Φροντίδα Δεύτερη προσπάθεια "εξημέρωσης" budgie

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Rafkai
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Rafkai

AEAC
Εγγραφή
17 Ιουν 2021
Μηνύματα
70
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Καλησπέρα σας και χρόνια πολλά. Μετά την αγγελία που έβαλα να δώσω την μικρή μου καθώς στεναχωριομουν άπειρα με το στρες που της δημιουργούσε η ανθρώπινη παρουσία έβαλα τα πράγματα κάτω κ αφού το ξανασκέφτηκα είπα να προσπαθήσω απ' την αρχή.
Δυστυχώς λόγο δουλειάς λείπω όλο το απόγευμα απ' το σπιτι κ όταν γυρνάω κοιμάται. Οπότε μπορω να της αφιερώνω χρόνο το πρωί, και δύο μέρες που είναι τα ρεπό μου.
Επίσης αποφασισα μετά από σύσταση ενός μέλους να της πάρω και παρέα. Σε περίπτωση που δεν εξοικειωθεί ποτέ με την ανθρώπινη παρουσία να έχουν απρεα το ένα το άλλο. Αύριο λοιπόν Θα έχω στα χέρια μου κ ένα ακόμα, ήμερο παπαγαλάκι προσφάτως απογαλακτισμενο.
Για αρχή θα βρίσκονται σε διαφορετικά κλουβιά αλλά και δωμάτια.
Η ερωτηση μου είναι η εξής.
Ξέρω τι προσέγγιση πρέπει να έχω ως προς το καινούριο παπαγαλάκι καθώς έχω διαβάσει κ έχω δει άπειρα άρθρα βίντεο κτλ ώστε να εξοικειωθεί σωστά.
Αρκεί όμως μία ώρα την ημέρα? Αν όχι,Ιδανικά πόσο θα έπρεπε;
Και β) την μικρή που μου είναι ήδη φοβική ( μόλις μας βλέπει πάει πάνω κάτω στο κλουβί της) πως ξαναρχίζω απ' την αρχή;
 
  • Like
Αντιδράσεις: jk1980
1) μια ώρα την ημερα για την βόλτα της ή για την εκπαίδευση; Αν υπάρχει μεγάλο και ευρύχωρο κλουβι θα έλεγα πως οριακά είναι ενταξει.
2)αρχικά την αφήνεις στο κλουβι μέχρι να προσαρμοστεί πλήρως,αυτό σημαίνει πως περιμένεις να συνηθίσει την παρουσία σου. Όταν περνάς από το κλουβι να μην φοβάται,μπορεί να πάρει μέρες και μήνες. Υπομονή απλά.
 
Καλησπέρα επειδή και εγώ έχω ένα lovebird το οποίο το βρήκα . Αρχικά ήταν πάρα πολύ φοβικό και δυσκολεύτηκα . Συνέχεια πήγαινα και καθόμουν δίπλα στο κλουβί το κοιτούσα και του μιλούσα δεν έβαζα το δάχτυλο στο κλουβί ούτε τίποτα . Με τις μέρες όσο του μιλούσα και απαντούσε με πλησίαζε περισσοτερο . Έτσι μετά από κάποια εξοικείωση ξεκίνησα ντροπαλά να βάζω το δάχτυλο στο κλουβί , βέβαια τρόμαξε. Συνέχισα να έχω το δάχτυλο και του μίλουσα. Με τον καιρό λοιπόν συνήθισε και άρχισε να ενδιαφέρεται για το δάχτυλο. Μετά από αρκετές εβδομάδες άνοιξα το κλουβί του και τον αφήνω να πετάει ελευθερα . Στην αρχή προφανώς και ήταν αποστασιοποίημενος και εγώ πήγαινα όσο κοντά μπορούσα ώστε να μην φύγει και του μιλούσα . Μετα από κάποιες βδομάδες άρχισε να με.πλησιαζει μόνος του . Έβαζα ακίνητο το χέρι μου κοντά του ώστε ο ίδιος να έρθει να το πειράξει. Σιγά σιγά λοιπόν έχτισα εμπιστοσύνη . Μόλις άρχισε να πλησιάζει το χέρι μου αρχισα να τον παίζω με το χέρι . Μετά από 4 χρόνια λοιπόν κατάφερα να τον κάνω φίλο μου . Ελπίζω να σε βοήθησα κάθε παπαγάλακι θέλει τον χρόνο του βέβαια, απλά πρέπει να κάνεις πολύ υπομονή .

Όσο για το καινούργιο πουλάκι θέλει πολύ ηρεμία δεν σε γνωρίζει, καλό θα ήταν πρώτα να κάθεται μαζί σου ελεύθερο(εφόσον πρώτα το βάλεις σε καραντίνα για μια εβδομάδα να δεις αν έχει κάτι) και να σε πλησιάζει ζει και μετά βαλε το στον ίδιο χώρο με το άλλο, ώστε να το παροτρύνει
 
1) μια ώρα την ημερα για την βόλτα της ή για την εκπαίδευση; Αν υπάρχει μεγάλο και ευρύχωρο κλουβι θα έλεγα πως οριακά είναι ενταξει.
2)αρχικά την αφήνεις στο κλουβι μέχρι να προσαρμοστεί πλήρως,αυτό σημαίνει πως περιμένεις να συνηθίσει την παρουσία σου. Όταν περνάς από το κλουβι να μην φοβάται,μπορεί να πάρει μέρες και μήνες. Υπομονή απλά.
Μια ώρα την ημέρα για την εκπαίδευση. Έξω απ' το κλουβί δε βγαίνει ακόμα γιατί δε πρόκειται να ξαναμπεί μέσα ποτέ
αλλάείναι αρκετά ευρύχωρο για ένα πουλάκι.
Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις.
Οπότε αν πχ κάνω εκπαίδευση κάθομαι έξω απ' το κλουβί και της μιλάω , να μη το κάνω κ στα δύο ταυτόχρονα μετά κλουβιά στον ίδιο χώρο να το κάνω χωριστά στο καθένα;
Η αλήθεια είναι πως έχω πεισμωσει να την ηρεμήσω . Όχι αναγκαστικά να έρχεται σ εμένα απλά να μη στρεσαρετε τόσο με τη παρουσία μας
 
Καλό είναι πρώτα να κάθεσαι δίπλα όσο είναι μέσα στο κλουβί και μετά θα την βγάλεις αλλιώς θα πάθει φρίκη που δεν είναι στον χώρο τηςμ απλά μην πιέζεις πολύ σιγά σιγά
 
Καλό είναι πρώτα να κάθεσαι δίπλα όσο είναι μέσα στο κλουβί και μετά θα την βγάλεις αλλιώς θα πάθει φρίκη που δεν είναι στον χώρο τηςμ απλά μην πιέζεις πολύ σιγά σιγά
Όχι δεν έχω κανέναν σκοπό να την βγάλω ακόμα απλά θέλω να ξέρω αν πρέπει να τους έχω χωριστά για την εκπαίδευση? η και τα δύο κλουβιά μαζί στον ίδιο χώρο.
Θεωρώ ξεχωριστά γιατί στον ίδιο χώρο ακόμα κ μετά τη καραντίνα πιστεύω ότι θα τραβάει το ένα τη προσοχή του άλλου
 
@Rafkai υπάρχει μια περίπτωση να ξεκινήσει να σε αγνοεί μετά για αυτό στο λέω
[automerge]1641231414[/automerge]
@Rafkai για να τα βάλεις μαζί πρεπει πρώτα να σε θεωρεί μέλος του "κοπαδιου"
 
Κατάλαβα σας ευχαριστώ. Χωρίς να θέλω να φύγω εκτός θέματος , η μικρή μου επίσης δε τρώει φρούτα/λαχανικά όσο κ αν έχω προσπαθήσει (Αλεθω κ τα ρίχνω μέσα στους σπόρους αλλιώς καμία ελπίδα) ούτε απ' τη πέτρα ασβεστίου ούτε απ' το σουπιοκοκκαλο. Γενικά είναι αρκετά δύστροπη. Μπορώ να κάνω κάτι κ περί αυτού;
Θέλω να Μάι σίγουρη ότι αυτή τη φορά δε θα μου διαφύγει κατι
 
Κατάλαβα σας ευχαριστώ. Χωρίς να θέλω να φύγω εκτός θέματος , η μικρή μου επίσης δε τρώει φρούτα/λαχανικά όσο κ αν έχω προσπαθήσει (Αλεθω κ τα ρίχνω μέσα στους σπόρους αλλιώς καμία ελπίδα) ούτε απ' τη πέτρα ασβεστίου ούτε απ' το σουπιοκοκκαλο. Γενικά είναι αρκετά δύστροπη. Μπορώ να κάνω κάτι κ περί αυτού;
Θέλω να Μάι σίγουρη ότι αυτή τη φορά δε θα μου διαφύγει κατι
Κοίτα επειδή όπως είπες είναι πολύ φοβικη . Και εγώ του έδινα φροθτα και λαχανικά αλλά δεν έτρωγε. Αυτό που έκανα ήταν να το κόβω σε μικρά κομματάκια και το κολλούσα πάνω στα κάγκελα του με τρόπο ώστε να ξν πέσει όταν το δαγκώνει. Το άφηνα αρκετή ώρα έβλεπε πως είναι ακακο και το πείραζε αν του άρεσε έτρωγε θα σου στείλω ένα άρθρο για το τι μπορείς να του δώσεις
[automerge]1641232685[/automerge]
Thread 'Ασφαλή και τοξικά φυτά και καρποί για τα πουλιά' https://community.petbirds.gr/threads/Ασφαλή-και-τοξικά-φυτά-και-καρποί-για-τα-πουλιά.26454/
[automerge]1641232985[/automerge]
Επίσης θα θελα να σε ενημερώσω σχετικά με τους ξηρούς καρπούς αν του δίνεις. Καλό θα είναι να μην του δίνεις πολύ γιατί είναι παχυντικα και μόλις ξεκινήσετε να τα πάτε καλά να τον βγάζεις από το κλουβί να πετάει ώστε να γυμναστεθ
 
Τελευταία επεξεργασία:
Το μελος που σου προτεινε να παρεις παρεα στο πουλακι που ηδη διαθετεις, επρεπε να σε ενημερωσει πως θα επρεπε να προχωρησεις σε αυτη την κινηση αφου πρώτα κανεις τη νεα προσπαθεια προσεγγισης για εξημερωση.

Επισης θα επρεπε να σε ενημερωσει πως φέρνοντας ενα ημερο πουλακι να συμβιωσει με ενα αγριο πουλακι,αυτο που σχεδον παντα συμβαινει ειναι να αγριεψει και το ημερο.

Καλο ειναι τετοια ζητηματα να τα θετεις δημοσια στο forum πριν παρεις την οποια αποφαση για να απολαμβανεις τα πλεονεκτηματα της πολυφωνιας που προσφερει το Petbirds.
 
Δεν με πειράζει να αγριεψει το ήμερο αν αποτύχω για κάποιο λογο με ενδιαφέρει κυρίως να έχει παρέα το ήδη υπάρχον κ να τα πάνε καλά μεταξύ τους.
Επίσης η προσπάθεια μπορεί να γίνει ακόμα σε διαφορετικούς χώρους για τα πουλάκια οπότε ποιο το πρόβλημα?
[automerge]1641238447[/automerge]
@thodoriskf, Ευχαριστώ για το άρθρο θα του ξαναριξω μια ματιά ! Όχι δε δίνω καθόλου ξηρούς καρπούς προσπαθώ μόνο με φρούτα κ λαχανικά.
Θα δοκιμάσω τον τρόπο που μου προτείνατε κ ευχαριστώ ιδιαίτερα.
 
Γιατί να τρώγονται δε μπορώ να καταλάβω τη προκατάληψη αν γίνει σωστά η γνωριμία ?όταν λέτε κάτι σε κάποιον που έχει λιγότερη εμπειρία να το τεκμηριώνετε κιολας
 
Το ένα είναι άγριο το άλλο είναι ήμερο . Τι περιμένεις να γίνει. Όπως και τα σκυλιά αν ένα άγριο και ένα ήμερο συναντηθούν θα τσακώνονται δεν είναι προκατάληψη
[automerge]1641238637[/automerge]
Το ένα είναι άγριο το άλλο είναι ήμερο . Τι περιμένεις να γίνει. Όπως και τα σκυλιά αν ένα άγριο και ένα ήμερο συναντηθούν θα τσακώνονται δεν είναι προκατάληψη
Πρώτα πρπεει να είναι ήμερα και τα δύο αλλιώς θα έχεις θέμα κρίμα είναι να γίνει άγριο και το άλλο
 
Ο Κυριος ακριβως από πάνω είπε ότι το πιο πιθανό να γίνει κ αυτό άγριο . Όπως κ σε πολλά άρθρα κ σ αυτό το φόρουμ κ σε ξένα έχω διαβάσει ότι θα προτιμήσουν την παρέα του είδους τους κ όχι τη δική μου ακόμα κ αν είναι ήμερο κ συστηθεί σ ένα άλλο μπατζι. Πράγμα που δε με πειράζει καθόλου. Έψαξα κ Μ αυτά που διάβασα από άλλα ερωτήματα παρόμοια έπραξα. Όχι στην τύχη
Επιτρέψτε μου να πω γ το παράδειγμα με τα σκυλιά που φέρατε ότι δεν είναι ορθό
Εγώ η ίδια έχω φιλοξενήσει άγριο με τους ανθρώπους σκυλί λόγω κακοποίησης και τα πήγαινε θαυμάσια με όλα τα σκυλια
 
Ο Κυριος ακριβως από πάνω είπε ότι το πιο πιθανό να γίνει κ αυτό άγριο . Όπως κ σε πολλά άρθρα κ σ αυτό το φόρουμ κ σε ξένα έχω διαβάσει ότι θα προτιμήσουν την παρέα του είδους τους κ όχι τη δική μου ακόμα κ αν είναι ήμερο κ συστηθεί σ ένα άλλο μπατζι. Πράγμα που δε με πειράζει καθόλου.
Επιτρέψτε μου να πω γ το παράδειγμα με τα σκυλιά που φέρατε ότι δεν είναι ορθό
Εγώ η ίδια έχω φιλοξενήσει άγριο με τους ανθρώπους σκυλί λόγω κακοποίησης και τα πήγαινε θαυμάσια με όλα τα σκυλια
Άλλο κακοποιημένο και άλλο άγριο δεν είναι το ίδιο . Δεν υπάρχει λόγος να αναστατώσετε το πτηνό επειδή δεν σας πειράζει εσάς δεν σημαίνει πως πρέπει να γίνει έτσι . Ο Κύριος από πάνω είπε ώστε να είναι πιο ομαλή η γνωριμία πρπεει να είναι και τα δύο ήμερα
 
Να σας ξαναπώ ότι μετά από ψάξιμο έμαθα ότι δεν υπάρχει θέμα

Αν θέλετε Παρ όλα αυτά εξηγήσετε μου γιατί είναι τόσο θέμα το άγριο με το ημερο. Διότι δε μπορώ να το καταλαβω. Θα καταλάβει το ένα μπατζι για το άλλο ότι είναι άγριο η ότι είναι ήμερο απ' τη στιγμή που κ τα δυο είναι μαθημενα να ζουν με άλλα μπατζι? Επειδή οι απόψεις κ εμπειρίες που έχω συναντήσει όσο καιρό το έψαχνα δε μου ανέφερε κάνεις κάτι τέτοιο θα ήθελα να μου το εξηγήσετε για να καταλάβω κ αν είναι όντως θέμα να μη προβώ στην αγορά
 
Αρχικα ειναι λαθος να βαφτιζεις την δικη σου απειρια ως δικη μας προκαταληψη.

Κατα δευτερον,οταν σε ενα κλουβι υπαρχει ενα ημερο πουλι και ενα αγριο, για τον οποιονδηποτε λογο φοβηθει και φτερουγισει το αγριο αυτοματως θα φτερουγισει και θα φοβηθει και το ημερο ακομα και οταν δεν υπαρχει κανενας λογος για εκεινο.
Με αυτο τον τροπο αγριευουν τα ημερα.
Αν ηταν ετσι οπως τα σκεφτεσαι εσυ,τοτε ολοι για καθε ενα αγριο πουλι θα επαιρναν και ενα ημερο και θα ειχαν συνολο δυο ημερα πουλια.
Η λογικη ο αστυνομικος ειναι οργανο,το μπουζουκι ειναι οργανο αρα ο αστυνομικος ειναι μπουζουκι δεν εχει πρακτικη εφαρμογη στην προκειμενη περιπτωση.

Τριτον οι πιθανοτητες να τα βρουν στη συμβιωση ή οχι 2 πουλακια ειναι 50/50.
Κανεις δεν σου εγγυαται και δεν μπορει ποτε να σου εγγυηθει ειτε το ενα ειτε το αλλο.

Τεταρτον επιλεγεις ενα ημερο πουλακι που προφανως εχει ταιστει στο χερι και η συντροφια που αναζητα και αναγνωριζει ειναι η ανθρωπινη και θες να το βαλεις να συμβιωσει στο ιδιο κλουβι με ενα αγριο πουλακι που αναζητα κατι διαφορετικο.Δεν ειναι δυσκολο να μαντεψεις τι θα γινει.

Πεμπτο και τελευταιο,αφου οπως λες εψαξες,εμαθες και αρα εχεις ολες τις γνωσεις για το θεμα σου τοτε γιατι απευθύνεσαι στο Petbirds με ερωτηματα για το τι πρεπει να κανεις?
 
Πρώτον δεν ειπα πουθενά ότι θα είναι στο ίδιο κλουβί αν δε ταιριάξουν. Είπα μόνο ότι αν τα βρουν με τη παρέα μεταξύ τους δε με πειράζει αν προτιμούν το ένα τη παρέα του άλλου κ όχι τη δική μου. Δεύτερον δεν είπα ΠΟΥΘΕΝΑ ότι θα ημερεψει το άγριο αν πάρω ήμερο αυτό είναι δικό σας συμπέρασμα.
Τριτον το πουλάκι που θα πάρω είναι μεγαλωμένο με άλλα του είδους του οπότε γι αυτο κ δε καταλαβαίνω ποιο είναι το θέμα?
Τέταρτον το αν θα τα βρουν η όχι είναι άσχετο με το αν είναι κ τα δυο ημέρα κ τα δυο άγρια.?
Πέμπτον δεν ήξερα ότι είναι κακό να πάρεις άλλη γνώμη αν έχεις ψάξει. Οπότε ζητώ συγγνώμη και αποχωρώ από το φόρουμ
Ευχαριστώ
 
Back
Top