Αναπαραγωγή Δευτερη προσπάθεια αναπαραγωγής

Λοιπόν, χώρο έξω έχω προστατευμένο από αέρα, βροχή αλλά κ αρπαχτικά.
Έχω μονοκατοικία με σκεπή περιμετρικά που θα μπορούσα να τα έχω έξω όλο τον χρόνο απλά εδω έιναι Β. Ελλάδα κ κάθε χειμώνα οι θερμοκρασίες πέφτουν πάρα πολύ ειδικά την νύχτα. Φέτος κατέγραψα έως κ -18.
Άσε που απελπίστηκα κ λίγο ( παρ όλο που πραγματικά δεν ξέρω αν έχει τύχη αυτή η δεύτερη προσπάθεια αναπαραγωγής)
Σκεφτόμουν για μια ντουλάπα απο ναιλον σαν θερμοκήπιο που εχω για να βάλω κάποια φυτα κ κάκτους http://www.ebay.co.uk/itm/NEW-3-Tier-4-Shelf-Mini-Walk-in-Growhouse-Garden-Greenhouse-/172053045484
αλλά τα φοβήθηκα κ νομίζω καλά έκανα για ΄φετος ειδικά γιατί ήταν πολύ βαρύς χειμώνας
Τώρα θα το κάνω αφου το λες μόνο να μην τους προκαλέσω κανένα κακό από την απειρία μου.
Αν τώρα τελειώσει άδοξα ή τέλος πάντων με όποιο αποτέλεσμα, λες να τα βγάλω έξω;
Δεν θα πάθουν κάποιο σοκ που θα αλλάξει τρομακτικά η θερμοκρασια που ζουν;
 
απλά εδω έιναι Β. Ελλάδα κ κάθε χειμώνα οι θερμοκρασίες πέφτουν πάρα πολύ ειδικά την νύχτα. Φέτος κατέγραψα έως κ -18.
Το χειμώνα μπορείς να βρεις έναν άλλο χώρο που θα μένουν μέχρι να περάσει ο χειμώνας. Αλλά και πάλι μην έχει τη ζέστη που έχουμε μέσα στο σπίτι. Θέλουμε να καταλαβαίνουν πως έχει έρθει ο χειμώνας. Είναι σημαντική περίοδος για τα καναρίνια μας. Παρόλο που κανείς δεν δίνει σημασία στο χειμώνα. Και όλη θέλουν να τα ζευγαρώσουν από το Νοέμβρη...
Αντέχουν μέχρι και 4, 5 βαθμούς υπό του μηδενός. Αν τους έχεις δώσει λιπαρούς σπόρους και έχουν κάνει λίγο λίπος αντέχουν! Και αν είναι συνηθισμένα και είναι έξω από την πτερόροια, αντέχουν!

Αν τώρα τελειώσει άδοξα ή τέλος πάντων με όποιο αποτέλεσμα, λες να τα βγάλω έξω;
Δεν θα πάθουν κάποιο σοκ που θα αλλάξει τρομακτικά η θερμοκρασια που ζουν;
Αναλόγως τον καιρό. Αν δηλαδή σε 20 - 30 μερες έχετε 17 βαθμούς, θεωρώ πως θα μπορέσεις να τα βγάλεις έξω. Αν φοβάσαι πως θα κρυώσουν ή θα στρεσαριστούν βγάλτα ακόμα πιο μετά. Αλλά γενικά από το καλοκαίρι και μετά θα σε συμβούλευα να τα εχεις μόνιμα έξω για να συνηθίζουν τις θερμοκρασίες. Θα δεις άλλα πουλιά!
 
.. Σκεφτόμουν για μια ντουλάπα απο ναιλον σαν θερμοκήπιο που εχω για να βάλω κάποια φυτα κ κάκτους http://www.ebay.co.uk/itm/NEW-3-Tier-4-Shelf-Mini-Walk-in-Growhouse-Garden-Greenhouse-/172053045484
αλλά τα φοβήθηκα κ νομίζω καλά έκανα για ΄φετος ειδικά γιατί ήταν πολύ βαρύς χειμώνας...

Βέβαια μένω στην Αθήνα αλλά αυτά με έσωσαν φέτος: https://community.petbirds.gr/threads/Προστατευτικό-ζευγαρώστρας-60άρας-κινέζικης.28603/
 

Ωραιο κόλπο αν κ δεν πιστευω να έχω πρόβλημα με αρπαχτικά παρά μόνο με το κρύο.
Έχω τέντες γύρω γύρω που πέφτουν ως το καγκελο κ μάλλον δεν θα μπορεί να χωθεί στην βεράντα κάποιο αρπαχτικό
Τέλος πάντων το προβλημα του κρύου πέρασε κ έχω καιρό να σκεφτώ τι θα κάνω ως τον επόμενο χειμωνα
Κάτι άλλο
Αν τα βγάλω έξω δεν θα πρέπει να τα σκεπάζω από την ώρα που πέφτει ο ήλιος μέχρι το πρωί, μιας κ έχω φωτα έξω για λόγους ασφαλείας;
 
Ωραιο κόλπο αν κ δεν πιστευω να έχω πρόβλημα με αρπαχτικά παρά μόνο με το κρύο.
Έχω τέντες γύρω γύρω που πέφτουν ως το καγκελο κ μάλλον δεν θα μπορεί να χωθεί στην βεράντα κάποιο αρπαχτικό
Μην λες τέτοια είναι λάθος https://community.petbirds.gr/threads/Επιθέσεις-αρπακτικών-σε-εξωτερικές-εκτροφές.27260/
 
Το χειμώνα μπορείς να βρεις έναν άλλο χώρο που θα μένουν μέχρι να περάσει ο χειμώνας. Αλλά και πάλι μην έχει τη ζέστη που έχουμε μέσα στο σπίτι. Θέλουμε να καταλαβαίνουν πως έχει έρθει ο χειμώνας. Είναι σημαντική περίοδος για τα καναρίνια μας. Παρόλο που κανείς δεν δίνει σημασία στο χειμώνα. Και όλη θέλουν να τα ζευγαρώσουν από το Νοέμβρη...
Αντέχουν μέχρι και 4, 5 βαθμούς υπό του μηδενός. Αν τους έχεις δώσει λιπαρούς σπόρους και έχουν κάνει λίγο λίπος αντέχουν! Και αν είναι συνηθισμένα και είναι έξω από την πτερόροια, αντέχουν!


Αναλόγως τον καιρό. Αν δηλαδή σε 20 - 30 μερες έχετε 17 βαθμούς, θεωρώ πως θα μπορέσεις να τα βγάλεις έξω. Αν φοβάσαι πως θα κρυώσουν ή θα στρεσαριστούν βγάλτα ακόμα πιο μετά. Αλλά γενικά από το καλοκαίρι και μετά θα σε συμβούλευα να τα εχεις μόνιμα έξω για να συνηθίζουν τις θερμοκρασίες. Θα δεις άλλα πουλιά!
Είναι δυνατό να κάνει αυγο τώρα το βράδυ;
Έκλεισα το φως τους χωρίς να τα σκεπάσω κ αυτη βγήκε έξω να φάει φωνάζοντας δυνατά κ μετα από πέντε λεπτά κάθισε πάλι στην φωλιά κ άρχισε να κελαηδάει όπως όταν κάνει το αυγό για 4-5 λεπτα συνέχεια
Τώρα ησύχασε κ τους σκέπασα με το ύφασμα που τους σκεπάζω
 
Χρυσόστομε αυτη η ιστορία με το νάιλον θερμοκηπίου, με προβλημάτισε λίγο. Δεν ξερω βέβαια απο αυτά, αλλά αν πράγματι καποια υλικά νάιλον που χρησιμοποιούνται συγκεντρώνουν την ηλιακή ακτινοβολία εντός, τι θα γίνει στις μεταβατικές εποχές, όπως την άνοιξη, σε ηλιόλουστες ημερες; Θέλω να πω ότι αυτά τα υλικά θα πρεπει να διερευνηθούν περισσότερο πριν τη χρηση τους.
 
Χρυσόστομε αυτη η ιστορία με το νάιλον θερμοκηπίου, με προβλημάτισε λίγο. Δεν ξερω βέβαια απο αυτά, αλλά αν πράγματι καποια υλικά νάιλον που χρησιμοποιούνται συγκεντρώνουν την ηλιακή ακτινοβολία εντός, τι θα γίνει στις μεταβατικές εποχές, όπως την άνοιξη, σε ηλιόλουστες ημερες; Θέλω να πω ότι αυτά τα υλικά θα πρεπει να διερευνηθούν περισσότερο πριν τη χρηση τους.

Ένα δίκιο το έχεις!
Με τον ήλιο επάνω του σίγουρα γίνεται φούρνος
Αυτή είναι κ η δουλειά του
Απλα μπορεί να μπει σήτα το καλοκαιρι κ τον χειμώνα ναιλον αλλά να είναι κ σε σημείο
που δεν δέχεται τον ήλιο μετά από 11-12 οταν ο ήλιος ακόμα κ μια κρύα ημέρα μπορεί να καίει
Ή ακόμα ακόμα μπορεί να μπει ένα δίχτυ σκίασης
Υποθέσεις κάνω κ από την κουβέντα βγαίνουν λύσεις
Εσύ πολυ σωστά μιλάς! Θα πρέπει να κοιτάμε πάντα πιο βαθιά για να μην καούμε πρώτα κ μετά μάθουμε...
 
Ή ακόμα ακόμα μπορεί να μπει ένα δίχτυ σκίασης
Υποθέσεις κάνω κ από την κουβέντα βγαίνουν λύσεις
Λύσεις που σε κάποιες περιπτώσεις είναι και πολύ καλές και πολύ φτηνές, όπως το δίχτυ που αναφέρεις.
 
Είναι δυνατό να κάνει αυγο τώρα το βράδυ;
Έκλεισα το φως τους χωρίς να τα σκεπάσω κ αυτη βγήκε έξω να φάει φωνάζοντας δυνατά κ μετα από πέντε λεπτά κάθισε πάλι στην φωλιά κ άρχισε να κελαηδάει όπως όταν κάνει το αυγό για 4-5 λεπτα συνέχεια
Πως ξέρεις οτι έκανε αυγό? Αφού μόλις μπηκε στη φωλιά την σκέπασες;

Όχι δεν γίνεται να έκανε βράδυ αυγό. Τα κάνουν με το χάραμα.
 
Πως ξέρεις οτι έκανε αυγό? Αφού μόλις μπηκε στη φωλιά την σκέπασες;

Όχι δεν γίνεται να έκανε βράδυ αυγό. Τα κάνουν με το χάραμα.
Δεν έχει κάνει άλλο
Έμεινε στα τρία που τα κλωσάει πλέον κανονικά
Απλα ενώ κάθισε στα αυγά μετά το φαγητό κελαηδούσε συνέχεια κ παράξενα (σγουρά...)
Δεν μπορώ να τα δω για να ξέρω αν είναι γόνιμα γιατί τα έχω βάλει αρκετά ψηλά κ δεν θέλω να βάλω σκάλα μην τα τρομάξω
Απλά θα περιμένω
Ετοίμασα ένα μέρος έξω σε γωνία απάνεμο κ προφυλαγμένο κ μετά την όποια κατάληξη αυτης της προσπάθειας, θα τα βγάλω έξω
Το μόνο πρόβλημα που έχω έξω είναι το φως, για λόγους ασφαλείας τις βραδυνές ώρες
Αλλά κ αυτό θα το κανονίσω
Εξάλλου δεν έχουν πρόβλημα να τα σκεπάζω, γιατί το κάνω κ τώρα
 
Απλα ενώ κάθισε στα αυγά μετά το φαγητό κελαηδούσε συνέχεια κ παράξενα (σγουρά...)
Αυτός ειναι ο ήχος που κανουν τα θηλυκά για να καλέσουν τα αρσενικά να τις ταισουν! Ειναι διαφοροι γλυκοι θα ελεγα ηχοι που ακουμε κατα την υπεροχη αυτη περιοδο! Που να ακουσεις αργοτερα που θα σκασουν τα πρωτα... καθε φορα που ακουω αυτους τους ηχους νιωθω πως τους ακουω για πρωτη φορα! 😛

Δεν μπορώ να τα δω για να ξέρω αν είναι γόνιμα γιατί τα έχω βάλει αρκετά ψηλά κ δεν θέλω να βάλω σκάλα μην τα τρομάξω
Απλά θα περιμένω
Και πολυ καλα θα κανεις! 👍

Ετοίμασα ένα μέρος έξω σε γωνία απάνεμο κ προφυλαγμένο κ μετά την όποια κατάληξη αυτης της προσπάθειας, θα τα βγάλω έξω
Συμφωνω 100% ! 👍

Το μόνο πρόβλημα που έχω έξω είναι το φως, για λόγους ασφαλείας τις βραδυνές ώρες
Αλλά κ αυτό θα το κανονίσω
Εξάλλου δεν έχουν πρόβλημα να τα σκεπάζω, γιατί το κάνω κ τώρα
Ναι σωστα αλλα γενικα το ξαφνικο κλεισιμο του φωτος ή το ξαφνικο 'σκεπασμα' δεν ειναι και οτι καλυτερο. Ειναι ξαφνικο και μπορει να βρει το θηλυκο εκτος φωλιας. Γενικότερα τα καναρινια στη φυση με το που αριχζει και σκοτεινιαζει παιρνουν θεσεις για υπνο. Αν αυτό γινει ξαφνικά, σιγουρα δε θα τους αρεσει!
 
Συγγνώμη για την παρέμβαση ερώτηση, τώρα σκοπεύεις να τα βγάλεις έξω ενώ κλωσσάει; και ενώ όλο το προηγούμενο διάστημα ζούσαν μέσα;
 
Συγγνώμη για την παρέμβαση ερώτηση, τώρα σκοπεύεις να τα βγάλεις έξω ενώ κλωσσάει; και ενώ όλο το προηγούμενο διάστημα ζούσαν μέσα;

Καλησπέρα
Όχι για τωρα
Λεω όταν τελειώσει αυτή η φάση άσχετα με το αποτέλεσμα που θα είχε
Να μπουν σε φυσιολογική κλιματικά ζωή
Κ ότι θέλουν ας κάνουν
Εγώ εξάλλου έχω πει ότι δεν σκοπεύω σε πολλαπλασιασμό ντε κ καλά
Απλά ίσως επειδή δεν είχα την πείρα φοβηθηκα να τα αφήσω έξω
 
Αυτός ειναι ο ήχος που κανουν τα θηλυκά για να καλέσουν τα αρσενικά να τις ταισουν! Ειναι διαφοροι γλυκοι θα ελεγα ηχοι που ακουμε κατα την υπεροχη αυτη περιοδο! Που να ακουσεις αργοτερα που θα σκασουν τα πρωτα... καθε φορα που ακουω αυτους τους ηχους νιωθω πως τους ακουω για πρωτη φορα! 😛


Και πολυ καλα θα κανεις! 👍


Συμφωνω 100% ! 👍


Ναι σωστα αλλα γενικα το ξαφνικο κλεισιμο του φωτος ή το ξαφνικο 'σκεπασμα' δεν ειναι και οτι καλυτερο. Ειναι ξαφνικο και μπορει να βρει το θηλυκο εκτος φωλιας. Γενικότερα τα καναρινια στη φυση με το που αριχζει και σκοτεινιαζει παιρνουν θεσεις για υπνο. Αν αυτό γινει ξαφνικά, σιγουρα δε θα τους αρεσει!
Καλημέρα!
Τα αυγά ήταν τέσσερα...
Κ λέω ήταν γιατί εχθες που ανέβηκα απο κοντα να δω όταν η θηλύκια είχε βγει να φαει,
είδα ότι είχε κάνει έξω απο την φωλιά κ την τσοχα, στην πορτα της εξωτερικής φωλιάς.
Όταν πήγα να ανοίξω την πόρτα αυτο έσπασε..
Ήταν γονιμοποιημενο!
Βλακεία μου αλλά δεν μπορούσα να το γλυτώσω
Αλλά μάλλον δεν θα μπορούσε να γίνει πουλάκι γιατί είχε μείνει εκτός φωλιάς.
Με τρία αυγά μες την φωλια η θηλυκιά συνεχίζει τον αγώνα της σαν να μην τρέχει τίποτα
Εγώ συνεχίζω καθημερινά με αυγό, αγρια χόρτα, σπόρους (Versele Laga Prestige premium) κ αυγοτροφή.
Επίσης με Ασβέστιo + Φωσφορο της Landmark
Άντε να δούμε!
 
...
Εγώ συνεχίζω καθημερινά με αυγό, αγρια χόρτα, σπόρους (Versele Laga Prestige premium) κ αυγοτροφή.
Επίσης με Ασβέστιo + Φωσφορο της Landmark...

Έχω την αίσθηση πως δεν πρέπει να βάζεις πολλά-πολλά σε αυτή την φάση...
Δεν θέλουμε να παχύνουν ούτε να ξαναπυρώσουν τα πουλιά...
Τώρα που απομόνωσα την φράση πιστεύω να τοποθετηθούν και άλλοι φίλοι με περισσότερη εμπειρία...
 
Όταν πήγα να ανοίξω την πόρτα αυτο έσπασε..
Ήταν γονιμοποιημενο!
Βλακεία μου αλλά δεν μπορούσα να το γλυτώσω
Δεν πειράζει συμβαίνουν αυτά. Λογικά και τα υπόλοιπα γόνιμα θα είναι! Στο εύχομαι!

Εγώ συνεχίζω καθημερινά με αυγό, αγρια χόρτα, σπόρους (Versele Laga Prestige premium) κ αυγοτροφή.
Επίσης με Ασβέστιo + Φωσφορο της Landmark
Έχω την αίσθηση πως δεν πρέπει να βάζεις πολλά-πολλά σε αυτή την φάση...
Δεν θέλουμε να παχύνουν
Αυτό ακριβώς. Κατά τη διάρκεια της επώασης δίνουμε αυγοτροφή ή αυγό 1 φορά την εβδομάδα. Τα άγορα χόρτα μπορείς να συνεχίσεις να τα δίνεις, αλλά προσοχή μην δώσεις όταν βγουν οι νεοσσοί. Ασβέστιο και φώσφορο δεν χρειάζεται να συνεχίσεις. Στη δεύτερη γέννα πάλι. :)

Έξω να τα βγάλεις το καλοκαίρι και μετά θα προσαρμοστούν σιγά-σιγά και για τον επόμενο χειμώνα.
Μαράκι νομίζω πως σε 1 μήνα ο καιρός θα είναι πολύ καλύτερος όπως είναι και τώρα μέσα στο σπίτι που τα έχει. Ήδη έχουμε 22 βαθμούς. Νομίζω και να βγουν έξω δε θα κρυώσουν... αλλά ναι ενέχει ένα μικρό ρίσκο.
 
Back
Top