Ασθένειες Διάρροιες και εμετοί κοκατίλ

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης AthinaJR
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

AthinaJR

PB New Member
Εγγραφή
30 Ιουλ 2021
Μηνύματα
258
Πόλη
Περιστέρι
Καλησπέρα σας,
Νιώθω την ανάγκη να γράψω, για λίγη συμπαράσταση. Είμαι πολύ στεναχωρημένη.
Ο μικρός μου απο χθες άρχισε να κάνει διάρροιες. Σήμερα ξεκίνησε κι εμετούς. Ίσως αρρώστησε αλλά μπορεί να έπαθε και δηλητηρίαση αφού έδειξε κάποια ύποπτα συμπτώματα (έπεσε απο το κλαδί 2 φορές).
Κατόπιν τηλεφωνικής επικοινωνίας με τη γιατρό, του δίνω aviomycine πρωί βράδυ. Του έδωσα με σύριγγα και υδατοδιαλυτή σκόνη καρβουνακι δυο φορές. Ελπίζω να ήπιε και να μην το έκανε εμετό ολο. Το ίδιο ελπίζω και για το φάρμακο.

Δυστυχώς θα πρέπει να κάνουμε υπομονή μέχρι τη Δευτέρα που θα τον δει η γιατρός. Δεν μπορεί νωρίτερα.
Με ανησυχεί που τα συμπτώματα του δεν υποχωρούν. Αυτός συνεχώς κουρνιάζει όπου βρει αν και προτιμά να είναι πανω μας.

Εχει περάσει κανείς κατι αντίστοιχο; Στις πόσες μέρες θα πρέπει να φανεί βελτίωση των συμπτωμάτων;
 
Τρωει πολύ λαίμαργα αλλα μετά κάνει εμετό.
Μόνο σπορακια και μιλετ του δίνω τώρα.
Του δίνω και aviomycine αλλά δεν ξέρω αν καταπίνει καθόλου. Κάνει και τους εμετους και φοβάμαι ότι δεν γίνεται δουλειά. Ευτυχώς η γιατρός μου είπε να της τον παω αύριο τελικά! Αυτό μου έδωσε λίγη αισιοδοξία.
[automerge]1648228681[/automerge]
Υπάρχει περίπτωση να τον κόλλησα ιο; Ήμουν μια βδομάδα με κορονοιο. Το ρώτησα στη γιατρό αλλα δεν απάντησε.
 
Γράψε μας αύριο πως τα πάει και τι θα σου πει η γιατρός. Προς το παρόν ίσως και λίγη παραπάνω ζέστη να το βοηθούσε το πουλάκι. Εσύ, δίνε την αντιβίωση και το καρβουνάκι και ελπίζω να δεις σύντομα βελτίωση.
 
Το aviomycine είναι αντιβίωση;
Δε γράφει κατι τέτοιο η συσκευασία.
Προσπαθώ να έχω ζεστό το δωμάτιο.

Οχι δεν έχω ταιστρα με καρβουνακι. Δεν το τρώει το καρβουνακι σκέτο. Του έδωσα με σύριγγα αφου το είχα διαλύσει σε λίγο νερό. Αλλα το φτύνει..
Έριξα σκόνη και πανω στο τσαμπι μιλλετ μήπως έτσι φάει λιγο
Να δοκιμάσω να βάλω σε ταιστρα μιλλετ μαζι με σκόνη κάρβουνου;

Συνήθως πόσες μέρες θέλουν για να συνέλθουν;
 
Εξαρτάται από το τι έχουν. Δεν μπορεί κανείς να υποθέσει, αν δεν ξέρει τι συμβαίνει.
Συνήθως πόσες μέρες θέλουν για να συνέλθουν;
Να δοκιμάσω να βάλω σε ταιστρα μιλλετ μαζι με σκόνη κάρβουνου;
ναι, γιατί όχι; κι αν πιάσει έπιασε.
Το aviomycine είναι αντιβίωση;
Ναι, είναι μια κοινή πλέον γενική αντιβίωση
 
Πήγαμε χθες στη γιατρό. Έχει πάθει γαστρεντερική λοίμωξη και λόγω του ιού που έχει, δεν μπορεί να την καταπολεμήσει ο οργανισμός του.

Του έκανε ενέσεις (ενυδάτωσης και αντιεμετικες κ.α.) και τον πήρα σπίτι για θεραπεία και παρακολούθηση. Μου έδωσε μια σκόνη για νεοσσούς για να του δίνω δυο φορές τη μέρα λίγη κρεμούλα με σύριγγα.
Να του δίνω και τα φάρμακα του κι αν δε δω βελτίωση μέσα στην ημέρα, αύριο να τον πάω για νοσηλεία.

Επειδή όμως ο μικρός συνεχίζει τους εμετούς και τις διάρροιες, μίλησα με τη γιατρό και θα τον βάλω τελικά αύριο για νοσηλεία.

Απο χθες που τον πηρα, έχει αρχίσει κάποιες φορές να παθαίνει μικρούς πανικούς, πετάγεται στα καλά καθούμενα κι αρχίζει να γυροφερνει στο κλουβί σα να προσπαθεί να αποφύγει κάτι. Σαν να τον ενοχλεί κάτι. Και μετά απο λίγο πάλι σε λήθαργο.

Μακάρι με τη νοσηλεία να γίνει καλά.
 
Καλησπέρα εμένα μου το έσωσε ένας καλός φίλος. Του πηρα την αντιβίωση... Που έχεις παρει κ εσυ και.. Τπτ. Το έσωσα με ηλεκτρολύτες. Για πουλακια..
 
Το αγαπημένο μου παιδί έφυγε. Είχε γαστρορραγία είπε η Δουκάκη. Δεν μπορούσε να του κάνει τίποτα άλλο εκτός από τις ενέσεις γιατί ήταν πολύ αδύναμος. Μου τον έδωσε και μου είπε να μην είμαι αισιόδοξη.

Πάει, τον έχασα!😢😢
Η καρδούλα του σταμάτησε να χτυπάει χθες στις 21:57, μέσα στα χέρια μου.😢😞

Δεν μπορεί να το χωνέψει ο νους μου. Πόσο άτυχη κι εγώ κι εκείνος.

Αγαπημένε μου Joy-Rigel δεν αντέχεται
η απουσία σου..
Πονάει πολύ...
[automerge]1648532223[/automerge]
@andreasmarkatoschori Και τι δε θα έδινα να μπορούσε να σωθεί και το δικό μου αγγελούδι.
Την Κυριακή του Πάσχα ανυπομονούσα να κάνουμε μαζί τα γενέθλια μας. Θα έκλεινε ένα χρόνο ο γιοκας μου.
Πόσο άδικο...
[automerge]1648532979[/automerge]
Τελικά πέταξε. κι έγινε το λαμπρότερο αστέρι στον ουρανό της ψυχής μου.
Δε θα τον ξεχάσω ποτέ, τον μικρό τραγουδιστή μου.
Που με ξυπνούσε με το αγαπημένο μας τραγούδι Singing in the Rain κάθε πρωί...
 

Συνημμένα

  • IMG_20220220_160014.webp
    IMG_20220220_160014.webp
    34 KB · Προβολές: 13
Τελευταία επεξεργασία:
Back
Top