Αναπαραγωγή Διάρροια σε cockatiel που κλωσάει

Katerina89

PB New Member
Εγγραφή
14 Αυγ 2019
Μηνύματα
61
Καλησπέρα παιδιά!
Θέλω λίγο τη βοήθεια σας.
Το θηλυκό μου cockatiel κλωσσαει εδώ και 10 μέρες, σήμερα το βράδυ που βγήκε από τη φωλιά έκανε τέσσερις μεγάλες κουτσουλιές σα διάρροια,τι μπορεί να φταίει άραγε;

IMG_20220722_211632 (1).webp
 
@Katerina89 Ακατάλληλη περίοδος για αναπαραγωγή μεν,αλλά κατά τα αλλά μην σε ανησυχεί.Όταν οι παπαγάλοι κλωσςάνε προσπαθούν να κρατάνε τα περιττώματα περισσότερη ώρα μέσα τους για να μείνουν περισσότερο στη φωλιά και αυτο έχει ως αποτέλεσμα οι κουτσουλιές να είναι πιο μεγάλες πιο υδαρής και συχνά και πιο δύσοσμες
 
@giannisvlg ευχαριστώ πολύ!
Και εγώ την αναπαραγωγή δεν την ήθελα καλοκαιριατικα αλλά η θηλυκιά είχε άλλη άποψη.προσπαθω όσο μπορώ να κρατάω σταθερή θερμοκρασία στο σπίτι, ούτε πολύ ζέστη ούτε πολύ κρύο.
Ελπίζω να πάνε όλα καλά!
 
@Katerina89 , εύχομαι να εκκολαφθούν και να μεγαλώσουν με τον καλύτερο τρόπο τα μικράκια σου.
Παρόλα αυτά, και για το μέλλον....όταν θα θεωρείς ότι η περίοδος δεν είναι κατάλληλη για αναπαραγωγή ή όταν για άλλους λόγους θα ήθελες να την αποφύγεις, τότε θα αφαιρείς και τη φωλιά από το κλουβί. Αυτό βέβαια σε κάποιες περιπτώσεις δεν αρκεί, για να αποφευχθεί η ωοτοκία, αλλά είναι αποτελεί μια καλή αρχή. Άλλοι τρόποι είναι να "μειώνεις σταδιακά" τη φωτεινότητα του χώρου τους, π.χ. τη διάρκεια της ημέρας και την ένταση του φωτός.
 
Back
Top