Ασθένειες Διάρροια σε παπαγαλάκι budgie

KostasFox

PB New Member
Εγγραφή
1 Φεβ 2020
Μηνύματα
26
Πόλη
Καρδίτσα
γεια σας παιδιά το budgie μου έχει διάρροια εδώ και περίπου 1 εβδομάδα
προσπάθησα να βγάλω φωτογραφίες αλλα δεν υπάρχει κάτι να δείτε είναι εντελώς αδιαφανείς και απλά μυρίζει απίστευτα πολύ.
είμαι από την καρδίτσα που είχε γίνει χαμός με τις πλημμύρες και τον πρώτο καιρό έβαζα νερό από την βρίση στην συνεχεια βγήκε ακατάλληλο και μετά από ενφιαλομενο τους έβαζα
 
Κώστα πολύς κόσμος στέλνει κουτσουλιές εδώ. https://community.petbirds.gr/threads/Κτηνιατρικό-Διαγνωστικό-Εργαστήριο-Κομοτηνής.43021/


Εσύ έχεις και την κτηνιατρική κλινική τουπαανεπιστημίου κοντά σου. Δεν κάνεις μια ερώτηση αν κάνουν καλλιέργειες? Στη σελίδα τους γράφει ότι κάνουν http://www.vet.uth.gr/?page_id=423
 
οχι δεν κανουν δεν ασχολουντε με παπαγαλους και εννοειτε δεν μαθαινουν οι φοιτητες κατι για αυτα. δεν μπορώ να στείλω κουτσουλιές είναι διαφανείς νερουλές και στεγνώνουν και δεν υπάρχει κάτι.
 
Καλησπέρα κι από μένα Κώστα! Καταλαβαίνω απόλυτα την αγωνία σου γι αυτό το πλασματάκι. Ελπίζω να είναι κάτι παροδικό και να μην είναι κάτι που να χρίζει περαιτέρω θεραπείας. Κι εγώ το έχω περάσει αυτό με τα καναρίνια μου, έβαζα μόνο σπόρους και τους πέρασε. Αν βέβαια τρώει και δεν είναι νωχελικό και φουσκωμένο δεν νομίζω προσωπικά, να είναι κάτι σοβαρό. Εύχομαι ό,τι καλύτερο για το παπαγαλάκι σου.
 
είναι (θηλυκό) ζευγάρι οποτε σίγουρα την ταΐζει και ο αρσενικός αλλα τρώει κιόλας. σήμερα έβαλα αυγό που είχα περίπου 2-3 εβδομάδες να βάλω.και ταυτόχρονα μπαίνει και στην φωλια
 
@KostasFox Το καλύτερο θα ήταν να βγει η φωλιά άμεσα. Ένα πουλί που δεν είναι 110% υγιές κινδυνεύει σοβαρά να πεθάνει αν εξασθενίσει κι άλλο ο οργανισμός του απο γέννες και τα συναφή. Μέχρι να αποκατασταθεί η υγεία του πεπτικού της συστήματος θα σου πρότεινα να περιοριστείς μόνο στους σπόρους. Βάζοντας ένα κομμάτι αλουμινόχαρτό στον πάτο του κλουβιού ακριβώς κάτω απο την πατήθρα που συνήθως κάθεται θα μπορέσεις να μαζέψεις ότι περιττώματα βγάλει. Ας είναι και του άλλου πουλιού μέσα, αν υπάρχει οποιαδήποτε ασθένεια θα φανεί στην καλλιέργεια κι ουτως ή άλλως ίσως χρειαστούν και τα δύο όποια θεραπεία δώσει ο κτηνίατρος.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Σήμερα πάντως υπήρξε ελάχιστη διάρροια. Αν σκεφτούμε ότι 2 μέρες πριν η εφημερίδα στον πάτο ήταν μούσκεμα.
Κοίταξα το κλουβί περίπου ανά ώρα και είδα μία μικρή διάρροια στις 4-5 που μετά από μια ώρα είχε στεγνώσει. Επισεις σήμερα την είδα να τρώει φαγητό 2 φορές μιας και που ήμουν σπίτι
 
Η διάρροια στα πουλιά δεν χαρακτηρίζεται απο διαφανείς κουτσουλιές οι οποίες είναι σκέτα ούρα. Η διάρροια στα πουλιά είναι κουτσουλιές στις οποίες τα περιττώματα δεν είναι σχηματισμένα (σαν σκουληκάκια) αλλά διαλυμμένα και διασκορπισμένα μέσα στα ούρα.

Ακόμη και να ψιλοέφτιαξαν οι κουτσουλιές η εξέταση δεν είναι κακή ιδέα. Όπως και το να βγει η φωλιά.
 
Κάντε μια εξέταση κουτσουλιάς δεν, χάνετε κάτι, για να ηταν έτσι κάτι έχει το πουλάκι και πιθανά να λύνεται ευκολα τώρα (πρόσφατα αντιμετώπισα κατι παρόμοιο σε κοκατιλ, έστειλα στην Κομοτηνή δείγμα, καναμε θεραπεία και ολα καλά) και ακομα και αν φαίνεται να μειώθηκε τώρα μπορεί να ξαναϋποτροπιάσει ή να εμφανίσει άλλα συμπτώματα και να είναι πολύ αργά. Και σίγουρα αποκλείεται η αναπαραγωγή μέχρι να σας πει ο κτηνίατρος ότι είναι καλά. Περαστικά!
 
Back
Top