Αναπαραγωγή Δεύτερη αναπαραγωγή

Πήγα πρίν να δω αν τρώνε τη σπιτική αυγοτροφή και ενώ εχω βγάλει τη φωλιά ειδα οτι το κορίτσι μου χτίζει μέσα σε μια ταΐστρα. Να βγάλω από τη φωλιά τελείως το νήμα; Δε θέλω να "ξεπουπουλιάσει" τα μικρά.
Επίσης πότε να να σταματήσω να αναβω φωτάκι το βράδυ για τα μικρά; Είναι στην 4η εβδομάδα.
Μπορώ να βάλω και μπανάκι;
 

Συνημμένα

  • 20160615_120438_crop_649x578-320x285.webp
    20160615_120438_crop_649x578-320x285.webp
    9 KB · Προβολές: 34
Να βγάλω από τη φωλιά τελείως το νήμα; Δε θέλω να "ξεπουπουλιάσει" τα μικρά.
Τώρα που ξεκίνησε άστην.. Δε θα αποφύγεις τα επόμενα αυγά.. Απλά εσύ πρέπει να τα πετάξεις και στη θέση τους να βάλεις ένα ψεύτικο αυγό. Προσοχή μόλις δεις το 2ο αυγό δώσε ασβέστιο για λίγες μέρες!

Επίσης πότε να να σταματήσω να αναβω φωτάκι το βράδυ για τα μικρά; Είναι στην 4η εβδομάδα.
Γιατί ανάβεις φωτάκι; Έξω ή μέσα το έχεις το κλουβί;

Μπορώ να βάλω και μπανάκι;
Μπορείς, αλλά πιο λίγο νεράκι και προσοχή στα ρεύματα αέρα!
 
Τώρα που ξεκίνησε άστην.. Δε θα αποφύγεις τα επόμενα αυγά.. Απλά εσύ πρέπει να τα πετάξεις και στη θέση τους να βάλεις ένα ψεύτικο αυγό. Προσοχή μόλις δεις το 2ο αυγό δώσε ασβέστιο για λίγες μέρες!


Γιατί ανάβεις φωτάκι; Έξω ή μέσα το έχεις το κλουβί;


Μπορείς, αλλά πιο λίγο νεράκι και προσοχή στα ρεύματα αέρα!

Μέσα τα έχω. Αναβω φωτάκι από τότε που γεννήθηκαν για να βλέπουν οι γονείς να ταΐζουν το βράδυ.
Δεν έχω πλαστικό αυγό. Ούσα η πρώτη απόπειρα αναπαραγωγής δεν ήθελα να επεμβω μήπως αντί για καλό έκανα κακό σπάζοντας κάποιο αυγό πχ.
 
Δεν έχω πλαστικό αυγό. Ούσα η πρώτη απόπειρα αναπαραγωγής δεν ήθελα να επεμβω μήπως αντί για καλό έκανα κακό σπάζοντας κάποιο αυγό πχ.
Νομίζω ήρθε η ώρα να πάρεις! Θα σου χρειαστούν και στο μέλλον..
 
Μέσα τα έχω. Αναβω φωτάκι από τότε που γεννήθηκαν για να βλέπουν οι γονείς να ταΐζουν το βράδυ.
Οι γονείς το βράδυ δεν ταΐζουν. Κοιμούνται και ξεκινούν πάλι το τάισμα το πρωί, αμέσως μόλις ξημερώσει.
 
Back
Top