Αναπαραγωγή Δεύτερη αναπαραγωγή

st.aureus

PB New Member
Εγγραφή
10 Δεκ 2012
Μηνύματα
25
Πόλη
Χανιά
Γειά σας! Πόσο δίκιο είχατε πέρυσι που μου λεγατε οτι η θηλυκιά μου ήταν απλά μικρή. Εδειξα την υπομονή που χρειάστηκε, και φέτος και φωλιά έφτισξε, και έκατσε, και ταΐζει τα τρία πιτσιρίκια.
Θέλω βοήθεια σε 3 πραγματάκια
1) Ο 1ος νεοσσός είναι 9ημερων. Οι άλλοι απο μια ημέρα μικρότεροι. Μπορώ να βγάλω έξω το κλουβί για καθαριότητα;
2) Μπορώ να αρχίσω μπρόκολλο στους γονείς, που φυσικά θα φτάσει και στα μικρά
3) Πότε να βάλω 2η. Φωλιά στη ζευγαρώστρα; Βάζω το κινητό κάθε μέρα και γράφει ημίωρο βίντεο. Και βλέπω οτι ο πατέρας και ταΐζει τα μικρά, αλλά και τη μαμά στο στόμα
Ευχαριστώ!
 
1) Μην "ξεσηκωσεις" ολοκληρο το κλουβι..
Καθαρισε τον πατο του κλουβιου, κουτσουλιες απ τη σχαρα και κουτσουλιες γυρω απο την φωλια.
Ενα "γερο" καθαρισμα καλυτερα να το κανεις αργοτερα.
2)Μπροκολλο οχι ακομα, περιμενε ο μικροτερος νεοσσος να γινει δεκα ημερων.. Μπορεις να ξεκινησεις με μηλο.
3) Γιατι να βαλεις δευτερη φωλια; Βλεπεις τα καναρινια να θελουν να προχωρησουν σε δευτερη γεννα;
Οπως και να χει περασε ο καιρος πια, ειναι αργα για δευτερη γεννα, σε λιγο πλησιαζει η περιοδος της πτεροροιας..

Καλοκλαρωτα τα μικρα σου! 🙂
 
2) Μπορώ να αρχίσω μπρόκολλο στους γονείς, που φυσικά θα φτάσει και στα μικρά!
Εγώ μικρές ποσότητες σε μπρόκολο θα έδινα σιγά σιγά...
Προσοχή... μόνο επικουρικά και με προσοχή.
Διαφορετικά ακολούθησε την τακτική της @EiriniKt
1) Ο 1ος νεοσσός είναι 9ημερων. Οι άλλοι απο μια ημέρα μικρότεροι. Μπορώ να βγάλω έξω το κλουβί για καθαριότητα;
Μπορείς να καθαρισεις το κλουβίο όπου θες, αρκεί αυτό να γίνει πολύ γρήγορα, χωρίς μεγάλη όχληση για την οικογένεια. Θα σου πρότεινα αν μπορείς να το κάνεις μεταξύ 10-11 το πρωί που τα μικρά είναι ταϊσμένα και κοιμούνται.
Και βλέπω οτι ο πατέρας και ταΐζει τα μικρά, αλλά και τη μαμά στο στόμα
Μας περιγράφεις μια πολύ καλή φτερωτή οικογένεια...
Όλα καλά λοιπόν... κι όλα ωραία.
Γειά σας! Πόσο δίκιο είχατε πέρυσι που μου λεγατε οτι η θηλυκιά μου ήταν απλά μικρή.
Μπορείς να βρεις εκείνη την περίπτωση και να μας τη βάλεις να τη θυμηθούμε;
3) Πότε να βάλω 2η. Φωλιά στη ζευγαρώστρα; Β
Μετά τη δεύτερη βδομάδα βάζουμε φωλιά και υλικό...
Μια ένσταση όμως έχω ως προς το χρόνο, τις θερμοκρασίες και στο αν αυτό είναι απαραίτητο..
 
Σας ευχαριστώ πολύ. Δε υα βάλω τελικά άλλη φωλιά γιατί σήμερα ας πούμε στα Χανιά έχουμε 32 βαθμούς. Αφήνω στην ησυχία τους τα πουλιά μην τα εξαντλησω χωρίς λόγο μιας και ακολουθεί περίοδος πτερόρροιας
 
Σας ευχαριστώ πολύ. Δε υα βάλω τελικά άλλη φωλιά γιατί σήμερα ας πούμε στα Χανιά έχουμε 32 βαθμούς. Αφήνω στην ησυχία τους τα πουλιά μην τα εξαντλησω χωρίς λόγο μιας και ακολουθεί περίοδος πτερόρροιας
Δεν μπορείς να φανταστείς πόσο μου αρέσουν αυτές οι απόψεις...
Χαίρομαι ιδιαίτερα και καμαρώνω τους ανθρώπους που τις υιοθετούν.
 
Παιδιά μπορώ να βάλω μπρόκολο και μαρούλι στα μικρά; Είναι απο 14 το μικρότερο έως 17 ημερών το μεγαλύτερο.
 
Μαρούλι να το αποφεύγεις. Ξεκίνα με το μήλο και το βρασμένο αυγό μέχρι να γίνουν 32 ημερών και να φύγουν από τους γονείς και στην πορεία μπορείς να εισάγεις στην διατροφή τους και πολλές αλλες τροφές. Διάβασε προσεκτικά το Ασφαλή και τοξικά φυτά και καρποί για τα πουλιά. Επίσης και το Σωστή διατροφή, το Α και το Ω στη διαχείριση των καναρινιών
 
Ευχαριστώ πολύ. Μήλο ξεκίνησα και έχω μόνιμα αυγοτροφη η οποία από ο,τι βλέπω"φεύγει", γρήγορα
 
και έχω μόνιμα αυγοτροφη η οποία από ο,τι βλέπω"φεύγει", γρήγορα
Εκεί να πέφτει το βάρος της σίτισης...
Μπρόκολο και γλυστρίδα που υπάρχει άφθονη αυτή την εποχή... σε μικρές αρχικά ποσότητες και λίγο μήλο... Προσοχή όμως για διάρροιες.
 
Εκεί να πέφτει το βάρος της σίτισης...
Μπρόκολο και γλιστρίδα που υπάρχει άφθονη αυτή την εποχή... σε μικρές αρχικά ποσότητες και λίγο μήλο... Προσοχή όμως για διάρροιες.
Ευχαριστώ για την απάντηση. Δηλαδή να βάλω; Και πόσες φορες την εβδομάδα; Γιατί βλέπω μια διάσταση στις απαντήσεις. Τα περιττώματα προς το παρόν με το μήλο είναι ΟΚ.
 
Δεν υπάρχει δυνατότητα σταθεροποίησης της ποσότητας...
Λίγο και με έλεγχο τόσο για το μήλο όσο και για τα λαχανικά - χόρτα.
Το μαρούλι εγώ το αποφεύγω εντελώς γιατί είναι συγκριτικά πενιχρή η προσφορά του στη διατροφή των νεοσσών.
Ένα κλαδάκι γλυστρίδα, αντράκλα ή ζωχό ακόμη και λίγο πιπεριά... Θα είναι πολύ καλύτερα.
 
Προσωπικά όπως σου είπα και πιο πάνω βάζω καθημερινά αυγό βρασμένο - αυγοτροφή, σπόρους και καθαρό νερό. Μόλις βγουν από την φωλιά εισάγω σε μικρή ποσότητα ( μια φέτα) και για 2 ώρες το πολύ, το μήλο. Όλα τα υπόλοιπα μόλις φύγουν τα μικρά από τους γονείς.
 
20160609_125036-1-320x241.webp
Να μαστε κι εμείς στο κλαράκι. Ο τελευταίος νεοσσός αρνείται να αφήσει τη φωλιά
Και προς τους άλλους νέους.."γονείς".
Αγχώθηκα Χθές γιατί δεν ήξερα αν τρώει ο μικρός έξω απ τη φωλιά. Εβαλα το κινητό κι έγραψε βίντεο. Οι γονείς μια χαρά ταίζουν οπουδήποτε.
 
Back
Top