Ασθένειες Παπαγαλάκι μπάτζι περίπου 2 μηνών κάνει διάρροιες

@MARY58 εντωμεταξύ από την πρώτη μέρα λερώθηκε από κάτω που είναι λίγο άσπρο Αλλα πιστεύω πως θα καθαρίσει σιγά σιγά η υπάρχει τρόπος να το καθαρίσω εγώ ; Είναι λίγο κιτρινωπο
Δηλαδή έχει λερωθεί η αμάρα του; Αυτό δεν είναι καλό σημάδι όταν μιλάμε για ενήλικο πτηνό. Αυτό όμως είναι πολύ μικρούλι. Περίμενε να σου απαντήσουν κ τα έμπειρα μέλη στους παπαγάλους.
 
@GeorgiaZ1 αυτό με την λερωμένη αμαρα πάντως να ξέρεις είναι σημάδι ασθένειας εκτός αν μιλάμε για πολύ νεαρό πουλάκι που ακόμα μαθαίνει. Το ιδανικό είναι να το δει πτηνιατρος κ να αποφανθεί κ καλώς εχόντων των πραγμάτων, θα είναι όλα καλά.
 
Για τη συγκεκριμένη τροφή δεν γνωρίζω καθώς έχω μόνο καναρίνια. Αλλά η εταιρεία είναι κατά τη γνώμη μου πολύ αξιόπιστη. Απλώς επειδή παράγει διαφορετικά μείγματα για τα διάφορα είδη πτηνών, ελπίζω να είναι κατάλληλο το μείγμα για το παπαγαλάκι σου, δλδ για μικρούς παπαγάλους
 
@φιλομαθης το μείγμα είναι Manitoba για μπατζι και λήξει 28/05/24
[automerge]1695408135[/automerge]
@φιλομαθης το μείγμα είναι Manitoba για μπατζι και λήξει 28/05/24
Επίσης είναι το απλό όχι το πριμιουμ που λέει
[automerge]1695408156[/automerge]
Για τη συγκεκριμένη τροφή δεν γνωρίζω καθώς έχω μόνο καναρίνια. Αλλά η εταιρεία είναι κατά τη γνώμη μου πολύ αξιόπιστη. Απλώς επειδή παράγει διαφορετικά μείγματα για τα διάφορα είδη πτηνών, ελπίζω να είναι κατάλληλο το μείγμα για το παπαγαλάκι σου, δλδ για μικρούς παπαγάλους
Ναι ναι είναι για μπατζι
 
Επίσης είναι το απλό όχι το πριμιουμ που λέει
Η ερωτηση για το ποιο ειναι ακριβως το μειγμα δεν ειναι για να ασκησει κανεις κριτικη.Απλα για να δουμε την συνθεση του αν ειναι διαθεσιμη λεπτομερως ωστε να συμπερανουμε αν εχει κατι που εν δυναμει θα χρωματιζε τις κουτσουλιες.


οι απλοι σποροι δεν μπορουν να το κανουν. Αν εχουν μεσα κομματια με χρωστικες φυσικες ή τεχνητες και επεσε με τα μουτρα πες οκ θα μπορουσαν να χρωματισουν

Αν ομως φαει ενα πουλι αρκετη ποσοτητα απο καποιο πρασινο
μαρουλι, μπροκολο, kale,αγγουρι με την φλουδα,ροκα,σιταροχορτο κλπ θα μπορουσε επισης να δωσει υδαροτητα και χρωμα.Εσωσες κατι απο πρασιναδα?
 
@φιλομαθης λέει το σακουλάκι πάνω ότι περιέχει δημητριακά σπόρους και προϊόντα αρτοποιίας
Έχει κάποια πράσινα μέσα τα οποία του τα έβγαλα από το μπολάκι του
Επειδή είναι μωρό μου είπαν σε κάνα μήνα να αρχίσω να του δίνω σιγά σιγά κάποιο λαχανικό και να βλέπω πως θα πάει
[automerge]1695409239[/automerge]
@φιλομαθης λέει το σακουλάκι πάνω ότι περιέχει δημητριακά σπόρους και προϊόντα αρτοποιίας
Έχει κάποια πράσινα μέσα τα οποία του τα έβγαλα από το μπολάκι του
Επειδή είναι μωρό μου είπαν σε κάνα μήνα να αρχίσω να του δίνω σιγά σιγά κάποιο λαχανικό και να βλέπω πως θα πάει
Με έχει αγχώσει παρα πολύ και έχω στεναχωρηθεί
το πουλακι όμως είναι πολύ καλά κελαηδάει τρώει με όρεξη πίνει νεράκι τρώει από το χέρι μου
Απλά το μόνο θέμα είναι αυτό σκέφτομαι μήπως αύριο το πρωί μιλήσω με τον κύριο ακριβο στο περιστερι να δω αν πάω
 
Τελευταία επεξεργασία:
Με έχει αγχώσει παρα πολύ και έχω στεναχωρηθεί
Ασκοπα πιστευω και δεν βοηθαει και πουθενα. Το να το δει καποιος πτηνιατρος οπως σκεφτεσαι ειναι μια λογικη σκεψη που εκανες.
λέει το σακουλάκι πάνω
δεν κανεις διαφημιση αν πεις ποιο ακριβως προιον ειναι.
καλη συνεχεια . Να πανε ολα καλα με το νεο μελος και καλα αποτελεσματα αυριο απο την επισκεψη
 
1695411341524.png
1695411357538.png
1695411373419.png
1695411424764.png

αυτα ειναι οι επωνυμιες απο το Link απευθειας της εταιρειας που εστειλα. ποιο προιον ειναι? νομιζω ειναι πολυ ξεκαθαρη η ερωτηση
μπορει να κανω λαθος βεβαια και να ειναι συνθετη.
μονο Στο δευτερο link απο το petbirds eshop φαινονται δυο .
1695411617575.webp
 

Συνημμένα

  • 1695411398266.webp
    1695411398266.webp
    3,7 KB · Προβολές: 1
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
@GeorgiaZ1 φτασαμε στο post #23 για να πειτε απλα cocorite

λέει το σακουλάκι πάνω ότι περιέχει δημητριακά σπόρους και προϊόντα αρτοποιίας

Yellow millet , Canary seeds, Biscuits (bread product), Hulled oats, Red millet, Flaxseed, Hemp seeds
COMPOSITION :

Κίτρινο κεχρί, Σπόροι καναρινιών, Μπισκότα (προϊόν ψωμιού), Αποφλοιωμένη βρώμη, Κόκκινο κεχρί, Λιναρόσπορος, Σπόροι κάνναβης



αυτη ειναι η συσταση .

Καληνυχτα
 
@φιλομαθηςπαντως το σακουλάκι δεν λέει αυτά πάνω λέει αυτά που έγραψα
[automerge]1695414730[/automerge]
@φιλομαθης επίσης δεν καταλαβαίνω τον λόγο της ειρωνίας και αυτή την επιθετικότητα
Όπως και να χει και πάλι σας ευχαριστώ να είστε καλά καλο βράδυ
 
@GeorgiaZ1
Καλημέρα.
Θεωρώ πως άδικα αγχώνεσαι για το budgie σου.
Δεν έχει κάποιο πρόβλημα, οι κουτσουλιές του είναι φυσιολογικές.
Εφόσον δεν έχεις την γνώση και την πείρα πώς έβγαλες το συμπέρασμα ότι είναι άρρωστο;
Έτσι είναι τα περιττώματα, άλλοτε πιο υδαρή, πιο σφιχτά, πιο ανοιχτόχρωμα ή πιο σκούρα, δεν είναι πάντοτε ίδια.
Έχεις ένα μικρό πουλάκι δύο μηνών στα χέρια σου, που από ότι φαίνεται έχει εξοικειωθεί κιόλας μαζί σου.
Δώστου την κατάλληλη φροντίδα, αφιέρωσε λίγο από τον χρόνο σου και όλα θα πάνε καλά.
Για το θέμα της τροφής πάντα επώνυμη συσκευασμένη, χωρίς μπισκότα, και γλυκαντικές ουσίες, και με μεγάλη ποικιλία σπόρων.
Εταιρείες υπάρχουν πολλές όπως η Versele laga, Deli Nature, Witte Mollen, Vadigran, Beaphar, Evia Parrots κ.α.
Οι τροφές της Manitoba πιστεύω ότι είναι καλές για τα καναρίνια όχι για παπαγάλους.
Διάβασε και το παρακάτω άρθρο.
Φρούτα και λαχανικά θα πρέπει να αρχίσεις να του δίνεις, για να τα μάθει πιο εύκολα τώρα που είναι μικρό.
Επίσης μπάνιο οπωσδήποτε.
 
@Vada σας ευχαριστώ παρα πολύ για τις συμβουλές σας
Πριν το πάρω το πουλακι διάβασα πολλά και ρώτησα είχα μπει και εδώ να ενημερωθώ
Να του αγοράσω ένα άνετο κλουβι , ξύλινες πατηθρες να του βάλω όσα χρειάζεται κλπ
Θα πάω να βρω μια καλή τροφή όπως είπατε δεν ηξερα για την Manitoba
Γενικά ο μικρούλης είναι πολύ καλά δεν δείχνει να έχει κάτι
Έβγαλα αυτό το συμπέρασμα γιατί ρώτησα κάποια άτομα από άλλη σελίδα και μου είπαν ότι είναι άρρωστο
Γιαυτο και μπερδεύτηκα στο μυαλό μου
του βάζω κάθε μέρα λίγο την μπανιέρα με χλιαρό νεράκι Αλλα δεν πολύ πάει
Πιο πολύ τα φτερά του από κάτω τα πούπουλα είναι λίγο λερωμένα
Πιστεύω εάν κάνει μπάνιο θα καθαρίσει
Σας ευχαριστώ παρα πολύ και πάλι
[automerge]1695451053[/automerge]
@GeorgiaZ1
Καλημέρα.
Θεωρώ πως άδικα αγχώνεσαι για το budgie σου.
Δεν έχει κάποιο πρόβλημα, οι κουτσουλιές του είναι φυσιολογικές.
Εφόσον δεν έχεις την γνώση και την πείρα πώς έβγαλες το συμπέρασμα ότι είναι άρρωστο;
Έτσι είναι τα περιττώματα, άλλοτε πιο υδαρή, πιο σφιχτά, πιο ανοιχτόχρωμα ή πιο σκούρα, δεν είναι πάντοτε ίδια.
Έχεις ένα μικρό πουλάκι δύο μηνών στα χέρια σου, που από ότι φαίνεται έχει εξοικειωθεί κιόλας μαζί σου.
Δώστου την κατάλληλη φροντίδα, αφιέρωσε λίγο από τον χρόνο σου και όλα θα πάνε καλά.
Για το θέμα της τροφής πάντα επώνυμη συσκευασμένη, χωρίς μπισκότα, και γλυκαντικές ουσίες, και με μεγάλη ποικιλία σπόρων.
Εταιρείες υπάρχουν πολλές όπως η Versele laga, Deli Nature, Witte Mollen, Vadigran, Beaphar, Evia Parrots κ.α.
Οι τροφές της Manitoba πιστεύω ότι είναι καλές για τα καναρίνια όχι για παπαγάλους.
Διάβασε και το παρακάτω άρθρο.
Φρούτα και λαχανικά θα πρέπει να αρχίσεις να του δίνεις, για να τα μάθει πιο εύκολα τώρα που είναι μικρό.
Επίσης μπάνιο οπωσδήποτε.
Μπορώ να ανεβάσω και μια φωτογραφία από κάτω πως είναι να μου πείτε μια γνώμη
[automerge]1695451476[/automerge]
@Vada
[automerge]1695451604[/automerge]
@Vada σας ευχαριστώ παρα πολύ για τις συμβουλές σας
Πριν το πάρω το πουλακι διάβασα πολλά και ρώτησα είχα μπει και εδώ να ενημερωθώ
Να του αγοράσω ένα άνετο κλουβι , ξύλινες πατηθρες να του βάλω όσα χρειάζεται κλπ
Θα πάω να βρω μια καλή τροφή όπως είπατε δεν ηξερα για την Manitoba
Γενικά ο μικρούλης είναι πολύ καλά δεν δείχνει να έχει κάτι
Έβγαλα αυτό το συμπέρασμα γιατί ρώτησα κάποια άτομα από άλλη σελίδα και μου είπαν ότι είναι άρρωστο
Γιαυτο και μπερδεύτηκα στο μυαλό μου
του βάζω κάθε μέρα λίγο την μπανιέρα με χλιαρό νεράκι Αλλα δεν πολύ πάει
Πιο πολύ τα φτερά του από κάτω τα πούπουλα είναι λίγο λερωμένα
Πιστεύω εάν κάνει μπάνιο θα καθαρίσει
Σας ευχαριστώ παρα πολύ και πάλι
[automerge]1695451053[/automerge]

Μπορώ να ανεβάσω και μια φωτογραφία από κάτω πως είναι να μου πείτε μια γνώμη
[automerge]1695451476[/automerge]
@Vada
 

Συνημμένα

  • image.webp
    image.webp
    488,6 KB · Προβολές: 17
Τελευταία επεξεργασία:
@GeorgiaZ1 , δεν ξέρω φυσικά να σου πω αν το πουλάκι είναι άρρωστο ή όχι, αλλά αυτό που έχω να σου πω είναι ότι κατανοώ πλήρως το άγχος σου και το ενδιαφέρον από το οποίο προκύπτει η ανησυχία σου. Και όλα αυτά τα συναισθήματα και η στάση από την οποία προκύπτουν αυτά, είναι πλήρως σεβαστά.
Τώρα επί του θέματος και όσο αφορά τα λερωμένα πούπουλα στην αμάρα του πουλιού, θα σου έλεγα να τα καθαρίσεις με λίγο χλιαρό νεράκι και ένα μαλακό πανάκι ή μια παιδική (πολύ μαλακή δλδ) οδοντόβουρτσα και να παρατηρήσεις στην πορεία αν λερωθούν ξανά. Επίσης δες σε παρακαλώ αν το πουλάκι κάθεται κάτω* κάποιες στιγμές και λερώνεται στην περιοχή από τις κουτσουλιές που είχε κάνει πριν
*σε σχάρα, στο υπόστρωμα του κλουβιού ή σε πατήθρες
 
@ianos ναι θα το προσπαθήσω να το κάνω αυτό που μου είπατε
Γενικά δεν φτάνει να ακουμπήσει κάτω γιατί είναι η σχάρα όποτε δεν ακουμπαει
Αυτό λερώθηκε από την πρώτη μέρα που τον έφερα όταν έκανε τις κουτσουλιές που ήταν πιο υδαρες μετά όμως σταμάτησε να είναι έτσι
Πλέον οι κουτσουλιές του ειναι όπως στην χθεσινή φωτο που ανεβασα
Θα προσπαθήσω να τον καθαρίσω και να δω
Του βάζω και την μπανιέρα Αλλα δεν πάει καθόλου
 
@ianos ναι θα το προσπαθήσω να το κάνω αυτό που μου είπατε
Γενικά δεν φτάνει να ακουμπήσει κάτω γιατί είναι η σχάρα όποτε δεν ακουμπαει
Αυτό λερώθηκε από την πρώτη μέρα που τον έφερα όταν έκανε τις κουτσουλιές που ήταν πιο υδαρες μετά όμως σταμάτησε να είναι έτσι
Πλέον οι κουτσουλιές του ειναι όπως στην χθεσινή φωτο που ανεβασα
Θα προσπαθήσω να τον καθαρίσω και να δω
Του βάζω και την μπανιέρα Αλλα δεν πάει καθόλου
Επίσης μπορώ να του βάλω αυγό βραστό να δω εάν θα φάει η δεν κάνει ;
 
Back
Top