Αναπαραγωγή Δε σταματάει να κάνει αυγα

κάπως πιο ώριμους που ξυπνάμε τα ξημερώματα, δεν έχουμε τι να κάνουμε και κοιτάμε πότε θα νυχτώσει να πιούμε το χαμομηλάκι μας και πριν πάμε για ύπνο, να παριστάνουμε οτι τα ξέρουμε όλα. 😉
Πες τα χρυσόστομε :)
Ο Ιούνιος είναι μήνας υποχρεώσεων επίσης και δεν γίνονται αντιληπτές κάποιες φυσικές αλλαγές.
 
Για να μπει σε αναπαραγωγική προδιάθεση ένα καναρίνι του αρκούν 13:30 - 14:00 ώρες φωτισμός και 20 βαθμούς θερμοκρασία.
Για να μπει σε φυσιολογική πτερόρροια θέλει 14:00 - 14:30 ώρες φωτισμό και 30 βαθμούς θερμοκρασία.
Αυτά είναι τα δεδομένα που διαφοροποιούν την Άνοιξη από το Καλοκαίρι στα καναρίνια

Tο αφήνω στη φύση τα πάντα είναι μακράν το καλύτερο... αρκεί να το κάνουμε πάντα και σε όλες τις περιπτώσεις.

Από την άλλη έχω την πεποίθηση πως πρέπει για τις δύσκολες περιπτώσεις και για πουλιά που γεννούν αυγά (όχι απλά πυρωμένα) τον Ιούλιο να λαμβάνουμε τα μέτρα μας.
Είναι υποχρέωσή μας...
Αν τον Ιούλιο γεννά αυγά ένα καναρίνι... υπεύθυνες είναι οι συνθήκες διαβίωσής του... Δηλαδή εμείς...

Αυτό πρέπει να το αποδεχτούμε είτε μας αρέσει.. είτε όχι...

Τα όσα "θετικά" κάνουμε στα όσα χρόνια ασχολούμαστε με τα πουλιά είναι ενδείξεις της καλής πορείας μας... Αλλά αυτά δεν φτάνουν ούτε τεκμηριώνουν πως απαραίτητα είναι και "σωστά".

Άρα την πτερόροια την καταλαβαίνουν απ την υψηλή θερμοκρασία και απ τη διάρκεια του ημερήσιου φωτισμού,
Κυρίως από την ένταση του φωτός και φυσικά τη θερμοκρασία περιβάλλοντος
Άρα όσοι δοκιμάσουν την μείωση της διάρκειας και της έντασης του ημερήσιου φωτισμού με προσοχή! Πρέπει η μείωση να είναι σταδιακή και πολύ μικρή! Δεν παίζουμε με τέτοια πράγματα!
Απόλυτα σωστά...
Μ' αρέσει ο διάλογος μαζί σου γιατί έχεις ως νέος άνθρωπος "ανοικτό" μυαλό... κάτι που σπανίζει για να μην πω εξαφανίζεται σε μας τους μεγαλύτερους.
 
Ξημερώνει πιο αργά, και νομίζω οτι νυχτώνει πιο νωρίς. Έχεις μπερδευτεί διότι έχουμε τις 6 μηνιαίες αλλαγές ώρας, και γιατι εισαι νεα και καθώς ακούω ωραία και εχεις πολυ πιο σημαντικά πραγματα να ασχοληθείς απο εμάς τους... Ε! Κάπως πιο ώριμους που ξυπνάμε τα ξημερώματα, δεν έχουμε τι να κάνουμε και κοιτάμε πότε θα νυχτώσει να πιούμε το χαμομηλάκι μας και πριν πάμε για ύπνο, να παριστάνουμε οτι τα ξέρουμε όλα. 😉
Ετσι κανετε; Τα χαπια σας ποτε τα περνετε;
 
  • Like
Αντιδράσεις: Myra
Οφφ και η απάντηση αλλά δεν κρατιέμαι... 😀
Τα χαπια σας ποτε τα περνετε;
Κανονικά για όσους τα παίρνουμε... Νωρίς το πρωί.
Αν δεν τα πάρουμε αλίμονό σας!
 
Για να μπει σε αναπαραγωγική προδιάθεση ένα καναρίνι του αρκούν 13:30 - 14:00 ώρες φωτισμός και 20 βαθμούς θερμοκρασία.
Για να μπει σε φυσιολογική πτερόρροια θέλει 14:00 - 14:30 ώρες φωτισμό και 30 βαθμούς θερμοκρασία.
Αυτά είναι τα δεδομένα που διαφοροποιούν την Άνοιξη από το Καλοκαίρι στα καναρίνια
Πω πω πολύ λεπτές ισορροπίες!

Κυρίως από την ένταση του φωτός και φυσικά τη θερμοκρασία περιβάλλοντος
Δλδ η ένταση του φωτός τι διαφορά έχει κατά την αναπραγωγή και κατά την πτερόροια; Και αυτό που λέμε να βάζουμε τις θηλυκες σε πιο σκοτεινό μέρος για να ξεπυρώσουν είναι συνδεδεμένο με αυτό;

Απόλυτα σωστά...
Μ' αρέσει ο διάλογος μαζί σου γιατί έχεις ως νέος άνθρωπος "ανοικτό" μυαλό... κάτι που σπανίζει για να μην πω εξαφανίζεται σε μας τους μεγαλύτερους.
:D
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
Δλδ η ένταση του φωτός τι διαφορά έχει κατά την αναπραγωγή και κατά την πτερόροια;
Έχει να κάνει αποκλειστικά με τη θέση του ήλιου που το καλοκαίρι είναι πιο κοντά στη γη με ακτίνες που πέφτουν σχεδόν κάθετα πάνω στη χώρα μας χωρίς σκιάσεις και ασφαλώς δημιουργούν πολύ έντονο φως.
Το άμεσο φως που μας υποχρεώνει να προστατεύουμε τα μάτια μας με τα γυαλιά μας..
Και αυτό που λέμε να βάζουμε τις θηλυκες σε πιο σκοτεινό μέρος για να ξεπυρώσουν είναι συνδεδεμένο με αυτό;
Ακριβώς αυτό είναι και το μυστικό.
Στις εξωτερικές "εκτροφές" αν αυτό δεν είναι ανέφικτο... Προτείνουμε μείωση τουλάχιστο της διάρκειας.
 
Διαφώτισε με την άσχετη 😛 Θα μπει τώρα ο Δημήτρης να με κράξει!
😀 ΜΠΗΚΑ!
Φυσικά και τα ήξερα ΟΛΑ...🙄
Αν μου πείς γιατί αλλάζουμε την ώρα ορκίζομαι δεν θα κράξω καθόλου για πέντε ολόκληρες μέρες (απο 6/8 μέχρι 11/8):D

Πολύ ωραία ανάλυση παιδιά και απο τα πιο ποιητικά θέματα που ανοίχτηκαν.
Μήπως να κάναμε και μια ομάδα αστρονομίας αλλά να μιλάμε παράλληλα με τα άστρα και τις ισημερίες και για τα νεφελώδη χρόνια που έφυγαν.

Ένα απο τα τραχιά επιχειρήματα, του είδους που μου αρέσουν,έναντι της παραπάνω πρακτικής είναι και η ονοματοδοσία της σαν σπερματικό σεντούκιασμα.
Δείτε επίσης.
 
Αν μου πείς γιατί αλλάζουμε την ώρα ορκίζομαι δεν θα κράξω καθόλου για πέντε ολόκληρες μέρες
Νομίζω για εξοικονόμηση ενέργειας αλλά δεν είμαι σίγουρη... 🙄

Ένα απο τα τραχιά επιχειρήματα, του είδους που μου αρέσουν,έναντι της παραπάνω πρακτικής είναι και η ονοματοδοσία της σαν σπερματικό σεντούκιασμα.
Δείτε επίσης.
Αυτό που κολλάει με το θέμα ρε τρελέ;!meh
 
Εννοώ οτι είναι δύο πρακτικές του ίδιου μηχανισμού ή διαφορετικά οτι η σκέψη πίσω και απο τα δύο είναι πάνω στην ίδια βάση/μηχανισμό.
 
Ε εντάξει βρε παιδιά δε θα σεντουκιάσουμε και τα θηλυκά για να ξεπυρώσουν! 😛

η σκέψη πίσω και απο τα δύο είναι πάνω στην ίδια βάση/μηχανισμό.
Είπαμε να μειώσουμε την ένταση όχι να τους κόψουμε και το φως 😛 Για μένα το σεντούκιασμα είναι εγκληματικό και θα πρέπει να απαγορεύεται!
 
Εννοώ οτι είναι δύο πρακτικές του ίδιου μηχανισμού ή διαφορετικά οτι η σκέψη πίσω και απο τα δύο είναι πάνω στην ίδια βάση/μηχανισμό.
Νομίζω οτι το σεντούκιασμα ειναι για να ειναι ήσυχα τα πουλιά και να μην ασχολούνται με αλλα ζητήματα πέραν της ακρόασης της εκπαίδευσης και για να μάθουν να τραγουδούν την ωρα που βλέπουν φως, το οποίο χρειάζεται στους διαγωνισμούς.
 
Νομίζω οτι το σεντούκιασμα ειναι για να ειναι ήσυχα τα πουλιά και να μην ασχολούνται με αλλα ζητήματα πέραν της ακρόασης της εκπαίδευσης και για να μάθουν να τραγουδούν την ωρα που βλέπουν φως, το οποίο χρειάζεται στους διαγωνισμούς.
Δεν ξέρω Γιάννη, εγώ έμεινα στο οτι βάζουν άγρια πουλιά για να επιταχύνουν την πτερόρροια και να είναι έτοιμα για κράχτες και για να πάρουν φωνές απο την φύση.
 
Back
Top