην φωλια όταν αυτη κατάλαβε οτι είναι τζουφια τα αυγα κ σηκώθηκε.
Αυτό και μενα μου δείχνει πως ο αρσενικός σου δεν είναι έτοιμος ακόμα.

Δεν εχω καμία πείρα με την αναπαραγωγη.
Χρυσόστομε αν θες διάβασε αυτό το άρθρο: https://community.petbirds.gr/threads/Η-αναπαραγωγή-των-καναρινιών.29538/ και αυτό: https://community.petbirds.gr/threads/Η-προετοιμασία-των-καναρινιών-μου-πριν-την-αναπαραγωγή.29748/ και είμαι σίγουρη θα μάθεις και άλλα! 😉

Το κλουβί είναι ψηλά σε μια βιβλιοθήκη κ δεν ενοχλούνται απο άλους παράγοντες
Πριν τους βάλω την φωλια απλά τα κατέβαζα το πρωί την ώρα που φευγαμε όλοι κ τα έβαζα μπροστά στην μπαλκονόπορτα για να μαζέψουν 2-3 ωρες ήλιο
Μπράβο τώρα δεν το κουνάς καθόλου! Το βράδυ τι ώρα κοιμούνται; Υπάρχει πολυκοσμία ή καπνός;
 
,Με δύο παιδιά μέσα στο σπίτι δεν υπάρχει στιγμη ησυχίας αλλά πιστεύω ότι δεν τα τρομάζουν γιατι τα έχουνε συνηθίσει μιας συμμετέχουν κ αυτα στην φροντίδα.
Τώρα αν θέλουν οπωσδήποτε πολύ ησυχια σε αυτη την φαση, αυτο είναι το μόνο που δεν μπορώ να τους προσφέρω γιατί δεν έχω εξτρα χώρο που να μπορώ να τα φροντίζω αλλα κ να είναι απομονωμένα
Η ατμόσφαιρα είναι καθαρή
Για την πρώτη αποτυχία νομίζω οτι εγώ φταίω γιατί το αφησα εντελως στην φύση
γιατί απλα όπως είχα πει πριν το θηλυκό το πήρα για παρέα πιο πολύ μετά από παρότρυνση της κόρης μου να του κάνουμε δώρο κ του αρσενικου τα Χριστούγεννα
Εδώ μιλήσαμε σε φίλο κ γείτονα παπα να έρθει να τα παντρέψει γιατί ειχε απορια η μικρή πως θα ζευγαρώσουν χωρις γάμο. 🙂

Τα αρθρα ειναι πολυ καλα θα τα διαβασω πολυ προσεκτικά αυριο

Α το ωράριο τους με φώς ειναι απο 6 - 6.30 το πρωι εως 9 που ησυχαζει το σπιτι απο παιδια
 
Εδώ μιλήσαμε σε φίλο κ γείτονα παπα να έρθει να τα παντρέψει γιατί ειχε απορια η μικρή πως θα ζευγαρώσουν χωρις γάμο. 🙂
Άντε και στα βαφτίσια!
Α το ωράριο τους με φώς ειναι απο 6 - 6.30 το πρωι εως 9 που ησυχαζει το σπιτι απο παιδια
Η ένταση του φωτός θα πρέπει να μειώνεται σταδιακά. Εννοώ δε θα κλείνετε το φως απότομα, ώστε να προετοιμάζονται τα πουλιά για ύπνο. Ένα ξαφνικό σβήσιμο του φωτός μπορεί να βρει την κανάρα εκτός φωλιάς.
 
🙂IMG_20170310_170633.webp IMG_20170310_170633.webp Καλησπέρα
Οτι κ να λέμε εμείς η φύση μίλησε!
Μέσα σε 3-4 ώρες εχθές τελείωσε την φωλια κ το πρωι την βρήκα να κάθεται μέσα κ να κελαηδάει πολυ σιγανά κ σγουρά.
Τώρα που γύρισα πήγα να τους βάλω φρέσκο αυγό κ άγρια χορταρακια κ το είδα.
Δεν πιστεύω να είναι κ αυτό καλο...
Αυτή σηκώθηκε κ έφαγε για περίπου 20 λεπτα πηρε κ λίγο νήμα να διορθώσει κατι κ ξανά κάθισε.
Είναι φυσιολογικό να σηκώνεται από την φωλιά για τόση ώρα;
Αυτό από ότι έχω δει κ από την προηγούμενη φορά το έκανε αρκετες φορες την ημέρα..
Βέβαια μέσα στο σπίτι η θερμοκρασία δεν πέφτει κάτω από τους 21C
Επίσης εχθές παρήγγειλα κ παραλαμβάνω αύριο μεταξύ άλλων και τα Landmark Ασβέστιο+Φωσφόρο Υδατοδιαλυτό μείγμα 100ml και
Aidonine 15ml για να αρχίσω να τους βάζω.
Διάβασα στα άρθρα ότι είναι απαραίτητο το Ασβέστιο
Κ κάτι άλλο...
Από τότε που έιχα πάρει το αρσενικό αλλα κ μέχρι τώρα μου αρέσει να έχει πολλές κ διαφορετικές τροφές, για παράδειγμα αυτή την στιγμή έχουν δύο διαφορετικά είδη σπόρων όπως κ αυγοτροφών, παστέλι με φρουτο κ μελι, αυγό, φρυγανιά ( για την στρογγυλή από Lidl τρελαίνονται) κ αγρια χόρτα που τους βάζω απο τον κήπο.
Πρέπει να περιοριστώ σε κάποια συγκεκριμένα;
Να γράψω κ μια πλακα; Η γυναικά μου με θεωρεί φοβερά υπερβολικό κ μου λέει οτι
ο Σίφης ( ο αρσενικός ) θα σκεφτεται, ΤΙ ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ Ο ΜΠΙΠΠ... ΤΟΝ ΠΛΑΝΗΤΗ ΕΣΩΣΑ Κ ΔΕΝ ΤΟ ΞΕΡΩ?
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
Αν είναι το πρώτο αυγό της σειράς τότε και πολύ κάθεται μέσα στη φωλιά.
Συνήθως στο πρώτο αυγό δεν κλωσάν και πολύ δε περισσότερο δεν ανεβάζουν θερμοκρασία επώασης.
 
Χρυσόστομε δε θέλω να σας στεναχωρήσω, αλλά από τις συνθήκες που περιγράφεις η αναπαραγωγή αν πετύχει που αμφίβάλω, θα οφείλεται καθαρά και μόνο στην τύχη. Ο βασικός παράγοντας που πρέπει να υπάρχει αν θέλουμε το ζευγάρι μας να ζευγαρώσει, να μεγαλώσει σωστά τους νεοσσούς και γενικά να πάνε όλα ρολόι, είναι η ηρεμία και η ησυχία που πρέπει να τους παρέχουμε την περίοδο αυτή. Αλλιώς θα συμβούν πολλά ευτράπελα (θα παρατήσει τα αυγά η κανάρα, δε θα ταίζει τα μικρά, δε θα ζευγαρώνουν κτλ) γιατί πολύ απλά αν υπάρχει φασαρία και πολυκοσμία στο χώρο που τα έχουμε θα έχουν συνεχώς άγχος και στρες που δεν τα βοηθάει καθόλου. Και αυτό φαίνεται και απ την πρώτη απόπειρα που έκανες με αποτέλεσμα τα 3 άσπορα/τζουφια αυγά (πολύ λίγα για θηλυκό καναρίνι).

Αν θες λοιπόν να πετύχει η αναπαραγωγή αυτή προσπάθησε να τα έχεις όσο πιο ήρεμα και ήσυχα γίνεται.

Α το ωράριο τους με φώς ειναι απο 6 - 6.30 το πρωι εως 9 που ησυχαζει το σπιτι απο παιδια
Το να κλείνουν τα φώτα 9 είναι πάρα πολύ αργά. Σε λίγο θα αρχίσουν να αλλάζουν φτερά... Θα πρέπει να προσπαθήσεις να φτιάξεις ένα περιβάλλον όσο πιο κοντά γίνεται στο φυσικό. Δηλαδή να κοιμούνται το αργότερο στις 7 - 7μιση. Και όχι απότομα όπως είπε και η Παναγιώτα.. αλλά σταδιακά. Για να το καταλάβει το θηλυκό πως σκοτεινιάζει, νυχτώνει και άρα πρέπει να μπει στη φωλιά της. Ίσως να μειώνεις σταδιακά την ένταση του φωτός και μόλις μπει στη φωλιά να τα σκεπάζεις με ένα μαύρο σεντόνι.

Μέσα σε 3-4 ώρες εχθές τελείωσε την φωλια
Το νήμα που της έδωσες είναι κατάλληλο και επικίνδυνο. Μπλέκεται στα πόδια τους... Τώρα δεν αλλάζει αυτό, αλλά για αργότερα να ξέρεις να μην το χρησιμοποιείς.

Επίσης εχθές παρήγγειλα κ παραλαμβάνω αύριο μεταξύ άλλων και τα Landmark Ασβέστιο+Φωσφόρο Υδατοδιαλυτό μείγμα 100ml και
Aidonine 15ml για να αρχίσω να τους βάζω.
Προσοχή με τα έξτρα σκευάσματα! Αν υπερβάλουμε θα καταστρέψουμε το συκώτι των καναρινιών μας!

Διάβασα στα άρθρα ότι είναι απαραίτητο το Ασβέστιο
Εννοείται! Θα βάλεις αύριο (που λογικά θα έρθει το δεύτερο αυγό) υδατοδιαλυτό ασβέστιο στο νερό τους και θα βάζεις καθημερινά μέχρι να κάνει όλα της τα αυγουλάκια. Πέρα του ασβεστίου στο νερό, πρέπει οπωσδήποτε να έχεις όλο το χρόνο κόκκαλο σουπιάς στα κλουβιά. Εμένα τα θηλυκά το ξεσκίζουν ήδη!

αυτή την στιγμή έχουν δύο διαφορετικά είδη σπόρων όπως κ αυγοτροφών, παστέλι με φρουτο κ μελι, αυγό, φρυγανιά ( για την στρογγυλή από Lidl τρελαίνονται) κ αγρια χόρτα που τους βάζω απο τον κήπο.
Πρέπει να περιοριστώ σε κάποια συγκεκριμένα;
Διαφωνώ με τα 2 είδη σπόρων. Επίλεξε ένα συσκευασμένο και επώνυμο μείγμα σπόρων (αυτό που προτιμάνε και τρώνε πιο πολύ), και μια επώνυμη αυγοτροφή (ιδανικά θα σου έλεγα μάρκες CEDE Morbido μαλακή αυγοτροφή). Αλλάστη φάση που είσαι δεν είσαι για αλλαγές. Συνέχισε να δίνεις την αυγοτροφή που αποδέχονται περισσότερο, για να διασφαλίσεις οτι όταν και αν έρθουν οι νεοσσοί θα ταίζουν φαγητά που τους αρέσουν. Μόλις ολοκληρώσει την γέννα, μείωσε λίγο τις πρωτεινο΄πυχες τροφές (αυγοτροφή, αυγό κτλ) και ξεκίνα πάλι μόλις σκάσει μύτη το πρώτο πουλάκι. Όσονα φορά τα χόρτα και τα λαχανικά, κάνουν πολύ καλό στο ζευγάρι σου! Αλλά όταν έρθουν οι νεοσσοί δε θα δώσεις. Μόλις γίνουν 20 - 30 ημερών θα ξεκινήσεις σιγά σιγά! Τα μικρά θα τρέφονται με αυγοτροφή ή αυγό και μόλις γίνουν 7-10 ημερών μπορείς να δώσεις και λίγο μήλο.

Αυτά τα λίγα και από μένα!
 
Πρώτα από ολα ευχαριστώ πολυ για τις πληροφορίες
Αν κ έλειπα σε ταξίδι αυτά που μου γράφεις ξεκίνησα να τα κάνω από την ίδια στιγμή που τα έγραψες
Το μόνο που δεν μπορώ να καταφέρω είναι η ηρεμία
Απλα δεν μπορω να το εφαρμόσω
Εχθές που γύρισα στο σπίτι είχε τρία αυγά
Από το Σάββατο έχουν ασβέστιο στο νερο μαζί με το καθημερινό τους αυγό
Επίσης επιδή έχω την δυνατότητα τους βάζω καθημερινά άγρια χόρτα που τους αρέσουν πάρα πολύ.
Επειδή πιστεύω όμως ότι κ αυτη η γεννα θα πάει έτσι, μήπως θα ήταν καλύτερα μετά να τα χωρίσω σε εντελώς ξεχωριστά κλουβιά ώστε να περάσει αυτή η περίοδος κ να ετοιμάσω άλλο χώρο μετά το καλοκαίρι που θα έχει την ησυχία που τους χρειαζεται;
 
Επειδή πιστεύω όμως ότι κ αυτη η γεννα θα πάει έτσι, μήπως θα ήταν καλύτερα μετά να τα χωρίσω σε εντελώς ξεχωριστά κλουβιά ώστε να περάσει αυτή η περίοδος κ να ετοιμάσω άλλο χώρο μετά το καλοκαίρι που θα έχει την ησυχία που τους χρειαζεται;
Αν αυτόν το χώρο προλαβαίνεις να τον ετοιμάσεις πιο άμεσα, θα μπορούσες να κάνεις μια ακόμα προσπάθεια στον νέο χώρο και στο νέο τους πειρβάλλον. Θα σου πρότεινα μόλις ΄φύγει ο Μάρτης και αν το επιτρέπει ο καιρός να τα βγάλεις έξω. Μέχρι τότε να έχεις επιλέξει ένα απαγγιο μέρος στο μπαλκόνι σου, προστατευμένο από βροχή & ρεύματα αέρα. Και να βάλεις και κάποιο δίχτυ να τα έχεις προστατευμένα από τα ιπτάμενα αρπακτικά. Αν έχεις τέτοιο χώρο στο μπαλκόνι σου προετοιμασε τον μέχρι να δεις το απότελεσμα της επόμενης προσπάθειας (έχεις 15 μέρες περιθώριο 😉 ). Μπορεί τελικά να βγει και κάποιο πουλάκι και από την προσπάθεια σου αυτή! Ποτέ δε ξέρεις! Απλά δεν θα γίνει σωστή αναπραγωγή υπό τις σωστές συνθήκες λόγω του ότι δεν είναι τόσο ήρεμα και ήσυχα όσο θα έπρεπε για να ζευγαρώσουν χωρίς ευτράπελα. Αν τα βγάλεις Απρίλιο μια χαρά προλαβαίνεις να δοκιμάσεις άλλη μία φορά. Εγώ έίμαι δίπλα σου από τώρα, σε αυτή σου την προσπάθεια και ό,τι αποφασίσεις!
 
Back
Top